Ashburn +6,9 °C Debesuota
Antradienis, 31 Sau 2023
Spausdintų leidinių prenumerata
Ashburn +6,9 °C Debesuota
Antradienis, 31 Sau 2023

Avių augintojai eksperimentuoja siekdami avis užauginti intensyviai

2014/11/18

Tikriausiai pastebėjote, kad Lietuvos pievose ganosi gerokai daugiau avių nei prieš dešimtmetį. Per 20 metų avių skaičius Lietuvoje išaugo daugiau kaip 10 kartų ir dabar priskaičiuojama daugiau nei 130 tūkstančių avių. Daugėjant šių gyvulių, atsiranda specialios technologijos, palengvinančios avių augintojų darbą ir padedančios pasiekti geresnę ekonominę naudą. Ūkininkai Kristina ir Jūris Milišiūnai anksčiau avis augino ekstensyviai, banda ganydavosi laukuose, o papildomai jas šerdavo savo ūkyje užaugintais grūdais ir pačių pagamintu pašaru, duodavo laižalų. Avių augintojai atliko eksperimentą intensyviai augindami avis ir sutiko pasidalyti jo rezultatais.

Kristiną ir Jūrį Milišiūnus sudomino ekstruduotas pašaras avims, tad jie panoro atlikti eksperimentą ir išbandyti šį pašarą. Buvo sudarytos dvi grupės po 14 atjunkomų ėriukų. Viena grupė gaudavo įprastą pašarą – avižas, kita buvo pratinama prie ekstruduoto pašaro. „Norėjosi išbandyti kaip toks pašaras veikia, kokią įtaką jis daro ėriukams ir pasižiūrėti galbūt būtų naudingiau dalį grūdų parduoti ir vietoje to pasidaryti kombinuotą pašarą, kuris duotų geresnę ekonominę naudą“, - sakė Kristina.

avys Milisiunu ukyje Kristina Milisiuniene

Tiriamoji ėriukų grupė akivaizdžiai skyrėsi nuo kontrolinės

Pasak ūkininkės, viena tiriamųjų avių grupė gaudavo apytiksliai apie pusę kilogramo ekstruduoto pašaro, vandens, laižomos druskos ir visada buvo padėta mineralinio laižalo. Kontrolinė grupė gaudavo tokį patį kiekį avižų (pusę kilogramo), taip pat vandens, druskos ir mineralinių laižalų. „Kai ėriukai normaliai pradėjo ėsti ekstruduotą pašarą, pastebėjome, kad vizualiai abi grupės ėmė skirtis viena nuo kitos. Mūsų ėriukai pieninio tipo, ne mėsiniai, jie truputį kitaip auga, tačiau tie, kurie gavo ekstruduotą pašarą užaugo daugiau, vizualiai atrodė geriau, vilna buvo geresnės išvaizdos, nei kontrolinės ėriukų grupės, kuri ėdė avižas. Pastebėjome, kad grupė, kuri gavo ekstruduotą pašarą tik šiek tiek nulaižė laižalo, o ta, kuri tokio pašaro negavo per tą patį laikotarpį sulaižė apie 10 kg laižalo“, - apie eksperimento rezultatus papasakojo Kristina Milišiūnienė.

Ekstruduotas pašaras ir melžiamoms avims

Iš smalsumo ūkininkai ekstruduoto pašaro pabandė duoti ir melžiamoms avims. Kristina teigė, kad melžiamos avys negavo šio pašaro sočiai, jis buvo maišomas su avižomis santykiu pusė porcijos avižų ir pusė porcijos ekstruduoto pašaro avims. „Būdavo dienų, kai ekstruduoto pašaro neduodavome, tai akivaizdžiai sumažėdavo pieno“, - konstatavo jau daugiau nei 20 metų avis su vyru auginanti ūkininkė.

Nuo pat mažens subalansuotu pašaru šeriami ėriukai bus geresnės veislės

Anot Kristinos Milišiūnienės, kiekvienas ūkis turi apsispręsti, ar ėriukus jis augins intensyviai, ar ekstensyviai. Jei ėriukai augs intensyviai ir jie sočiai gaus pilnaverčio pašaro, jie per daug trumpesnį laiką pasieks reikiamą svorį ir juos bus galima realizuoti. Tokiu būdu būtų galima pasiderinti realizacijos laikotarpį ir sutrumpinti augimo laikotarpį bei įdėti mažiau darbo. „Aišku, reikia paskaičiuoti visus ekonominius rodiklius, įvertinti pašaro kainą, bet dideliame ūkyje, manau, kad tai būtų naudinga. Kokybiškas šėrimas ypač svarbus laikant veislinę bandą. Nuo pat mažens subalansuotu pašaru šeriami ėriukai bus geresnės veislės, turėdami geresnes reprodukcines savybes“, - sakė Kristina Milišiūnienė.

Apie ekstruduoto pašaro avims naudą kalba specialistai

Pasak AB „Kauno Grūdai“ veterinarijos gydytojos Jūratės Kičienės, ekstruduotas pašaras avims yra lengvai virškinamas, geriau įsisavinamos maisto medžiagos, subalansuoti vitaminai ir mineralai. Toks pašaras yra mikrobiologiškai švarus, gero skonio, todėl avys jį noriai ėda. Be to, jei gyvuliai šeriami žole ar silosu papildomai duodant grūdų ar paprasto kombinuotojo pašaro, jie įsisavina vos pusę šio papildomo pašaro. Didelė tokio pašaro energijos dalis išnaudojama virškinimui, o jame esantis per didelis krakmolo kiekis gali sukelti acidozę. Tokiu atveju tik palaikoma gyvulių gyvybė, jų svoris auga prastai, o primilžis – mažas.

Lietuvos ūkiai pamažu suvokia naujųjų technologijų naudą savo veikloje ir ieško ekonomiškiausių būdų, kaip auginti avis intensyviai.

Dalintis

2023/01/31

Pienas: baltasis auksas ar juodas kapo akmuo?

Rytoj, trečiadienį, Žemės ūkio ministerijoje (ŽŪM) renkasi trišalės Pieno tarybos nariai. Remiantis oficialiu pranešimu, ji šaukiama dėl padėties pieno rinkoje ir mažėjančių jo supirkimo kainų. Ministras Kęstutis Navickas rėži...
2023/01/30

Pieno kainų krizė Lietuvoje ir ateities tendencijos

VDU ŽŪA langas. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos mokslininkų tribūnoje profesorė Astrida MICEIKIENĖ dalijasi įžvalgomis apie pieno kainų krizę: kiek ji susijusi su globalia rinka ir ką turėtume daryti?
2023/01/31

Dzūkei sukako šimtas metų

Šeštadienį, sausio 28 d., garbingą 100 metų jubiliejų sutiko Alytaus rajono Statkiškių kaime (Pivašiūnų sen.) gyvenanti Genovaitė Malinauskienė.
2023/01/31

Antrus metus iš eilės – augantis Lietuvos Korupcijos suvokimo indeksas

2022 m. „Transparency International“ Korupcijos suvokimo indekso (KSI) tyrime Lietuvai skirti 62 balai iš 100 galimų ir 33 vieta 180 šalių sąraše. Lietuva užima 12 vietą tarp Europos Sąjungos (ES) valstybių. Lygina...
2023/01/31

Visuomenė kviečiama teikti kandidatus Seimo apdovanojimui gauti

Seimo Aleksandro Stulginskio žvaigždės skyrimo komisija kviečia visuomenę iki 2023 m. vasario 20 d. siūlyti kandidatus Seimo apdovanojimui – Aleksandro Stulginskio žvaigždei – gauti.
2023/01/31

Paukščių gripas ant menčių paguldė susijusius paukštynus

Rumunijoje – paukščių gripo drama. Ypač pavojingas paukščių gripo H5N1 potipis įsimetė į paukštynus, priklausančius vienai  didžiausių šalyje kalakutų auginimo įmonių.
2023/01/31

Netikėkite, jei sakys, kad kaulavaisių genėti nereikia

 Ankstyvas pavasaris sodininkams – darbymetis. Norint gražių vaismedžių ir kokybiško derliaus, būtina apžiūrėti sodą, nes tikrai dar bus nerei­kalingų šakų. Ar genite kaulavaisius: vyšnias, trešnes, slyva...
2023/01/31

Kėdainių rajono gyventojui – kaltinimai dėl didelės vertės svetimo turto pasisavinimo

Kauno apygardos prokuratūros prokurorė teismui perdavė bylą, kurioje Kėdainių rajono gyventojas V. Z. kaltinamas neįgalaus pažįstamo turto pasisavinimu, neteisėtu elektroninės priemonės pasinaudojimu bei fizinio asmens dokumentų laikymu ir naudoji...
2023/01/30

VMVT atstovui – tarptautinis pripažinimas

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Skubios veiklos skyriaus vedėjas bei Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Veterinarijos akademijos docentas dr. Marius Masiulis tapo Švedijos Karališkosios žemės ūkio ir mi...