Į Džesikos namus šventėms kasmet suvažiuoja visa šeima – vaikai, anūkėlė, mama su tėčiu. Visa diena prisipildo smagaus šurmulio, ant stalo rikiuojasi artimųjų atvežti ir pačios šeimininkės pagaminti patiekalai. „Iš vaikystės ateina tradicija kūčių vakarą būti su šeima. Pamenu, tėveliai dirbdavo pamainomis, tad jeigu šventės būdavo viduryje savaitės, vienas jų iš darbo grįždavo apie dešimtą valandą ir mūsų šventinė vakarienė nusikeldavo į vėlyvą vakarą, – prisimena Džesika tuos laikus, kai švęsti Kalėdas buvo draudžiama ir apie jokius laisvadienius niekas nė nedrįso svajoti. – Vis tik prie stalo susėsdavome visi: abu tėveliai, močiutė su seneliu ir aš su broliu.“
Šioje šeimoje įprasta laikytis pasninko tradicijos. Ir dabar penktadieniais nevalgomi mėsiški patiekalai ar pieno produktai. Todėl ir kūčiukus, kaip vieną iš pasninko patiekalų, gamina labai paprastai, tik iš vandens, miltų, mielių ir aguonų. „Manau, prasminga tam tikrais momentais susilaikyti nuo gausos ir rinktis tai, kas ateina iš praeities, tai kas paprasta, atspindi pačios šventės dvasią. Tiesa, vaikystėje darydavome burtus su kūčiukais. Reikėdavo pasemti saują ir suskaičiuoti – jeigu porinis skaičius, vadinasi, kitais metais susirasi draugą arba draugę, jeigu neporinis – liksi vienas. Labai intriguodavo toks žaidimas, šiek tiek su nerimu skaičiuodavome, niekam nesinorėjo likti vienam“, – šypsosi pašnekovė.
Ji prisimena, kad šeimos kūčių stalas būdavo neįmantrus, be majonezo, be grietinės, ir ruošdavo jį visi kartu, kas kiek galėdami prisidėdavo. Ant stalo ir dabar kalėdaičiai, aguonų pienas, kūčiukai, kelių rūšių burokėlių salotos, silkė. O patiekalus kaip įprasta gamina visi.
„Mama jau susiruošusi kepti aguonų pyragą, tėtis, nors perkopęs aštuntą dešimtį, taip pat planuoja vieną kitą patiekalą pagaminti, kasmet ko nors atsiveža ir vaikai, – pasakoja Džesika. – Mano tėveliai labai išradingi virtuvėje, abu daug ir skaniai gamina. Mama, kaip ir daugelis moterų, gal labiau vedina rūpesčio pamaitinti šeimą, o tėtis visą gyvenimą yra didelis virtuvės entuziastas, nuolat ką nors sugalvoja, tikriausiai, iš jo perėmiau šią aistrą. Esu surinkusi nemažai mamos ir tėčio receptų, daugelis senoviški, įdomūs tėčio žemaitiški patiekalai, kurių jis išmoko iš savo mamos. Vis pasvajoju parengti judviejų receptų knygą, reikėtų tik surasti laiko.“ Prieš kelerius metus įkūrusi įmonę „Saldi vyšnia“ Džesika pasinėrė į konditerijos paslaptis, rengia edukacijas vaikams, tad ne tiek daug laiko lieka asmeniniams sumanymams.
Bet pasak jos, maistas šeimoje nėra vienintelis šventės akcentas. Po vakarienės visi eina į Bernelių mišias, ir nors jos ilgokos visada smagiai nuteikia: „Bažnyčioje sulaukiame to tikrojo Kalėdų momento, susitinkame su buvusiais mokyklos ir kiemo draugais, pasveikiname vieni kitus.“
Kalėdų rytą išpakavus ir pasidžiaugus dovanomis, prasideda draugų lankymas. „Man nesunku sugalvoti, ką jiems dovanoti ir po parduotuves lakstyti nereikia. Visada juos pradžiugina mano kepiniai. Iš anksto prikepu meduolių, aguoninių pyragų. Jau suruošti, sulaistyti brendžiu ir supakuoti švenčių laukia brandinti kalėdiniai pyragai!“ – šypsosi Džesika.
Ji mielai sutiko pasidalyti tradicinių, itin paprastai gaminamų kūčiukų receptu, tinkamu ir tiems, kurie iki švenčių tvirtai laikosi pasninko. Taip pat papasakojo, kaip iškepti skanių aguoninių pyragų Kalėdų šventei.
Kūčiukai
Reikės:
PATARIMAS:
*Į tešlą galite įmaišyti kanapių sėklų – valgant traškės.
Aguoninis Kalėdų pyragas su razinomis
Reikės:
Labai skanu su balinta, cinamonu pagardinta kava arba kakava.
Aguoninis pyragas su kondensuotu pienu
Reikės:
Išsiverdame imbierinės arba šaltalankių arbatos, pasikviečiame draugų ir mėgaujamės gera nuotaika bei naminiais skanėstais!
Džesikos DARGUŽIENĖS nuotraukos
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.