Ashburn +11,2 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024
Ashburn +11,2 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024

Antibiotikai žemės ūkyje: gydo ar kenkia?

2024/02/23


Bakterinių infekcijų gydymui antibiotikams alternatyvos kol kas nėra. Norim ar nenorim, susirgus patiems ar auginamiems gyvūnams, tenka ieškoti efektyvių, nepageidaujamas bakterijas organizme naikinančių vaistų. Ne paslaptis, kad jie naikina ir gerąsias bakterijas, stiprinančias organizmo imunitetą ir užtikrinančias normalią jo veiklą. Didėjančios gyvūninės kilmės maisto gamybos apimtys ilgą laiką skatino griebtis antibiotikų ligų profilaktikos ir netgi kaip augimo stimuliatorių. Kokia situacija šiandien?

Antibiotikai – augimui skatinti

Antibiotikais naminiai gyvūnai pradėti gydyti Antrojo pasaulinio karo pabaigoje. Ilgainiui jų naudojimo mastai sparčiai didėjo. Intensyvios gyvulininkystės šalyse antibiotikus imta taikyti ne tik kovojant su bakterinėmis infekcijomis, bet ir kaip prevencinę bei augimą skatinančią priemonę: su pašarais į maistui auginamų gyvūnų ir paukščių organizmą jie patekdavo kasdien. Antibiotikų likučiai mėsoje ir pieno produktuose tiesiogiai keliauja į žmogaus organizmą.

Medicinos ir veterinarijos bendruomenė susirūpino pastebėjus, kad pernelyg didelis antibiotikų vartojimas prisideda prie atsparumo antimikrobinėms medžiagoms vystymosi ir gali sukelti pasaulinę visuomenės sveikatos krizę. Atsparumas antibiotikams atsiranda, kai anksčiau veiksmingos veikliosios medžiagos neįveikia bakterijų arba nesustabdo jų augimo. 

Deja, daugelį metų antibiotikai ne gydymo tikslais naudojami dažniau nei gydymui. Šioje liūdnoje statistikoje dabar pirmauja Afrikos, Amerikos ir Azijos valstybės, iki šiol leidžiančios ūkiuose naudoti antimikrobinius augimo stimuliatorius.

Europos Sąjungoje (ES) pastaraisiais dešimtmečiais situacija pasikeitė iš esmės, kai, 2006 m. patvirtinus ES pašarų priedų reglamentą, buvo uždrausta antibiotikus naudoti augimo skatinimo tikslais. 25 Europos šalys nuo 2011 m. iki 2022 m. nuolat teikė antibiotikų pardavimo duomenis, kurie rodo, kad per šį laikotarpį jų įsigijimo kiekiai sumažėjo vidutiniškai 53 proc.

Jungtinėje Karalystėje antibiotikų naudojimas ūkiniams gyvūnams 2021 m. susitraukė 55 proc., palyginti su 2014 m. ir šiuo metu šalis yra viena iš mažiausiai antibiotikų suvartojanti Europoje. Pasak Nacionalinės ūkininkų sąjungos, daugelyje gyvulininkystės sektorių šie preparatai nebenaudojami ir profilaktiškai, taigi dalis gyvūnų per savo gyvenimą visiškai negydomi antibiotikais.

Naujausiais Eurobarometro tyrimais, maždaug 42 proc. ES piliečių žino, kad Bendrijos gyvulininkystės ir paukštininkystės ūkiuose draudžiama naudoti augimo stimuliarorius, bet 57 proc. apie tai nėra girdėję.

Mažinant antibiotikus – svarbios prevencinės priemonės

Šiuo metu pagal ES teisę veterinarijos gydytojas gali skirti antibiotikų gyvūnų grupei siekiant užkirsti kelią infekcijos plitimui. Taip pat jis gali skirti antibiotikų atskiram gyvūnui arba ribotam gyvūnų skaičiui, kad būtų išvengta infekcijų, kai yra didelė jų rizika, pavyzdžiui, po tam tikrų chirurginių procedūrų. Bet reguliarus antibiotikų naudojimas arba jų taikymas siekiant kompensuoti netinkamą sanitariją ar prastą ūkio valdymą yra draudžiamas.

Antibiotikai Europoje yra receptiniai vaistai, jų yra griežta apskaita ir stebėsena ES lygiu. Visa tai lemia akivaizdų šių medikamentų taikymo tmažėjimą gyvulininkystėje ir paukštininkystėje.

Europos atsakingo vaistų naudojimo platforma EPRUMA teikia rekomendacijas, kaip užtikrinti optimalią gyvūnų sveikatą ir sumažinti antibiotikų poreikį. Infekcijų prevencijos veiksmus ir produktus EPRUMA skiria į dvi kategorijas: prevencinę ir palaikomąją. Prevencinių veiksmų siūloma imtis užtikrinant biologinį saugumą, gerą naminių gyvūnų bei paukščių laikymą ir vėdinimą, vakcinas, apsaugančias nuo konkrečių ligų. Pagalbiniai veiksmai gali būti atliekami naudojant produktus, kurie padeda palaikyti gerą gyvūno sveikatą, pavyzdžiui, optimalią mitybą ir probiotikus, arba atrenkant ligoms atsparesnius gyvūnus.

Itin svarbią funkciją palaikant optimalią gyvūnų sveikatą ir gerovę atlieka mityba, įvairūs pašarų priedai. Ingredientai užtikrina pašarų saugumą, pavyzdžiui, sumažina nepageidautinų mikroorganizmų buvimą, gali pagerinti virškinimą ir palaikyti gyvūno žarnyno floros pusiausvyrą, palaikyti atsparumą galimoms infekcijoms ar stresą sukeliantiems veiksniams.

Antibiotikų kategorijos

Europos vaistų agentūra (EMA), atsakinga už mokslinį vaistų vertinimą, priežiūrą ir saugos stebėseną, yra sudariusi antibiotikų klasifikaciją iš keturių kategorijų A iki D: Vengti, Apriboti, Atsargiai ir Apdairiai:

  • A kategorijai („Vengti“) priklauso antibiotikai, kurie šiuo metu ES nėra registruoti veterinarinėje medicinoje, taigi negali būti naudojami maistui skirtiems gyvūnams, o gyvūnams augintiniams tik išskirtinėmis aplinkybėmis.
  • B kategorijos („Apriboti“) antibiotikai yra labai svarbūs žmonių medicinoje, todėl jų naudojimas gyvūnams ribojamas, kad būtų sumažintas pavojus visuomenės sveikatai.
  • C kategorija („Atsargiai“) apima antibiotikus, kuriems ES paprastai yra alternatyvų žmonių medicinoje, tačiau tam tikroms veterinarinėms indikacijoms yra tik keletas alternatyvų. Šie antibiotikai turėtų būti naudojami tik tada, kai nėra D kategorijos antimikrobinių medžiagų, kurios būtų kliniškai veiksmingos.
  • D kategorijai („Apdairumas“) priskiriami antibiotikai, kurie gali būti naudojami gyvūnams atsargiai, taik tuomet, kai tai būtina ir taip ilgai, kiek būtinai.

 

ŪP portalo informacija

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2024/04/25

Buvęs miestietis žemės ūkyje – kaip žuvis vandenyje

Kėdainių r. Vermenos žemės ūkio bendrovės (ŽŪB) karvės – vienos produktyviausių šalyje. Per dieną duoda vidutiniškai po 34 litrus pieno. „Karvė gali suėsti daug kokybiško pašaro, tačiau neduos daug baltyming...
2024/04/25

Panevėžio veterinarijos tarnybai gresia pardavimas

Panevėžys (JP.lt). Pažagieniuose ruošiamasi parduoti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Panevėžio departamento patalpas. Bus pardavinėjami keli pastatai. Kol kas aukcionas nepaskelbtas, bet VMVT Panevėžio departamento darbu...
2024/04/25

Aktualūs pakeitimai dalyvaujantiems agrarinės aplinkosaugos priemonėje

Žemės ūkio ministro balandžio 22 d. įsakymu pakeistos Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisyklės.
2024/04/25

Europos Parlamentas supaprastino žemės ūkio politikos reikalavimus

Trečiadienį europarlamentarai patikslino ES bendrosios žemės ūkio politikos nuostatas, kurios sumažina administracinę naštą žemdirbiams ir leidžia lanksčiau taikyti taisykles.
2024/04/25

Topinambų gumbai rūgsta stiklainiuose, o lapai džiūsta arbatėlėms

Iš tiesų džiugu, kai atsiranda į užsienio šalis išvykusių ir ten ilgokai gyvenančių lietuvių, kurie prisipažįsta: „Kai gyvenau Lietuvoje, skaičiau „Ūkininko patarėją“. Viena iš jų – Austrijoje, T...
2024/04/25

Sodininkai nuostolius skaičiuoja milijonais

Balandžio viduryje staiga kritusi oro temperatūra, gausus ir šlapias sniegas bei kruša daliai Europos sodininkų gal ir nebuvo kaip perkūnas iš giedro dangaus, tačiau jau dabar aišku, kad dalies derliaus išgelbėti...
2024/04/25

Pamaryje siuvami gaminiai pasiekia ir Ukrainos karius

Monikos Dobrovolskytės karjera galbūt galėjo prasidėti vienoje iš sostinės veterinarijos klinikų, bet ji pasuko pamario link. Mergina nėrė į turizmo verslą Ventėje, kur daugiau nei 10 metų siūlo iškylas laivais ir apgyvendinimo pasla...
2024/04/25

EP patvirtino taisykles dėl pakartotinio pakuočių naudojimo ir perdirbimo

Trečiadienį Europos Parlamentas priėmė naujas taisykles, kuriomis siekiama, kad ES rinkoje pakuotės taptų tvaresnės ir jų būtų naudojama mažiau. Taisyklėse, dėl kurių preliminariai susitarta su ES Taryba, numatytas pakuočių atliekų kiekio mažinimo...
2024/04/24

Pajamų deklaravimui liko vos savaitė: dažniausiai užduodami klausimai

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) primena, kad pajamas privalantiems deklaruoti gyventojams tai padaryti liko savaitė. Pajamų mokesčio deklaracijas pateikti jie turi iki gegužės 2 d. Šiuo metu pareigą atliko apie 69 proc. privalančiųjų d...