Columbus +14,2 °C Nedidelis lietus
Šeštadienis, 5 Bal 2025
Columbus +14,2 °C Nedidelis lietus
Šeštadienis, 5 Bal 2025

Ar atgims susidomėjimas kultivuojamos mėsos produktų gamyba?

2023/09/22


Pastaruoju metu Europoje vėl stiprėja iniciatyva investuoti į kultivuojamos mėsos pramonės vystymą. Laišką, raginantį šiai sričiai skirti milijardus eurų, ES prezidentei Ursulai von der Leyen pasirašė ir klimato aktyvistai, ir mokslininkai, ir politikai, ir Nobelio premijos laureatai.

Kultivuojama mėsa jokia naujiena. Jungtinėse Amerikos Valstijose jau uždegta žalia šviesa prekybai tokios mėsos gaminiais. Apie šiuo principu gaunamą pieno pakaitalą, kurio gamybos procesai labiau primena farmacijos pramonę, šią vasarą jau rašė portalas Ūkininkopatarėjas. Šios pramonės šakos vystymui finansavimo negaili Singapūras, Kanada, JAV, Izraelis, Japonija ir Kinija. Tačiau Europos Sąjungoje į tai kol kas žiūrima atsargiai.

ES prezidentei išsiųstame laiške siūloma nuo dabar iki 2030 m. šios pramonės šakos vystymui skirti net 25 mlrd. eurų. „Ambicinga suma, tačiau ji sudaro tik 5 procentus iš 500 mlrd. eurų, skirtų „Žaliojo kurso“ investicijų planui, – teigiama laiške, cituojamame portale VILT. – Esame ant technologinės ir maisto revoliucijos slenksčio, tokio masto, kokio nematėme nuo žemės ūkio aušros. Europa turi pasirinkimą. Investuokite ir pasinaudokite baltymų gamybos be gyvūninės kilmės pranašumais arba dvejokite ir atidėliokite, kol likęs pasaulis imsis lyderystės.“

Aktyvistai kultivuojamos mėsos gamybos svarbą prilygina žaliajai energijai. Savo argumentus jie grindžia skaičiais, kad perėjimas prie tiksliosios fermentacijos būdų gaminamų mėsos produktų sukurtų 1,1 trilijono dolerių turto ir 9,8 mln. darbo vietų visame pasaulyje.

Tad kodėl gi Europoje ši naujovė neranda sau vietos? Šių metų pavasarį tame pačiame portale VILT nuskambėjo belgų įkurtos įmonės bankroto istorija. 2019 m. įkurta įmonė „Peace of Meat“ startavo puikiai ir jau kitais metais statė 2 laboratorijas bei atvirai kalbėjo apie ambiciją tapti Europos rinkos lydere kultivuojamos mėsos srityje. Ji buvo laikoma Flandrijos kultivuojamos mėsos, auginamos laboratorijose ir kuriai reikia labai mažai arba visai nereikia gyvūninės kilmės medžiagų, pradininku. Flandrijos vyriausybės jai skyrė 3,6 mln. eurų subsidijų.

2020 m. pabaigoje belgų įmonę už 15 mln. eurų įsigijo didelė Izraelio įmonė „Meat-Tech 3D“, eksperimentuojanti su mėsos pakaitalų spausdinimu 3D būdu. „Peace of Meat“ tikėjosi pramoniniu mastu gaminti įvairių rūšių kultivuojamą mėsą, siekdama išaugti į pasaulinį šio rinkos segmento lyderį.

Savų tikslų bei ambicijų turėjo ir Izraelio bendrovė, nusprendusi Flandrijoje įkurti naują dukterinę įmonę „MeaTech Europe“. Apie tai, kad siekdami išnuomoti auginamos mėsos 3D spausdinimo technologijas stambiems maisto gamintojams visame pasaulyje, ji pasirinko „Peace of Meat“, prieš kelis metus rašė belgų portalas Flanders Investment & Trade.

Kartu „Peace of Meat“ ir „MeaTech 3D“ tikėjosi konkuruoti su Amerikos kompanijomis, tokiomis kaip „Beyond Meat“ ir „Impossible Foods“. „Mėsa be mėsos yra didelis verslas JAV, pritraukiantis turtingus verslininkus, įžymybes, net buvusį „McDonald's“ generalinį direktorių Doną Thompsoną ir didžiausią šalies mėsos perdirbėją „Tyson Foods“, – prieš trejus metus rašė portalas.

Tačiau po kelerių metu Izraelio įmonė nustojo finansuoti „Peace of Meat“ ir ši patyrė milijoninių nuostolių. Šiuo metu aukcione dairomasi naujo pirkėjo. Potencialiam pirkėjui siūloma įsigyti ne tik laboratorijų patalpas, įrangą, bet ir dešimties darbuotojų žinias. Jie su viltimi žvelgia į ateitį ir tikisi, kad galės tęsti pradėtą veiklą. Siekdami įtikinti tiek vyriausybę, tiek privačius investuotojus įsigyti įmonę ir investuoti į jos veiklos tęstinumą, aukciono namai „Hammertime“ akcentuoja, kad „Peace of Meat“ gali pasiekti proveržį sprendžiant CO2 emisijos ir pasaulinio maisto skurdo problemą.

 

Parengta ŪP pagal VILT ir Flanders Investment & Trade informaciją

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis