Ashburn +21,8 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 23 Geg 2024
Ashburn +21,8 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 23 Geg 2024

Artėjant Vėlinėms...

2023/10/28


Senovinių Ilgių atitikmuo yra Visų Šventųjų diena, švenčiama lapkričio 1-ąją. Per Visus Šventuosius minimi tik tie mirusieji, kurie paskelbti šventaisiais, kurie galėtų būti mums gyvenimo pavyzdžiu, o Vėlinių metu, tęsiant tėvų ir protėvių tradiciją saugoti mirusiųjų atminimą, prisimenami visi mirę artimieji, meldžiamasi už juos, lankomi kapai. Buvo manoma, jog tą dieną mūsų maldos ir aukos už mirusius, ypač už tuos, kurių niekas neprisimena ir už kuriuos niekas nesimeldžia, pačios veiksmingiausios. Tai yra visų rimties, susikaupimo, vienybės diena.

Šiuo metų laiku floristai pataria kapavietes puošti mūsų gamtinės aplinkos augalais, botaninėmis medžiagomis ir iš jų sukurtomis kompozicijomis.

Svarbiausia – natūraliai ir saikingai

Natūralūs augalai – pati tinkamiausia puošmena kapavietei. Rudens sezonui tinka viržiai, chrizantemos, krūminiai astrai, šilokai, sausažiedžiai ir kitos tuo metu žydinčios gėlės bei kompozicijos su visžalių augalų šakelėmis. Geriau viena, bet priderinta prie kapavietės išplanavimo, antkapinio paminklo kompozicija, nei kelios nederančios tarpusavyje ir su aplinka.

Individualiai sukurta, netiražuojama, skirta tik toje kapavietėje besiilsintiesiems kompozicija labiausiai atlieps šventinę paskirtį. Ramybės, susikaupimo ir estetikos pojūtį perteikti padeda aiškios formos kompozicijos: vainikas, širdis, pagalvė, girlianda, kryžius.

vėlinės

Paisant gamtosaugos idėjų, atsisakoma dirbtinių augalų, žvakių plastikiniuose įdėkluose. Vis plačiau naudojami glotnaus stiklo indai – žvakidės su keičiamomis žvakėmis.

Vėlinių kompozicijomis norima perteikti ramybės, pagarbos jausmus mirusiajam. Deja, dažnai keliamas reikalavimas puošmenai išlikti nepakitusiai iki pavasario yra perteklinis. Keistai atrodo dirbtinės „žydinčios“ gėlės iš po sniego apkloto. Žiema – ramybės metas ir gamtai, tegul ta ramybė tvyro ir kapavietės dekore. Tam tinka daugiamečiai visžaliai augalai ir pačių sukurtos kompozicijos iš augalų bei natūralių medžiagų.

Tinka įvairūs augalai

Kompozicijas ir vainikus galima dekoruoti džiovintais lapais: paparčių, tuopų, klevų, žilių, aviečių, žilakrūmių; žiedais: levandų, hortenzijų, sausučių, šlamučių, kermėkų, geltonžiedžių kraujažolių, zundų, dumplūnių, darželinių blizgių, varpinių sausažiedžių, viržių; vaisiais: erškėtuogių, meškyčių, šermukšnių, gudobelių, sedulų, šaltalankių, smulkiais dekoratyviniais rojaus obuolėliais. Natūraliai ir skoningai atrodo kankorėžiai: eglių, paprastųjų pušų, maumedžių, o vieni iš gražiausių – geltonųjų pušų.

vėlinės

Dekoratyvinių kopūstų spalvingumas

Trumpėjant dienai ir vėstant orams, dekoratyvinių kopūstų lapai nusidažo violetine, purpurine ar šviesiai kremine spalvomis. Jų spalvingų lapų kuokštas primena gėlių žiedus. Išvesta labai daug dekoratyvinių kopūstų hibridų įvairiaspalvėmis (rausvų, violetinių, purpurinių, šviesiai žalių, gelsvų, raudonų, melsvų, baltų) lapų skrotelėmis. Pamatiniai lapai plunksniškai ar giliai karpyti, išlenkti, susukti, dėmėti. Šie dekoratyviniai kopūstai atsparūs rudens šalnoms, suaugę augalai ištveria 8–10 °C šaltį. Jie puošia kapavietę iki pirmo sniego, šaltukas ne nublukina, o dar labiau paryškina lapų spalvas.

vėlinės

Rudeninis viržių žydėjimas

Šilinių viržių žiediniai pumpurai niekada iki galo neišsiskleidžia, lieka pumpurų stadijoje. Spalvą jie išlaiko labai ilgai, ištveria šalnas ir vėjus. Todėl tinkami kapavietėms papuošti rudenį, kai kitos gėlės jau seniausiai nužydėjusios. Dera su žemaūgiais spygliuočiais, žemaūgėmis chrizantemomis ar kitais tuo metu dekoratyviais augalais.

Žydėjimo metu žiedynai natūraliai sudžiūva, išlaiko spalvą, todėl dar ilgai vėlų rudenį ir net žiemą gražiai atrodo apšerkšnijusios vėlyvosios jų veislės. Viržių šakelės su spalvingais žiedynais tinkamos Vėlinių puokštėms, kompozicijoms.

Dumplūnių ugnelės

Japoninė dumplūnė – daugiametis dekoratyvinis augalas. Užauga iki 30–60 cm aukščio, žiedai smulkūs, neišvaizdūs, šviesiai gelsvi. Visą grožį suteikia rudenį nusispalvinantys ugniniai šio augalo apyvaisiai.

vėlinės

vėlinės

vėlinės

 

Parengė Rūta ANTANAITIENĖ

Autorės ir Jolantos MALIJONIENĖS nuotraukose Lietuvos floristų asociacijos praktinių mokymų „Sezoninė floristika“ kursantų darbai

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2024/05/23

Ne medžioklės sezono vilkams nebūna

Gyvenimas sukasi nenutrūkstamu ratu – ūkininkai augina gyvulius, o vilkai, pasitaikius progai, juos pjauna. To negali sustabdyti nei padidintos medžioklės kvotos, nei probleminių vilkų paėmimas iš gamtos, nei elektrinės tvoros. Pasitv...
2024/05/23

Augalams vien šilumos ir drėgmės neužtenka

Pastaruoju metu daug kalbama apie labai gerą žiemkenčių būklę, ypač žieminiai rapsai alsuoja produktyvumu. Tačiau daugybė tarpusavyje susipynusių pokyčių ir veiksnių kelia naujas rizikas ir tam tikrą netikrumą. Šiuolaikinis žemės ūkis susid...
2024/05/23

171 Lietuvos įmonė gaus į 11,3 mln. eurų ES finansavimo savo eksporto galimybių gerinimui

Produkcijos pristatymui užsienio parodose ir eksportui skirtų produktų bei paslaugų sertifikavimui labai mažos, mažos ir vidutinės Vidurio bei vakarų Lietuvos įmonės siekė gauti daugiau nei 20,2 mln. eurų finansavimą. Pagal Inovacijų agentūros pas...
2024/05/23

Įprasmintas devynių kaimų atminimas

Kupiškis („Kupiškėnų mintys“). Gegužės 18 dieną neeilinis susitikimas surengtas Antašavos parapijoje. Čia rinkosi Daršiškių ir dar aštuonių aplinkinių gyvybingų ir išnykusių kaimų gyvent...
2024/05/23

Paviršinio vandens telkinių pakrančių, melioracijos griovių apsaugos juostų deklaravimas pagal 4 GAAB standartą

Žemės ūkio duomenų centras (ŽŪDC) atkreipia dėmesį, kad 2024 m. gegužės 7 d. įsigaliojo Žemės ūkio naudmenų geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimų, taikomų nuo 2023 metų, aprašo pakeitimas.
2024/05/23

Daržovės kibiruose: kompaktiška ir patogu

Kai kurie daržininkai bent dalį daržovių augina ne lysvėse, bet kibiruose. Juose be vargo auga pomidorai, agurkai, paprikos, braškės. Ar tikrai toks sprendimas turi pranašumų? Kokių?
2024/05/23

Šerbeto upės ir visiškai sunaikinti sodai Lenkijoje. Ar sulauksime to ir Lietuvoje?

Praėjusį sekmadienį vos per 15 minučių kruša soduose sunaikino absoliučiai visą šių metų derlių, tačiau jos pasekmės vaismedžiams bus juntamos dar kokius dvejus metus. Tai – tikras Armagedonas, sako už galvų susiėmę Lenkijos so...
2024/05/23

Europos tamsiąją medunešę bitę siūloma įrašyti į Saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą

Lietuvos raudonosios knygos komisija siūlo įrašyti Europos tamsiąją medunešę bitę (Apis mellifera mellifera) į Saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą, kitaip vadinamą Lietuvos raudonąja knyga.
2024/05/23

Seime – idėja gaminantiems vartotojams leisti pertekline elektra aprūpinti šeimos narius

Grupė Seimo narių siūlo liberalizuoti gaminančių vartotojų pagamintos perteklinės elektros pardavimą. Nuo 2025 metų sausio siūloma gaminantiems vartotojams leisti tokią elektrą skirti šeimos nariams – tėvams, vaikams, broliams, s...