Columbus +12,6 °C Mažai debesuota
Sekmadienis, 12 Geg 2024
Columbus +12,6 °C Mažai debesuota
Sekmadienis, 12 Geg 2024

Begalinė kova su piktžolėmis

2023/06/11


Į saulę noriai stiebiasi ne tik daržovės ir dekoratyviniai augalai, juos užgoždamos auga ir piktžolės. Kaip natūraliais būdais darže kovoti su jomis, teiravomės dr. Danguolės Kavaliauskaitės, LAMMC Sodininkystės ir daržinin­kystės instituto mokslo darbuotojos. Svarbiausia – neleisti piktžolėms plisti, t. y. žydėti, o vėliau – brandinti ir barstyti sėklų. Piktžoles reikia kruopščiai naikinti kuo anksčiau, nes pasisėjusios sėklos vėl dygs kele­rius metus iš eilės.

Kokios gali būti veiksmingos cheminės kovos su piktžolėmis alternatyvos?

Norint darže išsiversti be chemijos, taikant alternatyvius piktžolių kontrolės būdus, reikia ir darbo, ir žinių.

Alternatyvių piktžolių kontrolės būdų yra ne tiek ir mažai: sėjomaina, tarpiniai pasė­liai, gilus arimas, optimalus pasėlio tankis, tarpueilių dirbimas, mechaninis piktžolių naikinimas – ravėjimas.

Pasėlį nuo ligų, kenkėjų ir piktžolių daugiau­sia apsaugo tinkamai sudarytos sėjomainos. Kadangi vienų augalų pasėliuose labiau prisitaikiusios augti ir plisti tam tikros rūšies piktžolės, o kituose pasėliuose – kitos rūšies, kasmet keičiant lauke auginamų augalų rūšį kartu kontroliuojamas ir piktžolių kiekis.

Ruošiant dirvą daržovėms, reikėtų arti ne mažesniu kaip 24–26 cm gyliu. Gilus arimas sunaikina ne tik sudygusias vienmetes dviskil­tes, bet ir daugiametes šakniastiebines (tiek vienskiltes, tiek dviskiltes) piktžoles.

Optimalus pasėlio tankis lemia tai, kad antroje vegetacijos pusėje daržovių lapija uždengia tarpueilių dirvos paviršių ir nustelbia sudygusias ar dygstančias piktžoles.

Anksti nuėmus derlių, nereikėtų dirvos palikti tuščios. Vietoje daržovių galima sėti vadinamuosius tarpinius augalus, kurie stabdo piktžolių dygimą ir vystymąsi.

Tarpueilių purenimas pirmoje vegetacijos pusėje daržovių pasėlyje ne tik pagerina dirvožemio vėdinimą, augalų mitybą, jų augimą, bet ir sunaikina ką tik sudygusias ir dygstančias piktžoles.

Kada daržoves patartina ravėti pir­mąkart?

Pirmasis ravėjimas – labai svarbus. Ravima vos tik sudygus daržovėms, kai išryškėja jų eilutės.

Daržovės paprastai ravimos 2–3 kartus, priklausomai nuo piktžolėtumo, o jį lemia drėgmės kiekis. Sausą vasarą piktžolių pa­prastai būna daug mažiau negu lietingą.

Daugiamečių piktžolių šaknys turi būti kruopščiai išravimos ir išrenkamos iš dirvos, nes dažniausiai dirvoje likęs nors ir nedidelis šaknies gabalėlis sugebės vėl išauginti augalą.

Keičiantis klimatui mūsų daržuose at­siranda naujų daržovių. Tenka girdėti, neravėti, kad piktžoles naikinti užtenka tik, kol užauga daigai?

Arbūzus, kaip ir lauko agurkus, patisonus, moliūgus ar cukinijas, užtenka ravėti tol, kol jų lapija uždengia tarpueilių dirvos paviršių, stabdydama piktžolių dygimą ir augimą. O jeigu piktžolių yra labai nedaug, galima ir neravėti, nes konkurencija tarp augalų tik paskatina juos augti.

Kokių klaidų darome naudodami įran­kius?

Ravint geriausia naudoti tokius įrankius, kurie padeda išrauti piktžoles su visomis šakni­mis. Jei su kauptuku piktžoles tik nukertame, dirvoje lieka jų šaknų, tuomet piktžolės ir vėl gana greitai atžels, ypač lietingą vasarą.

Ką patartumėte daryti su tarpueiliais, kad nereikėtų sunkiai lenkti nugaros juos kaupiant?

Tarpueilius galima mulčiuoti sausa žole arba šiaudais, tačiau prieš tai būtina juos ypač kruopščiai išravėti, nepalikti piktžolių (ypač daugiamečių) šaknų. Mulčio sluoksnio storis turi būti ne mažesnis negu 5–12 cm.

 

Asociatyvi 123rf nuotr.

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

2024/05/12

Laisvę privatiems miškams!

Jau ne vienerius metus privačių miškų savininkai kalba apie iššūkius, su kuriais jie susiduria – miškuose siaučia žaladariai vabalai, daugybė aplinkosauginių apribojimų, auganti biurokratinė našta ir t. t. ...
2024/05/12

Miškų savininkai raginami stebėti savo miškų sanitarinę būklę

Šiemet kaip niekada anksti prasidėjus žievėgraužio tipografo aktyvumui, prognozuojama, kad šio vabalo populiacija plis dar sparčiau ir darys dar daugiau žalos Lietuvos eglynams. Valstybinė miškų tarnyba (VMT) ragina miš...
2024/05/12

Kultūrizmo legenda J. Gorelikas: ar patikėtum, kiek metų šiam sportiškam vyrui?

Pamačius Jevgenijų Goreliką sunku patikėti, jog šiam žmogui jau 72-eji. Buvęs profesionalus kultūrizmo sportininkas, rinktinės vyr. treneris, federacijos prezidentas, medikas, vis dar dirba ligoninėje gydytoju anesteziologu-reanimatologu dv...
2024/05/12

Skendusių Pašilių avių augintojai – dideli nemalonumai

Kėdainiai („Rinkos aikštė“). Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Priežiūros departamento Kauno apygardos priežiūros skyrius gavo Pašilių kaime skendusių avių atlikto patikrinimo akto išvadas. Jose nustatyt...
2024/05/12

Žemės ūkio technikos gamintojams sunkios dienos

Žemės ūkio nuosmukis paskui save tempia ir jam skirtos technikos pardavimų rinką, kalba pasaulis. Gamybos apimtys lėtėja, vis daugiau traktorių ir kitos sunkiosios technikos užsistovi pardavėjų sandėliuose. Žemdirbiai, žinoma, gali pasidžiaugti ma...
2024/05/12

Kokio dydžio pirtį galima statyti be statybos leidimo ir projekto?

Įsibėgėjant šiltajam sezonui, pirtį sodyboje norintys įsirengti gyventojai dažnai susiduria su klausimais – ar pirties statybai reikalingas leidimas ir projektas, ar pastačius pirtį reikia atlikti kažkokias užbaigimo procedūras ir reg...
2024/05/12

Ką reikia žinoti apie vaikų ir paauglių darbą

Artėjant vasaros atostogoms, jaunuoliai aktyviai ima ieškoti sezoninių darbų, t. y. laikinų įdarbinimo vietų, norėdami ne tik užsidirbti, bet ir išbandyti save naujoje srityje. Tai naudinga ir darbdaviams: toks darbo rinkos naujokas ...
2024/05/12

Prie balsadėžių rinkėjai šiemet renkasi šiek tiek aktyviau

Iki vidurdienio Lietuvos Respublikos Prezidento rinkimuose ir referendume dėl dvigubos pilietybės išplėtimo balsavo 17 proc. rinkėjų. Pridėjus išankstiniame balsavime dalyvavusių šalies piliečių balsus, iš viso savo val...
2024/05/12

Ūkyje šeimininkauja du robotai

Babtuose (Kauno r.) įsikūrusiame Galminų šeimos ūkyje nuo praėjusio rugsėjo šeimininkauja du „DeLaval“ firmos VMS V300 melžimo robotai, sėkmingai melžiantys 100 pieninių karvių. Galminų šeimos ūkyje, pasiskirstę da...