Columbus +22,9 °C Debesuota
Sekmadienis, 1 Rgs 2024
Columbus +22,9 °C Debesuota
Sekmadienis, 1 Rgs 2024

Deklaruojama daug, o auginama mažai

2021/11/03


Pastaraisiais metais mūsų šalyje dygte dygsta deklaruojami moliūgų plotai. Ar tai dėl Helovyno šventės, kai moliūgai naudojami įvairioms dekoracijoms ir puošybai? Anaiptol. Rinkoje jų nėra daug, nes daržininkai šių daržovių užaugina tiek, kiek pajėgia parduoti. Nemažą procentą augintojų sudaro „sofos ūkininkai“, kurie deklaruoja fiktyvią veiklą. 

Atlieka patikras

Moliūgų auginimas „sofos ūkininkams“ – geras būdas gauti lengvus pinigus. Nors pastaraisiais metais vis dažniau nustatomi imitacinės daržininkystės atvejai ir imamasi griežtų priemonių, moliūgų plotai vis tiek didėja. Pernai šių daržovių buvo deklaruota per 800 ha, šiemet – beveik 900 ha.

Mamos pradėtus darbus tęsia dukra Ieva Stragytė-Andriukevičienė

„Ūkininko patarėjas“ pasiteiravo Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM), ar taikomos priemonės pateisino jų lūkesčius? „Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) nuomone, taisyklėse numatytos priemonės pasiteisino. Taip pat NMA, įžvelgusi rizikingumą, jau kelerius metus atlieka šios kultūros patikras vietoje. 2020 m. iš tikrinto 534,23 ha deklaruoto moliūgų ploto su pažeidimais nustatytas 308,57 ha plotas. 2021 m. (rugsėjo pabaigos duomenimis) iš tikrintų 131,01 ha moliūgų laukų nustatyti pažeidimai 23,22 ha plote“, – informavo redakciją ŽŪM. Ministerija paaiškino, kad pareiškėjui, deklaruojančiam naudmenų plotus, kuriuose auginami moliūgai, už kuriuos prašoma susietosios paramos už daržovių auginimą atvirajame grunte, patikros metu neradus užaugintų moliūgų, susietoji parama nėra mokama ir taikoma neteisingo deklaravimo sankcija.

Pagal praėjusių metų pateiktas paraiškas preliminariai „sofos ūkininkų“ prarasta suma sudarė kiek daugiau nei 69 tūkst. Eur.

Siūlo minimalius kiekius

Moliūgus kaip populiarią kultūrą tarp savo narių įvardijo Lietuvos daržovių augintojų asociacijos (LDAA) direktorė Zofija Cironkienė. Tačiau šių daržovių plotai nėra stulbinantys. Asociacijos nariai praėjusiais metais buvo deklaravę 27 ha moliūgų plotų, šiais metais – 30 ha. Didžiausias plotas, skirtas moliūgų auginimui, asociacijos ūkyje užima 12,6 ha. Kadangi moliūgų veislių yra labai daug, asociacijos nariai jas renkasi atsižvelgdami į skonį, formą, spalvą.

„Kodėl LDAA nariai prekiniuose ūkiuose nedidina moliūgų plotų? Viskas atsiremia į darbo jėgos trūkumą daržininkystės sektoriuje. Moliūgai reikalauja daug fizinės ištvermės nuimant jų derlių, paruošiant prekybai. Be to, prekiniuose ūkiuose juos sodina iš daigų, tai dar reikia ir daigus pasiruošti. Juos būtina atsakingai nuimti nepažeidžiant odelės, stropiai reikiamame aukštyje nupjauti kotelius, sunešioti, nuplauti, pagal kliento poreikius sutarkuoti. Didžioji dalis moliūgų parduodami prieš Helovyno šventę, kai daržovės yra naudojamos dekoracijoms, puošybai, o ne maistui. Tada ir kyla didžiausios problemos su jų prekiniu paruošimu, nėra iš kur paimti papildomų darbo rankų. Maistui skirtų moliūgų paklausa yra tolygi, nedidelė. Todėl dėl šalyje didėjančių moliūgų plotų kyla visokios mintys “, – svarstė Z. Cironkienė. Ji teigė, kad šiais metais prieš Helovyną asociacijos nariai buvo kviečiami parduoti prekinės kokybės, didžiuosius moliūgus Žemės ūkio kooperatyvui „Suvalkijos daržovės“. Augintojai pasiūlė tik minimalų kiekį. Šiųmetinis moliūgų derlius nebuvo rekordinis.

Pasak Z. Cironkienės, didesni moliūgų augintojai produkciją realizuoja didžiuosiuose prekybos centruose, o mažesni – neturintys pakankamo kiekio ir kokybiškos produkcijos – vargsta. Perdirbimui moliūgai superkami minimaliai. Už Lietuvos prekiniuose ūkiuose užaugintų moliūgų kilogramą praėjusią savaitę buvo mokami 0,35–0,53 Eur/kg, priklausomai nuo jų rūšies.

Plotų nedidina

Skanias ir ekologiškas daržoves vertinanti Ukmergės r. ūkininkė Laima Stragienė moliūgams negailėjo pagyrų. Jiems ūkyje skirta pusėhektaro. Pasak pašnekovės, pastaraisiais metais jų auginama tiek, kiek įstengiama parduoti.

Praėjusią savaitę didžiausią paklausą turėjo Helovynui skirti moliūgai. Jų buvo parduota daugiau nei įprastomis dienomis. „Šią savaitę Vilniuje prie vieno didžiojo prekybos centro bus organizuojamas moliūgų pjaustymo renginys, todėl manau, kad jų parduosime dar daugiau“, – akcentavo moteris.

Šiųmetinis moliūgų derlius Stragių šeimos ūkyje – įprastinis. Iš pusės hektaro buvo nuimta apie 3 t dietinių daržovių. Gerą derlių atseikėjo tie moliūgai, kurie buvo pasodinti iš daigelių. Ekologiškas daržoves sostinėje realizuojanti ūkininkė per dieną parduoda 10–15 kg pjaustytų moliūgų už sutartinę kainą. Šešių veislių moliūgai klientams yra tiekiami nuo Joninių iki pat pavasario. Tam, kad daržovės neprarastų savo savybių, jos laikomos sausoje patalpoje, 16–18 laipsnių šilumos temperatūroje. Pastaraisiais metais populiarumo nepraranda sviestiniai, muskatiniai, spagetiniai moliūgai. „Džiaugiuosi, kad mūsų ekologišką produkciją vertina nuolatiniai klientai. Norime, kad šias daržoves, turinčias daug vitaminų, valgytų kuo daugiau žmonių. Todėl šiais metais pardavinėjome ir moliūgų daigus. Juk auginti daržoves – didelis malonumas. Jei antrą kartą man tektų rinktis ūkininkavimo kryptį, dirbčiau tą patį darbą“, – šypsodamasi pasakojo ekologinio ūkio įkūrėja. Ji pastebi, kad pokalbiai apie sveiką mitybą ir receptai rūpi klientams, todėl ji mielai dalijasi savo patirtimi. L. Stragienė ūkyje be daržovių augina avis, kurias lepina nerealizuotais moliūgais.

Derlių jau realizavo

Panevėžio r. ūkininkė Salvina Kievinienė neatsitiktinai vadinama moliūgų karaliene. Ji augina ne vieną dešimtį moliūgų rūšių, tinkančių

Panevėžio rajono ūkininkė Salvina Kievinienė – moliūgų karalienė

maistui ir dekoracijoms. Šiais metais moliūgams ji skyrė 40 arų, kitais metais plotus žada šiek tiek padidinti. Pasak pašnekovės, moliūgai dėl sėjomainos bus auginami senų braškynų vietoje. „Šiais metais moliūgai derėjo gerai. Tik aliejiniai ne visi subrendo, todėl nesubrendusius palikome dirvoje. Jie bus gera trąša“, – savo pasirinkimą pagrindė moteris. S. Kievinienė moliūgus įsimylėjo daugiau nei prieš dešimtmetį ir nuolat bando naujas rūšis. Nedideliame ūkyje moliūgų prekybą ji pradeda rugpjūčio pradžioje. Šiais metais didelę paklausą turėjo helovyniniai moliūgai, kurie stebino savo dydžiu. Mažiausi moliūgai svėrė 15 kg. Jų ūkyje jau nebeliko: viena tona buvo išvežta į Leonpolio

dvarą, likusieji – į Ramygalą. Moliūgų karalienė pasidžiaugė, jog gražios, spalvingos, pjaustytos daržovės papuoš miestelius.

„Nebeturime ir dekoratyvinių moliūgėlių, muskatinių, spagetinių ir kt. Viską pardavėme. Moliūgų paklausa kiekvienais metais vis didėja. Mes stengiamės juos parduoti rudenį. Helovyninius moliūgus pardaviau po 0,30 Eur/kg. Už muskatinius ir sviestinius sezono pradžioje prašiau po 0,80 Eur/kg, vėliau – po 0,50 Eur. Moliūgai nėra mūsų pragyvenimo šaltinis, už juos gaunamos pajamos – simbolinės“, – ŪP sakė Panevėžio r. ūkininkė. Salvina be moliūgų neįsivaizduoja savo kasdienės mitybos, todėl daržovių saviems poreikiams jai pakaks.

2021-11-03 ŪP korespondentė Jolita ŽURAUSKIENĖ

Autorės ir Salvinos KIEVINIENĖS nuotraukos

Sofos ūkininkai, deklaravimo sankcijos, Jolita Žurauskienė
Dalintis