Ūkininkas lankė specialius kursus, gali savo užaugintus gyvulius skersti, turi specialių priemonių, patalpų. „Kai yra pirkėjų, tai ir skerdžiu. Pirmosios skerstuvės atiteko savam stalui. Patys sau esame šeimininkai“, – sakė „Ūkininko patarėjo“ pašnekovas, tvirtinęs, kad tiek skerdyklos įsirengimas, tiek mėsos perdirbimas vietoje tikrai pasiteisino.
L. Sugintienės vardu registruotame jos ir V. Liekio šeimos ūkyje nuo 2006 metų auginami mėsiniai mišrūnai ir aubrakų veislės galvijai.
Ūkininkavimo pradžioje dar laikę ir pieninių karvių, vėliau ūkininkai perėjo prie mėsinių galvijų. Dabar turi didesnę negu 100 galvijų bandą. Pasak V. Liekio, visų – tiek pieninių, tiek mėsinių – galvijų auginimas reikalauja daug atsakomybės, nuolatinės priežiūros. Tačiau mėsinius galvijus laikyti šiek tiek paprasčiau.
„Pieninėms karvėms bet kokio pašaro nepaduosi. Jei prastu pašaru šersi, pieno mažai gausi. Mėsiniai galvijai mažiau išrankūs, ėda visokią žolę. Aubrakus rinkomės dar ir dėl to, kad šios rūšies karvės lengviau veršiuojasi“, – ŪP pasakojo V. Liekis.
Prieš 8 metus ūkininkų šeima nusprendė savo ūkyje įsirengti skerdyklą, kad galėtų vietoje užaugintus galvijus paskersti ir mėsą perdirbti. Iš kokybiškos jautienos gaminami konservai, kumpeliai, dešros. Pagal užsakovų pageidavimus, mėsos gaminiai ir išrūkomi. V. Liekis džiaugėsi, kad yra nuolatinių klientų, į ūkį atvykstančių net iš Vilniaus, Kauno. Ir naujų klientų atsiranda. „Dirbame šiuolaikiškai, moderniai, pirkėjai gali atsiskaityti banko kortelėmis“, – sakė Tauragės r. ūkininkas.
Pats ūkininkas jautienos gaminių yra vežęs į Kelmės, kitus rajonus, vienoje vietoje susidarius stambesniam užsakymui. L. Sugintienės ir V. Liekio šeimos ūkis turi ir tris darbuotojus ūkyje, nes vieni nebespėja visų darbų nudirbti. Ūkininkai dar deklaruoja daugiau kaip 100 ha pasėlių. Savo reikmėms užsiaugina bulvių. Šiųmetes jau nukasė, ir yra labai patenkinti gausaus derliaus sulaukę.
Kol mėsinis galvijas užauga, užtrunka apie pusantrų metų. Paprastai tokio amžiaus jautis jau sveria apie 450–500 kg. Ekologiškai auginami galvijai negauna miltų, ėda tik žolę, šieną, laižo druską. Kadangi šalčio galvijai nebijo, net ir žiemą jų nereikia laikyti tvarte. Užtenka pašiūrės, kad gyvuliai turėtų kur pasislėpti nuo lietaus ar sniego. Vienam gyvuliui žiemai reikia 10 rulonų šieno. Pašarų šiemet visai bandai ūkininkai priruošė pakankamai, nors pavasarį ir vasarą buvo labai sausa, trūko žolės.
V. Liekis pasakojo, kad aplinkinėse Tauragės rajono vietovėse yra mėsinių galvijų augintojų, kurie savo gyvulius parduoda. Tačiau ar kas vietoje skerdžia ir perdirba mėsą, negirdėjo.
Abu ūkininkai žada ūkininkauti tiek, kiek sveikata leis, nes optimizmo netrūksta. Dar užtenka laiko ir savo pomėgiams. Buvęs ilgametis gaisrininkas, Tauragės gaisrininkų asociacijos steigėjas V. Liekis Tauragės rajone, Kęsčių kaime, yra įkūręs gaisrininkų muziejų. Po unikalų muziejų V. Liekis veda ekskursijas tiek vaikams, tiek suaugusiems, apie kiekvieną eksponatą, kurių yra gausu ir vis gausėja, gali daug papasakoti.
Autorės ir Vlado LIEKIO nuotraukos
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.