Columbus +21,5 °C Debesuota
Antradienis, 29 Bal 2025
Columbus +21,5 °C Debesuota
Antradienis, 29 Bal 2025

Bulvidorai: pomidorų visą vasarą, o rudenį – dar ir bulvių derlius

2024/05/10


Šie augalai Lietuvoje – dar naujiena, bet populiarumas auga kosminiu greičiu. Vieną kartą pabandę jų užsiauginti, lietuvaičiai juos noriai sodina ir kitąmet. Kodėl šią daržovę taip greitai pamėgo?

Pabandė ir patiko

Radviliškio rajone, Valdeikių kaime sodybą „Molinė saulėgrąža“ su šeima puoselėjanti Elžbieta Karaliūtė pirmą kartą juos išbandė pernai. Pirkdama daržovių daigų šiltnamiui, susigundė išbandyti šią naujovę ir neapsigavo. „Pabandymui nusipirkome kelis daigus. Indus su bulvidorais pastatėme šiltnamyje, greta ten auginamų pomidorų ir agurkų“, – pasakoja pašnekovė.

Vazonuose augusios naujosios daržovės buvo visiškai nereiklios ir tręšti papildomai nereikėjo, o laistė tiek pat, kiek ir kitus šiltnamio augalus. Iš pažastėlių augančių ūgliukų neskabė, bet kad aukšti augalai neišlūžtų, juos tvirtino prie atramų.

„Pomidorų užderėjo labai daug. Bulvių sulaukėme mažiau, iš vieno augalo kibiro neprikasėme, bet šeimai paragauti užteko“, – geru tiek pomidorų, tiek bulvių skoniu džiaugėsi Elžbieta. Nedideliais pomidoriukais vasarą mielai smaguriavo ir dukrelės, vis užsukdamos į šiltnamį.

Kas gi tie bulvidorai?

Prieš keletą metų šį augalą išvedė Jungtinėje Karalystėje veikiančios sodininkystės įmonės „Thompson and Morgan“ selekcininkai. Angliškas jo pavadinimas TomTato. Tai bulvės ir pomidoro hibridas, ant kurio šakelių noksta pomidorai, o po žeme auga bulvės. Selekcininkai tvirtina, kad vienas augalas gali išauginti iki 500 pomidoriukų ir ne vieną kilogramą bulvių.

Hibridą selekcininkai išvedė nenaudodami jokių genetinių modifikavimo būdų. Jie paprasčiausiai skiepijo bulvę ir pomidorą – du tos pačios šeimos augalus.

Bulvidorus netruko pamėgti ir vokiečių bei olandų daržininkai, dažniausiai juos augina terasose, nors gali augti ir šiltnamyje, ir pakeltose ar daržo lysvėse.

bulvidoras
Bulvidoro daigas.

Nekaprizingas augalas

A. Virbickienės ūkis „Sodo rožė“ jau ne vienerius metus iš Olandijos ir Vokietijos atsiveža bulvidorų daigų. Apie juos pasakojantis Justinas Virbickas sako, dabar pats metas sodinti daigus: „Jie jau krauna žiedus, neužilgo megs pomidorus. Vaisius galima skinti iki pat rudens, o kai baigs derėti – bus galima paragauti ir bulvių.“

Pasiteiravus apie skonį, Justinas pastebi, kad pomidoruose lengvai juntamas bulvių, o bulvėse – pomidorų poskonis. Gaminamos bulvės išsaugo tvirtą struktūrą, nesubyra, labai aromatingos.

Ir pats augindamas bulvidorus, jis džiaugiasi gausiu pomidorų derliumi. Pomidoriukai nedideli, auga kekėmis ir dera visą vasarą. Tiesa, bulvių skirtingi daržininkai sulaukia ne vienodai. Vieni „nukasa“ puskibirį, kiti – 6–8 dideles bulves ar 15 mažesnių. Matyt, priklauso nuo augimo sąlygų, dirvožemio kokybės, svarsto Justinas.

„Bulvių šaknų sistema didelė, šakiagumbiai puikiai maitina pomidorą, todėl ir vaisių gausu. Tik reikia didesnių, 40–50 l, vazonų arba panašios talpos maišų, – pasakoja pašnekovas. – Tinka pomidorams auginti skirta žemė. Ją galima praturtinti kompostu, kaulamilčiais. Vėliau dar galima, bet nebūtina, patręšti organinėmis trąšomis. Kitokių ir patys nenaudojame, ir kitiems nerekomenduojame. Svarbiausia, kad žemė būtų derlinga ir pakankaktų vietos bulvėms augti.“

bulvidoras
Hibridą sukūrę selekcininkai tvirtina, kad per sezoną augalas gali išauginti iki 500 pomidoriukų.

Justinas perspėja nedaryti klaidos – persodinant daigus į nuolatinį indą ar maišą, skiepą būtina palikti virš žemės.

Augant krūmui galima palikti 3–4 viršūnes, nereikia išskabyti visų ūgliukų iš pažastų. Augdami terasoje bulvidorai užaugo apie 2 m aukščio, prisimena augintojas. „Galima net formuoti savotišką sienelę. Iš pradžių buvau palikęs 3 viršūnes, bet kai užaugo iki 1,5 m, dar labiau išsišakojo. Krūmai stambūs, platūs, rišau virvelėmis prie sienos, – pasakoja Justinas. – Lipdami kaip vijokliai papuošė sieną. Nesistebiu, kad kai kurie klientai juos augina ir kaip dekoratyvinius augalus.“

Pasak jo, bulvidorus verta palaistyti dažniau, ypač antroje vasaros pusėje, nes šaknų sistema didelė. Kaitriomis dienomis tekdavę palaistyti ir kasdien, bet lietingesniu, vėsesniu oru, rečiau.

Pernykštis ruduo ilgai buvo šiltas, pomidorai dar visą rugsėjį nokino vaisius, bet bulvėms tai nepakenkė. „Vienas pirkėjas pasakojo, kad buvo ir pamiršęs, jog tarp pomidorų augina ir bulvidorą, apie jį prisiminė tik lapkritį, jau po šalnų. Tvarkydamas šiltnamį viename maiše rado ir bulvių, bet joms viskas buvo gerai“, – apie netikėtą, bet smagų atradimą pasakoja Justinas.

Spalio pabaigoje J. Virbickas surinko ir bulvių derlių.

 

Justino VIRBICKO vaizdo medžiaga

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis