Ashburn +19,0 °C Rūkas
Pirmadienis, 20 Geg 2024
Ashburn +19,0 °C Rūkas
Pirmadienis, 20 Geg 2024

Avis ne tik aprengs, pamaitins, bet ir sušildys

2022/09/13


Lietuvos avių augintojų asociacija

Praėjusį šeštadienį, rugsėjo 10 d., UAB „Genetiniai ištekliai“ (Radviliškio r., Pavartyčių k.) buvo surengta dešimtoji specializuota avininkystės paroda „Avis aprengs ir pamaitins“. Kalbėtojai sakė – per patį energijos brangymetį visiems prireiks šiltų vilnonių kojinių, pirštinių ir kailinių, todėl avis visus ir sušildys. Lankytojai galėjo pasigrožėti 16 veislių avimis. Lietuvos avių augintojų asociacijos (LAAA) garbės pirmininkas, avininkystės puoselėtojas ir ilgametis direktorius dr. Juozapas Mikutis pakėlė jubiliejinės parodos vėliavą.

aviu paroda Lankytojų vertinimas: gražiausios parodos avys – Kerry Hill veislės. paroda Avis aprengs ir pamaitins, Lietuvos avių augintojų asociacija, Juozapas Mikutis. Gintarė Kisielienė, Lietuvos šiurkščiavilnės avys LAAA tarybos pirmininkas Rimantas Kairys ir ūkininkas Raimondas Neverdauskas.

Pažintinis ir pramoginis renginys

Specializuota avininkystės paroda, kurią jau dešimtą kartą organizuoja LAAA, tapo dideliu įvykiu Radviliškio krašte, sutraukė daug lankytojų iš visos Lietuvos. Avių augintojai dalijosi sukaupta patirtimi, domėjosi avininkystės naujovėmis. Seminare lektoriai skaitė pranešimus aktualiomis temomis: „Termoizoliacinės medžiagos iš avių vilnos“, „Lietuvos šiurkščiavilnės avys: populiacijos būk­lė ir saugojimo tikslai“.

Pavartyčių k. Arimaičių gatvė tapo parodų paviljonu ir linksmybių vieta: savo dirbinius pristatė tautodailininkai, skanumynų atvežė virėjai ir kepėjai, buvo eksponuota žemės ūkio technika, surengta paveikslų iš vilnos paroda. Žinoma vilnos velėja Janina Vansauskienė iš Pakruojo r. šventei sukūrė įspūdingą aviną Baroną. Ji moteris mokė nusivelti kepurę pirčiai.

Dresuoti šunys, klausydami trenerės komandų, ganykloje vikriai ganė avis, vyko parodomasis žirgų konkūras, koncertavo meno kolektyvai, jaunosios manekenės demonstravo iš vilnos sukurtas sukneles.

paroda Avis aprengs ir pamaitins, Lietuvos avių augintojų asociacija, Juozapas Mikutis. Gintarė Kisielienė, Lietuvos šiurkščiavilnės avys Prie įspūdingo avino Barono – garbusis dr. Juozapas Mikutis ir vėlimo meistrė Janina Vansauskienė. Smagi akimirka: LAAA vadovė Gintarė Kisielienė apdovanoja avių kirpimo meistrą Raimondą Arbačauską.

LAAA vadovė Gintarė Kisielienė pasidžiaugė – Lietuvoje didėja susidomėjimas avininkyste, prieš 20 metų buvo auginama 10 tūkst. avių, o dabar – daugiau nei 150 tūkst. Pasak asociacijos vadovės, būtina propaguoti avininkystę, nes ši gyvulininkystės šaka yra draugiška aplinkai, puošia kraštovaizdį, teikia daug naudos – tai ir vilna, ir mėsa, ir pienas. Išskirtinis dėmesys parodoje – Lietuvos vietinėms šiurkščiavilnėms avims, kurias būtina išsaugoti. Šias genofondo avis Lietuvoje pernai laikė 14 augintojų. G. Kisielienės teigimu, svarbiausia uždavinys – auginti tik kokybiškas avis, kad mėsa būtų gardi. Yra steigiamos veislinės bandos, veisėjai dalyvauja avių veisimo programose.

aviu kirpimas, aviu paroda Iš tarnybos atskubėjęs Gytis Klemunskis kerpa avį. avikailis, avies vilna, rankdarbiai Moterys mokėsi iš vilnos nuvelti kepurę.

Egzotinių veislių avys

Lietuvoje auginamos 37 veislių avys, melžiamų – trys veislės. Parodoje buvo eksponuojamos 16 veislių avys, kurios auginamos mūsų šalyje. Šiaulių r. ūkininkas Raimondas Neverdauskas etnografiniame Dargaičių kaime įkūrė mini zoologijos sodą, laiko apie 40 įvairių veislių avis, daugiau nei 100 alpakų, daug retų veislių gyvūnų ir paukščių. Raimondas į parodą atvežė keturių egzotinių veislių avis. Visiems patiko mažiausios pasaulyje Kveslando avytės, Jokūbo avys turi 4–6 ragus, šveicariškos juodanosės – tikros gražuolės, jų baltą kailį puošia 12 juodų dėmių. R. Neverdauskas vaikų džiaugsmui atvežė ir keletą alpakų.

Škudų veislės avys vadinamos kraštovaizdžio gražintojomis, puikiai nušienauja įvairias kalveles, sunkiai prieinamas vietas. Ūkininkas Evaldas Laucevičius ir jo žmona Eimantė laiko 200 sufolkų ir 150 škudžių, kurios Saulės parke, UAB „Saulės grąža“ teritorijoje netoli Kuršėnų, nušienauja 7 ha plotą. Ūkininkai Kristina ir Jūris Milišiūnai iš Biržų r. augina 800 avių, iš jų 50 – melžiamos. Kristina sakė, kad avių pieno sūriai gardūs, sveiki ir paklausūs. Ji yra LAAA tarybos narė, ekspertė, avių eksterjero vertintoja. Kristina pristatė į parodą atvežtas avis. Ūkininkas Žilvinas Augustinavičius iš Anykščių r. laiko net 400 ėriavedžių.

Avių kirpimo varžytuvės ir apdovanojimai

LAAA tarybos pirmininkas, vienas pagrindinių parodos organizatorių Rimantas Kairys džiaugėsi, kad avininkystė skinasi kelią, vis daugiau avių laikomos mėsai, vilnai ir sodybai papuošti. Kasmet į parodas susirenka daug lankytojų. Specializuota paroda labai svarbi avininkystės plėtrai. Jis dėkojo avių augintojams už iniciatyvą ir naujovių paieškas.

Buvo paskelbti parodos lankytojų vertinimo rezultatai: gražiausia veislė – Kerry Hill, avys kilusios iš Velso (Anglija). Ūkininkas Robertas Galeckas iš Jonavos r. Išorų k. vienintelis Lietuvoje augina šios veislės avis. Ūkininkui R. Neverdauskui, atvežusiam daug retų veislių avių, įteiktas specialus parodos prizas. Buvo pagerbti ir kiti avių augintojai.

Bene daugiausia žiūrovų dėmesio sulaukė avių kirpėjų varžytuvės, kurias stebėjo ir vertino reik­lūs bei kvalifikuoti teisėjai. Varžytuvėse dalyvavo keturi kirpėjai: ūkininkai Raimondas Arbačauskas iš Kelmės r., Laimonas Zaveckis iš Plungės r., Vaclovas Šiaulys iš Mažeikių r. bei 22 m. karys Gytis Klemunskis, kuris į Pavartyčius atvyko gavęs vadų leidimą. Gyčio tėvas Virginijus Klemunskis Lietuvoje buvo žinomas avių kirpėjas, šio amato išmokė ir savo sūnų. Gytis sakė, kad per metus yra nukirpęs apie 50 tūkst. avių. Avių kirpimo varžytuvėse nepralenkiamas buvo R. Arbačauskas, pelnęs pirmąją vietą. Jis jau 10 metų kerpa avis, kasmet nukerpa apie 10 tūkst. avių. Antroji vieta atiteko iš karinės tarnybos atvykusiam avių kirpėjui G. Klemunskiui. Trečioji vieta skirta Žemaitijos atstovui V. Šiauliui.

aviu paroda, avikailis, avies vilna Dresuoti šunys ganė avis. aviu paroda, avikailis, zum, nma, nzt Jūris ir Kristina Milišiūnai laiko 800 avių. siurksciavilnes avys Lietuvos vietinėms šiurkščiavilnėms avims – išskirtinis dėmesys. alpakos, avys Gražuolės alpakos. aviu paroda, ukininku paroda Į parodą susirinko daug žmonių. Raitelė Augustė ir jos žirgas Žiogas. Mažosios manekenės demonstravo iš vilnos sukurtas sukneles.

 

Autorės nuotraukos

2022.09.13

ŪP korespondentė Aldona SIREIKIENĖ

Susijusios temos - skaitykite: paroda Avis aprengs ir pamaitins, Lietuvos avių augintojų asociacija, Juozapas Mikutis, Gintarė Kisielienė, Lietuvos šiurkščiavilnės avys

Dalintis
2024/05/20

Vystant dronų pajėgumą, KAM numato operatorių kursus, paramą pramonei, Šaulių sąjungai

Nuo rugsėjo Karo akademijoje prasidės dronų operatorių kursai, bus kuriamas dronų operatorių registras, Krašto apsaugos ministerija (KAM) skatins Lietuvos bepiločių orlaivių gamintojus, skirs finansavimą šio pajėgumo vystymui &Scaron...
2024/05/20

Ką būtina žinoti perleidžiant ir įgyjant privačią žemę?

Lietuvoje yra beveik 3,5 mln. ha privačios žemės ūkio paskirties žemės. Kasdien yra vykdomi šios žemės (žemės sklypų) perleidimo sandoriai – žemė parduodama, dovanojama, paveldima. Šiuose procesuose dalyvauja ir Nacionalinė žem...
2024/05/20

Penkiems asmenims – nauji įtarimai dėl savivaldybių tarybų narių lėšų naudojimo

Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT) atliekant ikiteisminius tyrimus dėl galimo savivaldybių tarybos narių piktnaudžiavimo panaudojant lėšas, skiriamas jų, kaip tarybos narių, veiklos išlaidoms apmokėti, pareikšti įtarimai Jonavo...
2024/05/20

Į Žaslių ežerą išleisti 7 tūkstančiai europinių ungurių – šiemet jų bus išleistas visas milijonas

Į Žaslių ežerą Kaišiadorių rajone išleisti 7 tūkstančiai europinių ungurių jauniklių. Iš viso šiemet į 63 šalies vandens telkinius planuojama išleisti daugiau kaip 1 mln. pavasarį į Lietuvą atsivežtų ir Žu...
2024/05/20

Gitano Nausėdos rinkimų triukas ar realūs planai?

Prieš mėnesį Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje su žemdirbių organizacijų lyderiais susitikęs kandidatuojantis antrai prezidento kadencijai Gitanas Nausėda pareiškė, kad jeigu jam rinkimai pasibaigs sėkmingai, Kęstu...
2024/05/20

Priminė kompensuojamas medicinos pagalbos priemones žaizdų priežiūrai ir prevencijai

Esant žaizdų po onkologinių ligų gydymo, trofinių opų, pragulų, stomos ir kitais panašiais atvejais žmonėms prireikia tam tikrų medicinos pagalbos priemonių odai ar žaizdoms prižiūrėti ir gydyti. Ligonių kasos primena, kad šios priem...
2024/05/20

Aptikus grubius higienos pažeidimus – sustabdyta duonos kepyklėlės veikla Kelmės rajone

Praėjusią savaitę Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Šiaulių apygardos priežiūros skyrius atliko planinį patikrinimą duonos kepyklėlėje, esančioje Kelmės rajone. Patikrinimo metu nustatyti grubūs higienos, maisto laikymo są...
2024/05/20

Ekologiško viešojo maitinimo statistikos kreivė ėmė kilti aukštyn

Lietuvoje prieš trejus buvo sukurta nauja, moderni, sėkminga užsienio šalių patirtimi paremta ir nesudėtingai įdiegiama bei administruojama ekologiškų viešojo maitinimo įstaigų sertifikavimosi sistema. Jos principas &nd...
2024/05/20

Savaitgalį vienas po kito liepsnojo gyvenamieji namai, daug darbo turėjo ir ugniagesiai narai

Per praėjusias 3 paras šalies ugniagesiai gelbėtojai vyko gesinti 94 gaisrų ir atliko 119 gelbėjimo darbų. Viename iš gaisrų buvo traumuoti du žmonės.