Ashburn +3,8 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 9 Grd 2023
Ashburn +3,8 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 9 Grd 2023

Artėjant Vėlinėms...

2023/10/28


Senovinių Ilgių atitikmuo yra Visų Šventųjų diena, švenčiama lapkričio 1-ąją. Per Visus Šventuosius minimi tik tie mirusieji, kurie paskelbti šventaisiais, kurie galėtų būti mums gyvenimo pavyzdžiu, o Vėlinių metu, tęsiant tėvų ir protėvių tradiciją saugoti mirusiųjų atminimą, prisimenami visi mirę artimieji, meldžiamasi už juos, lankomi kapai. Buvo manoma, jog tą dieną mūsų maldos ir aukos už mirusius, ypač už tuos, kurių niekas neprisimena ir už kuriuos niekas nesimeldžia, pačios veiksmingiausios. Tai yra visų rimties, susikaupimo, vienybės diena.

Šiuo metų laiku floristai pataria kapavietes puošti mūsų gamtinės aplinkos augalais, botaninėmis medžiagomis ir iš jų sukurtomis kompozicijomis.

Svarbiausia – natūraliai ir saikingai

Natūralūs augalai – pati tinkamiausia puošmena kapavietei. Rudens sezonui tinka viržiai, chrizantemos, krūminiai astrai, šilokai, sausažiedžiai ir kitos tuo metu žydinčios gėlės bei kompozicijos su visžalių augalų šakelėmis. Geriau viena, bet priderinta prie kapavietės išplanavimo, antkapinio paminklo kompozicija, nei kelios nederančios tarpusavyje ir su aplinka.

Individualiai sukurta, netiražuojama, skirta tik toje kapavietėje besiilsintiesiems kompozicija labiausiai atlieps šventinę paskirtį. Ramybės, susikaupimo ir estetikos pojūtį perteikti padeda aiškios formos kompozicijos: vainikas, širdis, pagalvė, girlianda, kryžius.

vėlinės

Paisant gamtosaugos idėjų, atsisakoma dirbtinių augalų, žvakių plastikiniuose įdėkluose. Vis plačiau naudojami glotnaus stiklo indai – žvakidės su keičiamomis žvakėmis.

Vėlinių kompozicijomis norima perteikti ramybės, pagarbos jausmus mirusiajam. Deja, dažnai keliamas reikalavimas puošmenai išlikti nepakitusiai iki pavasario yra perteklinis. Keistai atrodo dirbtinės „žydinčios“ gėlės iš po sniego apkloto. Žiema – ramybės metas ir gamtai, tegul ta ramybė tvyro ir kapavietės dekore. Tam tinka daugiamečiai visžaliai augalai ir pačių sukurtos kompozicijos iš augalų bei natūralių medžiagų.

Tinka įvairūs augalai

Kompozicijas ir vainikus galima dekoruoti džiovintais lapais: paparčių, tuopų, klevų, žilių, aviečių, žilakrūmių; žiedais: levandų, hortenzijų, sausučių, šlamučių, kermėkų, geltonžiedžių kraujažolių, zundų, dumplūnių, darželinių blizgių, varpinių sausažiedžių, viržių; vaisiais: erškėtuogių, meškyčių, šermukšnių, gudobelių, sedulų, šaltalankių, smulkiais dekoratyviniais rojaus obuolėliais. Natūraliai ir skoningai atrodo kankorėžiai: eglių, paprastųjų pušų, maumedžių, o vieni iš gražiausių – geltonųjų pušų.

vėlinės

Dekoratyvinių kopūstų spalvingumas

Trumpėjant dienai ir vėstant orams, dekoratyvinių kopūstų lapai nusidažo violetine, purpurine ar šviesiai kremine spalvomis. Jų spalvingų lapų kuokštas primena gėlių žiedus. Išvesta labai daug dekoratyvinių kopūstų hibridų įvairiaspalvėmis (rausvų, violetinių, purpurinių, šviesiai žalių, gelsvų, raudonų, melsvų, baltų) lapų skrotelėmis. Pamatiniai lapai plunksniškai ar giliai karpyti, išlenkti, susukti, dėmėti. Šie dekoratyviniai kopūstai atsparūs rudens šalnoms, suaugę augalai ištveria 8–10 °C šaltį. Jie puošia kapavietę iki pirmo sniego, šaltukas ne nublukina, o dar labiau paryškina lapų spalvas.

vėlinės

Rudeninis viržių žydėjimas

Šilinių viržių žiediniai pumpurai niekada iki galo neišsiskleidžia, lieka pumpurų stadijoje. Spalvą jie išlaiko labai ilgai, ištveria šalnas ir vėjus. Todėl tinkami kapavietėms papuošti rudenį, kai kitos gėlės jau seniausiai nužydėjusios. Dera su žemaūgiais spygliuočiais, žemaūgėmis chrizantemomis ar kitais tuo metu dekoratyviais augalais.

