Ashburn +26,9 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 19 Bir 2024
Ashburn +26,9 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 19 Bir 2024

Aktyvi bendruomenė nori auginti laisvus vaikus, dėl to... kuria savo verslą

2023/05/13


Tiems, kurie sako, kad kažko negali, vertėtų susipažinti su Utenos rajone esančio Joneliškio kaimo bendruomene – kelios dešimtys žmonių čia bando pakeisti pasaulį ir daro viską, kad jų vaikai šiandienos visuomenėje užaugtų laisvi ir laimingi. Tam nuolat organizuojamos rankdarbių edukacijos, puoselėjamos lietuviškos tradicijos ir kultūra ir visa tai pamažu virsta bendruomenės verslu.

Svarbiausia – vaikai

Joneliškio bendruomenės atstovė, ūkininkaujanti jauna trijų vaikų mama Brigita Mosiejauskė teigia, kad svarbus jų bendruomenės tikslas – spręsti užimtumo kaimo vietovėse problemas. „Mūsų bendruomenėje daug jaunų šeimų, turinčių mažus vaikus, todėl jų užimtumas, visapusiškas ugdymas čia labai svarbus,“ – sako pašnekovė. „Norime auginti laisvus, smalsius ir laimingus vaikus,“ – patikina ji.

Brigita Mosiejauskė teigia, kad svarbus jų bendruomenės tikslas – spręsti užimtumo kaimo vietovėse problemas.

Joneliškio bendruomenė organizuoja įvairias rankdarbių edukacijas – medžio dirbinių gamybos, keramikos, augalų rinkimo ir audinių dažymo natūraliais būdais užsiėmimus. Taip pat rengiamos tradicinės šventės, mokoma ir mokomasi liaudies dainų, šokių bei žaidimų. Dauguma šių veiklų yra nemokamos, atviros bendraminčiams, aplinkinių kaimų bei miestų gyventojams.

Pasak B. Mosiejauskės, edukacijas dažniausiai veda patys bendruomenės nariai. „Susibūrę labai kūrybiški, smalsūs, talentingi žmonės, norintys ir turintys kuo dalintis su kitais,“ – sako moteris. Pasak jos, neretai šių žmonių darbinės ir laisvalaikio veiklos persipina, todėl pavyksta derinti darbą ir vedamus užsiėmimus, mokymus. Joneliškio bendruomenės atstovė skaičiuoja, kad aktyviausių narių, organizuojančių renginius, vedančių užsiėmimus skaičius siekia maždaug 30 žmonių.

Joninės tarp ąžuolų

Kasmetinė Joneliškio bendruomenės Joninių šventė – svarbi tradicija, į kurią kviečiami ir svečiai. „Šventėje ne tik kūrensime laužus bei pinsime vainikus, taip pat vyks įvairūs užsiėmimai skirti visokių amžiaus grupių žmonėms – nuo sutartinių rato, tekstilės pamokų, įvairių dirbtuvių iki vaikų kiemelio su gyvūnais bei kitų patyriminių veiklų,“ – vardija B. Mosiejauskė. Pasiruošimas Joninėms, trumpiausios ir bene magiškiausios metų nakties laukimui, Joneliškio bendruomenėje jau intensyviai vyksta.

Šventė rengiama ypatingoje vietoje – ąžuolų apsuptoje pievoje. Joneliškis taip pat garsėja savo Ąžuolijos taku, įrengtu senoje, žmogaus rankų mažai paliestoje erdvėje – Ąžuolijos draustinyje. „Mūsų kaimo išskirtinumas – gamta. Čia ateini kaip į kitą pasaulį, ąžuolų pievoje peržengi nematomą slenkstį, net laikas čia bėga kitaip tiek vaikams, tiek suaugusiems,” – šypsosi pašnekovė.

Ekologiški būdai kurti savo aplinką

Šiemet Joneliškio bendruomenė prisijungė prie Lietuvos socialinio verslo asociacijos organizuojamos „Poveikio akademijos“ – socialiniam verslui skirtos intensyvios trijų mėnesių trukmės programos, kurios dalyviai mokosi finansinio tvarumo, aiškinasi, kaip plėtoti verslą, sėkmingai komunikuoti kuriamą vertę ir kitų dalykų, aktualių socialinių verslų steigėjams.

„Nors verslumo dalis ir labai įdomi, tačiau mums kol kas labai svarbu galutinai išsigryninti, kas mes esame kaip bendruomenė, susidėlioti prioritetus, veiklos gaires, tos pagalbos daugiausiai ir tikimės iš programos lektorių“ – sako pašnekovė. Pasak jos, kol kas pagrindinis bendruomenės tikslas ne uždirbti, o burti šeimas, dalintis žiniomis ir patirtimi, bei supažindinti vaikus ir suaugusius su tautiškais, ekologiškais būdais kurti savo aplinką.

„Poveikio akademijoje“ šiemet dalyvauja 12 Lietuvos socialinio verslo įmonių, kurioms organizuojamos 4 ekspertinės mokymų sesijos, užtikrinama individuali mentorystė, konsultacijos. Programos pabaigoje geriausiai įvertintas socialinio verslo pristatymas laimės finansinį „Luminor“ banko paskatinimą – 3000 eurų.

 

Partnerio turinys

Nuotraukos iš Joneliškio bendruomenės Joninių šventės

Dalintis