Ashburn +17,4 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024
Ashburn +17,4 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024

Ar dings Maroko apelsinai ir mandarinai iš lietuviškų parduotuvių lentynų?

2023/11/05


Sovietmečiu vaikai tikriausiai manė, kad apelsinai, mandarinai ir citrinos auginami tik Maroke. Mažas juodas rombo formos lipdukas su šalies pavadinimu – vienas labiausiai atpažįstamų prekės ženklų citrusinių vaisių rinkoje. Bet pastaraisiais metais po pasaulį pasklinda vis mažiau šioje šalyje užauginamų vaisių. Kodėl?

Specializuota sodininkystės verslo informacijos ir analizės platforma EastFruit paskelbė ekspertų atliktą analizę, kurioje pateikiami kelerių metų vaisių auginimo ir eksporto duomenys.

Marokas yra vienas didžiausių apelsinų augintojų pasaulyje, o Afrikoje yra trečia šalis po Egipto ir Pietų Afrikos. „Tačiau, skirtingai nei žemyno kaimynai, Marokas iki dabartinio sezono pabaigos dėl kelių priežasčių labai sumažins šių citrusinių vaisių eksportą. Mūsų skaičiavimais, Maroko apelsinų eksportas 2022–2023 m. sezonui sumažės iki žemiausio lygio per pastaruosius 8 metus“, – perspėja „EastFruit“ vaisių ir daržovių rinkos analitikas Yevhenas Kuzinas.

Per aštuonis šių metų mėnesius iš Maroko į užsienio šalis buvo importuota tik 30 tūkst. tonų apelsinų. Eksporto pikas buvo užfiksuotas 2017 m., kai šalis užsienio rinkoms patiekė daugiau nei 160 tūkst. tonų vaisių. Nuo tada pardavimų apimtys mažėjo beveik kasmet. Marokas iš 11 pozicijos (2022 m.) nukrito į 13 vietą (2023 m. sausio-rugpjūčio mėn. duomenimis) pasaulio eksportuotojų sąraše.

apelsinai
Marokietiškų apelsinų eksportas per 2016–2023 m. laikotarpį. (Šaltinis: EastFruit)

Pagrindinis veiksnys, turintis įtakos sparčiam apelsinų eksporto mažėjimui, yra nepalankios oro sąlygos. Dėl klimato kaitos ir vandens trūkumo Maroke padažnėjo sausrų periodai, o temperatūra pakyla iki kritiškai aukšto lygio. Šių metų rugpjūtį užfiksuotas absoliutus temperatūros rekordas. Nors vietos gyventojai tikėjosi, kad tokia temperatūra nepadarys didelės žalos citrusiniams vaisiams, neįprastas karštis gana stipriai paveikė derlių.

Analitikai atkreipė dėmesį į tai, kad mažėjo ir pasaulinė šių citrusinių vaisių gamyba. Sausra Ispanijoje ir Italijoje, uraganai Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV), šalnos Turkijoje – šios natūralios anomalijos, su kuriomis susidūrė pagrindiniai apelsinų tiekėjai, neigiamai paveikė ūkių produktyvumą.

Pastebimi ir Maroko apelsinų eksporto geografijos pokyčiai. Pernai citrusiniai vaisiai buvo tiekti į 54 šalis, o per aštuonis šių metų mėnesius eksportuoti į 44 užsienio rinkas. Pagrindiniai marokietiškų apelsinų importuotojai yra Olandija, JAV, Kanada, Mauritanija, Rusija. Analitikai pastebi, kad šiemet tiekimas sumažėjo beveik visomis kryptimis. „EastFruit“ yra rašęs, kad Marokas smarkiai sumažino vaisių ir daržovių eksporto į Rusijos rinką apimtis, o apelsinų eksportas labiausiai sumažėjo į Nyderlandus – šalį, kuri pernai buvo pirma tarp pasaulinių importuotojų.

apelsinai
Maroke užaugintų apelsinų eksporto į užsienio rinkas pokyčiai: 2022 metai ir 2023 metų sausis–rugpjūtis (Šaltinis: EastFruit)

Jeigu klimato anomalijos nevargins šalies kitais metais, tikimasi, kad būsimas derlius bus geresnis. „Vis tik didelė Maroko augintojų problema yra didėjantis vandens išteklių trūkumas. Be to, Maroko eksportuotojai turės priprasti prie kur kas rimtesnės konkurencijos su tiekėjais iš Egipto, kur vaisių užauginama vis daugiau, nes besiplečiantis Egipto eksportas gali daryti vis didesnį spaudimą kainoms pasaulinėje rinkoje“, – reziumavo vaisių ir daržovių rinkos analitikas Y. Kuzinas.

Į Maroko vaisių augintojų problemas dar vasarą dėmesį atkreipė ir JAV Žemės ūkio departamento Užsienio žemės ūkio tarnyba. Jos paskelbtoje ataskaitoje pateikiama atnaujinta informacija apie įvairių citrusinių vaisių apsodintus plotus ir numatomas eksporto apimtis. Deja, duomenys rodo šios ūkio šakos smukimą.

Portale Citrus Industry vasarą pateiktos ataskaitos prognozėmis, 2022–2023 m. Maroke bus užauginta 927 000 metrinių tonų (MT) mandarinų (2021–2022 m. užauginta 1,36 mln. t). Šiemet mandarinais apsodintas plotas yra 59 150 ha, o 2021 m. – 65 750 ha.

Šviežių apelsinų gamyba sieks 783 000 MT (2021–2022 m. siekė 1,15 mln. MT), apsodintas plotas nuo 59 600 ha 2021 m. sumažėjo iki 58 500 ha šiemet.

Citrinų ir laimų bus užauginta 35 000 MT (praėjusį sezoną 45 000 MT), apsodintas plotas nuo 4 000 ha 2021 m. sumažėjo iki 3900 ha šiemet.

Akivaizdu, kad per 2022–2023 m. sezoną sumažės ir apelsinų sulčių gamybos apimtys: prognozuojama, kad nuo 5 500 MT 2021–2022 m. iki 4 000 MT per šį sezoną.

 

ŪP portalo informacija

Dalintis
2024/04/24

Vienas „Vičiūnų“ vadovų: verslo Rytuose pardavimo kaina nėra džiaugsminga

Kauno mero Visvaldo Matijošaičio iš dalies valdomai žuvies bei kitų maisto produktų gamybos ir prekybos „Vičiūnų grupei“ po beveik dvejus metus trukusio proceso pagaliau pardavus verslą Rusijoje, Baltarusijoje ir kitose N...
2024/04/24

Kova su nesąžiningos prekybos praktika maisto tiekimo grandinėje: EK įžvalgos

Šiandien Komisija paskelbė Direktyvos dėl nesąžiningos prekybos praktikos (NPP) įgyvendinimo maisto tiekimo grandinėje ataskaitą. 2019 m. priimta vadinamąja apsaugos nuo NPP direktyva draudžiama 16 praktikų, kurios gali turėti žalingą povei...
2024/04/24

Kuo daugiau uždaroma bankų skyrių – tuo didesni pelnai

„Vien tik auksas valdo mus, žmonės jam tarnauja!“ (J. V. Goethe, Mefistofelio sparnuota frazė dramoje „Faustas“) Lietuvos komerciniai bankai, žarstantys įspūdingus pelnus, regionuose uždaro skyrius, gyventojai lieka be...
2024/04/24

Pajamų deklaravimui liko vos savaitė: dažniausiai užduodami klausimai

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) primena, kad pajamas privalantiems deklaruoti gyventojams tai padaryti liko savaitė. Pajamų mokesčio deklaracijas pateikti jie turi iki gegužės 2 d. Šiuo metu pareigą atliko apie 69 proc. privalančiųjų d...
2024/04/24

VMVT kviečia diskusijai: kodėl geriausią žmogaus draugą kaustome grandinėmis?

Balandžio 24 dieną minima Šuns diena. Anot Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistų, tokios progos minėjimas skatina atkreipti dėmesį į problemas, keisti požiūrį į augintinius ir elgesį su jais. Anksčiau šuo bu...
2024/04/24

Gyventojai dažniau skundžiasi dėl keliamo triukšmo

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai, Tarptautinę triukšmo suvokimo dieną, kasmet minimą balandžio paskutinį trečiadienį, atkreipia dėmesį į triukšmo žalą sveikatai ir primena, kur kreiptis, kai ramybės neduod...
2024/04/24

LSA kategoriškai nepritaria siūlymui įvesti naują savivaldybės tarybos pirmininko pareigybę

Bandymas paskubomis ir be diskusijų įvesti naują savivaldybės tarybos pirmininko pareigybę yra nepriimtinas ir diskredituoja ne tik teisinės valstybės principus, bet ir vos metus veikiantį naująjį vietos savivaldos modelį. Taip Lietuvos savivaldyb...
2024/04/24

Finansinę pagalbą jauniesiems ūkininkams teiks kredito unijos

INVEGA pasirašė sutartį su LKU grupe, į kurią jau galima kreiptis dėl paskolų pagal priemonę „Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas“. Šia finansine pagalba, su kuria didesnei daliai paskolos taikomos nulinės palūkanos, gali pasinau...
2024/04/24

Dar vienas civilinis ieškinys dėl tūkstantinės sumos priteisimo iš Kretingos rajono savivaldybės tarybos nario

Šiandien Plungės apylinkės teisme gautas civilinis ieškinys dėl 10 156,42 Eur priteisimo iš Kretingos rajono savivaldybės tarybos nario Vytauto Ročio. Prokurorų duomenimis, minėtas asmuo 2019-2023 metų savivaldybės tarybos kad...