Ashburn +27,8 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 18 Lie 2024
Ashburn +27,8 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 18 Lie 2024

Buvęs NMA departamento vadovas T. Jakutis ir jį paveikti bandę asmenys lieka nuteisti

2024/07/01


Lietuvos apeliacinis teismas pakeitė dalį apygardos teismo nuosprendžio, kuriuo buvęs Nacionalinės mokėjimo agentūros Teisės departamento direktorius, Paramos administravimo probleminių klausimų sprendimo komisijos pirmininkas Tautvydas Jakutis nuteistas už piktnaudžiavimą tarnyba, o dar penki asmenys – už prekybą poveikiu.

T. Jakučiui apygardos teismas skyrė galutinę 24 479 Eur baudą. T. Jakutį pažinojusiam ir už atlygį pažadėjusiam jį paveikti Gintautui Pakalniui paskirta dvejų metų laisvės atėmimo bausmė, jos vykdymą atidedant trejiems metams, ir 26 362 Eur bauda, taip pat konfiskuota 12 100 Eur. G. Pakalnį pažinojusiam ir per jį už atlygį paveikti T. Jakutį siekusiam Vladislavui Tomaševičiui paskirta 37 660 Eur bauda ir konfiskuota 900 Eur. Dar trims asmenims, siekusiems per tarpininkus (G. Pakalnį ir V. Tomaševičių) paveikti T. Jakutį, kad dėl jų projektų komisijoje būtų priimti palankūs sprendimai, paskirtos baudos: dviem asmenims po 11 298 Eur, vienam - 18 830 Eur.

Bylą išnagrinėjęs Apeliacinis teismas konstatavo, kad asmenys pagrįstai pripažinti kaltais dėl padarytų nusikaltimų, jų veikos tinkamai kvalifikuotos, tačiau pažymėjo, kad nustatant bausmių dydžius buvo neatsižvelgta į pernelyg ilgai užsitęsusį baudžiamąjį procesą, trukusį beveik šešerius metus nuo ikiteisminio tyrimo pradžios iki skundžiamo apygardos teismo nuosprendžio priėmimo.

Apeliacinio teismo teisėjų kolegijos vertinimu, net ir atsižvelgus į tai, kad byla yra sudėtinga ir didelės apimties (32 tomai, 6 kaltinamieji, daug liudytojų), nagrinėjimo apygardos teisme metu buvo taikomi ribojimai dėl COVID-19 pandemijos, keitėsi gynėjai, norėję susipažinti su bylos medžiaga ir teikę įvairius prašymus bei skundus, bylos nagrinėjimas užsitęsė pernelyg ilgai ir tai reikėjo įvertinti nustatant nuteistiesiems skirtinų bausmių dydžius.

Atsižvelgęs į pernelyg ilgai užsitęsusį baudžiamąjį procesą, Apeliacinis teismas visiems nuteistiesiems už atskirus nusikaltimus paskirtas baudas sumažino 50 MGL. Apeliacinio teismo nuosprendžiu T. Jakučiui paskirta 18 830 Eur galutinė bauda, V. Tomaševičiui - 32 011 Eur galutinė bauda. Per tarpininkus paveikti T. Jakutį siekusiems asmenims paskirtos 9 415 Eur ir 16 947 Eur baudos.

Nuteistajam G. Pakalniui, apeliacinės instancijos teismui konstatavus netinkamai subendrintas jam paskirtas bausmes ir nepagrįstai nustatytą maksimalų laisvės atėmimo bausmės vykdymo atidėjimo terminą, paskirta galutinė dvejų metų laisvės atėmimo bausmė, jos vykdymą atidedant metams, ir 13 181 Eur bauda.

Kita apygardos teismo nuosprendžio dalis palikta nepakeista.

Lietuvos apeliacinio teismo nuosprendis baudžiamojoje byloje Nr. 1A-65-851/2024 įsiteisėja jo priėmimo dieną, tačiau per tris mėnesius nuo paskelbimo dienos kasacine tvarka gali būti skundžiamas Lietuvos Aukščiausiajam Teismui.

 

Lietuvos apeliacinio teismo informacija

123rf nuotr.

Dalintis