Žydėjimo metu žiedynai natūraliai sudžiūva, išlaiko spalvą, todėl dar ilgai vėlų rudenį ir net žiemą gražiai atrodo apšerkšnijusios vėlyvosios jų veislės. Viržių šakelės su spalvingais žiedynais tinkamos Vėlinių puokštėms, kompozicijoms.

Dumplūnių ugnelės

Japoninė dumplūnė – daugiametis dekoratyvinis augalas. Užauga iki 30–60 cm aukščio, žiedai smulkūs, neišvaizdūs, šviesiai gelsvi. Visą grožį suteikia rudenį nusispalvinantys ugniniai šio augalo apyvaisiai.

vėlinės

vėlinės

vėlinės

 

Parengė Rūta ANTANAITIENĖ

Autorės ir Jolantos MALIJONIENĖS nuotraukose Lietuvos floristų asociacijos praktinių mokymų „Sezoninė floristika“ kursantų darbai

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/12/09

Milijonai įsisavinti. Išmokų meldinės nendrinukės „apsaugai“ nusipelno ne visi? (II)

Išgarsinto brangiausio Lietuvoje paukštelio meldinės nendrinukės išsaugojimas dosniai remiamas ne tik per europinę LIFE programą, bet ir iš žemės ūkiui bei kaimo plėtrai skiriamos paramos. Šio reto giesmininko gl...
2023/12/09

Į ūkį traukia gausybė šeimų: šeimininkas siūlo ypatingą pramogą

Artėjančios šventos Kalėdos – stebuklingas laikas, kai norisi daugiau laiko skirti jaukumui, šeimai ir namams. Snieguotas ir šaltas gruodis kviečia parnešti į namus eglę ir skubėti su šeima ją puošti.
2023/12/09

Mėsos kukuliai per Kūčias ir kiti švedų kalėdinių tradicijų išskirtinumai

Nors kalėdinis laikotarpis džiugina įvairių tautybių žmones, gyvenantiems šiaurės šalyse jis dar ypatingesnis: šaltas ir tamsias žiemas norisi praskaidrinti šventišku spindesiu ir mielais ritualais. Lietuvių bend...
2023/12/09

Paraiškas teikę bendradarbiauti norintys smulkūs ūkio subjektai – pirmumo eilėje

Nuo spalio 2 d. iki lapkričio 13 d. šalies smulkieji ūkio subjektai teikė paraiškas dėl paramos tarpusavio bendradarbiavimui. Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) specialistai jau sudarė ir šių paraiškų pirmumo eilę.
2023/12/09

Kretingos potvynio pamokos: ką prevenciškai gali padaryti savivaldybės ir patys gyventojai

Lapkričio pradžioje Kretingoje po stipraus lietaus kilęs potvynis, užpylęs gatves ir kiemus, ne tik naikino žmonių turtą, bet ir kilo taršos pavojus: teko į vandens telkinius išleisti nevalytas nuotekas. Šis įvykis atskleidė, ...
2023/12/08

Remia sveikesnį vaikų maitinimą

Iki gruodžio 31 d. šalies ikimokyklinio ir priešmokyklinio vaikų ugdymo įstaigos gali teikti paraiškas pagal Ekologiškų ir pagal nacionalinę maisto kokybės sistemą pagamintų maisto produktų vartojimo skatinimo ikimokykl...
2023/12/08

Pelkėse verda tikra pekla (II)

„Ūkininko patarėjas“ toliau plėtoja pelkininkystės temą, kurios pradžia buvo publikuota 2023 m. gruodžio 2 d. numeryje. Tęsiame žurnalistinį tyrimą, kurio esmė – sužinoti, kodėl Europos Sąjungos (ES) ir valstybės lėšos kre...
2023/12/08

Investicijų projektams trūkstant valstybės žemės diskutuojama, iš kur jos paimti

Aplinkos viceministrei pareiškus, kad Lietuvoje beveik nėra laisvos valstybinės žemės investicijų projektams, Seimo Ekonomikos komiteto nariai abejoja, ar reikia steigti tokios žemės rezervo fondą. Kai kurie jų siūlo iš ūkininkų paim...
2023/12/08

Keisčiausios sukčių apgaulės – nuo Holivudo aktorių iki astronautų, neturinčių pinigų grįžti į Žemę

Sukčiaus gyvenimas liūdnas – jame nėra nei švenčių, nei laisvadienių. Netgi atvirkščiai – kol ruošiamės Kalėdoms, piktavaliai kimba į darbus, bandydami pavogti ir mūsų šventinę nuotaiką, ir pinigus. Todėl &s...