Ashburn +17,1 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 30 Geg 2024
Ashburn +17,1 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 30 Geg 2024

Apžiūrėti brolių Rimšų tėviškę tarpukaryje atvykdavo ekskursijos

2023/01/10


Senasis knygnešys, garsiojo skulptoriaus Petro Rimšos brolis, Vilkaviškio krašte gimęs Juozas Rimša 1935 m. minėjo savo jubiliejų. Senuose laikraščio puslapiuose mirgėjo sveikinimai: „60 metų amžiaus sukaktuvių proga“.

Pasak senosios spaudos, „Juozas Rimša gimė 1875 m. rugpjūčio 24 d. Margių k. Vilkaviškio apskrityje. Jis itin plačiai žinomas Suvalkijoje, kaip knygnešys, visuomenės veikėjas ir pavyzdingas savo apylinkės ūkininkas.

Buvo anksti susipratęs lietuvis. Skaitė ir skleidė iš kitų knygnešių gautas lietuviškas knygas. Pats jas per sieną gabeno.

Už lietuviškų knygų gabenimą gavo sėdėti aštuonis mėnesius kalėjime. Maža to, dar gavo du metus tremties. Sugrįžęs iš tremties netrukus gavo dar penkis mėnesius kalėjimo.

Dalyvavo Didžiajame Vilniaus seime. Vėliau – lietuvių konferencijoje.

Pirmojo pasaulinio karo metu vokiečiai ištrėmė į Vokietiją. Buvo įvardintas, kaip pavojinga vokiečiams asmenybė. O kiek dar buvo smulkių kratų ir tardymų.

Nežiūrint į tokį Juozo Rimšos politinį veikimą, jis be galo rūpinosi savo ūkiu Vilkaviškio rajone. Iš mažo tėvo paveldėto 7 ha ūkio J. Rimša ūkį po pirmo karo padidina iki penkiolikos hektarų. Visus laukus išdrenuoja, tręšia dirbtinėmis trąšomis, apsėja geriausiomis sėklomis.

Trobos ūkyje – naujos. Pagal paskučiausią ūkio kultūros reikalavimą įtaisytos. Naujausios ūkio mašinos. Laiko beveik dešimt pieninių karvių. Jas ir vasaros metu šeria tvarte. Keturi arkliai ir daugybė bekonų.

Gyvenamoji troba įtaisyta miestelėniškai: radijas, dienraštis, keletas savaitraščių. Trobos kambarius puošia spinta su knygomis. Kambaryje vandentiekis, kanalizacija, praustuvas su šaltu ir šiltu vandeniu. Šio pavyzdingo ūkio atvažiuoja pasižiūrėti ekskursijos.

Iš savo ūkio Juozas Rimša sugebėjo išleisti su gerais kraičiais savo dvi seseris ir išlavinti savo brolius. Jo brolis Petras žinomas, kaip garsus skulptorius.

Ūkininkas Juozas Rimša gyvena kultūringai, pasiturinčiai ir be skolų. Krizė jam nebaisi.

Linkime jam sveikam sulaukti dar gražesnio amžiaus.“

Vokiečių okupacijos metu broliai Rimšos savo namuose slapstė ir globojo žydų mergaitę. Prieš dešimt metų abu buvo pripažinti Pasaulio Tautų Teisuoliais.

Vilkaviškio rajone, Naudžių kaime išlikusi Rimšų sodyba vis dar kvėpuoja gyvenimu. Čia gyvena gausios Rimšų šeimos palikuonys. Pavyzdingo ūkio dvasia alsuoja išpuoselėtas kiemas ir žydintys gėlynai.

 

Šaltinis: SuduvosGidas.lt

Nuotraukoje Alvito miestelio panorama tarpukariu.

Dalintis
2024/05/29

Buvusiam Kauno rajono savivaldybės administracijos direktoriui dėl kyšininkavimo – reali laisvės atėmimo bausmė

Klaipėdos apygardos teismas, išnagrinėjęs baudžiamąją bylą, kaltu pripažino buvusį Kauno rajono savivaldybės administracijos direktorių Ričardą Pudževelį ir 5 asmenis. Buvusiam savivaldybės administracijos direktoriui skirta reali 4 metų ir...
2024/05/29

Tvarios technologijos reikalauja šiuolaikiško ir netradicinio specialistų požiūrio

Modernios Europos šalys kaip ateities ekonomikos vystymosi kryptį šiuo metu yra pasirinkusios žiniomis, tvarumo ir žiediškumo principais grįstą bioekonomiką. Taip siekiama kurti gerovę dabarties visuomenei, nesukeliant grėsmių...
2024/05/29

Vyriausybė pritarė bankų solidarumo mokesčio pratęsimui

Vyriausybė šios dienos posėdyje pritarė Finansų ministerijos ir Lietuvos banko parengtam Laikinojo solidarumo įstatymo (LSĮ) pakeitimo projektui, kuriuo solidarumo įnašo mokėjimas yra pratęsiamas 2025 metų mokėjimo laikotarpiui. Tuo ...
2024/05/29

Parama žemdirbiams, atsisakantiems dyzelinį kurą naudojančių grūdų džiovyklų

Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) kviečia plėsti švarios, atsinaujinančios energijos dalį žemės ūkio sektoriuje bei pasinaudoti parama mažinant dyzelinio kuro naudojimą. Iki pat metų galo ūkininkai raginami teikti paraiškas i...
2024/05/29

Svarbiausia informacija apie rinkimus į Europos Parlamentą – audio formatu

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK), ruošdamasi birželio 9 d. vyksiantiems rinkimams į Europos Parlamentą, svarbiausią informaciją rinkėjams įgarsino.
2024/05/29

Versliniai sodai: šiemet atsispirs nuo dugno?

Dėl nemalonių gamtos išdaigų pastaruosius kelerius metus Lietuvos verslinių sodų derlius nedžiugino nei sodininkų, nei obuolių mėgėjų. Šis pavasaris, nors ir švaistėsi šalnomis bei permainingais orais ir dar ankstoka ve...
2024/05/29

Ką galime dėl savo širdies?

„Daug alkoholio vartojančio ir rūkančio vidutinio arba vyresnio amžiaus žmogaus organizmas neleidžia jam sportuoti arba aktyviai gyventi“, – žalingų įpročių bei fizinės sveikatos toksišką jungtį nubraižo gydytojas kardiolo...
2024/05/29

Uostamiestyje bus gaminamas žaliasis vandenilis

Pirmasis Klaipėdoje ir visoje Lietuvoje žaliojo vandenilio gamybos ir papildymo juo punktų projektas skinasi kelią įgyvendinimo link: baigtos visos planuojamos veiklos poveikio aplinkai vertinimo procedūros. Aplinkos apsaugos agentūros (AAA) speci...
2024/05/29

Per 11 dienų prie ES valstybių išorinių sienų sulaikyta per 1,3 mln. klastočių: vyrauja gaminiai iš Turkijos ir Kinijos

Praėjusių metų gegužę Bulgarija ir Portugalija kartu su Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūra „Frontex“ iniciavo tarpvalstybinių bendrų veiksmų dienas (JAD), skirtas kovai su suklastotų prekių kontrabanda prie ES išorės s...