Ashburn +19,6 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 12 Bir 2024
Ashburn +19,6 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 12 Bir 2024

Marius DUBNIKOVAS
Ekonomistas
 

Ar pirks lietuviai akcizines prekes Lenkijoje?

2023/10/27


Lenkija toliau konkuruoja su Lietuva įvairių prekių kainomis. Tradiciškai kalbame apie maisto prekes, kurioms taikomas lengvatinis PVM, statybines medžiagas, bet vis dažniau dėmesio centre atsiranda ir akcizinės prekės. Degalai, alkoholis ir netgi tabako gaminiai jau pasiekia mūsų rinką. Tai nėra kontrabanda, tačiau prekių judėjimas pastebimas, ir tas srautas konkuruoja su vietos rinkoje pagamintomis prekėmis.

Akcizinių prekių judėjimas yra patrauklus tuo, kad šios prekės yra smarkiai apmokestintos. Taikomi specifiniai akcizai, taip pat pridėtinės vertės mokestis. Lenkija mokesčius taiko gan lanksčiai – pavyzdžiui, cigaretės yra apmokestinamos antru mažiausiu  akcizu Europos sąjungoje. Mažesnis tarifas taikomas tik Bulgarijoje, o Airijoje jis daugiau nei 4 kartus aukštesnis.

Lietuva taip pat yra labiau apmokestinusi rūkalus. Lenkijai išlaikyti žemas prekių kainas padeda didelė vartotojų rinka bei dešimtmetį vertę prarandantis zlotas, kas visiems aplinkiniams Lenkiją daro patrauklesnę. Taip pat politiniai sprendimai, kuriais net dirbtinai buvo mažinamos kainos, siekiant koreguoti balsavimo palankumą.

Pastebima, kad Lietuvoje daugėja cigarečių ir kaitinamojo tabako, kuris atvežamas iš Lenkijos ir yra vartojamas vietos rinkoje. Ir tai ne tik Lietuvos problema – prekių į Lenkiją traukia ir vokiečiai bei čekai. Taip pat, kaip ir atkeliauja kuras ir alkoholis. Tiesa, kuro pervežimas yra gan ribotas tūriu, nes dviejų bakų neprisipilsi. Alkoholio pervežimo galimybė irgi yra ribota, nes tūris ir svoris yra gan didelis, o rūkalai šių trūkumų neturi, nes svoris ir tūris gan mažas, taigi juos prie perkamų prekių lengvai galima sukrauti į automobilį ir parvežti savo bei aplinkinių vartojimui.

Artimiausiu metu bus sėsta prie derybų stalų, kai bus kalbama apie ilgamečius akcizų didinimo klausimus Lietuvoje. Iki šiol galiojo trijų metų planas, pagal kurį nuosekliai augo akcizai – apie mažinimą tikrai nebus kalbama, nes siekiama mažinti šių prekių vartojimą.

Diskutuojant apie naują trimetį, o gal ir ilgesnį susitarimą, ir planą teks balansuoti tarp sprendimų – kiek norisi surinkti pinigų (valdantieji tikrai norės), kaip neiškreipti rinkos sudėties (pavyzdžiui, tarp skirtingų alkoholio rūšių ar tradicinių bei mažiau žalingo kaitinamo tabako (remiantis JAV maisto ir vaistų agentūros tyrimu). Ir paskutinis klausimas, kaip nepakeisti balanso, kad paskatos iš Lenkijos pirkti akcizines prekes nepadidėtų, kaip ir visiškai nelegalios kontrabandos iš nedraugiškų kaimyninių šalių.

Per didelis noras papildyti biudžetą gali atsirūgti nedidėjančiomis pajamomis ir į užsienį išeinančiais pinigų srautais. Estija, pavyzdžiui, pasirinko didinti akcizus, tačiau tai daryti nuosekliai ir visoms grupėms panašiu žingsniu. Pavyzdžiui, tabako gaminiai +5 proc. per metus visoms kategorijoms vienodai. Latviai klausimą taip pat sprendžia (bet sprendimo dar nepriėmė) panašiai. Įdomu, koks bus Lietuvos Vyriausybės pasiūlymas didinti mokesčius šioje srityje, kai taip stipriai „laužomos ietys“ dar labiau aistrų keliančiuose NT ir pajamų mokesčiuose.

Dalintis