Palyginti 2023 m. I pusmetį buvo gauti 58 pranešimai apie įvykius darbe, dėl kurių buvo sunkiai pakenkta darbuotojų sveikatai ir 9 pranešimai apie įvykius darbe, dėl kurių darbuotojai mirė. Taigi palyginti su pernai tuo pačiu laikotarpiu mirtinų nelaimingų atsitikimų darbe šiemet 1 atveju mažiau, o sunkių – 4 atvejais. 2023 m. per I pusmetį eismo įvykių darbe metu tai pat žuvo 4 darbuotojai ir 5 darbuotojams buvo sunkiai pakenkta sveikatai.
Sunkių nelaimingų atsitikimų darbe dažnumo koeficiento, neįskaitant eismo įvykių (nelaimingų atsitikimų darbe skaičiaus, tenkančio 100 000 darbuotojų), įvertis per 2024 m. I pusmetį buvo 3,9, o mirtinų – 0,6. Šio rodiklio įverčiai 2023 m. per I pusmetį atitinkamai buvo 4,0 ir 0,7.
Pagal minėtus 2024 m. I pusmetį gautus pranešimus baigti tirti 3 mirtini ir 37 sunkūs nelaimingi atsitikimai darbe.
Mirtinų ir sunkių nelaimingų atsitikimų darbe, neįskaičiuojant eismo įvykių, pasiskirstymas pagal ekonominės veiklos rūšis (EVR)
Per 2024 m. I ketvirtį mirtinų ir sunkių nelaimingų atsitikimų darbe skaičius (išankstiniais duomenimis) pagal EVR pasiskirstė taip:
Palyginimas su 2023 m. tuo pačiu laikotarpiu
Bendra tiek mirtinų tiek ir sunkių nelaimingų atsitikimų darbe skaičių tendencija yra mažėjanti.
Mirtinų nelaimingų atsitikimų darbe (neskaitant eismo įvykių) skaičius per šių metų pirmą pusmetį palyginus su 2023 m. tuo pačiu laikotarpiu sumažėjo: žemės ūkio (nuo 2 įvykių darbe iki 0), miškininkystės (nuo 2 iki 1), statybos (nuo 3 iki 2) EVR. Padidėjo po 1 atvejį apdirbamosios gamybos EVR (nuo 2 iki 3 įvykių), didmeninės ir mažmeninės prekybos, variklinių transporto priemonių remonto sektoriuje (nuo 0 iki 1 įvykio) bei transporto ir sandėliavimo sektoriuje (nuo 0 iki 1 įvykio).
Sunkių nelaimingų atsitikimų darbe (neskaitant eismo įvykių) skaičius sumažėjo: statybos EVR 2 atvejais (nuo 10 iki 8), žemės ūkio – 1 atveju (nuo 4 iki 3), administracinės ir aptarnavimo veiklos – 2 atvejais (nuo 6 iki 4), profesinės ir mokslinės, techninės veiklos sektoriuje – 2 atvejais (nuo 2 iki 0), viešojo valdymo ir gynybos bei privalomojo socialinio draudimo sektoriuje – 2 atvejais (nuo 2 iki 0), elektros, dujų, garo tiekimo ir oro kondicionavimo EVR – 2 atvejais (nuo 2 iki 0), po 1 atvejį (nuo 1 sunkaus įvykio iki 0) sumažėjo jūrinės žvejybos sektoriuje, meninės pramoginės veiklos EVR, nekilnojamojo turto operacijų EVR bei kitos aptarnavimo veiklos sektoriuje. Tačiau padidėjo transporto ir saugojimo veiklos sektoriuje 5 atvejais (nuo 4 iki 9), apgyvendinimo ir maitinimo paslaugų EVR – 2 atvejais (nuo 0 iki 2), po 1 sunkų atvejį darbe padidėjo švietimo sektoriuje (nuo 1 iki 2), žmonių sveikatos priežiūros ir socialinio darbo EVR (nuo 0 iki 1), didmeninės ir mažmeninės prekybos, variklinių transporto priemonių remonto EVR (nuo 7 iki 8) bei informacijos ir ryšių EVR sektoriuje (nuo 0 iki 1). Toks pat sunkių nelaimingų atsitikimų darbe skaičius išliko apdirbamosios pramonės EVR – po 13 atvejų, miškininkystės sektoriuje – po 2 atvejus bei vandens tiekimo, nuotekų valymo ir atliekų tvarkymo – po 1 atvejį.
Kur ir kodėl?
Be eismo įvykių, kurių metu šiais metais 4 darbuotojai žuvo ir 5 buvo sužaloti (2023 m. I pusmetį eismo įvykių metu taip pat žuvo 4 darbuotojai ir 5 sužaloti), pavojingiausi nelaimingiems atsitikimams darbe įvykti buvo sandėliavimo, transportavimo, pakrovimo, iškrovimo darbai (juos atliekant įvyko 2 mirtini ir 14 sunkių nelaimingų atsitikimų darbe), taip pat statybos darbai – 2 mirtini ir 10 sunkių, medienos apdorojimo ir susiję darbai (1 mirtinas ir 5 sunkūs), miško kirtimo darbai (1 mirtinas ir 1 sunkus), techninių priemonių aptarnavimo darbai (1 mirtinas ir 1 sunkus) bei žemės ūkio darbai – 4 sunkūs nelaimingi atsitikimai darbe.
Nelaimes darbe sąlygojantys veiksniai kasmet išlieka praktiškai tie patys – 2 mirtini ir 17 sunkių nelaimingų atsitikimų darbe įvyko darbuotojui nukritus iš aukščio, 3 darbuotojai žuvo ir 7 buvo sunkiai traumuoti krentančių daiktų ar virstančių medžių, net 16 sunkių nelaimingų atsitikimų darbe įvyko darbuotojams paslydus ar užkliuvus ir nugriuvus, 6 darbuotojai patyrė sunkius sužalojimus dėl veikiančių mechanizmų, 1 darbuotojas mirtinai užduso įkritęs į pjuvenų bokštą, du darbuotojai patyrė sunkias traumas dirbdami su galvijais, dar vienas patyrė sunkius nudegimus. Ne visos nelaimingų atsitikimų aplinkybės baigtos tirti.
Tiriant nelaimingų atsitikimų priežastis nustatyta, kad daugiausia sunkių ir mirtinų nelaimingų atsitikimų darbe, įvykusių per 2024 m. I pusmetį, sąlygojo nepakankama darbuotojų saugos ir sveikatos vidinė kontrolė, netinkamas profesinės rizikos vertinimas ir netinkamas darbų organizavimas ar darbo vietų įrengimas, be to, dažnu atveju patys darbuotojai nesilaikė darbuotojų saugos ir sveikatos taisyklių, nes jie būna nepakankamai instruktuoti ir mokyti.
Aptariamuoju laikotarpiu įvykių darbe metu tarp sunkiai nukentėjusių nustatyti 2 neblaivūs darbuotojai. Nepilnamečiams darbuotojams neįvyko nei vieno sunkaus ar mirtino nelaimingo atsitikimo darbe.
Valstybės duomenų agentūros informacija
Asociatyvi ŪP redakcijos nuotr.: Šiais metais du darbuotojai patyrė sunkias traumas dirbdami su galvijais