Columbus +20,5 °C Lietus
Pirmadienis, 30 Rgs 2024
Columbus +20,5 °C Lietus
Pirmadienis, 30 Rgs 2024

Apdovanoti geriausieji 2024 m. Anykščių rajono ūkininkai

2024/09/24


Tradiciškai rudens šventės „Obuolinės“ metu apdovanoti geriausieji rajono ūkininkai. Tai kasmetinis renginys, skirtas pagerbti darbščiausius ir inovatyviausius žemės ūkio sektoriaus atstovus, kurie prisideda prie vietos bendruomenės gerovės ir šalies žemės ūkio plėtros.

Šventės reikšmė

Ūkininkai – tai vienas svarbiausių vietos bendruomenės ramsčių, kurie ne tik augina ir tiekia kokybiškus maisto produktus, bet ir rūpinasi šalies gamtos ištekliais, saugo krašto žemę ir perduoda tradicijas iš kartos į kartą. Rajono meras savo kalboje akcentavo, kad šis renginys yra puiki proga padėkoti tiems, kurie, nepaisydami sudėtingų sąlygų, kasdien deda dideles pastangas, kad mes galėtume džiaugtis šviežiais produktais ant savo stalo.

Įsteigtos nominacijos ir apdovanoti didžiausią pažangą darantys ūkininkai

Kaip ir kasmet apdovanojimus ūkininkams teikė Anykščių rajono savivaldybės meras Kęstutis Tubis, Žemės ūkio skyriaus vedėjas Virmantas Velikonis ir Anykščių rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Žilvinas Augustinavičius.

Ligitos ir Kazio Morkūnų ūkis „Už pintinių magiją, senos sodybos atgaivinimą,  paslaptingų istorijų šnabždesį seno ąžuolo šakose ir norą šiuo turtu dalintis“

Andrioniškio sen., netoli Pelišos upelio, Sedeikių kaime unikalioje XIX amžiaus sodyboje, sename kluone, pievų miškų apsuptyje, ūkininkai, tradicinių amatų meistrai Ligita ir Kazys Morkūnai yra įkūrę įvairių pintų gaminių muziejų, senovinių rakandų ekspoziciją. Nedidelėje jaukioje troboje sodybos šeimininkai kviečia prie stalo vaišintis naminėmis vaišėmis, karšta arbata. Tautodailininkas Kazys Morkūnas aprodys apylinkes, pintinių, senovinių rakandų ekspozicijas, papasakos legendas. Be šios šeimos aktyvaus dalyvavimo Anykščiuose nebūna nei vienos šventės, kuri būtų susijusi su mūsų tautos paveldu. Štai ir šiandien jie po renginio skubės į vaikų edukacijas.

Gedimino Kutkos ūkis „Už darną tarp verslo, ūkio, visuomeninės veiklos ir pareigų šeimai“

Spėja suderinti keturias veiklas. Ne tik sėkmingai ūkininkauja, su žmona Jurgita augina dvi atžalas, yra rajono tarybos narys ir dar sukasi prie puodų savo maitinimo įstaigoje, gamindamas maistą socialinės globos namams ir užsakomiesiems renginiams.

Aušrinės ir Audriaus Daugėlų ūkis „Už nuoširdų optimizmą, atrastą verslo nišą ir mokėjimą džiaugtis savo atliekamu darbu“

Prižiūri beveik 200 ha žemės, laiko bandą galvijų ir kartu su šeima turi pieno perdirbimo cechą, kuriame gamina įvairius pieno produktus, tinkančius tiek kasdienai, tiek ir šventiniam stalui. Šeima, išauginusi tris vaikus, džiaugiasi pirmuoju grįžusiu į ūkį sūnumi. Tiki, kad ir dukra, studijuojanti maisto technologijas ir žinanti visas mamos darbo subtilybes, savo laiku įsitrauks į šią veiklą. Na o kol kas, jau 15 metų Aušrinės vairuojamas prekybinis autobusiukas kiekvieną  šeštadienį pajuda link Vilniaus į prekybos centrą „Akropolis“, kur jos laukia ištikimi pirkėjai, žinantys, kad šio ūkio produkcija yra šviežia, skani ir sveika.

Ugnės ir Eimanto Matelių ūkis „Už medaus skonių įvairovės sukūrimą ir kaip korį klijuojamą verslą “

Žmonės, kaip retas kuris, suprantantys bites ir viskuo, kas geriausia iš jų dalinasi su žmonėmis. Gardėsiai iš medaus ir bičių produktų, vaško gaminiai, bičių terapija, edukacijos apie visas šias veiklas.

