Ashburn +2,8 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 26 Vas 2024
Ashburn +2,8 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 26 Vas 2024

BNS

 

Analitikai: kainas lapkritį smukdė degalai, išpardavimai, mažėjantis vartojimas

2023/11/29


Pastaruoju metu mažėjančios kainos ir defliacija yra grįžimas prie normalių kainų lygio, sako ekonomistė Indrė Genytė-Pikčienė. Pasak jos, gana ryškus kainų smukimas lapkritį iliustruoja jų grįžimą prie įprasto lygio.

„Pakankamai ryškus defliacinis smuktelėjimas ir visiškai objektyvu buvo to tikėtis, nes po tokio spartaus kainų augumo pernai, kuris jau sąlygojo pasiektą netvarų kainų lygį tam tikrose srityse, matyt, šiemet ir vyksta savotiška korekcija, prisitaikymas ir grįžimas į šiek tiek normalesnes vėžes“, – BNS sakė bendrovės „INVL Asset Management“ analitikė I. Genytė-Pikčienė.

SEB banko ekonomistas Tadas Povilauskas teigė, jog 0,4 proc. išankstinė mėnesio defliacija viršijo lūkesčius. Pasak jo, šį rodiklį lėmė sumažėjusios degalų kainos, taip pat išpardavimai.

„Tokios lapkričio mėnesio defliacijos nėra buvusios dešimt metų. Tai, kad vyksta defliaciniai procesai – akivaizdu, bet lapkričio mėnesio duomenys rodo, kad jie pakankamai stiprūs“, – BNS antradienį sakė T. Povilauskas.

Lietuvoje išankstinė mėnesio defliacija – lapkritį, palyginti su spaliu – siekė 0,4 proc. Kainos vėl smuko po dviejų mėnesių pertraukos, iki tol defliacija šiemet fiksuota 4 mėnesius iš eilės.

I. Genytė-Pikčienė teigia, kad defliaciją skatina ir mažėjantis vartojimas.

„Ir vartojimo apetitas, nors ir atsparus, nors ir stebina ekonomistus, bet vis tik dabar matome, kad tas atsparumas po truputį išsikvepia, namų ūkiams atsiranda įvairių iššūkių – palūkanų normos – natūralu, kad tie iššūkiai verčia keisti elgseną, mažina paklausą ir atitinkamai turi reaguoti ir pasiūlos pusė“, – kalbėjo I. Genytė-Pikčienė.

Anot jos, kainų svyravimams įtakos darė naftos kainos: „Defliaciniams procesams įtakos turėjo ir žaliavų, ypač naftos kainų poveikis degalų kainoms, tai irgi prisidėjo prie tų svyravimų“.

Gruodį, T. Povilausko teigimu, mėnesinis kainų pokytis turėtų siekti apie 0 proc., metinė infliacija – kiek daugiau nei 2 proc., o vidutinė metinė infliacija – 8,7 proc.

Anot ekonomisto, infliacijos rodikliai koreliuoja su spalio mažmeninės prekybos rodikliais – per spalį jos apyvarta augo 0,3 proc., o per metus – mažėjo 0,6 proc.

T. Povilauskas pažymi, kad neįtraukiant degalų metinis prekybos pokytis pirmą kartą nuo 2022 metų pradžios yra teigiamas.

„Atsigauna žmonių perkamoji galia (...) ir matome, kad tai pradeda daryti įtaką mažmeninei prekybai“, – teigė T. Povilauskas.

„Pajamos per metus paaugo, infliacija sumažėjo, o tai atsispindi perkamojoje galioje, kuri atsiliepia ir mažmeninei prekybai“, – pridūrė jis.

 

Autoriai: Valdas Pryšmantas, Giedrius Gaidamavičius / BNS

Dalintis
2024/02/25

Visas pasaulio nuodėmes nurašysime ant žemės ūkio...

Karvių išskiriamas metanas, javų laukai ir trąšos kai kam asocijuojasi su itin kenksminga veikla, kuri artina pasaulio pabaigą. Tokios apokaliptinės apraiškos paaštrėjo, kai nesibaigiančių prieštaringų ar net abs...
2024/02/25

Ministerija toliau kepa žemdirbių bendruomenę erzinančius keistus pasiūlymus

Europa išgyvena žemės ūkio politikos krizę. Sprogo masiniai žemdirbių protestai. Reaguodama į tai Europos Komisija (EK) siūlo švelninti reikalavimus, tuo tarpu sektoriaus lyderiai sako: per vėlai, per mažai. Įvykiai klostosi sparčiai...
2024/02/25

Miškų savininkai turi iki pavasarinio atšilimo sutvarkyti pažeistus medžius

Valstybinė miškų tarnyba (VMT) kviečia miškų savininkus apžiūrėti savo miškus ir iki pavasarinio atšilimo juose sutvarkyti žievėgraužių, vėjo ar kitų veiksnių pažeistus medžius. Pakenktus medžius su po žieve likusiais ž...
2024/02/25

Balys Dainys apie transplantacijų eros pradžią Lietuvoje: grįždavau į namus miegoti, daugiau niekam jėgų nelikdavo...

1970 metų vasario 18-oji – data, žyminti organų transplantacijų eros pradžią Lietuvos medicinos istorijoje. Tądien buvo atlikta pirmoji inksto transplantacija. Vilniaus universiteto Bendrosios chirurgijos klinikoje, tuometinėje Vilniaus mies...
2024/02/25

Skonis be ribų: kinams „Starbucks“ pasiūlė kiaulienos skonio kavą

Kitaip nei likusiame pasaulyje, vasario 10 d. pradėti skaičiuoti nauji metai Kinijoje. Ta proga vienas žinomiausių pasaulyje prekės ženklų ir kavinių tinklų „Starbucks“ kinų tinklui pristatė naują produktą – kiaulienos skonio kavą.
2024/02/25

Vilkės plėšikavimą sustabdė Skaistgirio medžiotojai

Nuo praėjusių metų pabaigos per Joniškio rajono kaimus eina garsas apie tai vienur, tai kitur gyventojų kiemuose dingusius prie grandinės pririštus šunis. Kai Vaineikių, Daunoriškės ir Bertaučių, Lankaičių kaimuose gyve...
2024/02/25

Psichologė pataria, kaip pagelbėti smurtą patiriančiam žmogui

Valstybės duomenų agentūros duomenimis, 2022 m. dėl smurto artimoje aplinkoje buvo užregistruoti beveik 6000 nusikaltimų, o didelė dalis jų taip ir nepasiekė teisėsaugos institucijų. Statistika atskleidžia, kad 8 iš 10 smurto aplinkoje aukų...
2024/02/25

Bus tiriamas Mažeikių ligoninės vadovo sprendimų teisėtumas

Regioninės Mažeikių ligoninės dalininkai – Mažeikių rajono savivaldybės ir Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) atstovai – vasario 22 d. priėmė sprendimus dėl šioje gydymo įstaigoje atlikto tyrimo. Bus kreiptasi į Lietuvos Resp...
2024/02/25

Socialiniuose tinkluose prekes įsigyja daugiau nei pusė lietuvių

Praėjusiais metais e. prekybos rinką drebino viena iš vis ryškėjančių tendencijų – apsipirkinėjimas socialiniuose tinkluose. Tarptautinės siuntų pristatymo grupės „Geopost“, kuriai priklauso ir „DPD Lietuva&ld...