Augina labiau iš idėjos
„Priklausome Lietuvos uogų augintojų asociacijai. Vieni jos nariai šiemet džiaugiasi geru šilauogių derliumi. Mes džiaugiamės gerai užderėjusiomis kitomis uogomis – arbūzais. Šiemet orai jiems buvo neblogi. Nerimo netrūko, kai po audros arbūzai sustojo augę. Mūsų kaime ši uoga yra karalienė. Mat ji didžiausia ir įnoringa – reikalauja labai daug dėmesio, priežiūros, – „Ūkininko patarėjui“ pasakojo J. Zaleckienė. – Norint užauginti arbūzus, reikia daug žinių, laiko ir jėgų. Tai nėra pelninga veikla. Nelijui ji teikia malonumą. O mūsų klientai laukia naujo sezono, kada vėl galės paskanauti ekologiškai Lietuvoje užaugintų arbūzų. Tai motyvuoja mus ir toliau juos taip auginti ne tik dėl savo šeimos. Augindami arbūzus gauname ne finansinę, o emocinę naudą. Mums tai labiau idėjinė veikla.“
Pasak ŪP pašnekovės, užauginti didesnį kiekį arbūzų be paramos būtų sunku. Vien agroplėvelė ir laistymo sistema atsieina brangiai. Nepigios ir kokybiškos arbūzų sėklos. Juos pardavus, neatsipirktų investicijos į arbūzų ūkį ir darbas.
Ūkis atviras
Arbūzai auginami N. Zaleckio gimtinėje – Gabriliavos k. (Gilučių sen., Elektrėnų sav.). Ūkis atviras esamiems ir galimiems klientams. Čia jie gali pamatyti, kaip be jokių cheminių priemonių arbūzai nuo sėklyčių užauga iki sunkių, dryžuotų ir apvalių arba pusapvalių kamuolių.
J. ir N. Zaleckiai auginti arbūzus prekybai pradėjo prieš ketverius metus, gavę paramą įsigyti grunto paruošiklį-purentuvą. Šiuo padargu sukultivuoja žemę, į kurią vėliau sodina arbūzų daigus, ir supurena tarpueilius, kad juose neaugtų žolės.
„Už arbūzų lapus didesnės žolės šutina uogas, todėl jos neužauga“, – aiškino J. Zaleckienė.
Pirmaisiais metais ji su vyru augino 30 a arbūzų ir sulaukė apie 10 t derliaus. Didžiausias arbūzas svėrė 16 kg. Antraisiais metais šias uogas augino 20 a žemės plote. Dėl lietingos vasaros užmirko ir supuvo pusė derliaus.
Varikliu tapo klientai
„Trečiaisiais metais – pernai – auginome tik 10 a arbūzų, nes buvome pavargę nuo jų sodinimo ir priežiūros. Tąsyk arbūzai užderėjo puikiai. Kai socialiniuose tinkluose paskelbėme, kad juos parduodame ūkyje, sulaukėme rekordinio skaičiaus žinučių – daugybė žmonių norėjo jų įsigyti. Teko arbūzus rezervuoti, žymekliu ant jų užrašant, kurio užsakovo jie yra. Ne visiems, kas norėjo nusipirkti mūsų ūkio arbūzų, jų užteko. Kai kas dėl to net užpyko. Todėl šiemet arbūzus auginame dvigubai didesniame žemės plote nei pernai – 20 a. Arbūzų valgytojai yra mūsų ūkininkavimo, auginant šias uogas, variklis. Džiugu, kad dauguma žmonių mūsų ūkio arbūzus perka vaikams. Mūsiškiai arbūzai – sveiki, švarūs, nes vyras juos tręšia ekologiškomis trąšomis. Arbūzai labai kaupia nitratus, tačiau mūsiškiuose arbūzuose jų nėra“, – tikino ŪP pašnekovė. Pasak jos, parduotuvėse parduodamuose arbūzuose esančių nitratų kiekis yra 5–6 kartus didesnis už leistiną.
Kiekvienas – išmylėtas
Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją
arba popierinę: el. paštu: platinimas@up.lt,
tel. +370 603 75 963
https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt
bei Perlo terminaluose.
Viršelyje: Justina ir Nelijus Zaleckai prie didžiausių šiemečių arbūzų.
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.