Kaunas +0,7 °C Debesuota
Trečiadienis, 4 Grd 2024
Kaunas +0,7 °C Debesuota
Trečiadienis, 4 Grd 2024

Darbą pradėjo XIV Seimas (papildyta - neapsieita be protesto)

2024/11/14


Lapkričio 14 d. į pirmąjį posėdį susirinko 2024–2028 metų kadencijos Seimas. Parlamento darbas prasidėjo iškilminga dalimi istorinėje Kovo 11-osios Akto salėje. Kaip nustatyta Seimo statute, pirmąjį kadencijos Seimo posėdį pradėjo vyriausias pagal amžių išrinktas Seimo narys. Ši garbė atiteko 73-ejų Seimo narei Birutei Vėsaitei, kuri posėdžiui pirmininkaus tol, kol bus išrinktas Seimo Pirmininkas. Jauniausiam pagal amžių 28-erių Seimo nariui Tadui Sadauskiui bus patikėta taip pat svarbi užduotis – dirbti pirmojoje balsų skaičiavimo grupėje.

Pasveikinti išrinkto Seimo atvyko Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda ir Vilniaus arkivyskupas metropolitas Gintaras Grušas, Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkė Lina Petronienė.

Po to prasidėjo Seimo narių prisaikdinimo ceremonija. Seimo narių priesaikas priėmė Konstitucinio Teismo pirmininkas Gintaras Goda.

Prisiekę 2024–2028 m. kadencijos Seimo nariai rinks Seimo Pirmininką, Seimo Pirmininko pavaduotojus, numatoma patvirtinti Seimo valdybos ir Seniūnų sueigos sudėtis.

Į pirmąjį posėdį susirinkusį Seimą pasveikino Prezidentas

Gitanas Nausėda

sveikindamas į pirmąjį posėdį susirinkusius naujai išrinkto Seimo narius prezidentas Gitanas Nausėda pabrėžė jų atsakomybę prieš rinkėjus ir laukiančius darbus.

„Netrukus, ištarę priesaikos žodžius, Jūs užimsite savo vietą ilgoje valstybingumo kūrėjų grandinėje. Kartu su Seimo nario teisėmis įgysite pareigą ir kasdienę atsakomybę rūpintis Lietuvos saugumu, nepriklausomybe, demokratija. Turėsite siekti visų Lietuvos žmonių gerovės“, – sakė šalies vadovas.

Pasak Prezidento, sudėtinga geopolitinė situacija reikalauja siekti vienybės šalies viduje ir užtikrinti bendrystę su partneriais NATO ir Europos Sąjungoje. Šios kadencijos Seimui teks atsakomybė dalyvauti įgyvendinant susitarimus su NATO sąjungininkais, stiprinti šalies gynybos pajėgumus ir didinti investicijas į saugumą bei atsparumą. Ne mažiau svarbu bus išnaudoti Lietuvos pirmininkavimą Europos Sąjungos Tarybai 2027 m., siekiant teisingesnės Europos sanglaudos politikos, spartesnės plėtros ir gynybos pajėgumų augimo. Galiausiai reikės didinti Lietuvos valstybės ir visuomenės atsparumą, mažinant atotrūkį tarp valdžios ir žmogaus.

„Šimtams tūkstančių Lietuvos žmonių šis naujasis Seimas nešė ir, nepaisant visko, tikiuosi, tebeneša pagarbaus politinio dialogo ir socialiai teisingesnės politikos viltį. Neatsakinga būtų dar kartą iššvaistyti pasitikėjimą. Pavojinga skaldyti ir kiršinti visuomenę, demonstruoti nepagarbą ir skatinti neapykantą. Nuo to priklauso ne tik vidinis, bet ir išorinis mūsų Tėvynės saugumas“, – sakė Prezidentas, pabrėžęs, kad pažadų vykdymas, skaidrumas ir dialogas su piliečiais turi būti ne proginis, o kasdienis reiškinys.

Seimo nariai taip pat išgirdo kvietimą paversti Lietuvos piliečių viltis ir lūkesčius konkrečiais darbais, kurie augintų ekonomiką ir didintų žmonių pajamas, gerintų šeimų padėtį, gintų pažeidžiamiausių žmonių teises. Pasak Prezidento, tik konstruktyvus bendradarbiavimas su šalies verslu, nevyriausybinėmis organizacijomis, vietos, akademine ir kultūros bendruomenėmis, aktyviais piliečiais gali padėti susitvarkyti su svarbiausiais valstybei tenkančiais iššūkiais viešųjų finansų, gynybos, infrastruktūros, energetikos, aplinkosaugos, kultūros, švietimo ir kitose srityse.

Posėdžio pirmininkė B. Vėsaitė linkėjo diskusijų, bet ne rietenų

„1920 m. Steigiamojo Seimo pirmajam posėdžiui, kuris buvo pirmasis modernus parlamentas Lietuvos istorijoje, pirmininkavo žinoma rašytoja, visuomenės veikėja Gabrielė Petkevičaitė Bitė. Ji priklausė Lietuvos Socialistų liaudininkų demokratų partijos frakcijai. Man suteikta didžiulė garbė po 104 metų pirmininkauti pirmajam 14 Seimo posėdžiui“, – sveikinimo kalboje sakė naujos kadencijos Seimo pirmojo posėdžio pirmininkė.

Parlamentarams ji priminė, kad visuomenė iš šio Seimo tikisi esminių pokyčių, ir linkėjo apsieiti be neapykantos kalbų, patyčių. „Linkiu diskusijų, bet ne rietenų, pagarbesnio tarpusavio bendravimo“, – sakė B. Vėsaitė.

VRK pirmininkė L. Petronienė: „Sunku pasakyti, kiek sveria milijonas du šimtai tūkstančių rinkėjų balsų, tačiau neabejotinai jie rodo didžiulį rinkėjų lūkestį“

Lina Petronienė

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkė Lina Petronienė Seimo narių priesaikos ceremonijoje pažymėjo, kad šis Seimas išrinktas daugiau kaip 1 milijono 200 tūkstančių Lietuvos žmonių valia.

„Sunku pasakyti, kiek sveria milijonas du šimtai tūkstančių rinkėjų balsų, tačiau neabejotinai jie rodo didžiulį rinkėjų lūkestį, kad Jūs, Tautos išrinkti atstovai, saugosite ir ginsite Valstybės ir visų Lietuvos žmonių interesus“, – pažymėjo VRK pirmininkė, linkėdama išminties priimant Lietuvai svarbius, nors ir ne visada populiarius, sprendimus, kantrybės ir diplomatijos siekiant sutarimo, ir atsakingumo įgyvendinant rinkėjams duotus pažadus.

Taip pat L. Petronienė paminėjo, kad VRK yra gavusi 4-ių naujai išrinktų Seimo narių – Vilijos Blinkevičiūtės, Gabrieliaus Landsbergio, Virginijaus Sinkevičiaus ir Aurelijaus Verygos pareiškimus, kuriuose nurodyta, kad jie atsisako Seimo nario mandato ir neplanuoja prisiekti Konstitucijoje nustatyta tvarka. Seimui priėmus nutarimą dėl šių Seimo narių mandatų netekimo, VRK galės priimti sprendimą pripažinti mandatus kitiems kandidatų sąrašuose esantiems kandidatams.

Naujos kadencijos Seimo narių priesaikų ceremonija baigėsi protesto akcija

Seimo narių priesaikos ceremonija baigėsi opozicijos atstovų protesto akcija. Priesaiką duodant partijos „Nemuno aušra“ lyderiui Remigijui Žemaitaičiui, iš salės išėjo liberalai ir konservatoriai.

Remigijus Žemaitaitis
Socialiniuose tinkluose R. Žemaitaitis pasidalijo savo nuotrauka su tokiu trumpu komentaru: Superinis jausmas, kai konservatoriai su liberalais bėga iš Seimo salės, kai duodu priesaiką!

Konstitucinis Teismas yra pripažinęs, kad R. Žemaitaitis dėl antisemitinių pareiškimų buvusioje kadencijoje pažeidė Konstituciją ir sulaužė priesaiką. Kadangi politikas savo noru atsisakė buvusios kadencijos Seimo nario mandato, apkaltos procesas dėl jo nebuvo baigtas. Be to, teisme nagrinėjama jo baudžiamoji byla dėl neapykantos kurstymo.

„Dabar prisiekė žmogus, kuris visai neseniai, prieš kelis mėnesius sulaužė Konstituciją ir jis dabar padėjęs ranką sakys, kad planuoja laikytis Konstitucijos, ginti demokratiją – tai atrodo nerimtai, žeidžia ir Konstituciją, ir visus šalies piliečius“, – žurnalistams sakė vienas iš posėdžio išėjusių konservatorių Matas Maldeikis.

„Žmogus, kuris yra pabėgęs iš nusikaltimo vietos, dabar į ją grįžta ir vaidina, kad nieko neatsitiko yra neteisinga ir tų net už jį balsavusių žmonių atžvilgiu“, – pridūrė jis.

Pasak M. Maldeikio, R. Žemaitaitis naudojosi landa įstatyme ir „pabėgo iš parlamento“.

„Jeigu jis būtų praėjęs visas procedūras ir jis būtų išrinktas, tada jokių klausimų, žmogus gali eiti į rinkimus, laimėti, tai yra demokratinis procesas. Bet tai, kas dabar yra, tai tiesiog suradimas landos įstatymuose“, – kalbėjo konservatorius. 

Anot jo, su liberalais dėl protesto akcijos buvo kalbėta, tačiau frakcijos nebuvo priėmusios bendro sprendimo.

Pats R. Žemaitaitis žurnalistams sakė, kad nesureikšmina protesto.

Feisbuke jis rašė, kad ji apėmė „superinis jausmas“, kai jam duodant priesaiką iš salės išėjo konservatoriai ir liberalai.

„Gabrielius pabėgo iš Seimo, kaip ir jo partinukai“, – rašė R. Žemaitaitis.

Ketvirtadienį priesaiką davė 137 keturioliktojo Seimo nariai. Keturių politikų, anksčiau informavusių VRK, kad Seime nedirbs, vietą Seime užims kiti atitinkamų partijų kandidatų sąrašuose įrašyti politikai. Jų mandatus VRK planuoja tvirtinti penktadienį.

Naujos kadencijos parlamente dirbs 62 tryliktojo parlamento narių, 60 naujokų, kurie pirmą kartą išrinkti į Seimą, ir 19 politikų, į Seimą grįžtančių po pertraukos.

Iš 141 Seimo nario 39 mandatus iškovojo moterys.

 

Prezidento ir Seimo kanceliarijų, BNS informacija

Seimo kanceliarijos nuotraukos (aut. Olga Posaškova)

Dalintis