Columbus +22,6 °C Mažai debesuota
Pirmadienis, 28 Bal 2025
Columbus +22,6 °C Mažai debesuota
Pirmadienis, 28 Bal 2025

Svarbių susitikimų diena. Žemdirbių atstovai dalyvavo ir Maisto taryboje, ir susitikime su Žemės ūkio bei Finansų ministerijų atstovais dėl planuojamų mokestinių pakeitimų. LŽŪT nuotr. iš pastarojo posėdžio

Antrasis Maisto tarybos posėdis: sprendimų beieškant

2025/04/28


Pirmadienį, balandžio 28 d., Žemės ūkio ministerijoje įvyko antrasis Maisto tarybos posėdis. Kas jame buvo aptariama? Kas nuspręsta? „Ūkininko patarėjas“ iškart po posėdžio pakalbino Ministro Pirmininko patarėją Vigilijų Jukną ir Lietuvos žemės ūkio tarybos pirmininką Joną Vilionį.

Pasitarė dėl mokesčių ir darbo santykių

Prieš tai Lietuvos žemės ūkio taryba surengė susitikimą su LR žemės ūkio ir finansų ministerijos atstovais dėl planuojamų mokestinių pakeitimų. Posėdyje buvo pristatyti pavyzdžiai dėl ūkininkų-individualios veiklos apmokestinimo, juridinių asmenų mokesčių pakitimai, kalbėta, kokia bendra mokesčių našta gali gulti ant žemdirbių pečių po reformos, be kita ko apimančios ir siūlomus GPM tarifus, pelno mokesčio pokyčius, o taip pat kooperatyvų pelno apmokestinimą.

Žemės ūkio ministras Ignas Hofmanas taip apibendrino šį susitikimą: „Vienas svarbiausių numatomų pakitimų, kurie laukia – noras prilyginti ūkininkus dirbantiesiems pagal darbo santykius. Aš noriu, kad Finansų ministerija mane išgirstų ir atkreiptų dėmesį: negalima lyginti ūkininko su tai, kurie dirba pagal darbo santykius. Tai būtų didelė klaida ir tame slypi užprogramuotas konfliktas, nes ūkininkas, vykdydamas individualią veiklą, investuoja į savo ūkį, į darbo priemones, į žaliavas, į trąšas bei kitas gamybos priemonės, be to, prisiima visą verslo riziką ir netgi rizikuoja dargi asmeniniu turtu – tai tiesiog pati nepalankiausia veiklos forma. O dirbantysis pagal darbo sutartį geriausiu atveju rizikuoja nebent tik savo darbo vieta ir daugiau niekuo. Todėl būtų labai klaidinga prilyginti ūkininką kokiams nors antstoliui ar advokatui. Prašau atkreipti į tai dėmesį ir šios klaidos nedaryti“.

Maisto taryboje – sprendimų paieška

Vigilijus Jukna

Ministro pirmininko patarėjas Vigilijus Jukna „Ūkininko patarėjui“ teigė, jog Maisto taryboje buvo aptarta bendra situacija maisto produktų rinkoje: „Tačiau aptarėme plačiau trijų pagrindinių maisto produktų – mėsos, pieno ir kruopų – kainų situaciją. Šiuos produktus ir jų kainodarą išnagrinėjome detaliau. Žinoma, išgirdome daug įvairių siūlymų iš visų dalyvavusių grupių atstovų – atitinkamai svarstėme, kokią įtaką būtų galima padaryti, kad maisto produktai nebrangtų. Buvo kalbama ir apie biurokratinė naštos mažinimą, o tai ypač svarbu pirminėje maisto gamybos grandinėje. Taip pat akcentuoti infrastruktūros įrengimo darbai ir, be abejonės, apie energetikos kainų didelę įtaką maisto produktų kainoms, todėl pastabėta, jog būtų labai svarbu kuo plačiau panaudoti atsinaujinančius energetikos šaltinius“.

Pasak pašnekovo, Maisto tarybos susitikimas vyko daugiau dialogo ir diskusijų forma, pasikeista nuomonėmis, o artimiausiu metu Vyriausybėje bus apibendrinti ir išgryninti visi siūlymai, kurie buvo pateikti šiame posėdyje.

„Žinoma, toliau ieškosime sprendimų ir remdamiesi kaimyninių šalių patirtimi – Lenkijos, Latvijos, Vokietijos...“, - sakė V. Jukna.

Ar Maisto taryboje vykstančios diskusijos gali pažaboti maisto kainas rinkoje?

