Ashburn +17,0 °C Debesuota
Trečiadienis, 28 Vas 2024
Ashburn +17,0 °C Debesuota
Trečiadienis, 28 Vas 2024

Apžiūrėti brolių Rimšų tėviškę tarpukaryje atvykdavo ekskursijos

2023/01/10


Senasis knygnešys, garsiojo skulptoriaus Petro Rimšos brolis, Vilkaviškio krašte gimęs Juozas Rimša 1935 m. minėjo savo jubiliejų. Senuose laikraščio puslapiuose mirgėjo sveikinimai: „60 metų amžiaus sukaktuvių proga“.

Pasak senosios spaudos, „Juozas Rimša gimė 1875 m. rugpjūčio 24 d. Margių k. Vilkaviškio apskrityje. Jis itin plačiai žinomas Suvalkijoje, kaip knygnešys, visuomenės veikėjas ir pavyzdingas savo apylinkės ūkininkas.

Buvo anksti susipratęs lietuvis. Skaitė ir skleidė iš kitų knygnešių gautas lietuviškas knygas. Pats jas per sieną gabeno.

Už lietuviškų knygų gabenimą gavo sėdėti aštuonis mėnesius kalėjime. Maža to, dar gavo du metus tremties. Sugrįžęs iš tremties netrukus gavo dar penkis mėnesius kalėjimo.

Dalyvavo Didžiajame Vilniaus seime. Vėliau – lietuvių konferencijoje.

Pirmojo pasaulinio karo metu vokiečiai ištrėmė į Vokietiją. Buvo įvardintas, kaip pavojinga vokiečiams asmenybė. O kiek dar buvo smulkių kratų ir tardymų.

Nežiūrint į tokį Juozo Rimšos politinį veikimą, jis be galo rūpinosi savo ūkiu Vilkaviškio rajone. Iš mažo tėvo paveldėto 7 ha ūkio J. Rimša ūkį po pirmo karo padidina iki penkiolikos hektarų. Visus laukus išdrenuoja, tręšia dirbtinėmis trąšomis, apsėja geriausiomis sėklomis.

Trobos ūkyje – naujos. Pagal paskučiausią ūkio kultūros reikalavimą įtaisytos. Naujausios ūkio mašinos. Laiko beveik dešimt pieninių karvių. Jas ir vasaros metu šeria tvarte. Keturi arkliai ir daugybė bekonų.

Gyvenamoji troba įtaisyta miestelėniškai: radijas, dienraštis, keletas savaitraščių. Trobos kambarius puošia spinta su knygomis. Kambaryje vandentiekis, kanalizacija, praustuvas su šaltu ir šiltu vandeniu. Šio pavyzdingo ūkio atvažiuoja pasižiūrėti ekskursijos.

Iš savo ūkio Juozas Rimša sugebėjo išleisti su gerais kraičiais savo dvi seseris ir išlavinti savo brolius. Jo brolis Petras žinomas, kaip garsus skulptorius.

Ūkininkas Juozas Rimša gyvena kultūringai, pasiturinčiai ir be skolų. Krizė jam nebaisi.

Linkime jam sveikam sulaukti dar gražesnio amžiaus.“

Vokiečių okupacijos metu broliai Rimšos savo namuose slapstė ir globojo žydų mergaitę. Prieš dešimt metų abu buvo pripažinti Pasaulio Tautų Teisuoliais.

Vilkaviškio rajone, Naudžių kaime išlikusi Rimšų sodyba vis dar kvėpuoja gyvenimu. Čia gyvena gausios Rimšų šeimos palikuonys. Pavyzdingo ūkio dvasia alsuoja išpuoselėtas kiemas ir žydintys gėlynai.

 

Šaltinis: SuduvosGidas.lt

Nuotraukoje Alvito miestelio panorama tarpukariu.

Dalintis
2024/02/28

Aplinkos ministras Panevėžio rajone: aplinkosaugos apribojimai išliks, tačiau biurokratinė našta mažės

Aplinkos ministras Simonas Gentvilas antradienį darbo vizitą Panevėžio rajone pradėjo susitikimu su savivaldybės meru Antanu Pociumi. Savivaldybės vadovas su ministru ir gamtos apsaugos politikos grupės vyresniąja patarėja Justina Čunderova aptarė...
2024/02/28

Buvusiam Kauno savivaldybės administracijos direktoriui Viliui Šiliauskui – laisvės atėmimo bausmė

Lietuvos apeliacinis teismas pripažino kaltu dėl kyšininkavimo ir sugriežtino pirmos instancijos teismo skirtą bausmę, skirdamas 3 metų ir 4 mėnesių laisvės atėmimą buvusiam Kauno miesto savivaldybės administracijos direktoriui Viliui &Scar...
2024/02/28

Pavojingas kokteilis gali susprogdinti ekonomiką

Suskystintų naftos dujų (SND) akcizo viražai, kai nuo nulinio tarifo jis buvo pakeltas iki beprotiškų aukštumų, o paskui labai nenoriai nuleistas ant žemės, pakurstė įvairių minčių ir svarstymų, kodėl į tokius kraštutinumus pu...
2024/02/28

Daugiau apsaugos kokybiškiems ES žemės ūkio produktams

Europos Parlamentas (EP) galutinai pritarė ES taisyklių, kuriomis stiprinama vyno, spiritinių gėrimų ir žemės ūkio produktų geografinių nuorodų apsauga, reformai. Šiandien 520 narių balsavus už, 19 – prieš ir 64 susilaikius pri...
2024/02/28

Prasideda genėjimo sezonas: ką reikia žinoti gyventojams?

Įsibėgėjant pavasariui daugiabučių ir individualių gyvenamųjų namų kiemuose, soduose ir sodybose vis dažniau čekši sodo žirklės ar ūžia pjūklai: žmonės geni medžius ir krūmus. Aplinkos ministerija (AM) primena, kaip tai daryti tinkamai, kad...
2024/02/28

Teismas: Lenkijos ADT turi atlyginti 0,6 mln. eurų nuostolį „Žemaitijos pienui“

Iš pieno perdirbimo bendrovės „Žemaitijos pienas“ sūrio įsigijusi ir be pardavėjos žinios jį trečiosioms šalims pardavusi Lenkijos įmonė ADT Lietuvos bendrovei turi atlyginti 0,63 mln. eurų nuostolį, patirtą dėl pareigos ...
2024/02/28

Į gimtuosius kraštus sugrįžtantys paukščiai kartu parneša ir paukščių gripo riziką

Su artėjančiu pavasariu prasideda ir paukščių migracija, o tai rimtas signalas suklusti naminių paukščių augintojams, kadangi pagrindiniai paukščių gripo nešiotojai ir platintojai – migruojantys, laukiniai vandens...
2024/02/28

Laiku pradėjus gydyti retą ligą, išgelbėta dviejų naujagimių gyvybė

Paskutinė vasario diena – Europos retųjų ligų diena. Kiekvienos specialybės gydytojams tenka gydyti retas ligas, kurių gydymas trunka visą gyvenimą.
2024/02/28

Sieks plėsti lietuviškų maisto produktų asortimentą JAV rinkoje

Žemės ūkio viceministras Vytenis Tomkus susitiko su Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) Indianos valstijos žemės ūkio instituto vadovų mokymo programos dalyviais, kurie atvyko susipažinti su Lietuvos žemės ūkiu, domėjosi Lietuvos prekybiniais santyk...