Gydo bičių namai
„Šiais laikais apiterapija – tai mokslu pagrįstas gydymo ir profilaktikos metodas, kai naudojami įvairūs bičių pagaminti produktai: medus, duonelė, pienelis, pikis, net jų nuodai. Taip pat pasitelkiami avilio kvapai inhaliacijoms, garsai, vaško terapija“, – „Ūkininko patarėjui“ aiškino Šiaulių r., Ginkūnų k. esančio bityno „Saulės midus“ savininkė, Lietuvos apiterapeutų asociacijos (LAA) narė Roma Mačienė ir pateikė apiterapijos pavyzdžių. Anot jos, žmogus, sergantis bronchitu, kitomis plaučių ar peršalimo ligomis, kvėpuoja avilio, kuriame gyvena bitės, oru. Tai jis daro per aparatą, prijungtą prie avilio viršaus. Kvėpavimas bičių buveinės oru, gali išgydyti nuo minėtų ligų. Prie atitinkamų žmogaus kūno taškų pridėjus bičių ir joms įgėlus, galima gydyti aterosklerozę. Kiti apiterapijos būdai padeda sureguliuoti kraujo spaudimą, išvengti migrenos skausmo, gydyti depresiją.
Gilino žinias
R. Mačienė gegužės pabaigoje kartu su 15 kitų LAA narių bitininkų dalyvavo Tarptautinėje apiterapijos, fitoterapijos, aromaterapijos konferencijoje Rumunijoje. Renginį organizavo Rumunijos apiterapijos, fitoterapijos ir aromaterapijos draugijos (angl. Romanian society of apitherapy, pfytotherapy and aromatherapy, SRAFA) įkūrėjas, Tarptautinės bitininkų federacijos narys dr. Stefanas Stangacu. Vienas SRAFA tikslų – gerinti žmonių sveikatos būklę, naudojant bičių produktus, vaistinius augalus.
LAA narių kelionę į kongresą gilinti žinių apie apiterapiją finansavo Nacionalinė mokėjimo agentūra pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano sektorinės intervencinės priemonės bitininkystės sektoriuje priemonę „Švietimas, mokymas ir techninė parama“. Lėšos jai skirtos iš Europos žemės ūkio garantijų fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto.
Situacija gerėja
„Patirtis, kurią įgijau 36 metus puoselėdama bitininkystės ūkį, padėjo man lengviau įsisavinti kongrese gaunamas žinias. Iš jo grįžau labiau motyvuota tęsti su bitininkyste susijusią veiklą, tik dar kokybiškiau. Rumunijoje – labai stipri apiterapija. Ten gausu įvairių preparatų ir kosmetikos priemonių, pagamintų iš bičių produktų. Bičių pieneliu, pikiu, kitais bičių produktais ir įgėlimais gydoma net gydymo įstaigose. Lietuvoje tokią veiklą riboja įstatymai“, – įspūdžiais dalijosi bitininkė R. Mačienė. Pasak jos, mūsų šalyje galinga farmacinė veikla. Dėl to ilgai apiterapija laikyta vos ne nusikaltimu, šarlatanizmu. Situacija į gera pradėjo keistis nuo 2022 m. lapkričio 11 d., priėmus apiterapinę veiklą iš dalies legalizuojantį įstatymą.
Kišenėje – bitės
„Visas pasaulis sako, kad bitė – skraidantis fabrikas. Gydymo apiterpija metodai atrasti seniai, tik pamiršti. Apie juos žinota jau prieš 4 tūkst. metų. Lietuvos bitininkai seniai draugauja su apiterapeutais, nes gydymui reikalingi bičių produktai. Sovietiniais laikais mes, Šiaulių bitininkų draugijos nariai, tiekdavome Kauno klinikoms žiedadulkių, pikio, medaus. Šios gydymo įstaigos medikas Lukas Mackevičius chalato kišenėje nešiodavosi paties sukurtą prietaisą-dėžutę su viduje esančiomis bitėmis. Palatoje jį pridėdavo prie kai kurių ligonių, kad bitės įgeltų – suleistų nuodų. Tai davė gerų gydymo rezultatų, – prisiminė R. Mačienė. – Anuomet daug mokslinių darbų apginta apiterapijos tema. Dabar Lietuvoje galbūt atliekami su apiterapija susiję moksliniai tyrimai, tačiau jų rezultatai nepanaudojami praktikoje. Anuomet juos panaudodavo, jei atlikdavo tyrimus.“
Būtina licencija
Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją
arba popierinę: el. paštu: platinimas@up.lt,
tel. +370 603 75 963
https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt
bei Perlo terminaluose.
Viršelio nuotr.: bitininkė Roma Mačienė.
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.