Ashburn +2,1 °C Debesuota
Trečiadienis, 29 Lap 2023
Ashburn +2,1 °C Debesuota
Trečiadienis, 29 Lap 2023

Ar dings Maroko apelsinai ir mandarinai iš lietuviškų parduotuvių lentynų?

2023/11/05


Sovietmečiu vaikai tikriausiai manė, kad apelsinai, mandarinai ir citrinos auginami tik Maroke. Mažas juodas rombo formos lipdukas su šalies pavadinimu – vienas labiausiai atpažįstamų prekės ženklų citrusinių vaisių rinkoje. Bet pastaraisiais metais po pasaulį pasklinda vis mažiau šioje šalyje užauginamų vaisių. Kodėl?

Specializuota sodininkystės verslo informacijos ir analizės platforma EastFruit paskelbė ekspertų atliktą analizę, kurioje pateikiami kelerių metų vaisių auginimo ir eksporto duomenys.

Marokas yra vienas didžiausių apelsinų augintojų pasaulyje, o Afrikoje yra trečia šalis po Egipto ir Pietų Afrikos. „Tačiau, skirtingai nei žemyno kaimynai, Marokas iki dabartinio sezono pabaigos dėl kelių priežasčių labai sumažins šių citrusinių vaisių eksportą. Mūsų skaičiavimais, Maroko apelsinų eksportas 2022–2023 m. sezonui sumažės iki žemiausio lygio per pastaruosius 8 metus“, – perspėja „EastFruit“ vaisių ir daržovių rinkos analitikas Yevhenas Kuzinas.

Per aštuonis šių metų mėnesius iš Maroko į užsienio šalis buvo importuota tik 30 tūkst. tonų apelsinų. Eksporto pikas buvo užfiksuotas 2017 m., kai šalis užsienio rinkoms patiekė daugiau nei 160 tūkst. tonų vaisių. Nuo tada pardavimų apimtys mažėjo beveik kasmet. Marokas iš 11 pozicijos (2022 m.) nukrito į 13 vietą (2023 m. sausio-rugpjūčio mėn. duomenimis) pasaulio eksportuotojų sąraše.

apelsinai
Marokietiškų apelsinų eksportas per 2016–2023 m. laikotarpį. (Šaltinis: EastFruit)

Pagrindinis veiksnys, turintis įtakos sparčiam apelsinų eksporto mažėjimui, yra nepalankios oro sąlygos. Dėl klimato kaitos ir vandens trūkumo Maroke padažnėjo sausrų periodai, o temperatūra pakyla iki kritiškai aukšto lygio. Šių metų rugpjūtį užfiksuotas absoliutus temperatūros rekordas. Nors vietos gyventojai tikėjosi, kad tokia temperatūra nepadarys didelės žalos citrusiniams vaisiams, neįprastas karštis gana stipriai paveikė derlių.

Analitikai atkreipė dėmesį į tai, kad mažėjo ir pasaulinė šių citrusinių vaisių gamyba. Sausra Ispanijoje ir Italijoje, uraganai Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV), šalnos Turkijoje – šios natūralios anomalijos, su kuriomis susidūrė pagrindiniai apelsinų tiekėjai, neigiamai paveikė ūkių produktyvumą.

Pastebimi ir Maroko apelsinų eksporto geografijos pokyčiai. Pernai citrusiniai vaisiai buvo tiekti į 54 šalis, o per aštuonis šių metų mėnesius eksportuoti į 44 užsienio rinkas. Pagrindiniai marokietiškų apelsinų importuotojai yra Olandija, JAV, Kanada, Mauritanija, Rusija. Analitikai pastebi, kad šiemet tiekimas sumažėjo beveik visomis kryptimis. „EastFruit“ yra rašęs, kad Marokas smarkiai sumažino vaisių ir daržovių eksporto į Rusijos rinką apimtis, o apelsinų eksportas labiausiai sumažėjo į Nyderlandus – šalį, kuri pernai buvo pirma tarp pasaulinių importuotojų.

apelsinai
Maroke užaugintų apelsinų eksporto į užsienio rinkas pokyčiai: 2022 metai ir 2023 metų sausis–rugpjūtis (Šaltinis: EastFruit)

Jeigu klimato anomalijos nevargins šalies kitais metais, tikimasi, kad būsimas derlius bus geresnis. „Vis tik didelė Maroko augintojų problema yra didėjantis vandens išteklių trūkumas. Be to, Maroko eksportuotojai turės priprasti prie kur kas rimtesnės konkurencijos su tiekėjais iš Egipto, kur vaisių užauginama vis daugiau, nes besiplečiantis Egipto eksportas gali daryti vis didesnį spaudimą kainoms pasaulinėje rinkoje“, – reziumavo vaisių ir daržovių rinkos analitikas Y. Kuzinas.

Į Maroko vaisių augintojų problemas dar vasarą dėmesį atkreipė ir JAV Žemės ūkio departamento Užsienio žemės ūkio tarnyba. Jos paskelbtoje ataskaitoje pateikiama atnaujinta informacija apie įvairių citrusinių vaisių apsodintus plotus ir numatomas eksporto apimtis. Deja, duomenys rodo šios ūkio šakos smukimą.

Portale Citrus Industry vasarą pateiktos ataskaitos prognozėmis, 2022–2023 m. Maroke bus užauginta 927 000 metrinių tonų (MT) mandarinų (2021–2022 m. užauginta 1,36 mln. t). Šiemet mandarinais apsodintas plotas yra 59 150 ha, o 2021 m. – 65 750 ha.

Šviežių apelsinų gamyba sieks 783 000 MT (2021–2022 m. siekė 1,15 mln. MT), apsodintas plotas nuo 59 600 ha 2021 m. sumažėjo iki 58 500 ha šiemet.

Citrinų ir laimų bus užauginta 35 000 MT (praėjusį sezoną 45 000 MT), apsodintas plotas nuo 4 000 ha 2021 m. sumažėjo iki 3900 ha šiemet.

Akivaizdu, kad per 2022–2023 m. sezoną sumažės ir apelsinų sulčių gamybos apimtys: prognozuojama, kad nuo 5 500 MT 2021–2022 m. iki 4 000 MT per šį sezoną.

 

ŪP portalo informacija

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/11/28

Didės valstybės reguliuojama elektros kainos dalis, kils ir planų su fiksuota elektros energijos kaina tarifai

Vidutinė elektros kainos Nord Pool biržoje lapkričio 1–28 d. buvo 0,101 Eur/kWh be PVM – apie 16 proc. didesnė už vidutinę spalio mėnesio kainą, kuri siekė 0,087 Eur/kWh be PVM. Šį padidėjimą lėmė tai, kad pastarųjų trijų savaič...
2023/11/28

Lucasas: pilkoji zona – migracija - KOMENTARAS

Kai Kremlius ankstesnį kartą puolė Suomiją, jis pasitelkė tankus ir naikintuvus. Praėjus aštuoniasdešimčiai metų, jam pakanka mikroautobuso. Rusų pareigūnai veža 55 prieglobsčio prašytojus iš dabar jau uždaryto pasienio...
2023/11/28

Iki gruodžio pabaigos išmokas už deklaruotus plotus gaus 98 procentai paramos gavėjų

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) nuo gruodžio 1 d. pradeda mokėti likusią tiesioginių išmokų ir paramos pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano (Strateginis planas) bei pagal Lietuvos kaimo plėtros...
2023/11/28

Kaip iš tos pačios žemės uždirbti dvigubai daugiau?

Grūdų kainos nuolat kinta, žemdirbystė – vienas iš sunkiausiai nuspėjamų sektorių. Kiekvienų metų rezultatus smarkiai veikia politinės, klimato ir finansų rinkos aplinkybės. Todėl surasti būdą, kaip atliepti kasmet besikeičiančius sek...
2023/11/28

Sergančiųjų kas savaitę sparčiai daugėja

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSVC) duomenimis, per savaitę sergančiųjų gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) skaičius dar padidėjo. Bendras sergamumo ši...
2023/11/28

Bendra eismo įvykių statistika

Lietuvos kelių policijos tarnyba pateikia duomenis apie eismo įvykius šalyje registruotus iki šių metų lapkričio 22 d. įskaitytinai.
2023/11/28

Kaimo gyventojų finansinis raštingumas – kokia situacija?

(VDU ŽŪA langas) Kalbėdami apie kaimiškųjų savivaldybių finansinio savarankiškumo didinimą bei kaimo vystymą negalime apeiti finansinio raštingumo temos, tai yra viena pagrindinių kompetencijų XXI amžiuje – finansinį ra&...
2023/11/28

Skambiai nuaidėjo LŽŪKT Raseinių r. biuro organizuota 30-ojo gimtadienio šventė

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) Raseinių r. biuro komandai paskutinis lapkričio penktadienis buvo šventiškas. Kavinėje „Isada“ šurmuliavo biuro klientai ir partneriai, rėmę biuro iniciuotą renginį...
2023/11/28

Tiriama sisteminė korupcija ir nusikalstamos finansinės schemos Vilniaus apskr. atliekų tvarkymo centre

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) kartu su Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) atlieka ikiteisminį tyrimą dėl sisteminės korupcijos ir finansinių nusikalstamų schemų Vilniaus regiono atliekų tvarkymo srityje, susijusių su stambaus masto ky...