Ashburn +10,4 °C Mažai debesuota
Pirmadienis, 4 Kov 2024
Ashburn +10,4 °C Mažai debesuota
Pirmadienis, 4 Kov 2024

Dineta BABARSKIENĖ
ŪP korespondentė
 

Daržininkės rankas į žemę kištų ir per ledą

2024/02/02


Žiemai persiritus į antrąją pusę daržininkai suskubo ruoštis ateinančiam daržininkystės sezonui. Nors bažnyčiose kalėdinės eglutės dar stovės papuoštos iki pat Grabnyčių, nekantriausioms jau knieti kišti rankas į žemę, nesvarbu, kad kai kur – dar ledas. Vienos planuoja auginti daržoves ant palangių, kitos – šiltnamiuose, trečios – jau pasėjo ir laukia pirmųjų daigelių, dar kitos – sės vėliau, nes šildyti šiltnamius – per didelė prabanga.

Ne viena daržininkė nekantraudama laukia pavasario ir sėjos. „Tai yra mano gyvenimas ir manija, kuriai – jau ketvirti metai!“ – taip savo meilę daržininkavimui apibūdino Agnė Bučionienė iš Nemajūnų kaimo (Lazdijų r.). Ji jau pradėjo krapštyti ir čiupinėti savo sėklų pakelius, ėmė planuoti sėją. „Vis dažniau akys krypsta šiltnamių link. Kol kas ant palangės auga tik svogūnų laiškai“, – „Ūkininko patarėjui“ teigė A. Bučionienė. Daržininkė jau išsitraukė sėklas, nori jas susirūšiuoti. „Noriu paglostyti, palinkėti joms šilto pavasario ir daugiau lietaus nei pernai“, – kalbėjo moteris.

Daržininkų plotuose dažniausia dominuoja tie patys augalai. Kaip ir kasmet favoritais išlieka pomidorai, agurkai, paprikos, ridikai, žirniai, pupelės, burokėliai, morkos. „Esu sukaupusi nemažai švarių, be chemijos išaugintų veislinių sėklų“, – patikino daržininkė ir išvardijo sėklas, kurių pati pasiruošė: pomidorų, šparaginių ir raudonųjų pupelių, moliūgų, cukinijų, paprikų, žirnių, krapų, arbūzų, žieminių laiškinių česnakų (svogūnų).

„Kai ką naujo išbandau kasmet, kai kurias daržovių veisles esu jau seniai pamėgusi, žinau man pačiai skaniausių pomidorų, salotų, ridikėlių veisles“, – patikino moteris. Ji nusprendė, kad šiemet tikrai sės gražgarsčių, salotinių sultenių, špinokų, lapkotinių salierų. Mat pernai pastarųjų poreikis buvo didžiulis, tačiau jai vienai priauginti, kad visiems norintiems užtektų, gana sudėtinga. Tad šiemet žada orientuotis į tai, kokių daržovių paklausa įprastai yra didžiausia. Kai ko neaugins – priversta atsisakyti dėl karštėjančių vasarų, o kai ko augins mažiau. „Sausros alina žemę, degina daržoves. Kopūstai mėgsta vėsesnį klimatą, pernai juos auginti buvo tikras iššūkis“, – pastebėjo A. Bučionienė.

agne bucioniene
„Ne aš viena labai laukiu pavasario“, – juokėsi Agnė Bučionienė.

Daržininkė stebi gamtos reiškinius, prisitaiko prie oro sąlygų, kurias nuspėti labai sunku, o dažniausiai – net neįmanoma. „Gamta dėsto savo taisykles, o kadangi laistymo sistemos brangsta kasmet, investicijos auga, patiriami nuostoliai tik didėja, reikia suktis ir mąstyti, stebėti, kas mažiau reikalauja vandens, atsparesnis ilgesnėms sausroms“, – patirtimi dalijosi daržininkė.

Šiemet ji nesės labai anksti. „Tikrai nepersistengsiu. Sėsiu vasario viduryje“, – jau apsisprendė. Pirmiausia sės ilgos vegetacijos daržoves: paprikas, baklažanus. Kol kas ir į šiltnamį sėti dar ankstoka. Nebent šiltnamis labai jau šiltas, bet net ridikėliams juk reikia šilumos, tad, anot pašnekovės, vertėtų palaukti kaitresnės saulutės.

Kai kurios entuziastės ant palangių jau pasisėjo paprikų, o šiltnamiuose jau sėja ridikėlius. A. Bučionienės pomidorai dar nesėti, nors daigų pažįstamos jau užsiprašė. „Ne aš viena labai laukiu pavasario“, – juokėsi moteris.

Inga Voskienė iš Maišymų kaimo patikino, kad svarbiausias jos darbas dabar – peržiūrėti sėklas, likusias nuo praėjusių metų. „Dar ankstoka sėti, nes dar tik barsukas apsivertė, bet jau susižiūrėti, ką turiu, ko neturiu, ko trūksta, ko reikės, ko nereikės – jau pats metas. Jau sausis baigėsi, tad reikia pradėti pildyti savo sėklų asortimentą“, – teigė ji.

inga voskienė
Inga Voskienė iš Maišymų kaimo sakė, kad šiomis dienomis jos svarbiausias darbas yra peržiūrėti sėklas, likusias nuo praėjusių metų.

Tiesa, kur pirks šiemet sėklų, dar nežino. Jų prekybos centruose pastebėjusi jau iškart po Naujųjų metų, tačiau pirkti neskuba, pirmiausia atidžiai įvertina kainas. Daržininkė A. Bučionienė atkreipė dėmesį, kad visada, prieš perkant, prieš dedant sėklų pakelius į pirkinių krepšelį, reikia pasižiūrėti jų galiojimo laiką. Pastebėjo, kad dažniausiai į tai nekreipiama dėmesio, užmirštama. „Būtina pavartyti pakelius ir pasižiūrėti į galiojimo datą, visada reikia pasitikrinti“, – įspėjo daržininkė, akcentuodama, jog tuomet nereiks dejuoti, kad sėklos buvo nedaigios.

I. Voskienė įprastai sėklų perka internetinėse parduotuvėse, taip pat pas kaimynus lenkus kainos būna palankios piniginei, turi ir pati sėklų pasirinkusi. „Gėlių sėklų prisirinkau, kurios man atrodė gražesnės, įdomesnės“, – patikino moteris.

„Sėti tikrai dar nieko nesėsiu, tik susižiūrėsiu sėklas“, – tarsi nukirto ji. Priežastis esą yra paprasta – išaugusios kainos. Brango ir malkos, ir elektra, tad šiltnamį šildyti – per didelė prabanga. Šiemet žada sėti vėliau, ant palangių visai nesės, bandys pasisėti iškart į šiltnamį, kad šildyti nereikėtų, o vėliau išpikiuos daigus į daržus, gėlynus.

 

Agnės BUČIONIENĖS ir  Ingos VOSKIENĖS nuotraukos

Titulinėje nuotr. – „Noriu paglostyti, palinkėti joms šilto pavasario ir daugiau lietaus nei pernai“, – linkėjimus sėkloms išsakė Agnė Bučionienė.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2024/03/03

Ūkininkas V. Genys: „Turiu toliau nešti agronominę žinią“

Ukmergės krašto ūkininko Valentino Genio sėkmės paslaptis – geras derlius be plūgo ir sintetinių trąšų. Agronomo diplomą turintis žemdirbys jau 18 metų žemę dirba ekologiškai ir neįsivaizduoja kitokios ūkininkavimo krypt...
2024/03/03

Pardavęs karves braukė ašaras

Skauda širdis visiems, tik valdininkams neįdomu, kodėl nyksta pieno ūkiai. „Lietuvoje išnyks ūkiai, kuriuose yra iki 100 melžiamų karvių“, – spėja Kupiškio r. Šimonių seniūnijos Pelyšių kaimo...
2024/03/03

Prasideda sulos leidimo sezonas: ką svarbu žinoti?

Pavasarį atšilus orams, kai sulos mėgėjai pradeda leisti pirmąją sulą, Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) pataria, kaip tai daryti tinkamai tiek nuosavame miške, tiek valstybei priklausančioje žemėje.  
2024/03/03

„INVL Baltic Farmland“ pelnas pernai išaugo 34 proc. iki 2,64 mln. eurų

Investicijų į žemės ūkio paskirties žemę bendrovės „INVL Baltic Farmland“ audituotas grynasis pelnas 2023 metais siekė 2,64 mln. eurų – 34 proc. daugiau nei 2022 metais.
2024/03/03

Anestezija – tik gilus miegas ar sudėtinga medicininė procedūra?

Anestezija – tai dirbtinai sukelta būsena, kurios metu pacientui nepatiriant skausmo ar kitų nemalonių jutimų galima atlikti diagnostinius ar gydomuosius veiksmus. Pacientams dažnai kyla klausimų, kaip viskas vyksta, ar tai saugu, ar jie pra...
2024/03/03

Europos Komisija pagaliau imasi veiksmų: keis vilkų apsaugos statusą

Pastaruosius porą metų Europos Sąjungos (ES) valstybės narės garsiai nerimauja dėl vilkų ir kitų stambiųjų plėšrūnų – lokių ir lūšių – populiacijos gausėjimo. Dėl šios tendencijos kyla grėsmė taikiam sambūviui, nes...
2024/03/03

Verslo partneriams iš Kinijos labūnaviškis padovanojo savo tapytą „Monos Lizos“ kopiją

Kėdainiai („Rinkos aikštė“). Laikrodžiui išmušus 17 valandą verslininkas Audronius VAIDALAUSKAS užveria kabineto duris. Medžio granulių gamyba užsiimančios bendrovės „Eco standartas“ savininkas i&scaron...
2024/03/03

Savo kandidatus į EP patvirtino dar viena politinė partija: sąrašą ves A. Kubilius

Šiandien Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) Taryba patvirtino rinkimų programos nuostatas ir kandidatų sąrašą rinkimams į Europos Parlamentą (EP).
2024/03/03

Šalčininkų rajono žemdirbių asociacijos vairą perima A. Kulevičius

Kovo 1-ąją įvyko Šalčininkų rajono žemdirbių asociacijos visuotinis narių susirinkimas. Rajono žemdirbiai išsirinko naujos sudėties tarybą ir pirmininką.