Columbus +18,4 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 10 Geg 2025
Columbus +18,4 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 10 Geg 2025

Ar tikrai žiemą skleidžiasi pakalnučių žiedai?

2023/01/02


Daugelis prisimename pasaką apie piktą pamotę, kuri per pūgą ir speigą geraširdę podukrą išsiuntė į mišką žibuoklių parnešti. Bet šįkart papasakosime apie pakalnutes. Pakalnutes žiemą! Ne tik pasakos gali baigtis laimingai. Išradingieji botanikai sukūrė receptą, kaip pasidžiaugti šiais ankstyvos vasaros žiedais, kai už lango dar baltuoja pusnys. Vilniaus universiteto Botanikos sodo Vingio skyriaus vedėja, mokslo darbuotoja dr. Regina JUODKAITĖ sako, kad jei norite, jog neįprastu laiku namai pakviptų pakalnutėmis ar maža puokštelė dovanotų džiaugsmą ir baltų varpelių skambėjimą, verta pasistengti.

Rinkitės stiprius daigus

Kol žemė neįšalusi, specialistė pataria išsikasti pakalnučių kerelių su tvirtais šakniastiebiais. Šiuo metu augalai jau yra gavę šaltuko, todėl dalį jų galima iš karto sodinti į didesnius vazonus, lovelius ir netrukus pražydinti. O likusius sudėti į dėžes ir pernešti į vėsią patalpą, kad augalus palaipsniui įnešant į šiltą patalpą, žydėjimas tęstųsi apie mėnesį ar dar ilgiau.

„Galite pražydinti baltažiedes ir rausvais žiedais paprastosios pakalnutės (Covallaria majalis) veisles, – pataria pašnekovė. – Iš rausvažiedžių geriausia ‘Rosea’ – rausvais kvapniais žiedų varpeliais“.

R. Juodkaitė paaiškina, kad tinkamiausi pražydinti yra trimečiai augalai su storais, gerai išsivysčiusiais (buka viršūne), apie centimetro skersmens pumpurais. O iškasus šakniastiebius su plonais ir smailia viršūne pumpurais – juos sodinkite atgal į dirvą, nes jie dar pilnai nesusiformavę ir netinka.

„Atrinktų augalų šaknis patrumpinkite. Jei kerelius ketinate laikyti šaltoje patalpoje, vėsiame rūsyje, tai po kelis suriškite virvele ar apjuoskite gumele ir dėžėse iš visų pusių apdėkite drėgnomis samanomis, – pataria specialistė. – Jei norite pražydinti tik kelis augalus, juos su samanomis vertikaliai sudėkite į polietileninius maišelius ir pastatykite į buitinį šaldytuvą (2–3 °C).“

Prieš į vazonus sodindami šaltai laikytus pakalnučių šakniastiebius, šaknis per naktį pamirkykite biostimuliatoriaus tirpale. Tuomet augalai greičiau leis žiedinius pumpurus ir keliomis dienomis anksčiau pražys nei jų nemirkius. Pakalnučių kerelius sodinkite į 10–20 cm skersmens vazonėlius ar kitus indus su kompostinės žemės mišiniu ir smėliu (2:1) arba durpiniu substratu, ne per giliai, kad pumpurai neliktų užpilti durpėmis. Šakniastiebiuose ir šaknyse sukauptos maisto medžiagos, skirtos žydėjimui ir augimui. Pasodintus augalus paliekite ir perneškite į šiltą patalpą.

Kol žemė neįšalusi, pats laikas išsikasti pakalnučių šakniastiebių ir paeksperimentuoti – kvapnūs balti pakalnučių varpeliai papuoš namus ir leis greičiau sulaukti tikrojo pavasario.

Priežiūros subtilybės

Kai pasodintas pakalnutes įnešite į šiltą patalpą, specialistė pataria iš viršaus apdengti samanomis ir 8–12 dienų laikyti tamsioje vietoje, pirmas 2–3 dienas vėsiau, vėliau – šilčiau, 25–30 °C temperatūroje. Samanas kasdien apipurkškite vandeniu.

Daigams išaugus iki 5–7 cm, samanas nuimkite ir indus su augalais įneškite į šviesią patalpą, bet kur nekrinta tiesioginiai saulės spinduliai. Kad išaugtų ilgesni žiedynkočiai, gėles nuo šviesos pridenkite popieriumi ar audeklu. Laistykite šiltu, 28–30 °C, minkštu vandeniu. Kai nuo augalų nuimsite uždangą, temperatūrą sumažinkite iki 20 °C.

„Vienašonėje žiedyno kekėje pradėjus skleistis pirmiesiems apatiniams žiedeliams, temperatūrą galima sumažinti iki 16–18 °C, – patirtimi dalijasi R. Juodkaitė. – Tada lėčiau skleisis kiti žiedai ir augalai žydės ilgiau, iki 3–4 savaičių. Laikant šiltai, žydi 14–16 dienų.“

Vėsioje aplinkoje (2–5 °C) žydinčias pakalnutes galima išlaikyti iki mėnesio.

Jei norėtumėte pasidžiaugti ankstyvomis žydinčių gėlių kompozicijomis, greta pakalnučių tame pačiame inde pasodinkite ir hiacintų, krokų, žydrių, žibučių ar plukių.

R. Juodkaitė primena, kad pavasarį pražydintus augalus vėliau galima sodinti į gėlyną ar lysvę, ir paauginus dvejus metus, bus galima vėl pražydinti.

Norint ilgiau džiaugtis pakalnutėmis, pašnekovė pataria į šiltą patalpą įnešti po kelis vazonėlius, kas 10–15 dienų. Gruodžio pabaigoje ar sausį pasodinti augalai pražysta po mėnesio, vasarį – po 3 savaičių, kovo pradžioje – po 14–18 dienų.

Nepamirškite, kad pražydinimo sėkmė priklauso nuo pasirinktos veislės, šaknyno išsivystymo (šakniastiebių), laikymo temperatūros, sodinimo ir pražydinimo laiko, temperatūros, drėgmės režimo ir oro drėgnumo bei šviesos sąlygų pražydinimo metu.

Žiemą žydi ne tik pakalnutės

„Išlaikius augalus vėsoje, priverstinėje ramybėje, lengvai pražysta eleborai, pakalnutės, žibuoklės, plukės, įvairiausios raktažolės, bijūnai, vilkdalgiai, taip pat lijatriai, žemaūgiai astrūnai, rykštenės ir dar daugelis kitų daugiamečių gėlių, – eksperimentams pasiduodančius augalus vardija mokslininkė. – Tereikia vėlyvą rudenį ar žiemos pradžioje, kol dar žemė neįšalusi, iš gėlyno ar lysvės iškasti po kelis kerelius daugiamečių gėlių ir pasodinti į indus, pripildytus lengvos, derlingos daržo žemės, sumaišytos su smėliu (2:1) ar durpinio substrato.“

 

„Rasų“ korespondentė Rūta ANTANAITIENĖ

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis