Columbus +14,3 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 27 Lie 2024
Columbus +14,3 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 27 Lie 2024

Ar nauji skiepai padės kovoti su paukščių gripu?

2023/09/21


Olandų ūkininkai su viltimi žvalgosi į šalies mokslininkus, kurių atliekami bandymai galėtų padėti valdyti paukščių gripo protrūkius. Nors vis pasvarstoma, ar naujoji vakcina išspręs visas problemas, gerų tyrimų rezultatų laukia ir kitų šalių paukštininkai.

Olandijos žemės ūkio, gamtos ir maisto kokybės ministerijos užsakymu dviejose paukštynuose vakcinuoti 1800 viendienių viščiukų nuo itin patogeniškos H5N1 paukščių gripo atmainos. Vakcinos ir bandymo kūrimo procese dalyvaujantys Wageningeno universiteto mokslininkai pirmųjų rezultatų tikisi kitų metų viduryje. Bet tai nėra pirmieji žingsniai šioje srityje.

Jau anksčiau universiteto bioveterinarinių tyrimų laboratorijoje buvo eksperimentuojama, ieškoma galimybė apsaugoti naminius paukščius nuo mirtinai pavojingo viruso. Apie tai rašančiame portale VILT, pasakojama, kad laboratorijoje buvo naudojamos dvi vakcinos, kurios veiksmingai užkirto kelią virusui plisti. Dabar svarbu mokslininkams svarbu šias vakcinas išbandyti ir ne laboratorijoje. Už tyrimą realiomis sąlygomis atsakingi Wageningeno universiteto ir Utrechto universiteto Veterinarinės medicinos fakulteto mokslininkai, Karališkosios Gyvūnų sveikatos tarnybos specialistai.

Manoma, kad realiose paukštidėse vakcinos veiksmingumas gali skirtis nei kontroliuojamomis sąlygomis laboratorijoje. Pavyzdžiui, ūkyje yra kitokios viščiukų laikymo ir mikroklimato sąlygos, paukščiai paprastai būna paskiepyti ir nuo kitų ligų, fermos aplinkoje yra kitų mikrobų, galinčių turėti įtakos vakcinos veiksmingumui. Svarbu, kad vakcinos apsaugotų ne tik nuo ligos simptomų, bet visų pirma nuo paukščių gripo viruso plitimo.

Lauko bandymo pradžioje jaunikliai suskirstomi į skirtingas bandomąsias grupes, detaliau tyrimą pristato Wageningeno universitetas. Reguliariais intervalais keletas paukštidėse auginamų viščiukų tiriami laboratorijoje kontroliuojamomis sąlygomis – taip siekiama ištirti jų atsparumą infekcijai. Bandymo metu viščiukai intensyviai stebimi pagal naująjį Europos reglamentą.

Akcentuojama, kad šis lauko bandymas yra mokslinis tyrimas ir produktai iš vakcinuotų viščiukų nėra parduodami. „Be bandymų paukštidėse, bus atliktas dar vienas tyrimas, kuris apims didesnį paukščių fermų skaičių Olandijoje, kai bus žinoma pirmojo laboratorinio tyrimo rezultatai ir jeigu Europa patvirtins vakciną“, – rašoma universiteto portale.

Mokslininkų pastangos suteikia daug vilties paukštininkyste užsiimantiems ūkininkams ir verslininkams, tačiau ir jie vis dar turi klausimų. „Jei tai yra sprendimas, aš iškelsiu vėliavą. Tačiau vėliavos dar nėra“, – trumpai drūtai išsireiškė Ultrechto provincijai priklausiančiame Vinkevene ūkininkaujantis Arno van Senten, portalo Rtvutrecht.nl paklaustas apie vakciną nuo paukščių gripo.

Atsargios pozicijos ūkininkas laikosi, nes jau teko susidurti su šiuo negailestingu gripu. Ūkininkas neslėpė, kad nors prižiūrėjo, jog vištidės patalpos būtų švarios, prie viščiukų nesiartintų pašaliniai žmonės, viruso nepavyko išvengti ir šią problemą lygina su korona virusu. „Skiepų yra, bet korona neišnyko. Kas sako, kad ji nemutuoja?“ – retoriškai klausia paukščių augintojas.

Bet ne tik paukštininkyste užsiimantiems ūkininkams paukščių gripas kelia daug rūpesčių. Jis neaplenkia ir zoologijos sodų gyventojų. Portalo Rtvutrecht.nl pakalbintas zoologijos sodo vadovas prisipažino, kad su dideliu susidomėjimu stebi vakcinos tyrimus. Dėl paukščių gripo sodui prireikė daugiau narvų, o sparnuočiams net kelis mėnesius teko likti patalpose. Todėl vadovas Gerardas Siksas tikisi, kad testas bus sėkmingas.

 

Parengta pagal Wageningeno universiteto ir portalų VILT bei Rtvutrecht.nl informaciją

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis