Ashburn +25,9 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 1 Bir 2023
Ashburn +25,9 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 1 Bir 2023

Aštriadantis Rusijos vilkas tikrino Lietuvos ėriuko ragučius

2015/07/28


Kinų, baltarusių ir rusų karininkus Rukloje labai sudomino vokiški automatiniai šautuvai G-36, kuriais apginkluota Lietuvos kariuomenė.

Praėjusią savaitę, kai dalis Lietuvos visuomenės apraudojo nuo Vilniaus Žaliojo tilto postamentų nukeltus ir remontuoti išvežtus dalimis byrėjusius stalinistinio vaizduojamojo meno šedevrus – raudonarmiečių, komjaunuolių ir kolūkiečių statulas, o politikos apžvalgininkai tik šia tema ginčijosi TV ir radijo studijose, uniformuoti rusų šnipai, netrikdomi nei Valstybės saugumo departamento, nei Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto dėmesio, legaliai ant žemės iššniukštinėjo ir iš oro filmavo stipriausius Lietuvos ginkluotųjų pajėgų dalinius, atkurtos šauktinių kariuomenės dislokacijos vietas, bendrų su NATO sąjungininkais karinių pratybų vietas. Krašto apsaugos ministerija tik sausai paaiškino šalies visuomenei, kurią jau pusantrų metų ragina rengtis neišvengiamam Rusijos kariuomenės antpuoliui, kad pagal Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) 1992 m. Atvirosios oro erdvės ir 2011 m. Vienos sutartis ESBO priklausanti šalis (Rusija) turi teisę patikrinti, gal kita organizacijos narė (Lietuva) neteisėtai įsigyja galingesnės karinės technikos ir slepia steigianti naujus ginkluotųjų pajėgų vienetus.

Sujaukė lietuvių protus Liepos 22–25 dienomis Lietuvoje lankėsi Rusijos ir Baltarusijos karinių inspektorių bei stebėtojų grupės. Atvykėliai tikrino Lietuvos kariuomenės Gaižiūnų ir Kazlų Rūdos poligonus, taip pat nuvyko į mechanizuotąją pėstininkų brigadą „Geležinis Vilkas“ ir karinių oro pajėgų aviacijos bazę. Toks keistas Rusijos, kuri ryt poryt gali bandyti okupuoti Lietuvą, karinių inspektorių vizitas turėjo sukelti didelę sumaištį mūsų žmonių protuose – juk nuo 2014 m. kovo mėn. Lietuva rengiasi atremti Rusijos agresiją, padidino išlaidas krašto apsaugai, atkūrė šauktinių kariuomenę, paprašė NATO sąjungininkių (pirmiausia Jungtinių Valstijų) dislokuoti daugiau savo karių ir technikos Baltijos šalyse.

Inspektoriai ir pažeidėjai „Ūkininko patarėjas“ paklausė žinomų Lietuvos kariuomenės atsargos karininkų, ar rusai, okupavę daug Ukrainos, Gruzijos, Moldovos teritorijų, turi teisę domėtis, kaip kaimyninės šalys rengiasi gintis nuo Rusijos agresijos, kuo rusų naikintuvų pilotai, kuriuos NATO oro policija kasdien vaiko iš Lietuvos oro erdvės prieigų, skiriasi nuo teisėtų Rusijos ginkluotės inspektorių, kodėl Lietuvos kariuomenė nepasinaudoja tuo pačiu Vienos dokumentu ir bijo patikrinti, kiek rusų ginkluotės ir karinės technikos padaugėjo Krymo pusiasalyje, kai Rusija jį atplėšė nuo Ukrainos, ir kokie masinio naikinimo ginklai pervežami į Karaliaučiaus sritį.

Maskva Lietuvos karininkų nemėgsta Buvęs Lietuvos gynybos atašė Rusijoje, atsargos pulkininkas leitenantas Česlovas Šlėgaitis Maskvoje patyrė, kokie rusai „svetingi“ Baltijos šalių karininkams ir ginkluotės inspektoriams. 2009-aisiais pulkininko Č. Šlėgaičio automobilį vidurdienį judrioje Maskvos gatvėje apiplėšė du nusikaltėliai (pagrobė diplomatinį pasą, 20 tūkst. rublių ir slaptus dokumentus). Rusijos milicija vagių nesurado. Tais pačiais 2009-aisiais Č. Šlėgaičiui teko rūpintis, kodėl rusai Maskvos Šeremetjevo oro uoste sulaikė Lietuvos ginkluotės inspektorius, atėmė jų fotoaparatus, o vėliau, mūsų valstybei santūriai pasipiktinus, grąžino išardytus.

Rusai nesulaužė Vienos sutarties? „Lietuva įsipareigojusi Europos bendruomenei laikytis Vienos dokumento ir priimti užsienio karinius stebėtojus. Nieko nepadarysi, nepakeisi. Tokios inspekcijos būna ribotos, retai vyksta. Lietuviai irgi skraido į Rusiją. Dažniausiai su mišriomis kitų šalių karinėmis delegacijomis. Gal politikai geriau paaiškintų, bet, matyt, ir po Krymo aneksijos, Rytų Ukrainos okupacijos Vakarai tebemano, kad rusai Vienos sutarties nesulaužė“, – „ŪP“ aiškino Č. Šlėgaitis.

Karaliaučių galima ir reikia tikrinti Buvęs Lietuvos gynybos atašė Maskvoje Č. Šlėgaitis neprisimena, kada Lietuvos kariai paskutinį kartą tikrino Rusijos karinius arsenalus. „Vienos dokumentas numato tam tikrų apribojimų – ne bet kur galima lankytis ir ne visi turi teisę kontroliuoti. Vakarai Krymo nelaiko Rusijos teritorija, todėl Kremlius nuo galimos NATO karinės inspekcijos iš Ukrainos atimtame pusiasalyje gali išsisukti savo naudai išversdamas tarptautines sutartis. Karaliaučių galima ir reikia tikrinti. Kodėl to nedaro mūsų politinė, karinė ir diplomatinė vadovybė – nesuprantu“, – prisipažino atsargos karininkas ir buvęs diplomatas Č. Šlėgaitis.

Rusai klastingi, lietuviai principingi Pasak Lietuvos karininkų sąjungos Jonavos skyriaus pirmininko, Irako ir Afganistano karų veterano atsargos majoro Dariaus Antanaičio, Jungtinių Tautų, ES, NATO narė Lietuva turi nuosekliai laikytis tarptautinės teisės. „Negalime nusmukti iki Rusijos lygio, nors niekam tikriausiai nekelia abejonių, kad Rusijos karo mašinos dantračiai – legalūs kariniai inspektoriai ir Baltijos šalių oro erdvę nuolat pažeidinėjantys rusų karinių oro pajėgų lakūnai – siekia tų pačių tikslų: įbauginti, susilpninti Lietuvą“, – „ŪP“ teigė atsargos majoras D. Antanaitis.

KAM nuotrauka

 Arnoldas ALEKSANDRAVIČIUS „ŪP“ korespondentas

UP Peržiūrėti visą numerį galite ČIA.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/06/01

Europos ūkininkai – prieš Gamtos atkūrimo įstatymą

Šiandien, birželio pirmąją, Briuselyje buvo surengta greita akcija (flešmobas). Ja norėta parodyti, kad pagal siūlomą reglamentavimą Europos paveiksle ūkininkui nelieka vietos.
2023/06/01

Girdiškės pasididžiavimas – unikalūs bažnyčios altoriai

Šilalė („Šilalės artojas“). Vos kelias dešimtis gyventojų turinti Girdiškė nuo se­no garsėja Švenčiausiosios Mergelės Marijos Snieginės baž­nyčia. Legendomis api­pintas ne tik jos pavadini...
2023/06/01

Baltijos valstybių užgrobimo byla JAV Kongrese 1953 metais – ką prisimename?

Prieš 70 metų Jungtinėse Amerikos Valstijose valstybiniu lygiu buvo plačiai tirta komunistinės SSRS įvykdyta Baltijos valstybių okupacija 1940 m. ir jos aplinkybės. Apie tai Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Lietuvių išeivijos inst...
2023/06/01

Vaikų apsauga socialiniuose tinkluose: 5 moksliniais tyrimais paremti patarimai

Birželio 1 d. minima Tarptautinė vaikų gynimo diena kasmet primena pareigą ginti mažųjų interesus ne tik realiame, bet ir virtualiame pasaulyje. Ekspertai sako, kad vaikų auklėjimo sėkmės receptas slypi pusiausvyroje tarp švietimo ir protin...
2023/06/01

Nuo birželio 1 d. įmokos „Sodrai“ grynaisiais pinigais – tik „Perlo“ terminaluose

Nuo birželio 1 d. nebelieka galimybės įmokų „Sodrai“ mokėti grynaisiais pinigais Lietuvos pašte. Įmokas „Sodrai“ grynaisiais pinigais galima sumokėti „Perlo“ terminaluose.
2023/06/01

Seimas pradeda apkaltos procesą Seimo nariui P. Gražuliui

Seimas nusprendė pradėti apkaltos procesą Seimo nariui Petrui Gražuliui ir kreiptis į Konstitucinį Teismą išvados, ar šio parlamentaro konkretūs veiksmai, nurodyti Seimo specialiosios tyrimo komisijos išvadoje, prieštar...
2023/06/01

VDU Žemės ūkio akademija ir AB „Kauno grūdai“ pasirašė bendradarbiavimo sutartį

Siekiant abipusiškai naudingos strateginės partnerystės verslo, mokslo, studijų srityse Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) kanclerė prof. Astrida Miceikienė ir AB „Kauno Grūdai“ generalinis direktorius...
2023/06/01

Lenkų ūkininkams apmaudu, kad kaip lietuviai negaus subsidijų už pieną

Lenkijos agrosektoriaus žiniasklaida jau rašo apie šalies ūkininkų apmaudą išgirdus, kad Europos Komisija ruošia pagalbos schemą Lietuvos ir Latvijos pieno gamintojams, tačiau Lenkija yra paliekama už borto.
2023/06/01

„BIOVELA Group“ augino rinkos dalį ir pardavimų pajamas

Mėsos perdirbimo įmonių grupė „BIOVELA Group“ praėjusiais metais ir toliau augino pardavimo pajamas, kurios didėjo 36 proc. ir pasiekė 234 mln. eurų.