Dėl koronaviruso pandemijos atšaukta tradicinė tarptautinė žemės ūkio technologijų paroda „Agrovizija“, turėjusi vykti birželio 30–liepos 2 dienomis įprastoje vietoje – laukuose prie Akademijos, Kėdainių rajone. Ją ketinama surengti kitąmet.
Plūstų ir šįmet
Žemės ūkio technologijų parodą „Agrovizija“ kas dvejus metus rengia Lietuvos augalų apsaugos asociacija (LAAA) ir Lietuvos agrarinių ir miškų mokslo centro Žemdirbystės institutas (LAMCŽI), pasitelkę partnerius: Lietuvos ir kitų šalių agroverslininkus, žemės ūkio mokslininkus bei specialistus konsultantus.
Į parodą paskutiniaisiais jos vyksmo metais ne iš dyko buvimo suplūsdavo gausybė mūsų šalies, net Latvijos ūkininkų. „Agrovizijos“ organizatoriai su partneriais stengėsi atliepti lankytojų poreikius, supažindindami su pažangiomis žemės ūkio technologijomis, mokslo ir technikos naujovėmis, konsultuodami įvairiais su žemdirbyste, labiausiai – su augalininkyste susijusiais klausimais.
Tikėtina, kad šiųmetės „Agrovizijos“ laukė dar daugiau žemdirbių. Mat prie problemų, kurias jiems sukėlė sausros ir liūtys, prisidėjo ir Europos Sąjungos žaliojo kurso krypties uždaviniai: būtinybė mažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijas, žemės ūkyje naudoti mažiau cheminių priemonių, gerinti dirvožemį. Padėti žemdirbiams įveikti iššūkius, kurie juos užgriūva, ketino ir šiųmetė „Agrovizija“.
Sprendimas sunkus
„Agrovizijai 2021“ ruošėmės nuo 2019 metų pabaigos. Jos tema – „Daugiau su mažiau“, – sako LAMMC direktorius dr. Gintaras Brazauskas. – Šiųmetė „Agrovizija“ buvo orientuota į tvarų ūkininkavimą, racionalų išteklių naudojimą ir kitus sprendimus, kurie padėtų žengti žaliojo kurso keliu. Tačiau Lietuvoje ir visame pasaulyje negerėjanti su COVID-19 susijusi situacija privertė mus, „Agrovizijos 2021“ organizacinės grupės narius, priimti sprendimą šią parodą nukelti į 2022 metus.“
„Tai sunkus sprendimas, – apgailestauja LAAA direktorė Zita Varanavičienė – labai apmaudu, kad dėl susiklosčiusios situacijos neįvyks visam šalies agrosektoriui ir žemės ūkio mokslui svarbus renginys, į laukus prie Akademijos, Kėdainių rajone, sukviečiantis tūkstančius lankytojų. Tačiau, nepaisant į parodos rengimą jau įdėtų lėšų, darbo ir nepateisintų jos dalyvių, lankytojų lūkesčių, svarbiausia juk – žmonių sveikata. Parodos organizatoriai artimiausiu metu susisieks su jos dalyviais dėl šalių sutartinių įsipareigojimų vykdymo suderinimo.“
Nevalia rizikuoti
Pasak Z. Varanavičienės, praėjusiais metais toliau rengiantis „Agrovizijai 2021“ tikėtasi, kad išsipildys mokslininkų prognozės – koronavirusas bus sezoniškas, taigi šių metų birželį nesiautės. Taip pat viltasi, kad jis iki to laiko bus suvaldytas. Tokių vilčių teikė išrasti COVID-19 tramdantys skiepai ir optimistiniai skiepijimo planai. Todėl manyta, kad „Agrovizijos 2021“ dalyviai ir lankytojai bus saugūs, smalsaudami 30 ha teritorijoje po atviru dangumi.
„Skiepijimo planai optimistiniai, tačiau realybė kitokia. Kol kas Lietuvoje paskiepyta tik 6 proc. gyventojų. Visuomenės imunitetas pasiekiamas, kai paskiepijama 70 proc. O užsikrėtusiųjų koronavirusu šalyje daugėja. Todėl „Agrovizijos 2021“ organizatoriai, jausdami atsakomybę už dalyvių ir lankytojų sveikatą ir nenorėdami jiems suteikti tuščių vilčių, kad renginys įvyks, jį atšaukė“, – aiškina Z. Varanavičienė. Pasak ŪP pašnekovės, panašios į „Agroviziją“ parodos, kurios turėjo vykti šįmet, atšauktos ir Jungtinėje Karalystėje, Vokietijoje, Švedijoje.
Vyks virtualus forumas
Parodos organizatoriai kviečia ūkininkus ir žemės ūkio sektoriui neabejingus asmenis liepos 1 dieną dalyvauti virtualiame diskusijų forume „Daugiau su mažiau“. Jame bus diskutuojama apie tvarų ūkininkavimą, racionalų dirvožemio naudojimą, inovatyvius sprendimus žemės ūkyje.
„Įvairiose strategijose žemdirbiams išsakoma daug skirtingų lūkesčių ir reikalavimų, kurie sunkiai įgyvendinami dirbant tik tradiciniais metodais. Einant pažangios žemdirbystės keliu ir apdairiai taikant inovatyvias technologijas, turėtų būti įmanoma rasti visoms pusėms priimtinus sprendimus. Diskusijų forume bus kalbama apie įvairių žemdirbystės technologijų efektyvumą ir perspektyvumą – ir tradicinės, ir alternatyvios žemdirbystės sistemos turi siekti dirvožemio tvarumo didinimo, gamybos sąnaudų mažinimo, aukštos produkcijos kokybės ir pelningumo. Didėjantis maisto, pašarų ir atsinaujinančių žaliavų poreikis, griežtėjantys aplinkosaugos reikalavimai verčia ieškoti sprendimų, kaip suderinti socialinius ir ekonominius aspektus, ūkininkaujant įvairaus derlingumo dirvožemiuose. Forume turėtų dalyvauti žemės ūkio ir aplinkos ministrai, aplinkosaugininkai, mokslininkai“, – žada LAMMC direktorius dr. G. Brazauskas.
„Sekite naujienas parodos interneto svetainėje www.agrovizija.lt. Dėkojame už supratingumą“, – dėl metais vėlinamos parodos atsiprašo Z. Varanavičienė. Pristatydama toje svetainėje matomą naująjį „Agrovizijos“ logotipą, aiškina: „Juo akcentuojame atvirumą pokyčiams, tvarų augimą ir rūpestį dėl išteklių išsaugojimo.“
Jolanta KAŽEMĖKAITYTĖ
ŪP korespondentė
Autorės ir „Agrovizijos“ svetainės nuotraukos
Nr. 174/7
2021-04-16
Agrovizija 2021,