Ashburn +0,1 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 28 Sau 2023
Spausdintų leidinių prenumerata
Ashburn +0,1 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 28 Sau 2023

Apžiūrėti brolių Rimšų tėviškę tarpukaryje atvykdavo ekskursijos

2023/01/10


Senasis knygnešys, garsiojo skulptoriaus Petro Rimšos brolis, Vilkaviškio krašte gimęs Juozas Rimša 1935 m. minėjo savo jubiliejų. Senuose laikraščio puslapiuose mirgėjo sveikinimai: „60 metų amžiaus sukaktuvių proga“.

Pasak senosios spaudos, „Juozas Rimša gimė 1875 m. rugpjūčio 24 d. Margių k. Vilkaviškio apskrityje. Jis itin plačiai žinomas Suvalkijoje, kaip knygnešys, visuomenės veikėjas ir pavyzdingas savo apylinkės ūkininkas.

Buvo anksti susipratęs lietuvis. Skaitė ir skleidė iš kitų knygnešių gautas lietuviškas knygas. Pats jas per sieną gabeno.

Už lietuviškų knygų gabenimą gavo sėdėti aštuonis mėnesius kalėjime. Maža to, dar gavo du metus tremties. Sugrįžęs iš tremties netrukus gavo dar penkis mėnesius kalėjimo.

Dalyvavo Didžiajame Vilniaus seime. Vėliau – lietuvių konferencijoje.

Pirmojo pasaulinio karo metu vokiečiai ištrėmė į Vokietiją. Buvo įvardintas, kaip pavojinga vokiečiams asmenybė. O kiek dar buvo smulkių kratų ir tardymų.

Nežiūrint į tokį Juozo Rimšos politinį veikimą, jis be galo rūpinosi savo ūkiu Vilkaviškio rajone. Iš mažo tėvo paveldėto 7 ha ūkio J. Rimša ūkį po pirmo karo padidina iki penkiolikos hektarų. Visus laukus išdrenuoja, tręšia dirbtinėmis trąšomis, apsėja geriausiomis sėklomis.

Trobos ūkyje – naujos. Pagal paskučiausią ūkio kultūros reikalavimą įtaisytos. Naujausios ūkio mašinos. Laiko beveik dešimt pieninių karvių. Jas ir vasaros metu šeria tvarte. Keturi arkliai ir daugybė bekonų.

Gyvenamoji troba įtaisyta miestelėniškai: radijas, dienraštis, keletas savaitraščių. Trobos kambarius puošia spinta su knygomis. Kambaryje vandentiekis, kanalizacija, praustuvas su šaltu ir šiltu vandeniu. Šio pavyzdingo ūkio atvažiuoja pasižiūrėti ekskursijos.

Iš savo ūkio Juozas Rimša sugebėjo išleisti su gerais kraičiais savo dvi seseris ir išlavinti savo brolius. Jo brolis Petras žinomas, kaip garsus skulptorius.

Ūkininkas Juozas Rimša gyvena kultūringai, pasiturinčiai ir be skolų. Krizė jam nebaisi.

Linkime jam sveikam sulaukti dar gražesnio amžiaus.“

Vokiečių okupacijos metu broliai Rimšos savo namuose slapstė ir globojo žydų mergaitę. Prieš dešimt metų abu buvo pripažinti Pasaulio Tautų Teisuoliais.

Vilkaviškio rajone, Naudžių kaime išlikusi Rimšų sodyba vis dar kvėpuoja gyvenimu. Čia gyvena gausios Rimšų šeimos palikuonys. Pavyzdingo ūkio dvasia alsuoja išpuoselėtas kiemas ir žydintys gėlynai.

 

Šaltinis: SuduvosGidas.lt

Nuotraukoje Alvito miestelio panorama tarpukariu.

Dalintis

2023/01/28

Valstybė smūgiuoja veislininkystei – atsikrato įmonių

Veislininkystės įmonių privatizavimą žemdirbių atstovai vadina istorine klaida ir pabrėžia, kad nacionalinę veislininkystę žlugdyti gali tik labai netoliaregiška valdžia. Šioms įmonėms aukciono plaktuku mojavo dar ankstesnės kadencij...
2023/01/28

Tarptautinį narkotikų gabenimo verslą organizavusiam panevėžiečiui – teismo nuosprendis

Daugiau kaip 300 kg kokaino neteisėtą gabenimą jachta organizavusiam ir beveik 760 kg kanapių dervos pervežimą iš Ispanijos į Rusiją koordinavusiam piliečiui E. M. skirta galutinė 13 metų laisvės atėmimo bausmė.
2023/01/28

Žalumynai ant palangės: nestandartiniai sprendimai

Žalumynų ant palangės galima užsiauginti ir taip, kad jie puoštų namus – tarkim, svogūnų laiškų saldaininėje su akmenukais. Salotoms galima suteikti antrą gyvenimą, o imunitetą sustiprins ir švieži morkų lapeliai.
2023/01/28

Trąšų rinka: ar po sunkių 2022-ųjų galime tikėtis geresnių 2023 metų?

Praėjusieji metai trąšų rinkai buvo sudėtingi. Įtampa dėl kylančių kainų rinkoje buvo jaučiama jau 2021-ųjų pabaigoje. O 2022 m. vasarį, prasidėjus karui Ukrainoje, situacija tapo dramatiška. Agroverslo bendrovės „Agrochema&ldq...
2023/01/28

Lietuviškos simfonijos pradininką primena viena Plungės gatvė

Juozas Žilevičius – vargonininkas, kompozitorius, pedagogas, choro dirigentas, muzikologas, kultūros veikėjas. Simfonija f-moll, kuri buvo parašyta 1919 m., o po kelerių metų atlikta Kaune – laikoma pirmąją lietuviška sim...
2023/01/28

Ūkininkavimas – perspektyvus verslas

„Nepamenu, kiek tada man buvo metų, dar nedaug, tėvų draugų ūkyje padėjau rinkti akmenis. Nusibodo man tas darbas ir nusprendžiau eiti namo, pareikšdama: „Būsiu ūkininkė, bet akmenų nerinksiu. Ūkininke tapau, bet akmenis vis tie...
2023/01/28

Tėvų ir vaikų santykiai: atviri klausimai bei pagarbus klausymasis atrakina ir labai surūdijusią spyną

Kristina su vyru augina 4 vaikus, vyriausiam dabar 16 metų, o jauniausiam – 7-eri. Baigusi finansų mokslus ir ne vienerius metus dirbusi projektų vadove, šiuo metu moteris vis giliau neria į sritį, susijusią su vaikais. Ji antrus metu...
2023/01/28

Pusryčiai – hamletiškas klausimas

Valgyti pusryčius ar nevalgyti? Tokios mintys aplanko bent pusę mūsų ryte. „Pusryčius suvalgyk pats“, – teigia patarlė, o jai pritaria ir šiuolaikinė dietologija. Kai reikia skubiai nuspręsti, ką valgyti, o laikrodis rodo,...
2023/01/27

Radviloms priklausęs dvaras laukia naujų šeimininkų

Turto bankas paskelbė istorinių Buivydiškių dvaro rūmų aukcioną. Kelis šimtmečius garsiajai Lietuvos didikų Radvilų giminei priklausiusio dvaro dalis aukcione bus parduodama kovo pradžioje.