Ashburn +6,0 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 4 Grd 2023
Ashburn +6,0 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 4 Grd 2023


BNS

 

Analitikai: po rinkimų pabrangęs zlotas kol kas neatbaidys lietuvių pirkėjų

2023/10/17


Po Lenkijos Seimo rinkimų zlotui pabrangus euro atžvilgiu nereiškia, kad prekės kaimyninėje šalyje brangs, o Lietuvos gyventojai nebevažiuos ten apsipirkti, sako analitikai. Anot jų, valiutų kursą lemia ne politiniai, o ekonominiai procesai, kurie iki šiol didino Lenkijos konkurencingumą.

Lenkijos zlotas nuo sekmadienio pabrango maždaug 2 proc. iki 4,4529 zloto už eurą.

ISM Ekonomikos ir politikos programos direktorius Vincentas Vobolevičius sako, kad dėl to prekės Lenkijoje gali brangti, bet kurso šoktelėjimas gali būti tik trumpalaikė reakcija į rinkimų rezultatus, kai daug svarbesnė yra ilgalaikė perspektyva.

„Akivaizdu – jeigu brangsta zlotas, visos prekės, kurios pagamintos Lenkijoje naudojant zlotą, lygiai taip pat brangsta ir Lenkija darosi mažiau patrauklia kryptimi apsipirkti. Klausimas yra, ar jis brangs ilgalaikėje perspektyvoje, (...) čia gali būti kaip kelio trūkčiojimas stuktelėjus į kokį daiktą“, – BNS antradienį teigė V. Vobolevičius.

Jo teigimu, zloto kursas tiesiogiai koreliuos su Lenkijos vyriausybės darbu: „Pirmiausiai per vyriausybės stabilumą ir efektyvumą, o kai vyriausybė margesnė už genį, tai tas efektyvumas greičiausiai gali būti ribotas“.

„INVL Asset Management“ ekonomistė Indrė Genytė-Pikčienė mano, kad iki rinkimų zloto kursą euro atžvilgiu lėmė šalies centrinio banko sprendimas mažinti palūkanų normas, tuo metu politiniai procesai rinkos ekonomikoje neturėtų daryti įtakos.

„Centrinis bankas sumažino palūkanų normas, tai turi įtaką zloto kursui euro atžvilgiu, o silpnesnė valiuta, natūralu, kad yra papildomas Lenkijos konkurencingumą lemiantis veiksnys. (...) Nėra lengva tiesiogiai susieti (zloto kurso – BNS) su rinkimais, aišku, galima galvoti, spekuliuoti, bet tai būtų pakankamai rimtas kaltinimas, kas iš principo neturėtų vykti rinkos dėsniais veikiančioje ekonomikoje“, – BNS kalbėjo I. Genytė-Pikčienė.

Analitikė sutinka, kad pabrangęs zlotas gali būti finansų rinkų reakcija į galimybę Lenkijoje formuoti vyriausybę, nuosaikesnę Europos Sąjungos atžvilgiu.

„Gali būti, kad kažkiek rinkos sureagavo. Paprastai finansų rinkos įskaičiuoja politinius faktorius, iš tikrųjų, jeigu pavyktų, sakykime, suformuoti prodemokratinę, proeuropietišką Vyriausybę, tai būtų palankios zlotui aplinkybės. (...) Bet reikia palaukti galutinių rezultatų, kurie, tikėtina, gali būti tokie“, – sakė I. Genytė-Pikčienė.

V. Vobolevičius teigia, jog valiutos kursas dar gali keistis ir priklausomai nuo to, ar nauja Lenkijos valdžia sugebės išnaudoti Europos Sąjungos paramą – tokiu atveju zlotas stiprės, kartu mažindamas šalies patrauklumą pirkėjams iš Lietuvos.

„Jeigu naujoji valdžia čia susitvarkys ir tą variklį įjungs, tai dėl to Lenkijos ekonomika augs sparčiau, zlotas natūraliai stiprės ir tada tas scenarijus, kad lenkiškos prekės brangsta ir mums neapsimoka ten važinėti, taps realybe“, – sakė V. Vobolevičius.

Tačiau dėl būsimos vyriausybės, kuri dėl įvairovės gali būti politiškai suvaržyta, tokią tikimybę ISM atstovas vertina atsargiai.

„Nestabilumas, galimybė, kad tuoj pasikeis valdžia, neryžtingumas priimant sprendimus ne dėl to, kad trūksta ryžto, o dėl to, kad skirtingos labai partijos valdo (...) Taigi, dar daugiau šansų, mano galva, kad zlotas silpnės dėl tokios valdžios ir tada tas Europos lėšų panaudojimo variklis tikrai nebus pagrindinis. Taigi, jeigu reikėtų spėti, – važinėsime mes į Lenkiją ir kitais metais“, – kalbėjo analitikas.

„Visų pirma nėra aišku, kaip galiausiai pasibaigs rinkimai, be abejo, panašu, kad daugumą turės dabartinės valdžios oponentai, bet dauguma bus labai marga, ten bus nuo liberalų iki komunistų, kraštutinių kairiųjų, o PiS-as („Teisė ir teisingumas“ – BNS) irgi nesnaus, kadangi persvara bus labai nedidelė, tai PiS-as įnirtingai dirbs, kad persiviliotų į savo pusę vieną ar kitą dabartinės būsimos daugumos narį, ir dėl to, kad vyriausybė bus labai suvaržyta, politiškai žiūrint“, – teigė V. Vobolevičius.

Lenkijoje suskaičiavus visus balsus rinkimuose į Seimą – žemuosius parlamento rūmus – antradienį buvo paskelbta, kad konservatyvių pažiūrų valdančioji partija „Teisė ir teisingumas“ (PiS) gavo 35,38 proc. balsų, opozicinė Pilietinė koalicija (KO) – 30,7 proc., opozicinė „Trečiasis kelias“ – 14,4 proc., „Naujoji kairė“ – 8,61 proc. bei kraštutinių dešiniųjų „Konfederacija“, surinkusi 7,16 proc. balsų.

Nors PiS surinko daugiausiai balsų, Seime ji neturės daugumos.

 

Autorius Valdas Pryšmantas / BNS

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/04

Pelkėse verda tikra pekla (I)

Lietuvių tautosakoje pelkė apibūdinama kaip klampi vieta su stovinčiu vandeniu, kurioje knibždėte knibžda įvairiausių mistinių padarų. Todėl ji savo paslaptingumu nuo seno baidė ir domino žmones. Ši vieta ir dabar nepraranda susidomėjimo, n...
2023/12/04

Dekoratyvus, veržlus, skanus – kas?

Nedaug rastume augalų, tinkamų tiek želdynams, tiek gyvatvorėms, tiek nepageidaujamiems vabzdžiams atbaidyti, ir gydomųjų savybių turinčiomis uogomis. Jeigu užsimintume, kad iš jo pagaminta burtų lazdelė buvo pati galingiausia Hogvartse, ti...
2023/12/04

Svarbu tinkamai vykdyti įsipareigojimus – nekurti dirbtinių sąlygų gauti paramą

Siekiantys gauti paramą investiciniams projektams pareiškėjai turi užtikrinti, kad dirbtinai nekurs sąlygų gauti paramą. Svarbu žinoti, kad, jei skiriama parama, paramos gavėjai įpareigojami šios nuostatos laikytis visą projekto įgyv...
2023/12/04

Pradėta platinti nauja Vyriausybės taupymo lakštų emisija

Šiandien pradėta platinti nauja vienerių metų trukmės Vyriausybės taupymo lakštų (VTL) emisija, už kurią bus mokama 3,8 proc. metinių palūkanų. Taupymo lakštų emisija bus platinama gruodžio 4–18 d., o išperkama 20...
2023/12/04

Vyndarystės verslas: labiausiai norimas – rabarbarų vynas

Pakruojo rajone Klovainiuose gyvenantis Dainius Jurgaitis su gyvenimo drauge ir verslo partnere Aušra Šimkute prieš keletą metų kaime nusprendė auginti avietes, vėliau – iš uogų virti uogienes, džemus, dar vėliau ...
2023/12/04

Pagailo šaltyje paliktų jautukų

Plungė („Žemaitis“). Vos iškritus pirmajam sniegui ir paspaudus šaltukui, visi skubame kuo šilčiau apsirengti ir užtikrinti palankias gyvenimo sąlygas savo augintiniams. Deja, bet yra ir tokių, kurie į pastarąjį re...
2023/12/04

Apdovanoti sėkmingiausiai dirbantys tradiciniai amatininkai

Metų sandūroje Žemės ūkio ministerijos ir VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūros surengtoje metinėje konferencijoje „Tautinio paveldo produktų apsauga, kūrimas, realizavimas ir populiarinimas“ apdovanoti sėkmingiausiai &sca...
2023/12/04

Prapliupusios liūtys ir kruša atėmė viltį nuimti derlių laiku

Kaip kasmet Australijos žemdirbiai derlių iš laukų į saugyklas suvežti planavo iki Kalėdų. Tačiau šalies pietryčiuose prasidėjusios neregėtos liūtys ne tik sustabdė darbus, bet ir pakenkė derliaus kokybei. Spėjama, kad apie 1 mln. t ...
2023/12/04

Neskubėkime išmesti bulvių lupenų – jos dar gali praversti

Kodėl patyrę daržininkai pataria neišmesti bulvių lupenų? Pasirodo, jos gali praversti lysvėse. Ir ne tik. Patarimais dalijasi daržininkė mėgėja Daiva L.