Ashburn +12,8 °C Debesuota
Antradienis, 28 Kov 2023
Ashburn +12,8 °C Debesuota
Antradienis, 28 Kov 2023

Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centre – pirmasis ruoniukas

2023/03/16


Pirmasis šiemet ruoniukas rastinukas muziejų pasiekė per šventę ir per audrą – kovo 11 dieną. Atgabentas mažylis svėrė vos 12,8 kg, bent kilogramu mažiau nei ką tik pasaulį išvydęs ruoniukas.

Iš Nemirsetos nusilpusį Baltijos pilkųjų ruonių jauniklį specialistams atgabeno VšĮ „Būk mano draugas“. Lietuvos jūrų muziejaus Jūrų paukščių ir žinduolių skyriaus vedėjas, biologas Arūnas Grušas šventinę dieną ilsėjosi namuose, tad į gyvūnų globos draugijos automobilį jau atėjo su vandeniu mažyliui ir jį pagirdė.

„Gėrė nelaimėlis daug, o paskui kietai užmigo, – pasakojo jau 36 metus ruonių jauniklius gelbstintis biologas. – Net tikrinom, ar gyvas, išsigandom, kad šitaip nurimo. Tikrai buvo išvargęs.
Ketvirta para naujajame Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centre gydomam jaunikliui dabar atstatomas prarastas skysčių balansas, leidžiami priešuždegiminiai vaistai, jis stiprinamas vitaminais. Ruoniukas jau paragavo ir žuvytės – per zondą maitinamas trinta silkės košyte. Pirmo maitinimo metu gavo vos 50 g, jeigu gerai jaučiasi, kito maitinimo metu pridedama dar 50 g. Jauniklis šeriamas kas keturias valandas, o laikas miegui – nuo 22 iki 7 val.“

Pernai į Lietuvos jūrų muziejų buvo atgabenti net 22 ruoniukai. Trys neišgyveno, kiti, pasveikę ir sustiprėję, buvo paleisti atgal į Baltiją. Paskutinės dvi ruoniukės – Svila ir Zunda – paliko muziejų tik prieš mėnesį.

Šiemet išgelbėti mažyliai taps pirmąją ruonių jauniklių karta, kurie bus apgyvendinti moderniame Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centre. Iki šiol ruoniukai buvo gydomi viename iš administracijos pastato kabinetų, įrengus ten dvi vonias. Praėjusių metų pabaigoje atidarytame centre ir ruoniukų, ir jais besirūpinančių darbuotojų laukia jau visai kitos sąlygos. Čia įrengti šeši vidiniai baseinai, keturi mažieji lauko baseinai ir didysis net 280 kubinių metrų talpos baseinas. Centro komplekse yra ir gyvūnų apžiūrų kabinetas bei operacinė. Centras skirtas ne tik ruonių reabilitacijai, dabar čia jau gydoma keletas vandens paukščių.

Įprastai jūros bangų išmesti nusilpę ruoniukai Lietuvos pajūryje randami kovą–balandį, todėl šiuo laiku vaikštant pajūryje gyventojams reikėtų būti atidesniems. Be to, ne visi žino, kaip teisingai elgtis pastebėjus ruonių mažylį.

„Ruonį Lietuvos pajūryje gali išvysti labai retai, todėl nenuostabu, kad pastebėję jauniklį žmonės iškart puola su juo fotografuotis, o drąsesni – dar ir bando paglostyti. Reikėtų nepamiršti, kad ruonis yra laukinis gyvūnas, kuris, negana to, dar ir smarkiai nusilpęs, išsigandęs, todėl gali reaguoti agresyviai, bandyti gintis ir net įkasti jam padėti bandančiam žmogui“, – perspėja Arūnas Grušas.
 

Gyvenimą šiems gyvūnams paskyręs biologas sako, kad prie paplūdimyje pastebėto nusilpusio ruoniuko artintis nederėtų, nes mažylis gali išsigąsti ir pulti atgal į vandenį. Pamačius gyvūną reikia skambinti bendruoju pagalbos telefonu 112 ir atsiliepusiam operatoriui nurodyti tikslią jo vietą, būklę ir kitas svarbias detales, pavyzdžiui, matomas žaizdas.

„Tuomet pagalbos centras susisiekia su Lietuvos jūrų muziejaus darbuotojais, o mes kreipiamės į VšĮ „Būk mano draugas“, su kuria pasirašėme sutartį dėl ruoniuko atgabenimo, – sako Arūnas Grušas. – Ruoniuką pastebėjusių žmonių kasmet prašome, kad, esant galimybei, liktų netoliese iki mums atvykstant, stebėtų gyvūną ir pasaugotų jį nuo laukinių gyvūnų ar paukščių, apie tinkamą elgesį informuotų ir kitus žmones.“ Baltijos pilkaisiais ruoniais Lietuvos jūrų muziejui padeda rūpintis Aplinkos ministerija. Ji skiria lėšų Baltijos pilkųjų ruonių gydymui ir priežiūrai.

Baltijos pilkieji ruoniai (Halichoerus grypus macrorhychus) – reta, nykstanti rūšis, įrašyta į Lietuvos, Latvijos, Estijos, Suomijos, Švedijos, Rusijos raudonąsias knygas. Šie ruoniai Baltijos jūroje gyvena jau 10 000 metų.

 

 

Lietuvos jūrų muziejaus informacija

Dalintis

2023/03/28

Zanavykai dalijosi kiaušinių marginimo paslaptimis

Artėjant šv. Velykoms, Zanavykų muziejus jau 11-ąjį kartą pakvietė į Tradicinių margučių margintojų šventę. Čia amatininkai iš įvairių Sūduvos kampelių dalinosi marginimo paslaptimis.
2023/03/28

Planuojami 2023 metų paukščių monitoringo stebėjimai

Šiais metais sukanka 30 metų, kai Lietuvos ornitologų draugija (LOD) vykdo paukščių populiacijų gausos stebėseną. Šią prasmingą ir reikalingą visuomeninę mokslinę veiklą grupelė entuziastų pradėjo dar 1994 m. Mokslinį-taikomąj...
2023/03/28

Mažėja vaistais apsinuodijusių žmonių skaičius

Kiekvieną iš mūsų kasdieniame gyvenime supa daugybė cheminių medžiagų: tai – buitinės chemijos, valymo priemonės, skalbikliai, pesticidai, trąšos, kosmetika, vaistai, maisto papildai ir vitaminai. Neatsargiai vartojamos &scaron...
2023/03/28

Susipažinkite, kaip ministerija siūlo paskirstyti 8 mln. Eur paramą pieno gamintojams

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) parengė taisyklių projektą, kaip iš valstybės biudžeto paskirstyti papildomą 8 mln. Eur paramą pieno gamintojams, ypač nukritus žalio pieno supirkimo kainoms.
2023/03/28

Smulkusis verslas kritikuoja idėją verslo liudijimą išduoti 30-čiai dienų

Vilnius, kovo 28 d. (BNS). Finansų ministerijai siūlant griežtinti verslo liudijimų išdavimą ir nustatyti jo galiojimo laiką 30 dienų iš eilės, smulkusis verslas tokią idėją kritikuoja, tuo metu parlamentarų vertinimai skiriasi &ndas...
2023/03/28

Teritorijos, kuriose turi būti laikomasi GAAB ir Valdymo reikalavimų

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) atkreipia dėmesį, kad jau yra galimybė pasitikinti, ar jums bus taikomi geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) bei žemės ūkio veiklos valdymo reikalavimai (VR).
2023/03/28

Seimas pritarė Prezidento siūlymui atleisti Ž. Bartkų iš STT direktoriaus pareigų

Seimas, atsižvelgdamas į Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos dekretą, nusprendė pritarti Žydrūno Bartkaus atleidimui iš Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) direktoriaus pareigų, pasibaigus kadencijai.
2023/03/28

Draugiški gamtai, klausai ir šuniui, bet nemieli Lietuvos aplinkos apsaugos biurokratams

Žurnalo „Medžioklė“ redaktorė Linda DOMBROVSKA. – Duslintuvai ne tik Latvijoje ir Estijoje, bet ir kitur pasaulyje, Europoje yra tikras mados klyksmas. Jie vis dažniau naudojami ne dėl to, kad stilingai atrodo ant vamzdžio, o tod...
2023/03/28

Kodėl jau šį pavasarį verta naudoti išmaniąją ūkininkavimo sistemą GEOFACE?

Lietuvoje populiarėja lietuviška išmaniojo ūkininkavimo sistema GEOFACE, skirta augalininkystės ūkių valdymui. 2019 metais pradėta diegti sistema neatpažįstamai patobulėjo, o klientai ją vertina dėl valdymo paprastumo ir patogaus dar...