Toks nuosprendis gali atnešti bene didžiausius nuostolius kompanijai iš visų su „Roundup“ susijusių bylų. „Bayer“ jau pareiškė, jog skųs jį apeliacine tvarka.
„Bayer AG“ po daugiau nei metus trukusių derybų jau sumokėjo 10,9 milijardų dolerių ankstesnėse bylose, kuriose buvo įrodyta jog kompanijos gaminamas „Roundup“, savo sudėtyje turintis herbicido glifosato, sukelia vėžį. Žinoma, tai gerokai sumažino bendrovės akcijų kainą.
Vokietijos vaistų ir pesticidų gamintoja jau pasiekė taikius susitarimus su maždaug 75 proc. iš 125 000 pateiktų asmenų pretenzijų. Bendrovės paskelbtame pranešime teigiama, kad susitarta pagaliau užbaigti teisinius ginčus, kuriuos bendrovė paveldėjo 2018 metais, už 63 mlrd. dolerių nusipirkdama JAV agrochemijos įmonę „Monsanto“.
Tuo tarpu į Džordžijos valstijos nuosprendį įtraukta 65 mln. USD kompensacinė žala ir 2 mlrd. USD baudžiamoji žala, teigiama pareiškime, kurį „Reuters“ gavo iš ieškovo advokatų kontorų „Arnold & Itkin LLP“ ir „Kline & Spectre PC“.
„Bayer“ savo pranešime teigė, kad nesutinka su prisiekusiųjų sprendimu, nes jis esą prieštarauja moksliniams įrodymams ir reguliavimo institucijų leidimams bei atitinkamų sričių specialistų vertinimams visame pasaulyje.
„Manome, kad apeliaciniame skunde turime svarių argumentų, kad šis nuosprendis būtų panaikintas ir pernelyg didelis žalos atlyginimas būtų panaikintas arba sumažintas“, – sakoma pranešime.
Be to, pranešime teigiama, kad žalos atlyginimas bylose, kuriose buvo priimti galutiniai sprendimai, buvo sumažintas 90 proc., palyginti su pradiniais prisiekusiųjų sprendimais.
Anksčiau šį mėnesį „Bayer“ sakė JAV įstatymų leidėjams, kad gali sustabdyti „Roundup“ pardavimą, nebent jie sustiprins teisinę apsaugą nuo bylinėjimosi dėl atsakomybės už produktą.
Be to, kaip praneša portalas rte.ie, bendrovė teigė, kad siekia „žymiai apriboti“ bylinėjimosi procesą iki 2026 m. Ji ne kartą yra sakiusi, kad bendradarbiauja su ūkininkų asociacijomis, siekdama paveikti JAV federalinius ir valstijų įstatymų leidėjus. Ji taip pat ruošiasi dar kartą kreiptis į Aukščiausiąjį Teismą dėl teisinės apsaugos, nes 2022 m. to pasiekti nepavyko.
„Bayer“ anksčiau negrasino pašalinti šio produkto iš JAV rinkos, o dabar perspėja, jog „be pažangių augalų apsaugos produktų, tokių kaip glifosatas, naikinantis piktžoles, pasekmės būtų siaubingos: gali sumažėti ūkių derlingumas, padidėti ūkininkų sąnaudos, kilti maisto kainos, o tai turės įtakos vartotojams visame pasaulyje. Poveikis bus jaučiamas visoje maisto tiekimo grandinėje, nuo laukų iki pietų stalo“.
Glifosatas yra labai svarbus JAV žemės ūkiui. Jis naudojamas maždaug 87 proc. kukurūzų, sojų pupelių ir medvilnės pasėlių. Pasak profarmer.com, glifosato atsisakymas padidintų gamybos sąnaudas – maždaug 1,9 mlrd. USD per metus – ir maisto produktų kainas. Ūkininkai susidurtų su dideliais aplinkos ir veiklos iššūkiais, pavyzdžiui, dėl žemės dirbimo padidėtų šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisija. Jei „Bayer“ pasitrauks iš JAV rinkos, tai gali sutrikdyti ūkininkavimo veiklą, ypač nukentėtų smulkieji ūkininkai dėl didesnių veiklos sąnaudų ir ribotos galimybės naudotis alternatyvomis.
„Bayer“ bendrovė jau pakeitė glifosatą alternatyviomis medžiagomis JAV parduodamuose plataus vartojimo produktuose, tačiau jeigu būtų nutrauktas „Roundup“ naudojimas, žemės ūkyje tai sukeltų reikšmingus pokyčius.
Parengė Ričardas Čekutis