Ashburn +19,7 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 15 Bir 2024
Ashburn +19,7 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 15 Bir 2024

Baklažanų daigus puola kolorado vabalai

2023/05/10


Pastaraisiais metais Lietuvos daigų augintojai ir daržininkai pastebi, kad kolorado vabalams jau bulvių neužtenka – pradėjo atakuoti ir baklažanus. Tai patvirtino ir Stasė Gudonienė iš Zibalų (Širvintų r.), ir LAMMC ŽI Vokės filialo specialistai.

Suranda grobį ir šiltnamyje

Širvintiškei S. Gudonienei baklažanus auginti tikrai sekasi, bet tai pastaraisiais metais pareikalauja atkaklios kovos su dryžuotaisiais vabalais, kuriuos vos spėja rankioti nuo daigų. „Šias daržoves auginame šiltnamyje, bet ir čia juos užpuolė kolorado vabalai, – stebisi moteris. – Arti nėra jokių bulvių, o jie sugebėjo įsibrauti į vidų ir pasirinko visai kitas daržoves.“

Žemes daigams auginti šeima atsiveža specialias, durpines. Baklažanus sėja kovo pabaigoje, balandį iš namų išneša į šildomą šiltnamį, o po šalnų, gegužei persiritus į antrą pusę, – į nešildomą šiltnamį, kur augina iki vaisių.

Baklažanų veislė ‘Black Beauty’ – viena populiariausių Lietuvoje.

Kad geriau derėtų, sodindama baklažanus į nuolatinę vietą nešildomame šiltnamyje, į duobutę įpila po nedidelę saują žuvų miltų, svogūnų lukštų, pelenų ir vos vos nešviežio vištų mėšlo. Tręšia universaliomis skystomis trąšomis.

S. Gudonienės skoniui labiau tinka balti ir nedidukai baklažanai ‘Blanka F1’ negu Lietuvoje išpopuliarėję tamsiai violetiniai, stambesni baklažanai ‘Black Beauty’. Ir vieni, ir kiti – vidutinio ankstyvumo, pirmieji subręsta apie vidurvasarį.

Pastebi ir specialistai

LAMMC ŽI Vokės filialo augalų genetikė, bulvių selekcininkė Rita Asakavičiūtė dar prieš dešimtmetį pirmiausia savo darže pastebėjo, kad kolorado vabalai puola ir baklažanus: „Aš bulvių neauginu, bet lauko baklažanus vis tiek suėdė koloradai.“

Jos pastebėjimu, Lietuvoje šios daržovės daugiausia auginamos šiltnamyje – ir kolorado vabalus galima sukontroliuoti. Lauko sąlygomis tenka gelbėtis insekticidais, o jeigu juos naudotume šiltnamyje, tai normą tektų gerokai pamažinti, nors praktiškai vargu ar kas jame purkštų.

Kolorado vabalo lervos ant baklažano lapo.

Kadangi baklažanai priskiriami bulvinių šeimai, kovos priemonės, anot bulvių selekcininkės R. Asakavičiūtės, taikomos kaip bulvėms: „Remiantis „Geros augalų apsaugos prak­tikos“ (GAAP) taisyklėmis, baklažanams galima naudoti insekticidus, kai ken­kėjų yra daugiau nei numato ekonominė žalingumo riba. Lietuvoje tokia riba laikoma 10 proc. kenkėjų užpultų augalų (patikrinus iš eilės 10 lauko vietų po 10 kerų ir radus iš jų 10 apniktų), ant kurių randama po 10–15 lervų. Prieš pirmąją kenkėjų generaciją pakanka vieno purškimo. Kolorado vabalai naikinami purškiant augalus insekticidais, kai tik pasirodo jaunos lervos.“

Paprastai to vieno purškimo (prieš pirmąją kenkėjų generaciją) ir pakanka. Tačiau jei atsiranda pakartotinė kenkėjų invazija, gali būti, kad reikės purkšti pakartotinai.

R. Asakavičiūtė pripažino, kad kolorado vabalų populiacija lengvai įgyja atsparumą insekticidams, bet Europoje ši problema nesunkiai sprendžia­ma kaitaliojant skirtingus produktus. Lietuvoje nuo kolorado vabalų registruoti produktai, kurių sudėtyje yra šios veikliosios medžiagos: tiametoksamas, cipermetrinas, beta-cyflutrinas, deltametrinas, alfa-cipermetrinas, zeta-cipermetrinas, lambda-cihalotrinas.

 

Ritos Asakavičiūtės ir Nijolės Maročkienės nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis