Kaunas +0,7 °C Debesuota
Trečiadienis, 4 Grd 2024
Kaunas +0,7 °C Debesuota
Trečiadienis, 4 Grd 2024


Dalia KARPAVIČIENĖ
ŪP korespondentė 

„DeLaval“ melžimo robotas palengvino ūkininko gyvenimą

2024/03/19


Šilalės rajono Palentinio kaimo ūkininkas Gražvydas Kairys, laikantis 72 juodmarges ir holšteinų veislės pienines karves, beveik prieš pusantrų metų įsigijo „DeLaval“ savanoriško melžimo sistemos robotą VMS V300 ir lengvai perėjo prie robotizuoto melžimo savo pieno ūkyje. Perėjimas buvo lengvas todėl, kad projektuojant atkreiptas dėmesys į karvių komfortą, o viso pasiruošimo metu, kad procesas būtų dar sklandesnis, buvo teikiamos konsultacijos. G. Kairio pieno ūkyje surengta atvirų durų diena, į kurią gausiai susirinkę ne tik Šilalės, bet ir kitų rajonų ūkininkai galėjo susipažinti su perėjimo prie robotizuoto melžimo patirtimi, savo akimis pamatyti, kaip ūkyje veikia „DeLaval“ įranga, kaip laikomi gyvuliai.

Nuo penkių karvučių iki robotizuoto ūkio

Ūkininkas G. Kairys, pakvietęs apsilankyti savo ūkyje, sakė, jog robotizuotas ūkininkavimas turi daug privalumų. Pirmiausia, palengvėjo ūkio valdymas, darbas tapo lengvesnis ir greitesnis. Stengdamasis, kad karvės, melžiamos roboto, patirtų kuo mažiau streso, ramiau reaguotų, ūkininkas pasirinko „DeLaval“ melžimo sistemą VMS V300, sukurtą siekiant tiekti geresnės kokybės pieną, užtikrinti geresnę gyvūnų sveikatą ir daugiau laisvės pačiam ūkininkui.

kairiu ukis
2008 m. Gražvydo Kairio ūkyje pastatytas naujas tvartas, kuriame prieš beveik 1,5 m. įdiegtas melžimo robotas.

Atvirų durų dienos svečiai galėjo apžiūrėti VMS robotą, stebėti išmanųjį ūkio valdymą, susipažinti su robotizuotais šėrimo sprendimais. Ūkininkas aprodė erdvioje fermoje laikomus palaidus gyvulius. G. Kairys „Ūkininko patarėjui“ pasakojo, jog, diegiant „DeLaval“ melžimo robotą, daug padėjo šios firmos ūkių konsultantė Ona Ambrazaitytė, už tai ūkininkas yra labai dėkingas. Melžimo robotas per beveik 1,5 m. G. Kairio ūkyje dirbo beveik be sutrikimų. „Jei ir atsitiktų kas nenumatyto, robotas sugestų, esu užtikrintas, kad „DeLaval“ puikaus serviso darbuotojai bet kuriuo paros metu atvyks ir greitai suremontuos“, – apie pasitikėjimą „DeLaval“ kalbėjo Šilalės r. ūkininkas.

Ona Ambrazaitytė
Daug pagalbos diegiant „DeLaval“ įrangą teikia šios įmonės ūkių konsultantė Ona Ambrazaitytė (kairėje).

G. Kairys ir jo žmona Rasa ūkininkauti pradėjo dar 1990 metais. Iš pradžių laikė vos penkias karvutes, kiaulių. Kai bandą padidino iki 17 karvių, buvo priverstas pasistatyti naują tvartą. „2008 m. man atrodė, kad naujasis statinys yra per didelis, bet dabar – kaip tik. Jei norėtume dar daugiau gyvulių laikyti, nebetilptume“, – pasakojo ūkininkas. Ir tvartas, ir Kairių gyvenamasis namas stovi vienas šalia kito, tačiau nesijaučia jokių specifinių kvapų, nes ūkininkas naudoja specialius biopriedus srutoms. Pavyzdingai tvarkoma visa Kairių sodyba – Rasos gimtinė. Gražvydo tėviškė – vos už 3 km.

kairiu ukis
Erdviame tvarte karvės laikomos palaidos, drąsiai eina ne tik prie melžimo roboto, bet ir prie šeimininkų.

Bendradarbiavimas ir, pasak ūkininko, jo draugystė su „DeLaval“ prasidėjo prieš du dešimtmečius, kai įsigijo mėšlo šalinimo skreperį, o 2008-aisiais įsirengė 6 vietų melžimo aikštelę. Tačiau įsigyti melžimo roboto vis nesiryždavo dėl įvairių priežasčių. Viena iš jų – maža superkamo pieno kaina, labiausiai ir sulaikiusi nuo naujų investicijų. Tik paragintas sūnaus Artūro 2022 m. G. Kairys pagaliau įsigijo melžimo robotą VMS V300. „Sūnus man vis sakydavo, kad užtenka parodose į „DeLaval“ melžimo robotus žiūrėti, reikia pirkti. Tai ir turim“, – džiaugėsi ŪP pašnekovas. Ūkininkas jau spėjo įsitikinti, kad pirkinys nenuvylė. Prieš įsigydamas melžimo robotą, G. Kairys su sūnumi aplankė nemažai tokią įrangą jau įsigijusių ūkių.

„DeLaval“ VMS V300 melžimo robotas
Naujausia ir pasiteisinusi investicija Gražvydo Kairio ūkyje – „DeLaval“ VMS V300 melžimo robotas

Pieno ūkio šeimininko nuomone, labai reikalinga ir naudinga investicija turėtų atsipirkti per keletą metų. „Robotukas dirba visu pajėgumu, nes turi pamelžti 70 karvių. Gražu man žiūrėti, kaip karvės prie roboto drąsiai eina, taip pat, kaip ir į melžimo aikštelę. Pasaka! O buvau viskam karingai pasiruošęs“, – įspūdžiais dalijosi ūkininkas.

„DeLaval“ savanoriško melžimo sistema VMS – pagrindinė priemonė, leidžianti padidinti karvių produktyvumą ir ilgaamžiškumą, sumažinanti vienam litrui pagaminto pieno tenkančių darbo valandų skaičių. G. Kairys dar yra įsigijęs „DeLaval“ aušintuvą, ventiliatorius, karvių kilimus. Ūkininkas, pasinaudojęs Europos Sąjungos (ES) parama pagal Nitratų direktyvą, įsirengė mėšlidę, įsigijo traktorių ir visą pašarų ruošimo techniką.

Ūkininkauja ir G. Kairio sūnus Artūras, po darbo užsienyje ir šešerių metų savanoriavimo Lietuvos kariuomenėje grįžęs namo. Jaunas vyras išmoko gyvuliams leisti vaistus, baigė sėklintojo kursus. A. Kairys augina bulius.

arturas kairys
Artūras Kairys sakė esantis už naujas, modernias technologijas, todėl ir prikalbino savo tėvą ūkyje pagaliau įsidiegti melžimo robotą.

Apie kokybiškus savo gamybos žolinius pašarus pieno ūkui ir apie dirbtinį intelektą

Atvirų durų dienos renginys Palentinyje sulaukė didelio susidomėjimo. Susipažinti su G. Kairio ūkio modernizavimu, savo akimis pamatyti, kaip dirba „DeLaval“ melžimo robotas, pasiklausyti įvairių pranešimų susirinko kelios dešimtys ūkininkų ne tik iš Šilalės, bet ir iš Kelmės, Mažeikių, Telšių rajonų. Ūkininkai ne tik dėmesingai klausė įvairios įdomios ir naudingos jiems informacijos, bet ir buvo aktyvūs: diskutavo, teiravosi, tikslinosi, išsakė ir pasiūlymų.

VšĮ „Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba“ Šilalės biuro vadovė, gyvulininkystės konsultantė Jūratė Ciparienė pasakojo apie kokybiškus savos gamybos žolinius pašarus pieno ūkiui, apžvelgė ES paramos aktualijas, patarė, kaip tinkamai pasirinkti investicijas.

Šėrimo ir Pieno šaldymo sistemų produktų vadovas Baltijos šalims Giedrius Momgaudis pristatė šėrimo sprendimus pienininkystės ūkiuose. Ūkininkas Vilius Jankauskas iš Mažeikių r., turintis 50 karvių, kurio ūkyje neseniai įrengtas „Optimat Standart“ robotizuotas pašarų dalytuvas, papasakojo, kad bandos pieno primilžis jau pirmosiomis dienomis padidėjo nuo 400 l iki 700 l per dieną. DeLaval“ prekių grupės vadovas Tadas Gudauskas, supažindino su dirbtiniu intelektu ūkiuose, pažymėjo, jog būtent dirbtinis intelektas leidžia robotizacijos sprendimus panaudoti dar efektyviau. Pranešimuose akcentuota, kad žemės ūkio robotai ne tik didina našumą, bet ir prisideda prie darbo ir ekonomikos augimo. Melžimas sudaro apie 40 proc. viso darbo laiko ūkyje, šėrimas yra antroje vietoje.

„DeLaval“ istorija siekia 1878 m., kai švedas Gustavas de Lavalis išrado ir užpatentavo išcentrinį separatorių, melžimo aparatą, garo turbiną ir dar daug kitų išradimų. Iki šių dienų bendrovė dirba ūkininkų naudai, siekia rasti naujų būdų ir sprendimų, skatinančių pieno gamybos pažangą, gerinti pieno kokybę, maisto gamybą, gyvulių gerovę, aplinką tiek gyvuliams, tiek ir melžėjams. Atvirų durų renginiai – vienas iš šių tikslų siekimo būdų.

 

Autorės nuotraukos

Viršelio nuotr.: Gražvydas ir Rasa Kairiai Palentinyje (Šilalės r.) ūkininkauja nuo 1990 m., o prieš du dešimtmečius pradėjo bendradarbiauti ir draugauti su „DeLaval“ bendrove.

Nr. 65/7

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis