Viduržemio jūros pakrantėse ant augalų karštomis ir sausomis vasaromis saulė dosniai žeria spindulius, o vėsesnės žiemos nešykšti drėgmės ir leidžia pailsėti.
Taigi augalai, kilę iš Viduržemio jūros regiono, labai mėgsta šviesą ir saulėtas dienas. Vasarą jiems patiks karštis, nebijos sausros, o žiemą norės vėsesnio oro ir drėgmės. Tačiau tikrai ne lietuviškų speigų. Todėl daugelis Viduržemio jūros regiono augalų puošia sodą vasarą, o žiemoti lauke kai kurios rūšys tiesiog negali. Rudenį tenka augalus išsikasti, susodinti į indus ir laikyti šviesioje, šiltoje patalpoje.
Gerokai paprasčiau aromatinius augalus auginti ne žemėje, o vazonuose bei loveliuose, kuriuos galima laikyti kambaryje, balkone, terasoje. Kvapieji rozmarinai, tikrosios mirtos lauke nežiemoja. Augalams ir ramybės laikotarpiu reikalinga teigiama temperatūra. Geriausia nuo 5 iki 10 °C.
Nors šiuos augalus auginame vazonuose, kambariniais laikyti negalėtume, nes vasarą jie bus lauke.
Nepamirškime mirtoms, rozmarinams ir kitiems masyviems augalams parinkti tinkamą indą. Tik laiku juos apkarpius galima išgauti pageidaujamą augalo formą ir aukštį. Daugumos rūšių augalai teigiamai reaguoja į karpymą.
Kad būtų lengviau prižiūrėti, pasirinkime lėtesnio augimo Viduržemio jūros regiono augalus, neaukštas (30–40 cm) ir kompaktiškas veisles. Juk augalus vasarą teks nešioti į lauką, o žiemą – į vidų.
Jei norime, kad Viduržemio jūros regiono augalai pas mus vešėtų, sudarykime jiems kuo artimesnes klimato sąlygas. Intensyvaus augalų augimo metu patalpa turėtų būti reguliariai vėdinama.
Iš Viduržemio jūros regiono kilę augalai mėgsta drėgną orą, todėl pirmoje dienos pusėje verta kelis kartus juos apipurkšti. Atidžiai sekime, kad žemė vazonuose neperdžiūtų. Laistykime tik kambario temperatūros vandeniu.
Nepamirškime saikingai augalų ir patręšti.
Jei pradėjo kristi augalų lapai, galbūt buvo per gausiai laistoma arba yra per karšta. Jei taip atsitiktų, bandykime augalui padėti. Perlaistytą augalą persodinkime į kitą indą, o perdžiūvusį pamerkime su visu vazonu tiesiog į vandenį penkiolikai minučių.
Laistymas. Šaltuoju metų laiku augalus laistykime gerokai rečiau. Kiek kartų reikėtų tai daryti, priklausys nuo patalpos temperatūros.
Šviesa. Žiemą dažnai tenka pasirūpinti ir papildomu apšvietimu, nes šiems augalams būtina šviesa. Augalai gerai jausis ir lapai nekris, jei per parą šviesoje bus apie 8 valandas.
Temperatūra. Žiemos laikotarpiu daugiamečius aromatinius augalus geriausia laikyti 5–10 °C temperatūroje. Jei neturime sąlygų išnešti į vėsesnę patalpą, tuomet pasistenkime, kad arti nebūtų šildomų objektų. Sureguliuoti ir palaikyti optimalią oro temperatūrą nelengva. Gerokai paprasčiau palaikyti tinkamą drėgmę. Nepamirškime, kad kiekvienos rūšies augalų poreikiai yra skirtingi.
Kvapieji rozmarinai žiemos laikotarpiu lapų nemeta ir šviesioje aplinkoje augdami būna gerokai kvapnesni. Jiems tuo metu reiktų rasti tokią patalpą, kur būtų ir pakankamai šviesu, ir temperatūra pakiltų ne aukščiau 10 °C.
Tikroji mirta geriausiai jausis žiemos metu šviesioje vietoje ir esant nuo 5 iki 10 °C oro temperatūrai patalpoje. Nepamirškime, kad šis ištisus metus žaliuojantis augalas gerai augs tik drėgnoje ir rūgštesnėje žemėje.
Vaistiniai čiobreliai, kalniniai dašiai ir vaistiniai šalavijai – stipriai kvepiantys puskrūmiai. Nepakenčia drėgmės pertekliaus, tačiau lengvai pakelia jos trūkumą. Jiems ramybės metu geriausia 8–10 °C temperatūra patalpoje. Intensyvaus augimo metu (vasarą) minėti augalai labai mėgsta būti saulėtoje vietoje.
Tikrajai levandai reikia daug saulės. Joms geriau sausesnė žemė. Drėgmės pertekliaus nepakenčia.
Kvapusis mairūnas lauke nežiemoja, mes linkę jį vadinti vienmečiu augalu. Augindami patalpoje mairūnų žaluma ištisus metus džiaugsimės 2–3 metus.
Jeigu žiemos metu neturime sąlygų augalų išnešti į vėsesnę patalpą ir taip sudaryti jiems tinkamą poilsio režimą, pasistenkime, kad jie būtų kuo toliau nuo šildomų objektų.
Ir nepamirškime jiems duoti pakankamai šviesos – 8 valandas per parą. Na, ir žinoma, palaikyti reikiamą drėgmės kiekį žemėje. Kadangi augalai neturės ramybės periodo, patariama juos papildomai pamaitinti 1–2 kartus per mėnesį. Geriausia, suderinus kartu su laistymu.
Dėmesio!
Niekada augalų netręškite, kai žemė vazone sausa. Patariama prieš tai palieti grynu vandeniu, o po to su trąšomis.
Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro SDI mokslo darbuotoja Nijolė MAROČKIENĖ
Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.