Ashburn -1,1 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 29 Lap 2023
Ashburn -1,1 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 29 Lap 2023

Ar rūsyje daržovės tikrai saugios?

2023/10/11


Įvairių daržovių derlių nuimame skirtingu laiku, tačiau visoms galioja ta pati taisyklė – reikia sulaukti tinkamos brandos. Suprantama daržovės žiemą laikysis geriau ir tada, kai nuimant oras yra sausesnis. Kaip teisingai sandėliuoti ir saugoti nuo ligų svogūnus, česnakus ir šakniavaisius, pasakoja Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegijos doc. dr. Elena SURVILIENĖ.

Šaltai laikomos daržovės nesudygsta

Svarbu svogūnus ir česnakus imti kuo sausesniu oru ir visiškai subrendusius. Nuimti jie gerai apdžiovinami saulėje, nuvalomi ir laikomi sausai.

Jeigu svogūnus nuimsime per anksti, ropelės nespės pasidengti išoriniais lukštais, kaklelis liks storas, atviras (sakoma, visiškai neužsidaręs), per kurį dar lauke į svogūną lengvai patenka ligų sukėlėjai, sukeldami puvinius, iš kurių labiausiai išplitęs kaklelio puvinys.

Perbrendusių svogūnų ropelių audiniai skyla, lukštai nubyra, dažnai pakartotinai dygsta šaknys.

svogūnai, česnakai
Perbrendę česnakai ir svogūnai.

Jeigu česnakai nevisiškai subrendę, galvelės purios, nestandžios, tai greitai užsikrečia ligų sukėlėjais – kekeriniu, fuzariniu, pelėjūniniu puviniais.

Perbrendusių česnakų lukštai lengvai atsiskiria, galvelės subyra, skiltelės irgi atsiskiria nuo dugnelio. Geriau išsilaiko tie česnakai, kurių išdžiovintas galveles dengia ne mažiau kaip trys sluoksniai išorinių lukštų.

Svogūnai ir česnakai laikomi gerai vėdinamame sandėlyje, atvirose dėžėse ar tinkliniuose maišuose. Oro drėgmė turi būti ne daugiau kaip 70 proc., temperatūra maistiniams svogūnams ir česnakams – 1–3 °C.

Porams tinkamiausia temperatūra yra –1,5 °C šalčio ir 98–100 proc. santykinė oro drėgmė.

porai
Per šiltai laikomi porai vysta, juos puola puviniai.

Šaltai laikomos daržovės prieš laiką nesudygsta, be to, jas mažiau puola puviniai. Neblogai svogūnai išsilaiko ir truputį aukštesnėje temperatūroje, nuo 0 iki 3 °C.

Žiemą reikėtų kartas nuo karto juos perrinkti. Atskirai laikomi smulkūs svogūnėliai. Juos ankstį pavasarį galima atželdinti.

Morkas ir burokėlius gali pulti ligos

Šakniavaisiai blogiau laikosi apšalę. O, tarkim, morkas daržininkams yra tekę imti ir sningant. Trumpalaikis –2–3 °С šaltis morkoms – gal ir nieko baisaus, juolab, kad žemė dar neperšalusi. Tačiau –10 °С šaltis jau kelia grėsmę.

Nuimant burokėlius, morkas, salierus, pastarnokus, gelsves, reikia nupjauti lapus. Nuimtus šakniavaisius iki 5–6 savaičių galima laikyti ir laukuose. Daržoves lauke galima sudėti į nedidelius kaupus ar dėžes, pridengti, kad jos neišgarintų drėgmės.

morkos
Juodasisi puvinys (Alternaria radicina) ir pūvantys per drėgnai augusių morkų galiukai.

Į saugyklas, sandėlius daržovės kraunamos, kai juose temperatūra ne aukštesnė kaip 5–6 °C. O šakniavaisinėms daržovėms turėtų būti 0–1 laipsnio šilumos ir 95–98 proc. drėgmės. Sandėliuose daržovės sukraunamos į dėžes, konteinerius, maišus, supilamos į krūvas ar sudedamos į kaupus.

Morkų odelė plona, jos greitai vysta ir genda, todėl geriausia jas susluoksniuoti su drėgnu smėliu, kraikinėmis durpėmis, apibarstyti kreida (10 kg morkų – 150–200 g kreidos). Smėlį ir durpes reikia kasmet keisti.

Rūsiuose, kur temperatūra apie 0 °C, šakniavaisiai gerai laikosi polietileno maišuose.

burokėliai
Burokėlių sklerotinis puvinys.

Dažniausios burokėlių ligos sandėliuose – rauplės, fomozinis, sklerotinis puviniai. Pagrindiniai produkcijos pūdytojai – grybų rūšys Botrytis cinerea, Phoma betae, Sclerotinia sclerotiorum, Fusarium spp.

