Ūkininkas Jonas Venslovas jau daugiau kaip dešimtmetį 1 200 ha žemės ūkio naudmenų plote praktikuoja bearimį ūkininkavimą. Ūkyje taikoma sėjomaina, kuri susideda iš kviečių, grikių, pupų, žaliojo pūdymo arba ridikų, tačiau ją planuojama išplėsti, norint sudaryti palankesnes sąlygas biologinei įvairovei, padedančiai kovoti su kenkėjais ir augalų ligomis.
Ūkininkas naudoja kaltinių noragėlių tiesioginę sėjamąją. Jo teigimu, tiesioginės sėjos technologija leidžia augalų šaknims giliau įsiskverbti į dirvą, pagerina derliaus kokybę ir mažina cheminių priemonių poreikį. „Esu patenkintas taikoma tiesioginės sėjos technologija ir tikrai nesiruošiu keisti kaltinių noragėlių sėjamosios į diskinę“, – užtikrino žemdirbys.
Lietuvos neariminės tausojamosios žemdirbystės asociacijos pirmininkas Tautvydas Beinoras išskyrė pagrindinius dirvožemio sveikatą lemiančius veiksnius. Anot jo, pirmasis žingsnis pereinant prie bearimio ūkininkavimo yra tinkamai paruošti dirvą ir panaikinti podirvio padą. Tiesioginė sėja su kaltiniais noragėliais užtikrina gerą sėklos sąlytį su dirvožemiu, o tai yra pirminė sąlyga, kad sėklos greičiau sudygtų.
T. Beinoras pabrėžė ir tarpinių pasėlių naudą – augalų įvairovė pasėliuose padeda dirvą pamaitinti įvairiomis augalų maistinėmis medžiagomis ir mineralais. Tinkamai taikant tiesioginę sėją auginamos kultūros gerina dirvožemio struktūrą, o tarpiniai pasėliai tampa pašaru ganomiems galvijams. Ypač naudingos yra žydinčių augalų juostos prie kultūrinių pasėlių, kurios turėtų būti apie 6 m pločio. Jose gyvuoja apdulkintojai ir tokie naudingi vabzdžiai, kaip žiogai, boružėlės, žygiai ir kiti. Šie vabzdžiai padeda kovoti su kenkėjais, maitindamiesi jų lervomis, ir sunaikina didelį kiekį piktžolių sėklų.
Bearimis ūkininkavimas padeda išspręsti ir perteklinio vandens infiltraciją, padidina humuso sankaupas. Pavyzdžiui, bearimio pasėlio dirvoje vandens susigėrimo greitis gali siekti apie 762 mm/val., o ariamuosiuose laukuose – tik vos apie 13 mm/val. Oro cirkuliacijos trūkumas intensyviai dirbamose dirvose dar labiau akcentuoja būtinybę mažinti žemės dirbimą.
T. Beinoras pateikė įvairius sėjomainos modelius, skirtus ilgalaikiam dirvožemio derlingumui užtikrinti. Efektyvūs sprendimai yra dvinariai pasėliai ir rotacinė sėjomaina, kai augalai tame pačiame lauke keičiami kasmet, o ta pati rūšis grįžta į lauką tik po 5-6 metų. Pavyzdinės sėjomainos:
Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) duomenimis, nuo tiesioginių ir juostinių sėjamųjų finansavimo pradžios (2022 metų pabaigos) buvo pateiktos 468 paraiškos, kurioms numatyta skirti 29,1 mln. Eur.
Projektus jau įgyvendino 157 pareiškėjai, o išmokėta suma siekia 8,3 mln. Eur. Net 55 proc. finansuotų sėjamųjų yra juostinės. Dažniausiai pasirenkamos 6 metrų darbinio pločio sėjamosios.
2025 m. pabaigoje planuojamas dar vienas kvietimas – jis bus patvirtintas įvertinus likusias lėšas.
APVA prašo ūkininkų, kurie pateikė paramos paraiškas, bet dėl pasikeitusių aplinkybių nebeplanuoja įsigyti sėjamųjų, informuoti apie tai APVA. Tai sudarytų sąlygas racionaliau panaudoti visas priemonei skirtas lėšas, nes didelė dalis ūkininkų dar laukia galimybės įsigyti sėjamųjų.
ŽŪM informacija