Ashburn +32,2 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 23 Bir 2024
Ashburn +32,2 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 23 Bir 2024

Ar medaus mišinys lygiavertis medui?

2023/06/17


Daugelis vartotojų neatkreipia dėmesio ar nežino, kad prekybos lentynose galima rasti net tik medaus, bet ir medaus mišinių, pastebi Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai. Kas tas mišinys? 

Medaus mišinys yra medus, tik jame sumaišomas medus iš kelių šalių. Ant etikečių vartotojas gali rasti tokias nuorodas:

- ,,ES medaus mišinys“ – reiškia, kad jis pagamintas sumaišant kelių ES šalių bitynuose (pavyzdžiui, Lenkijos ir Lietuvos ar pan.) surinktą medų;

- ,,Ne ES medaus mišinys“ nurodo, kad sumaišytas kiniškas ir ukrainietiškas ar pan., t. y. ne ES šalių bitynuose surinktas medus;

- ,,ES ir ne ES medaus mišinys“ – medus pagamintas sumaišant ES šalių bitynuose pagamintą medų su ne ES šalių bitynuose pagamintu medumi (pavyzdžiui, lietuviškas ir kiniškas ar pan.)

VMVT specialistai primena, kad tyrimais nėra nustatyta, jog gaminant medaus mišinius būtų išgautos išskirtinės skonio ar spalvos savybės, nėra. Mišinių gamybai importuotas medus į fasavimo įmones atgabenamas jau sukietėjęs. Kad būtų galima jį sumaišyti ir supilti į tarą, jį reikia pašildyti 50 °C temperatūroje. Šio proceso metu vertingosios natūralaus medaus savybės daugiau ar mažiau nukenčia. Mišinys dažniausiai yra skystos konsistencijos, nesikristalizuoja, gali būti susisluoksniavęs ir skirtingos spalvos.

metu tokių mišinių ženklinimo reikalavimai leidžia priekinėje etiketės dalyje nurodyti, kad tai yra „Medus“, todėl pirkėjas dažnai neišanalizuoja visos ženklinime pateiktos informacijos ir neatkreipia dėmesio, kad nusipirko medaus mišinį. Todėl Lietuva kartu su keliomis ES šalimis pritarė Europos Komisijos pasiūlymui keisti medaus mišinių ženklinimo reikalavimus. VMVT pasiūlė, kad iš skirtingų rūšių sumaišytas ir skirtingose šalyse pagamintas produktas etiketėje būtų pavadintas kaip „medaus mišinys“, o ne „medus“.

 

VMVT informacija

Dalintis