Columbus -0,1 °C Nedidelis sniegas
Šeštadienis, 15 Vas 2025
Columbus -0,1 °C Nedidelis sniegas
Šeštadienis, 15 Vas 2025

Asociatyvi 123rf nuotr.

2024 m. biokuro biržos rezultatai: rinkoje dominuoja kirtimo liekanų skiedros ir trumpalaikiai sandoriai

2025/02/14


2024-ieji Baltijos šalių biokuro rinkoje buvo reikšmingų pokyčių metai – toliau augo prekybos skaidrumo svarba, rinkos dalyviai aktyviau ieškojo efektyvesnių sprendimų, o ES reikalavimai dar labiau paskatino įgyvendinti tvarumo standartus. „Baltpool“ biokuro biržoje sudarytų sandorių apimtis per metus padidėjo 3,7 proc. ir pasiekė 8,5 TWh, tačiau 18,3 proc. sumažėjusi vidutinė biokuro kaina (nuo 24,93 Eur už 1 MWh 2023 m. iki 20,36 Eur už 1 MWh 2024 m.) lėmė bendros sandorių vertės sumažėjimą iki 174 mln. eurų.

Viena svarbiausių 2024 m. tendencijų – augantis prastesnės kokybės biokuro poreikis, kurį lėmė ne tik technologiniai pokyčiai, bet ir ES direktyvos dėl efektyvesnio miško išteklių panaudojimo. Pirmą kartą „Baltpool“ istorijoje SM3 ir SM4 skiedrų produktų, t. y. iš kirtimo liekanų žaliavos (tokios kaip šakos) gaminamos medienos skiedrų, prekyba viršijo SM1 ir SM2 produktų pardavimus. Per metus šių produktų prekybos apimtis išaugo net 31,3 proc., pasiekė 4,3 TWh ir sudarė 51 proc. visos skiedrų prekybos biržoje.

„Rinkoje išaugo žemesnės kokybės biokuro poreikis ypač dėl Vilniaus kogeneracinės jėgainės (VKJ), kurios technologija leidžia efektyviai deginti didesnio peleningumo biokurą, tokį kaip SM3 ir SM4. Tai gamintojams tapo signalu didinti tokio tipo biokuro gamybą, nes jis atitinka naujus rinkos poreikius. ES direktyvos taip pat skatina platesnį miško kirtimo liekanų panaudojimą, nes taip mažinamas žaliavos švaistymas ir didinamas vietinės gamybos efektyvumas“, – sako biokuro biržos „Baltpool“ prekybos vadovas Vaidotas Jonutis.

„Anksčiau dalis kirtimo liekanų likdavo miškuose, pavyzdžiui, šakos tiesiog pūdavo miškuose ir vis tiek išskirdavo CO₂, tačiau šiandien jos naudojamos kaip kuras, deginamos kogeneracinėse jėgainėse. Tai leidžia ne tik efektyviai išnaudoti žaliavos išteklius ir sumažinti jos švaistymą, bet ir sumažinti priklausomybę nuo importuojamo kuro“, – paaiškina V. Jonutis.

Vietinė gamyba kompensavo importo sumažėjimą

2022 m., sustabdžius importą iš Baltarusijos, biokuro rinkos dalyviai sugebėjo greitai prisitaikyti – vietinė gamyba padengė paklausą ir užtikrino rinkos stabilumą.

„Nepaisant staigiai nutraukto importo, pavyko ne tik kompensuoti žaliavos trūkumą, bet ir išvengti ryškesnių kainų šuolių. VKJ tapo pagrindiniu žemesnės kokybės kuro vartotoju, o Valstybinė miškų urėdija didino vietinės biokuro žaliavos pasiūlą rekordiniu tempu“, – teigia „Baltpool“ prekybos vadovas.

Rinkos dalyviai renkasi lankstesnes prekybos strategijas

2024 m. biokuro pirkėjai rinkosi naujas strategijas, siekdami užsitikrinti kuro poreikį trumpalaikėmis sutartimis. Net 75 proc. visos skiedrų prekybos buvo sudaryta per SPOT (t. y. savaitinius) ir mėnesinius sandorius – beveik 1 TWh daugiau nei ankstesniais metais.

„Tai rodo, kad dalyviai vis dažniau ieško lankstumo, kuris leidžia greitai prisitaikyti prie rinkos svyravimų. Trumpalaikių ir ilgalaikių kontraktų kainų skirtumas buvo nedidelis – 2024 m. jis nesiekė ir 3 eurų už 1 MWh, todėl dalyviai aktyviau rinkosi trumpalaikius sandorius“, – priduria V. Jonutis.

Pasak eksperto, tokia strategija gali kelti iššūkių tiekėjams, kurie planuoja ilgesnio laikotarpio investicijas. Jei ši tendencija išliks, gali tekti ieškoti naujų sprendimų, kaip užtikrinti ilgalaikį tiekimo stabilumą ir skatinti didesnę sutarčių diversifikaciją.

Augantis dalyvių skaičius „RED BP“ schemoje

Tvarumo siekis 2024 m. buvo ryškiai matomas ir „RED BP“ biokuro tvarumo schemoje. Ši sistema tapo populiariausia biokuro sertifikavimo schema Baltijos šalyse, o jos dalyvių skaičius per metus išaugo 24 proc. 2024 m. joje dalyvavo 122 biokuro tiekėjai ir 67 pirkėjai, o su „RED BP“ sertifikatu suprekiauta 6,4 TWh biokuro – tai sudarė 81 proc. viso 2024 m. per biržą įsigyto ir pristatyto biokuro kiekį.

„ES strateginiai tikslai mažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) emisiją skatina rinkos dalyvius rinktis sertifikuotą biokurą, kuris užtikrina ne tik reguliacinę atitiktį, bet ir aiškesnius prekybos mechanizmus. Tai ženklas, kad tvarumas jau nėra tik įmonių pasirinkimas – jis tampa būtinu rinkos standartu“, – teigia V. Jonutis.

Jo teigimu, rinkos dalyviai ne tik vertina skaidrumą, bet ir aktyviai įgyvendina ES reikalavimus, prisitaikydami prie naujų taisyklių savalaikiai ir efektyviai.

„2024 m. pasiekimai patvirtina sėkmingą rinkos transformaciją – nuo staigaus importo sumažėjimo kompensavimo vietine gamyba iki efektyvesnio kirtimų liekanų panaudojimo skiedrų gamybai. Mes matome, kad 2025 m. tvarumas bei inovacijos sukurs dar didesnį rinkos efektyvumą bei stabilų augimą“, – apibendrina V. Jonutis, biokuro biržos „Baltpool“ prekybos vadovas.

 

"ADVERUM" informacija

Dalintis