Ashburn +13,3 °C Debesuota
Sekmadienis, 10 Grd 2023
Ashburn +13,3 °C Debesuota
Sekmadienis, 10 Grd 2023

Degučių sentikių protėvių takais

2023/09/30


Bendruomenė ,,Degučių rimtis“ dalyvavo Zarasų rajono savivaldybės nevyriausybinių organizacijų dalinio finansavimo iš Zarasų rajono savivaldybės biudžeto lėšų paraiškų konkurse ir gavo paramą projektui ,,Degučių sentikių protėvių takais, 2023“. Viena iš projektinės veiklos krypčių buvo skirta Degučių sentikių kapinių arkinių vartų bei suoliukų tvarkymo darbams.

Šiose kapinėse buvo pradėta laidoti nuo 1782 metų. Nuo XVIII amžiaus pradžios iki XIX amžiaus pirmosios pusės Degučiuose, sentikių religiniame ir kultūriniame centre, vyko intensyvi Lietuvos sentikių bendruomenių veikla. Degučių sentikių kapinės priglaudė įžymius Degučių krašto šviesuolius: dvasinius tėvus Titą ir Grigorijų Tanajevus, Gavrilą Bondarevą, Jevstratijų Gubanovą, Ivaną Ivanovą, Lazarį Kasakovskį, Jefimijų Nikitiną, Fiodorą Popovą. Ypatingo dėmesio Didžiosios Lietuvos kunigaikštystės laikais susilaukė dvasinis tėvas Titas Tanajevas. Jam buvo suteiktas titulas ,,Lietuvos ir Kurliandijos bendrasis ganytojas’’. Kapinėse jo garbei 1806 metais buvo pastatytas kryžius ir koplyčia, kurioje amžinojo poilsio atgulė Titas ir Grigorijus Tanajevai. Kapinėse yra daug senovinių kryžių, paminklų.

Kapinės priglaudė Lukijų Ivanovą, 1928 metų gegužės mėnesį apdovanotą Vyties Kryžiaus 3-ojo laipsnio ordinu už narsų veikimą 4-ojo pėstininkų Mindaugo pulko partizanų gretose Neutraliojoje zonoje Širvintų-Giedraičių rajone.

Čia amžinojo poilsio atgulė ir tautosakos savamokslė užrašinėtoja iš Salako Jelizaveta Kolesnikova. Ši mažaraštė moteris pusę amžiaus rinko pasakas, dainas, ypač vietos patarles. Jelizavetos Kolesnikovos namų archyve sukaupta daugiau kaip 35 tūkstančiai tekstų.

Kapinės yra ne tik artimųjų žmonių poilsio vieta, bet ir tautos istorijos bei kultūros atspindys. Kapinių tyloje įrašyta istorija. Todėl labai svarbu, kad kapinių priežiūrai būtų skiriamas nuolatinis dėmesys. Esame labai dėkingi Degučių seniūnijos seniūnui Jonui Šileikiui už gebėjimą prižiūrėti šias kapines, geranoriškumą bei supratimą mūsų bendruomenės lūkesčių. Kartu su Degučių sentikių pomorų religinės bendruomenės narių pagalba sutvarkėme ketverius arkinius vartus, dvejus vartelius ir kapinių suoliukus, pastatytus bendruomenės pastangomis.

Antroji šio projekto veiklos kryptis – Degučių sentikių Švč. Dievo Motinos Užtarėjos maldos namų, pastatytų bendruomenės ,,Degučių rimtis“ iniciatyva ir pastangomis, vaizdo stebėjimo modernizavimo darbai. Buvo įrengtos dvi vaizdo stebėjimo kameros, kurios atliks ikonų ir kitų bažnytinių reikmenų apsaugą. Švč. Dievo Motinos Užtarėjos ikona puošia Degučių sentikių maldos namų lauko erdves.

Sakralinių objektų tvarkymas visada yra veiklos prioritetas. Zarasų rajono savivaldybės vadovai nuo 2017 metų paremdavo bendruomenės ilgalaikį projektą ,,Degučių sentikių protėvių takais“. Savivaldybės parama 2023 metų bendruomenės ,,Degučių rimtis“ projektui irgi padėjo atlikti labai reikalingus ir neatidėliotinus darbus. Lietuva – daugiatautė ir daugiakultūrė šalis, kuriai yra svarbus ir sentikystės kultūrinio paveldo išsaugojimas.

 

Zarasų rajono savivaldybė

Aut. bendruomenės ,,Degučių rimtis“ pirmininkė Jekaterina Abramova. Liudmilos Felčinskajos nuotr.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/10

Rusiški grūdai užkariauja Lietuvos rinką

Europos Sąjunga (ES) Rusijai netaiko sankcijų, susijusių su žemės ūkio produktų eksportu, todėl rusiškų grūdų srautai sėkmingai keliauja į Bendriją. Kaimyninė Latvija jau užsitarnavo šalies, importuojančios didžiausius rusiškų...
2023/12/10

Prakartėlės pasklido po Rokiškio dvarą – unikali tradicija tęsiasi

Artėjant Kalėdoms Rokiškio dvaro centriniuose rūmuose atsivėrė naujai sukurtų prakartėlių paroda. Dvaro teritorijoje esančiame kluone lankytojų laukia nuolatinė jų ekspozicija, o apšviestuose oficinų languose jau šį savaitgalį...
2023/12/10

Hidroenergetikai dvaro sodyboje restauruoja stogą: „Esame bendruomenės nariai“

Hidroenergetikos įmonė Biržuvėnų dvaro sodybos (Telšių r.) buvusį kartono fabriką nuomojasi jau dvidešimt metų ir siekia apsaugoti šį kultūros paveldo objektą.
2023/12/10

Nepamirškime patikrinti, ar bitės saugiai žiemoja

Žiemos laikotarpiu bityne darbo netrūksta. Ruoštis ateinančiai vasarai niekada ne per ansti, o kaskart apeiti ir pasiklausyti, kaip žiemoja bitės – kiekvieno bitininko pareiga.
2023/12/10

Nuo kitų metų gegužės – nauji reikalavimai pavežėjams, kitiems vežimo paslaugų teikėjams

Siekiant mažinti šešėlį ir užtikrinti didesnį keleivių saugumą bei geresnį aptarnavimą, nuo kitų metų gegužės planuojama pakeisti keleivių vežimo už atlygį lengvaisiais automobiliais teisinį reglamentavimą. Tarp svarbiausių pokyčių &...
2023/12/10

Kaimas šventė naujojo tilto vardynas

Lietuvos kelių, žvyrkelių, tiltų būklė – viena iš svarbiausių patikimų temų peikti valdžią, politikus, biurokratus. Bet artėjant Kalėdoms būna išimčių – beveik stebuklų.
2023/12/10

Įvyko pirmosios žiemos sezono ristūnų žirgų lenktynės (nuotraukų galerija)

Šeštadienį, gruodžio 9-ąją, Širvintų hipodrome įvyko pirmos žiemos ristūnų žirgų lenktynės. Rungėsi 15 ristūnų ir vadeliotojų duetų, įveikę 1800 m distanciją.
2023/12/10

Ko reikia aplinkos apželdintojui: mylėti augalus ir nebijoti išsitepti

Lietuvos gyventojai pastaruoju metu vis daugiau dėmesio skiria savo namų ar sodybų aplinkos puoselėjimui, tad auga ir kraštovaizdžio bei dekoratyvinio apželdinimo specialistų paklausa. Dirbantys šioje srityje ne vienerius metus sako,...
2023/12/10

Milijonai įsisavinti. Išmokų meldinės nendrinukės „apsaugai“ nusipelno ne visi? (II)

Išgarsinto brangiausio Lietuvoje paukštelio meldinės nendrinukės išsaugojimas dosniai remiamas ne tik per europinę LIFE programą, bet ir iš žemės ūkiui bei kaimo plėtrai skiriamos paramos. Šio reto giesmininko gl...