„Kaip esame ne kartą minėję, Maisto taryba nėra skirta tam, kad reguliuotų kainas, – akcentuoja premjero patarėjas. – Tai yra daugiau dialogo įrankis, sprendimų paieškos mechanizmas. Štai ir šiandien daug diskutuota apie tai, kaip sustiprinti pirminės maisto gamybos grandies derybines pozicijas, kaip mažinant biurokratinę naštą optimizuoti išlaidas ir kitose grandyse, o taip pat akcentuota, kad būtina mažinti energetikos kainas, kurios daro įtaką galutinio produkto kainas. Žinoma, diskutuosime ir toliau – artimiausia Maisto taryba numatoma birželio pabaigoje-liepos pradžioje. Matome didelį partnerių interesą: aktyviai dalyvavo ir siūlymus teisė visi, įtraukti į tarybą, atstovaujamos buvo visos pusės: ūkininkai, t. y. pirminė gamyba, perdirbėjai, prekybininkai, mokslo atstovai, sprendimų priėmėjai... Kaip minėjau, dabar bus patikslintos ir visos čia pateiktos situacijos analizės, kadangi kai kurių produktų kainos tai savaime diktuoja“.

Prekybininkai susižeria visą pelną

Jonas Vilionis

Lietuvos žemės ūkio tarybos pirmininkas Jonas Vilionis po Maisto tarybos posėdžio piktinosi prekybininkų apetitais: „Susėdome, visi pasišnekėjome, o prekybininkų atstovė Rūta Vainienė (Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vykdančioji direktorė – RED. past.) dejuoja, kad atseit labai daug šaldytuvai kainuoja, darbuotojų daug, reikia algas mokėti, nors jau daug kur net kasų nelikę – pats turi eiti apsitarnauti ir dar už tai jiems susimokėti... Matote, jiems labai brangu prekes sudėlioti į lentynėles, net 100 tūkstančių darbuotojų išlaiko... O mums, gamintojams, tikriausiai niekas nekainuoja. Šiaip tai prekybininkai daro, ką nori – nustato kainas ir nesuka sau galvos. Viskas jiems gerai. Tačiau mes iš šioje taryboje, ir visada sakome: norime gauti sąžiningą kainą, kad mums nors padengtų kaštus, mes negalime sau leisti įvairių „atpiginimo akcijų“, kaip prekybininkai, kurie tai daro mūsų sąskaita... Lygiai taip pat prekybininkai ir perdirbėjus pasitvarko...“.

Pasak J. Vilionio, prastą situaciją maisto kainų srityje diktuoja ne vien tik prekybininkų gobšumas: „Žinoma, prekybininkai savo pasiima, bet kainas diktuoja ir mokesčiai, ir darbo užmokestis, ir elektros energijos kaštai. Pažiūrėkite į kuro akcizą – mums „žaliasis“ kuras jau dabar 60 centų brangiau kainuoja, nes prisideda neva CO2 dedamoji... Mūsų gi niekas neklausia. Kaip pagaminti, pavyzdžiui, pieną, jeigu tu niekaip netelpi į visas sąnaudas, lyginant su gaunama kaina? Anksčiau buvo 257 000 pieno gamintojų Lietuvoje, o liko tik 8 500. Dėl ko taip yra? Dėl to, kad neapsimoka. Politikai, aišku, jeigu norėtų, galėtų pareguliuoti viską, tik nelabai nori. Pavyzdžiui, bankai pakėlė palūkanas, susirinko iš tų, kurie ėmė kreditus, šimtus milijonų, dabar jau sako milijardą, o I. Šimonytė įkalė jiems solidarumo mokestį ir nereguliuojama rinka greitai pavirto reguliuojama... Taip ir čia – reikia tik noro ir tas kainas pažabotų, ir teisingai už ūkininkų darbą sumokėtų, bet gi mums aiškina, kad „laisva rinka...“. Viskas yra reguliuojama. Kažkada gaminome 3,5 mln. tonų pieno, 3,7 mln. tonų kiaulienos, o dabar neliko ir 500 000 kiaulių. Jeigu apsimokėtų, tai atsirastų viskas – ir gyvulių, ir pieno, ir mėsos. Kokią įtaką gali daryti ta Maisto taryba? Ministras stengiasi, matosi, bet prekybininkai tik šaiposi...“.

Maisto taryba – nuo šių metų Lietuvoje veikianti patariamoji institucija, kurios tikslas – maisto kainų stebėjimas, jų skaidrumas, sveikesnė visuomenės mityba, importo konkurencijos su vietos produkcija stebėjimas. Maisto taryba vienija 27 įvairių sričių atstovus.

 

Parengė Ričardas Čekutis

Dalintis