Ashburn +9,6 °C Debesuota
Pirmadienis, 4 Kov 2024
Ashburn +9,6 °C Debesuota
Pirmadienis, 4 Kov 2024

BNS

 

Dėl akcizo SND dujoms daliai gyventojų brangs šildymas

2024/01/09


Skuode ir Mažeikiuose, kuriame dauguma gyventojų būstą šildo suskystintomis naftos dujomis (SND), šildymas dėl nuo šių metų taikomo akcizo turėtų brangti.

Skuodo rajono meras Stasys Butautas sako, kad gyventojai dėl to skundžiasi, bet alternatyvų neturi, nes gamtinių dujų tiekimo infrastruktūra čia neišvystyta.

„Skundžiasi gyventojai, bet ką mes galime padaryti, žmonės irgi supranta, kad ne savivaldybė uždėjo tuos akcizus. Kalbėjome tuo klausimu ir su ministru (...) Ministras penktadienį atvažiuoja į Skuodą, čia ir gyventojai, ir ūkininkai, ir verslo įmonės, kuriose gamyba vyksta, nėra alternatyvos, gamtinių dujų mes Skuode neturime“, – antradienį LRT radijui sakė S. Butautas.

SND dujas tiekiančios bendrovės „Suskystintos dujos“ vadovas Valdas Budukevičius sako, kad akcizas brangins šildymo kainą.

„Mes pirksime jau su akcizu, mes parduosime su tuo akcizu, su tuo mokesčiu, tuo dydžiu. Tai, kad jos atskirai kažkur tai nesimatys, tiesiog pabrangs dujos“, – antradienį LRT radijui sakė V. Budukevičius.

Penktadienį Skuode lankytis planuojantis aplinkos ministras Simonas Gentvilas teigia, kad šio miesto gyventojai negalėjo pretenduoti į paramą, skirtą SND alternatyvoms.

„Iki šiol buvusios paramos schemos pakeisti dujinius balionus buvo tik tuomet, kai tu turi bute, taip sakant, virtuvėje balioną, o Skuodo atveju nemažai kur yra ir lauke pastatyta cisterna ir viduje išvedžiotas dujotiekis. Tai jie negalėdavo gauti paramos ir persitvarkyti“, – antradienį LRT radijui sakė S. Gentvilas.

„Skuodas turi ypatybę tą, kad ten nėra gamtinių dujų tinklo, kaip ir geležinkelio, jis toks kaip ir agrarinis kraštas, bet be dujų ir geležinkelio ir tenai problema yra, kad neturint gamtinių dujų nemažai kur naudoja tas naftos dujas“, – kalbėjo jis.

SND dujos taip pat naudojamos gaminti šilumai, kurie tiekiama apie 92 proc. Mažeikių gyventojų. Anot jmiesto merės Rūtos Matulaitienės, socialiai remtiniems gyventojams pabrangęs šildymas bus kompensuojamas, o į šią grupę nepatenkantiems miestiečiams teks papildomas išlaidas sumokėti patiems.

Įsigaliojus Akcizų įstatymo pataisomis, SND akcizas nuo sausio siekia 368 eurus už toną (su PVM).

S. Gentvilo teigimu, akcizas yra būtinas, nes šios dujos importuojamos iš Rusijos taip remiant šią šalį. Ministras sako, kad gyventojai iki šiol suvartodavo nedidelę dalį šių dujų.

„Buitiniai vartotojai yra be galo mažas dalis, nes daugiausiai suskystintų naftos dujų suvartojame vis dėlto transporte – 75 procentai, bet transporte yra pilnas akcizas, tai yra 304 eurai už toną, tai šita lengvata naudojosi ir gyventojai, ir pramonė“, – teigė S. Gentvilas.

Valstybės duomenų agentūros duomenimis, SND importas iš Rusijos 2022 metais, palyginti su 2021 metais, augo 8,1 karto iki 72,4 tūkst. tonų ir sudarė 55,4 proc. viso šio kuro importo (130,8 tūkst. tonų).

 

Autorius Valdas Pryšmantas / BNS

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis
2024/03/04

Vieni protestuoja, kiti – puotauja

Tuo metu, kai viena žemdirbių skėtinė organizacija – Lietuvos žemės ūkio taryba (LŽŪT) – planavo ūkininkų protesto akcijas, kurios dabar vilnija po visą Europą, kita – Žemės ūkio rūmai (ŽŪR) – ruošėsi dviejų dienų ko...
2024/03/04

Bendruomenės iniciatyva Klaipėdos rajone – pirmieji savarankiško gyvenimo namai

Klaipėdos rajone duris atveria pirmieji savarankiško gyvenimo namai. Savivaldybė jau pasirašė akreditavimo sutartį su kaimo bendruomene „Smilgynai ir kaimynai“, o apgyvendinimo paslaugas pirmieji klientai čia galės gauti ...
2024/03/03

Ūkininkas V. Genys: „Turiu toliau nešti agronominę žinią“

Ukmergės krašto ūkininko Valentino Genio sėkmės paslaptis – geras derlius be plūgo ir sintetinių trąšų. Agronomo diplomą turintis žemdirbys jau 18 metų žemę dirba ekologiškai ir neįsivaizduoja kitokios ūkininkavimo krypt...
2024/03/03

Pardavęs karves braukė ašaras

Skauda širdis visiems, tik valdininkams neįdomu, kodėl nyksta pieno ūkiai. „Lietuvoje išnyks ūkiai, kuriuose yra iki 100 melžiamų karvių“, – spėja Kupiškio r. Šimonių seniūnijos Pelyšių kaimo...
2024/03/03

Prasideda sulos leidimo sezonas: ką svarbu žinoti?

Pavasarį atšilus orams, kai sulos mėgėjai pradeda leisti pirmąją sulą, Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) pataria, kaip tai daryti tinkamai tiek nuosavame miške, tiek valstybei priklausančioje žemėje.  
2024/03/03

„INVL Baltic Farmland“ pelnas pernai išaugo 34 proc. iki 2,64 mln. eurų

Investicijų į žemės ūkio paskirties žemę bendrovės „INVL Baltic Farmland“ audituotas grynasis pelnas 2023 metais siekė 2,64 mln. eurų – 34 proc. daugiau nei 2022 metais.
2024/03/03

Šalčininkų rajono žemdirbių asociacijos vairą perima A. Kulevičius

Kovo 1-ąją įvyko Šalčininkų rajono žemdirbių asociacijos visuotinis narių susirinkimas. Rajono žemdirbiai išsirinko naujos sudėties tarybą ir pirmininką.
2024/03/03

Anestezija – tik gilus miegas ar sudėtinga medicininė procedūra?

Anestezija – tai dirbtinai sukelta būsena, kurios metu pacientui nepatiriant skausmo ar kitų nemalonių jutimų galima atlikti diagnostinius ar gydomuosius veiksmus. Pacientams dažnai kyla klausimų, kaip viskas vyksta, ar tai saugu, ar jie pra...
2024/03/03

Europos Komisija pagaliau imasi veiksmų: keis vilkų apsaugos statusą

Pastaruosius porą metų Europos Sąjungos (ES) valstybės narės garsiai nerimauja dėl vilkų ir kitų stambiųjų plėšrūnų – lokių ir lūšių – populiacijos gausėjimo. Dėl šios tendencijos kyla grėsmė taikiam sambūviui, nes...