Ashburn +9,5 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 8 Rgs 2024
Ashburn +9,5 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 8 Rgs 2024

Ar naujoji BŽŪP apims socialinį sąlygiškumą?

2021/02/23


Daugiau kaip 300 tarptautinių, Europos ir nacionalinių profesinių sąjungų, akademinės visuomenės atstovų (asmeniškai) pasirašė atvirą laišką, kuriuo raginama į bendrąją žemės ūkio politiką (BŽŪP) įtraukti socialinio sąlygiškumo reikalavimus. Sąlygiškumas – naujas terminas būsimojoje BŽŪP, apimantis reikalavimų, kurių reikės laikytis, siekiant gauti paramą, sistemą. Sąlygiškumas pakeis, modifikuos ir išplės šiuo metu taikomas komp­leksines paramos taisykles.

„Mažiausiai dešimt milijonų žmonių dirba Europos Sąjungos (ES) žemės ūkyje. Daugiausia kaip sezoniniai, dienos ar kitokio neapsaugoto statuso darbuotojai. Nors BŽŪP subsidijos pagrįstai priklauso nuo pagrindinių aplinkosaugos, visuomenės sveikatos ir gyvūnų gerovės reikalavimų laikymosi, žmogaus ir darbo teisių laikymasis nevaidina jokio vaidmens, skiriant tiesiogines išmokas. Todėl nenuostabu, kad BŽŪP iki šiol nepavyko pagerinti žemės ūkio darbuotojų sąlygų. Nežmoniškos darbo sąlygos, prasti atlyginimai, ilgos darbo valandos, didelė nedeklaruoto darbo dalis ir elementarių reikalavimų neatitinkantis būstas yra tik dalis kasdienių sunkumų, su kuriais susiduria žemės ūkio darbuotojai“, – rašoma atvirame laiške.

Kreipimosi autoriai pabrėžia, kad vyksta ES institucijų derybos dėl naujosios BŽŪP, todėl kaip tik dabar labai svarbu, kad socialinis sąlygiškumas taptų galutinio Europos Parlamento, Europos Tarybos ir Europos Komisijos susitarimo dalimi.

Tai nėra etinė problema. Tik tokiu būdu galima išvengti socialinio dempingo, užtikrinant, kad BŽŪP apsaugotų visus ūkininkus, kurie gerbia darbuotojų teises, tačiau nukenčia nuo nesąžiningos konkurencijos. Įtraukus socialinį sąlygiškumą, BŽŪP skirta ES biudžeto dalis, finansuojama ES mokesčių mokėtojų, pagaliau prisidėtų prie darbo ir gyvenimo sąlygų gerinimo viename iš sudėtingiausių ir nestabiliausių ES ekonomikos sektorių.

Socialinis sąlygiškumas būtų taikomos tokioms sritims kaip deklaruotas darbas, lygybė ir nediskriminavimas, darbo užmokestis, darbo laikas, sveikata ir sauga, būstas, lyčių lygybė, socialinė apsauga ir sąžiningos sąlygos visiems žemės ūkyje dirbantiems darbuotojams, įskaitant mobilius ir migrantus.

Atviras laiškas adresuotas Europos Komisijos vicepirmininkui Fransui Timermansui (Frans Timmermans), Žemės ūkio komisarui Janušui Voicechovskiui (Janusz Wojciechowski), Darbo vietų ir socialinės teisės komisarui Nikolui Šmitui (Nicolas Schmit), visų ES valstybių narių žemės ūkio ministrams.

Atrodo, kad diskusijos dėl socialinio sąlygiškumo įtraukimo į BŽŪP kaista. Greitai jos turėtų ne tik tęstis ES, bet ir būti aptartos ES valstybių narių lygmeniu. Reikia tikėtis, kad Lietuvoje bus atsisakyta primityvaus ir paviršutiniško požiūrio į išmokų ribojimą ir mažinimą, o socialiai atsakingi darbdaviai bus pagaliau objektyviai įvertinti.

Eimantas PRANAUSKAS

ŪP apžvalgininkas

 

2021-02-23

Dalintis