Nuo Fusarium spp. infekcijos pažeistų šakniavaisių tiek išorės, tiek vidiniai audiniai apsineša balta arba rausva grybiena su konidijomis. Fuzarioze burokėliai suserga tiek per vegetaciją, tiek sandėliuojami.

Botrytis cinerea ir Sclerotinia sclerotiorum grybai sudaro skleročius, todėl užkratas ilgą laiką gali likti patalpose, ant konteinerių, inventoriaus. Taip pat užkratas gali patekti ir iš lauko.

Fomozės (Phoma betae) požymiai lauke aptinkami vegetacijos pabaigoje. Ant senesnių apatinių lapų formuojasi 1–2 cm, kai kur – iki 3 cm ovalios, šviesiai rudos, lietingu oru – juodos koncentriškai apvalios dėmės. Pamažu dėmėse formuojasi juodos piknidės. Smulkias įdumbančias juodas dėmeles galima aptikti ant šakniavaisių dar lauke. Ryškesni fomozės požymiai ant sandėliuojamų šakniavaisių pradeda reikštis po 1–2 mėnesių, o masiškai – laikymo pabaigoje, pavasarį. Ant pažeistų šakniavaisių formuojasi juodas grybo apnašas su gausiomis piknidėmis. Didelę įtaką ligos eigai turi dirvožemio sąlygos. Liga intensyvesnė rūgščiame, molingame dirvožemyje, kai aukštai telkšo gruntinis vanduo, nesubalansuota mineralinė mityba su azoto trąšų pertekliumi.

 

Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegijos doc. dr. Elena SURVILIENĖ

Autorės nuotr.

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/11/28

Didės valstybės reguliuojama elektros kainos dalis, kils ir planų su fiksuota elektros energijos kaina tarifai

Vidutinė elektros kainos Nord Pool biržoje lapkričio 1–28 d. buvo 0,101 Eur/kWh be PVM – apie 16 proc. didesnė už vidutinę spalio mėnesio kainą, kuri siekė 0,087 Eur/kWh be PVM. Šį padidėjimą lėmė tai, kad pastarųjų trijų savaič...
2023/11/28

Lucasas: pilkoji zona – migracija - KOMENTARAS

Kai Kremlius ankstesnį kartą puolė Suomiją, jis pasitelkė tankus ir naikintuvus. Praėjus aštuoniasdešimčiai metų, jam pakanka mikroautobuso. Rusų pareigūnai veža 55 prieglobsčio prašytojus iš dabar jau uždaryto pasienio...
2023/11/28

Iki gruodžio pabaigos išmokas už deklaruotus plotus gaus 98 procentai paramos gavėjų

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) nuo gruodžio 1 d. pradeda mokėti likusią tiesioginių išmokų ir paramos pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano (Strateginis planas) bei pagal Lietuvos kaimo plėtros...
2023/11/28

Kaip iš tos pačios žemės uždirbti dvigubai daugiau?

Grūdų kainos nuolat kinta, žemdirbystė – vienas iš sunkiausiai nuspėjamų sektorių. Kiekvienų metų rezultatus smarkiai veikia politinės, klimato ir finansų rinkos aplinkybės. Todėl surasti būdą, kaip atliepti kasmet besikeičiančius sek...
2023/11/28

Sergančiųjų kas savaitę sparčiai daugėja

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSVC) duomenimis, per savaitę sergančiųjų gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) skaičius dar padidėjo. Bendras sergamumo ši...
2023/11/28

Bendra eismo įvykių statistika

Lietuvos kelių policijos tarnyba pateikia duomenis apie eismo įvykius šalyje registruotus iki šių metų lapkričio 22 d. įskaitytinai.
2023/11/28

Kaimo gyventojų finansinis raštingumas – kokia situacija?

(VDU ŽŪA langas) Kalbėdami apie kaimiškųjų savivaldybių finansinio savarankiškumo didinimą bei kaimo vystymą negalime apeiti finansinio raštingumo temos, tai yra viena pagrindinių kompetencijų XXI amžiuje – finansinį ra&...
2023/11/28

Skambiai nuaidėjo LŽŪKT Raseinių r. biuro organizuota 30-ojo gimtadienio šventė

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) Raseinių r. biuro komandai paskutinis lapkričio penktadienis buvo šventiškas. Kavinėje „Isada“ šurmuliavo biuro klientai ir partneriai, rėmę biuro iniciuotą renginį...
2023/11/28

Tiriama sisteminė korupcija ir nusikalstamos finansinės schemos Vilniaus apskr. atliekų tvarkymo centre

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) kartu su Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) atlieka ikiteisminį tyrimą dėl sisteminės korupcijos ir finansinių nusikalstamų schemų Vilniaus regiono atliekų tvarkymo srityje, susijusių su stambaus masto ky...