Columbus +2,7 °C Mažai debesuota
Pirmadienis, 28 Spa 2024
Columbus +2,7 °C Mažai debesuota
Pirmadienis, 28 Spa 2024


Stasys BIELSKIS
ŪP korespondentas  

Ar suskubs išgelbėti?

2024/10/28


Pagaliau nuspręsta Agrocheminių tyrimų laboratoriją (ATL) paimti iš Lietuvos agrarinių ir miškų mokslo centro (LAMMC) Žemdirbystės instituto ir perkelti ją į Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademiją (VDU ŽŪA). Tiek žemdirbių organizacijų lyderiai, tiek ir Akademijos vadovybė suka galvas, kaip šią laboratoriją išgelbėti, kartu modernizuoti ir išplėsti jos funkcijas.

Jau buvo paskelbta „mirtis“

„Ūkininko patarėjuje“ jau rašėme, kad ATL gali nebelikti. Jos netekimas galėjo tapti tikra tragedija žemdirbiams, nes keičiantis ūkininkavimo sąlygoms ir siekiant geresnių rezultatų ūkininkams labai svarbu gerai pažinti savo dirvožemius, turėti duomenų apie jų agrochemines savybes. O tai gali užtikrinti tik ši laboratorija, beje, veikianti jau 60 metų. ATL tik nuo 2010-ųjų tapo LAMMC filialu. Per visus tuos šešis dešimtmečius laboratorija turėjo tik du vadovus: net 38 metus įstaigai vadovavo Kristinas Matusevičius, o nuo 2003 metų – Gediminas Staugaitis. ATL veiklos sritis – vykdyti agronomijos ir su ja susijusių biologijos, ekologijos ir aplinkotyros, botanikos ir kitų krypčių bei šakų mokslinius tyrimus ir eksperimentinę plėtrą. Laboratorija patyrė daug permainų ir reorganizacijų, keitė pavadinimus, tačiau čia niekada nenutrūko nuoseklus mokslinis darbas, stengtasi derinti mokslą ir paslaugas žemdirbiams. Deja, kovo 27-ąją tapo aišku, kad ši įstaiga gali būti tyliai numarinta.

Tuometis laboratorijos direktorius G. Staugaitis aiškino, kad 2014 m. Europos Sąjunga išleido dokumentą, kuriame parašyta, kad mokslo įstaigos turi teikti mokslines paslaugas, dirbti mokslo srityse, o ekonominės paslaugos gali sudaryti tik
20 proc. visos veiklos apimčių. ATL jos sudaro per 70 proc., todėl ji ir turi būti uždaryta, nes neatitinka šio teisinio akto reikalavimų. Buvo nuspręsta iki Naujųjų metų laboratoriją uždaryti.

„Mūsų įstaigoje dirba 43 žmonės, – pavasarį ŪP pasakojo G. Staugaitis. – Daugybę metų buvome visiems reikalingi – teikdavome ir dirvožemio, ir vandens tyrimo paslaugas, tyrėme ir pašarus, ir nuotekas... Iš viso atlikdavome daugiau kaip 500 pavadinimų analizių. Savo srityje buvome stipriausia laboratorija Rytų Europoje. Valstybinių asignavimų laboratorija negaudavo, būdavo mokama tik už vykdytus projektus, bet patys save išsilaikydavome. Iš šalies biudžeto kasmet už mokslinius rezultatus gaudavome apie 300 tūkst. Eur. Kitus išgyventi reikalingus pinigus susirinkdavome už suteiktas paslaugas. Mūsų laboratorijos metų biudžetas siekdavo 1,1 mln. Eur. Daugiau tokių laboratorijų Lietuvoje nėra. Yra tik mažos, specializuotos laboratorijos, atliekančios tik dirvožemio tyrimus, tik vandens tyrimus ir pan. Mūsų šalyje yra ir tokių „laboratorijų“, kurios jokių tyrimų nevykdo, o tik surenka pavyzdžius ir siunčia juos į laboratorijas Vokietijoje. ATL atlikdavo labai daug valstybės užsakymų, Žemės ūkio (ŽŪM) ir Aplinkos ministerijoms – monitorinius, įvairius kompostų tyrimus, vykdėme kitokias programas ir darbų užtekdavo. Dabar tokios laboratorijos netekimas Lietuvai stipriai pasijaus.“

Kovo pabaigoje vykusiame LAMMC mokslo tarybos posėdyje, kuriame svarstytas ATL likimas, jos direktorius G. Staugaitis nedalyvavo, nes nuo tos dienos atsistatydino iš vadovo pareigų.

LAMMC mokslo tarybos pirmininkas, vyriausiasis mokslo darbuotojas, direktoriaus patarėjas Zenonas Dabkevičius sakė, kad mokslo tarybos posėdyje buvo nuspręsta stabdyti ATL veiklą nuo 2025 m. sausio 1 d. Pereinamuoju laikotarpiu bus ieškoma būdų, kaip ją reorganizuoti, kaip perkelti į kitus skyrius, kaip kai kurias funkcijas atiduoti ŽŪM. Mat ši laboratorija pastaruoju metu priklauso Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai (ŠMSM), kuri finansuoja mokslą, o paslaugos – agrocheminiai tyrimai ir pan. – tai juk ne mokslo institucijos funkcija. Mokslo taryba galėjo spręsti, ar priimti kitokius sprendimus, pakeitimus, gal įkurti kitokį padalinį arba visą laboratoriją perkelti kur nors kitur.

Dviejų vadovų suokalbis?

VISAS STRAIPSNIS ČIA!

 

Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją

arba popierinę: el. paštu: platinimas@up.lt,

tel. +370 603 75 963

https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt

bei Perlo terminaluose.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis