Ashburn +5,0 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 4 Grd 2023
Ashburn +5,0 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 4 Grd 2023

Bulvių veislės – vis naujesnės ir įdomesnės

2023/11/10


Sezonas baigėsi, bulvės sandėliuose – metas aptarti naujienas. Kokios gi veislės atkeliauja į Lietuvą ir kaip jos čia pasiteisina, teiravomės dr. Audronės Žebrauskienės, Žemės ūkio akademijos docentės, ir ūkininkės Alvytės Valuckienės iš Ramoniškių (Vilkaviškio r.).

„Mokslininkai išveda naujas veisles siekdami, kad augalai būtų atsparūs ligoms ir nepalankiems aplinkos veiksniams, – teigia dr. Audronė Žebrauskienė, pridurdama, kad daug dėmesio skiriama ne tik gumbų išvaizdai, bet ir skonio savybėms.“

Pasak mokslininkės, Europoje yra populiarios graikiško riešuto dydžio bulvės, o lietuviai vis dar teikia pirmenybę didelėms bulvėms, nors pastebima tendencija, kad ir mažos „baby“ tipo bulvės jau atranda vietą mūsų virtuvėje.

bulvių veislės
‘Aztec Gold’ (A. Žebrauskienės nuotr.)

‘Aztec Gold’ – viena naujausių veislių. Įdomu tai, kad šios vidutinio ankstyvumo bulvės – oranžiniu, mangą primenančiu minkštimu, subtilaus skonio. Termiškai apdorojus, minkštimo spalva beveik nesikeičia. Šiose bulvėse santykinai daug sausųjų medžiagų. Veislė atspari vėlyvam lapų ir gumbų marui. Labai įspūdinga ne tik minkštimo spalva, bet ir visas augalas labai gražus, netgi dekoratyvus.

Ūkininkės A. Valuckienės žodžiais tariant, ši veislė neapsakomo grožio ir švelnaus skonio, tad augins ją ir toliau.

bulvių veislės
‘Barcelona’ ir ‘Boston’ (A. Valuckienės nuotr.)

‘Boston’ – kita naujiena Lietuvos žemėse. Užauga tolygūs, labai dideli ovalūs gumbai su raudona luobele, negiliomis akutėmis ir šviesiai geltonu minkštimu. Tai itin maistingos vidutinio ankstyvumo stambiagumbės bulvės. Gumbai užauga vienodo dydžio, gražios, ovalios formos, šiek tiek plokšti. Labai skanios bulvės, tinka tiek virti, tiek patiekalams iš tarkių gaminti. Augalai stiprūs, gerai auga ir prastesnėse dirvose. Ūkininkė A. Valuckienė džiaugiasi jų derlingumu netgi sausringais metais.

‘Barcelona’ – vidutinio ankstyvumo užaugina vienodus, didelius pailgai ovalius gumbus. Jų luobelė šviesiai geltona, akutės negilios, minkštimas irgi šviesiai geltonas. Ūkininkų Valuckų šios bulvės šiemet nenuvylė nei derlingumu, nei geru skoniu.

‘Bergerac’ – gumbai tolygūs, pailgi, o minkštimas violetinis. Tai reiškia, kad šiose vidutinio ankstyvumo bulvėse yra antocianinių – antioksidantų, padedančių kovoti su vėžiu. Tai specifinės išvaizdos ir formos bulvės. Jų poreikis nėra didelis dėl ypač ryškios spalvos. Šias bulves mėgsta gurmanai, kai kurie restoranai ir ypač sveikuoliai, besirūpinantys sveika gyvensena ir prevencija nuo onkologinių susirgimų.

bulvių veislės
‘Siena’  (A. Žebrauskienės nuotr.)

‘Siena’ – gumbai pailgi, luobelė geltona, minkštimas irgi geltonas, akutės negilios. Išvirtos šios bulvės įgauna banano spalvą. Doc. A. Žebrauskienės pastebėjimu, šios salotinės bulvės tinka ir cepelinams bei kitiems tarkuotų bulvių patiekalams ruošti. Labai skanios, galima valgyti vienas virtas arba keptas. Gali būti vartojamos kaip „baby“ bulvytės, nes maži gumbai yra labai gero skonio.

„Skanios ir gražios, bet augdamos reikalauja daugiau drėgmės, kai užklupo sausra, virkščios nuvyto kiek anksčiau nei įprasta“, – atkreipė dėmesį A. Valuckienė.

‘Madrid’ – stambios vidutinio ankstyvumo bulvės šviesiai geltona luobele ir kreminiu vidumi. Išvirtų gumbų spalva nepakinta. Veislė labai derlinga.

‘Miss Blush’ – labai įspūdingos išvaizdos bulvės apvaliais, vidutinio dydžio gumbais. Luobelė pusiau raudona, pusiau geltona, minkštimas kreminės spalvos. Tai ankstyva/vidutinio ankstyvumo veislė. Tinka auginti ir valgyti kaip „baby“ bulvytes.

bulvių veislės
‘Miss Blush’ ir ‘Bergerac’ (A. Žebrauskienės nuotr.)

 

„Rasų“ informacija

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/12/04

Pelkėse verda tikra pekla (I)

Lietuvių tautosakoje pelkė apibūdinama kaip klampi vieta su stovinčiu vandeniu, kurioje knibždėte knibžda įvairiausių mistinių padarų. Todėl ji savo paslaptingumu nuo seno baidė ir domino žmones. Ši vieta ir dabar nepraranda susidomėjimo, n...
2023/12/04

Dauguma „Sodros“ išmokų pasieks gavėjus prieš šventes

„Sodra“ ketina iki Kalėdų išmokėti visas pensijas bei kitas periodines išmokas. Kai kurie gavėjai šį mėnesį gaus po dvi išmokas.
2023/12/04

Paaiškėjo dviejų žemdirbiškų konkursų nugalėtojai

Pirmąją žiemos dieną Kėdainių krašto žemdirbiai rinkosi į Krakes. Čia kultūros centre paskelbti konkursų „Metų ūkis“ ir „Metų žemdirbys“ nugalėtojai.
2023/12/04

Dekoratyvus, veržlus, skanus – kas?

Nedaug rastume augalų, tinkamų tiek želdynams, tiek gyvatvorėms, tiek nepageidaujamiems vabzdžiams atbaidyti, ir gydomųjų savybių turinčiomis uogomis. Jeigu užsimintume, kad iš jo pagaminta burtų lazdelė buvo pati galingiausia Hogvartse, ti...
2023/12/04

Svarbu tinkamai vykdyti įsipareigojimus – nekurti dirbtinių sąlygų gauti paramą

Siekiantys gauti paramą investiciniams projektams pareiškėjai turi užtikrinti, kad dirbtinai nekurs sąlygų gauti paramą. Svarbu žinoti, kad, jei skiriama parama, paramos gavėjai įpareigojami šios nuostatos laikytis visą projekto įgyv...
2023/12/04

Pradėta platinti nauja Vyriausybės taupymo lakštų emisija

Šiandien pradėta platinti nauja vienerių metų trukmės Vyriausybės taupymo lakštų (VTL) emisija, už kurią bus mokama 3,8 proc. metinių palūkanų. Taupymo lakštų emisija bus platinama gruodžio 4–18 d., o išperkama 20...
2023/12/04

Vyndarystės verslas: labiausiai norimas – rabarbarų vynas

Pakruojo rajone Klovainiuose gyvenantis Dainius Jurgaitis su gyvenimo drauge ir verslo partnere Aušra Šimkute prieš keletą metų kaime nusprendė auginti avietes, vėliau – iš uogų virti uogienes, džemus, dar vėliau ...
2023/12/04

Pagailo šaltyje paliktų jautukų

Plungė („Žemaitis“). Vos iškritus pirmajam sniegui ir paspaudus šaltukui, visi skubame kuo šilčiau apsirengti ir užtikrinti palankias gyvenimo sąlygas savo augintiniams. Deja, bet yra ir tokių, kurie į pastarąjį re...
2023/12/04

Apdovanoti sėkmingiausiai dirbantys tradiciniai amatininkai

Metų sandūroje Žemės ūkio ministerijos ir VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūros surengtoje metinėje konferencijoje „Tautinio paveldo produktų apsauga, kūrimas, realizavimas ir populiarinimas“ apdovanoti sėkmingiausiai &sca...