Jūratės ir Eugenijaus Zavišų ūkis  „Už darną ūkyje, vilnos meistrystės paslaptis ir aktyvią visuomeninę veiklą“

Gimtajame Debeikių miestelyje, mamos pramintu ūkininkavimo taku, 2000 metais pasuko ir ūkį įkūrė darbštūs Debeikių seniūnijos ūkininkai – Eugenijus ir Jūratė Zavišai. Pamažu ūkis buvo plečiamas ir šiuo metu siekia apie 300 ha žemės.

   Tačiau ne tik pavyzdingas ūkis yra šios šeimos vizitinė kortelė. Eugenijus jau daug metų yra Anykščių rajono ugniagesių tarnybos Debeikių ugniagesių komandos narys, ne kartą gelbėjęs žmones bei turtą nuo gaisro ar kitų negandų. O Jūratė nuo 2014 metų yra tradicinių amatų puoselėtoja, kuri verpia bei natūraliomis augalinėmis medžiagomis dažo vilnonius siūlus, taip pat mezga, neria ir velia įvairius gaminius iš vilnos. Taip pat pas Zavišus sodyboje galite pamatyti jau retai kur besančias galingas audimo stakles. Ši veikla Jūratei nors dar nauja, bet jau labai mylima. Kad žmogus yra savo amato žinovas, galima pasakyti vos pažvelgus į pagamintus gaminius, kurie stebina ne tik grožiu, bet ir puikia kokybe.

Luko Matuškevičiaus ūkis „Už tarnystę visuomenei su savo keturkoju kolega, sukurtą ūkį ir siekį viską atlikti kuo geriau“

Ūkininko Luko Matuškevičiaus ūkis registruotas 2015-03-31, deklaruoja 127 ha laukų. Mišrus ūkis, laiko  galvijus. Dalyvauja programose. Lukas dirba policininku, kinologu. Birželio 3–6 dienomis Druskininkuose ir jų apylinkėse vyko XXIII Valstybės sienos apsaugos tarnybos (toliau – VSAT) tarptautinės tarnybinių šunų meistriškumo varžybos. Keturkojai sugebėjimus demonstravo vietovės apieškos, žmogaus paieškos ir pėdsekystės rungtyse. Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Reagavimo skyriaus kinologas LUKAS MATUŠKEVIČIUS su šunimi RAFIU, dalyvaudami šiose varžybose, puikiai pasirodė pėdsekystės rungtyje ir užėmė III vietą! 

Rimos ir Valentino Gudėnų ūkis „Už savęs dalijimą mokiniams, savojo kaimo bendruomenei, už meilę savo kraštui ir rūpestį jo ateitimi“

2004 m. V. Gudėnas įregistravo ūkininko ūkį ir su šeima apsigyveno buvusioje tėvų sodyboje, kur ir pradėjo ūkininkauti. V. Gudėno sodyba ne kartą buvo apdovanota kaip gražiausia seniūnijos sodyba, visada traukianti akį įspūdinga augmenija, tvarka ir švara.

Valentinas Gudėnas – Šovenių kaimo žmogus orkestras. Jis ir biologijos mokytojas, ir bibliotekos vadovas, bendruomenės pirmininkas, ūkininkas,  auginantis paukščius, kepantis pyragus ir kuriantis. Tai asmuo, kuris be galo myli savo kraštą ir jo žmones. Jo organizuojami renginiai visada yra ypatingi, novatoriški savo idėjomis ir pritraukiantys ne tik kaimo gyventojų dėmesį.

Palmos ir Rimanto Rimkų ūkis „Už sukurtą, kruopščiai prižiūrimą uogininkystės ūkį ir išpuoselėtą  sodybą“

Rimantas ir Palma Rimkai Kavarsko seniūnijoje įsikūrė 1990 metais nusipirkę miške mažą medinį namelį. Čia augino vaikus, statėsi ir kūrė uogų ūkį.

Šiuo metų Rimkų ūkyje nuo ankstyvo pavasario galima skanauti braškes, vėliau ūkyje pradeda sirpti šilauogės, avietės, sausmedžių uogos. Rimkų ūkio produkcija daug metų vertinama ne tik Kavarsko seniūnijoje, didelė dalis ūkyje priskintų uogų išvažiuoja į Lietuvos sostinę. Įvertinus Rimkų ūkio uogų kokybę, ūkininkų darbštumą, sąžiningumą uogos keliauja į Vilniaus miesto vaikų darželius.

Rimantas Rimkus aktyvus Šerių kaimo bendruomenės narys. Bendruomenės pirmininkė Rimantą įvardijo kaip Šerių kaimo bendruomenės foto metraštininką.

Nudirbęs ūkio darbus Rimantas poilsį suranda fotografuodamas. Į ūkininko nuotraukas sutelpa ne tik Lietuvos kaimo grožis, kaimyninių šalių gamtos vaizdai, bet ir kaimo žmonių portretai.

Deivido Dilio ūkis „Už gebėjimą planuoti, siekti ir sukurti, už į Anykščius priviliotus turistų srautus bei planus ateičiai“

Anykščiuose gimęs ir užaugęs Deividas  Dilys po studijų dirbo Vilniuje kompiuterių specialistu ir neketino grįžti į Anykščius. Tuo metu Lietuvoje turizmas nebuvo populiarus. 2009 m. pabandymui vasaros laikotarpiui Deividas Dilys įrengė pirmąjį Aukštaitijoje kukurūzų labirintą, pradėjo teikti dažasvydžio paslaugas.  Kukurūzų labirintas šioje vietoje veikė penkerius metus kiekvieną vasarą.

2011 m. pavasarį Anykščių miesto pakraštyje, Anykščių šilelyje šalia Dainuvos slėnio jis įrengė ir iki šiol eksploatuoja pirmąjį Anykščių krašte laipynių parką „Dainuvos nuotykių slėnis“.

2012–2014 m. Skapiškių kaime jis įrengė ir 2014 m. vasarą 3 hektarų plote atidarė naują turistinių paslaugų kompleksą – Labirintų parką su įvairiomis pramogomis skirtingo amžiaus pramogautojams.  2021 m. D. Dilio Labirintų parke buvo užfiksuotas Lietuvos rekordas – įrengtas didžiausias Lietuvoje kukurūzų labirintas (plotas 3,3831 ha, bendras takų ilgis 2,272 km). Nuo 2022 m. Labirintų parke jis atidarė atrakcionų kompleksą „Toks kitoks miestelis“ bei vasaros čiuožyklą. Šiuo metu Labirintų parkas užima apie 10 ha plotą, bet tai ne pabaiga. Deividas ir kitais metais lankytojų išbandymui ketina pateikti naujų veiklų.

Rolando Lančicko ūkis „Už puoselėjamą sodininkystės-daržininkystės ūkį, strategijos „Nuo lauko iki stalo“ įgyvendinimą bei dalijimąsi žiniomis“

Nuo 2014 m. Rolandas ūkininkauja, plėtoja „Vitaminų ūkį“. Jo ūkio produkcija pirmoji Anykščių rajone buvo paženklinta „Rakto skylutės“ ženklu kaip palanki sveikatai (2022 m.) Ūkyje užaugintas uogas ir daržoves valgo Ankščių vaikų lopšelių-darželių vaikai. 

Laisvalaikiu fotografuoja, domisi augalininkyste, sodininkyste, bitininkyste. 

Rolandas organizuoja  žygius po Anykščių krašto vietas supažindindamas su augalais, medžiais, uogomis, grybais. Organizuojami žygiai labai patinka ne tik vaikams, bet ir suaugusiems.

Roko Mačionio ūkis „Už turistinio ūkio modelio nederlingose žemėse sukūrimą, egzotiškus augintinius, išpuoselėtą kaimo turizmo sodybą, indėlį į bendruomenės veiklą ir krašto gynybą“

Kurklių mstl. gyventojas įrengęs tikrų tikriausią langą į gamtą – iškirtinį namelį poilsiautojams danielių aptvare. Augina rusvaplaukius hailanderius, alpakas. Teikia techninę pagalbą vairuotojams, užsiima baidarių nuoma. Krašto apsaugos savanoris. Miestelio centre Rokas statosi gyvenamą namą.

Gintarės Švilpaitės ir Algimanto Kurmilavičiaus ūkis „Už svajas,  vieningai įveikiamus sunkumus bei laiką, dovanojamą bendruomenei“

Gintarės Švilpaitė ir Algimanto Kurmilavičiaus ūkis, esantis Levaniškio k., Traupio sen., įkurtas 2023 m. Šiais metais deklaruotas 5,67 ha plotas (pradėta nuo 3 ha). Ūkis siekia ekologiško ūkininkavimo sertifikavimo, numatę verstis ekologiniu ūkininkavimu.

Šiais metais šeima augino kopūstus, morkas, krapus. Planuose plėsti ūkį, auginti ne tik daržoves, bet ir uogas (gal avietes). Taip pat yra pastatyti šiltnamiai, kur augino pomidorų, paprikų daigus. Praėjusiais metais augino ir mėsines vištas.

Atvykę yra iš miesto, Levaniškio kaime įsikūrė maždaug prieš 3 metus.

Šeima labai aktyvi bendruomeninėje, visuomeninėje veikloje. Noriai įsitraukė į bendruomeninę veiklą, padeda organizuoti šventes, jų metu gamina ant laužo plovą ir pan. Yra pilni idėjų, veržlūs, turi sumanymų bendruomenėje sukurti verslą.

Vilmos ir Sauliaus Vilkų ūkis „Už tikėjimą tuo, ką darai, už ūkininkais užaugintus vaikus bei gamtos grožį, įamžintą drobėje“

Troškūnų seniūnijos ūkininkas Saulius Vilkas  savo ūkį įkūrė 1991 metais Rukiškio kaime. Pradėjo nuo valstiečio ūkio ir  šiuo metu ūkis išsiplėtė iki 300 ha žemės ir 250 galvijų. Limuzinų veislės galvijus atsivežė iš Airijos, o melžiamas holšteinų veislės  karves iš Švedijos. Kartu su tėvais ūkininkauti mokėsi ir sūnūs Donatas ir Audrius, kurių savarankiški ūkiai jau išsiplėtė beveik  iki 180 ha deklaruojamų plotų. Vilma Vilkienė aktyvi Raguvėlės bendruomenės pirmininkė, kuri be visuomeninių ir ūkio pareigų laisvalaikiu tapo.

Geriausiais ūkiais pripažinti

Alvyros ir Laimučio Žilių ūkis, III vieta „Už meilę šeimai, savo darbui, raguotiems ir plunksnuotiems augintiniams, sodybos augalams bei rankų meistrystę, visa tai perkeliant į paveikslus“

Laimutis sėkmingai dirba ūkiškus darbus dauigiau kaip 200 ha siekiančiame plote, o Alvyra prižiūri melžiamų karvių bandą, turi laiko pasirūpinti nuostabiais gėlynais aplink sodybą, randa 25-ą valandą paroje ir sėkmingai dorojasi su Aulelių seniūnaitės pareigomis, o sielos atgaivą randa tapyboje.

Daivos ir Vytauto Abraškevičių ūkis, II vieta „Už pavyzdinio ūkio sukūrimą, sodybos puoselėjimą, sukauptą patirtį ir Daivos gebėjimą jausmus išreikšti teptuko pagalba“

Daivos ir Vytauto Abraškevičių ūkis įsikūręs Viešintų seniūnijoje Viešintėlių kaime. Šeimos ūkyje auginamos grūdinės kultūros, ūkininkaujama 300 ha plote. Prieš keletą metų Daiva atrado savo širdžiai mielą užsiėmimą –  tapybą. Namuose įsirengė studiją ir pomėgis tiek įsibėgėjo, kad menininkė jau suorganizavo keletą parodų. Jos darbais žavisi visi juos mačiusieji.

Raimondo Balsio ūkis, I vieta „Už maksimalaus tikslo siekį, aiškią strategiją, gebėjimą įgyvendinti numatytus tikslus, už laiką, skiriamą Anykščiams, bendruomenei, ūkiui ir šeimai“

Jau vaikystėje Raimondas pas senelius kaime susipažino su visais žemės ūkio darbais, darbščiais kaimynais ir pelnė gero vaikio reputaciją. Studijuodamas Vilniaus universiteto trečiame kurse remdamasis savo įžvalgomis, gerais sėkmingų kaimyninių ūkininkų pavyzdžiais nusprendė kurti savo ūkį. Pradiniu kapitalu tapo mokymuisi skirta banko paskola bei  juo tikinčių  bendruomenės narių finansinė pagalba. Raimondas su kaupu įgyvendino savo jaunystės planus ir pateisino bičiulių pasitikėjimą. Dabar su partneriais Raimondas dirba 2000 ha plotuose. Juose vystoma augalininkystė, gyvulininkystė, miškininkystė, saulės elektrinių 130 ha parkas bei jo priežiūra. Raimondas Balsys trijų kadencijų Anykščių savivaldybės tarybos narys, aktyvus Surdegio bendruomenės narys ir jos renginių globėjas, Rotary klubo narys. Nors, žinoma, svarbiausia jam šeima, kurioje prieš kelias dienas gimė trečioji atžala.

Susirinkusiems meras išreiškė viltį, kad ir ateityje ūkininkai bus aktyvūs savo veiklos plėtotojai ir inovacijų skatintojai, o tradicinė apdovanojimų šventė taps dar viena proga suburti bendruomenę ir padėkoti už jų indėlį.

 

Anykščių rajono savivaldybės fotoinformacija

Dalintis