Columbus +17,8 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 27 Lie 2024
Columbus +17,8 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 27 Lie 2024

Dauginti jurginus nesunku, o nauda – didelė

2024/02/13


Kaip laikosi žiemojantys jurginų gumbai? Neprošal nueiti į rūsį jų patikrinti, o jeigu planuojate šių nuostabių gėlių užsiauginti daugiau, selekcininkai siūlo jas dauginti auginiais arba gumbais. Sunku nebus, be to, šie būdai leis atnaujinti veislės ir jų savybės pagerės– sulauksite gausesnio žydėjimo, žiedai bus didesni.

Dauginimas auginiais

Vienas veiksmingiausių ir labiausiai paplitusių jurginų dauginimo būdų yra dauginimas auginiais. Taip gausite daugiau sodmenų ir pagerinti veislės savybes. Tik specialistai primena, kad svarbu atidžiai atrinkti motininius klonus: gyvybingus ir ligų bei kenkėjų nepažeistus. Iš auginių išaugę jurginai beveik niekuo nesiskiria nuo dauginamų šakniagumbiais. Jurginų kolekcininkai taip daugina naujas, labai vertingas, bet kaprizingas ir sunkiai išsilaikančias veisles.

Auginius rekomenduojama sodinti kovo 8–10 d. į dėžutes su durpėmis ar žeme. Geriausia substratu užpilti tik 2/3 ar 3/4 kerelių aukščio, kad šaknies kaklelis liktų atviras. Indus laikykite šviesiame ir šiltame, 18–25 °C kambaryje, laistykite saikingai. Rekomenduojama kas dvi savaites tręšti kompleksinių trąšų tirpalu. Jeigu kerelius pridengsite agroplėvele, ūgliai išaugs didesni.

jurginų dauginimas
Dauginimas auginiais

Maždaug po dviejų savaičių ūgliai ima intensyviai augti, perspėja selekcininkai. Tada reikia pasodintus šakniagumbius pernešti į vėsesnę patalpą, kur būtų 12–15 °C temperatūra, ir rečiau laistyti, o dar geriau 2–3 kartus per dieną apipurkšti minkštu vandeniu. Tada ūgliai išaugs tvirti ir neištįs.

Kai ūgliai pasiekia 7–9 cm aukščio ir turi 2–4 tikrųjų lapelių poras, tampa tinkami įšaknyti. Geriausia juos pjauti aštriu peiliu virš apatinio lapelio. Pasak gėlininkų, ūglius galima rinkti kelis kartus iki balandžio pabaigos, nes lengvai įsišaknija, pakanka maždaug penkių dienų.

Ūglius sodinkite į durpių ir smėlio ar durpių ir perlito substratą dėžutėje arba daigyklose. Įsišaknijusius augalėlius persodinkite į 10–15 cm skersmens vazonėlius su durpiniu substratu. Gegužę perkeldami augalus į gruntą, galite juos išimti iš vazonėlio arba sodinti kartu su juo 5 cm gylyje, o rudenį su indu ir iškasti. Jurginų priežiūra bus tokia pati, tik vazonėlis apsaugos šaknis nuo mechaninių pažeidimų ir išdžiūvimo.

Likusį kerą galima praskirstyti ir sodinti 10 cm gylyje – rudenį išaugs nauji šakniagumbiai.

jurginų dauginimas
Į gėlyną įaišaknijusius augalus galima sodinti su indeliais.

Dauginimas gumbais

Pirmiausia apžiūrėkite, ar kerai sveiki, nepažeisti ir neapdžiūvę, tada juos peiliu dalykite į 2–4 dalis, jeigu šakniagumbis stambesnis – į 5–6 dalis. Pjūvių vietas naudinga apdoroti medžio anglies milteliais, medžio pelenais ar biologiniu fungicidu. Pasak specialistų, taip paruoštus kerus geriau sodinti tik kitą dieną.

Gali būti, kad kai kurie šakniagumbiai dar neturės augimo pumpurų. Tokius iš rūsio reikėtų parsinešti dviem ar trimis savaitėmis anksčiau, pasodinti į indelius ir iki pusės ar dviejų trečdalių užpilti lengvu drėgnu substratu: tinka durpės, vermikulitas, pjuvenos, kokosinių palmių plaušai. Juos gumbus nereikėtų laikyti labai šiltoje patalpoje, pakanka 17–20 °C temperatūros, laistyti labai saikingai, o šviesa nebūtina.

Po 10–15 dienų iš miegančių pumpurų pradeda kaltis daigeliai. Šiuos šakniagumbius jau galite dalyti. Jurginų selekcininkai pataria padalytus kerus iš karto sodinti į nuolatinę vietą lauke. Jeigu tokios galimybės neturėsite, sodinkite į vazonus ar polietileninius maišelius, į lauką perkelsite vėliau.

 

„Rasų“ informacija

ŪP redakcijos nuotr.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis