Ashburn +28,3 °C Debesuota
Šeštadienis, 21 Rgs 2024
Ashburn +28,3 °C Debesuota
Šeštadienis, 21 Rgs 2024


Žemės ūkio ministerija
 

Dėmesys ir parama trumpoms tiekimo grandinėms nemažėja

2023/05/29


Nuo birželio 1 iki liepos 31 d. laukiama paraiškų pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos (KPP) priemonės „Bendradarbiavimas“ veiklos sritį „Parama trumpoms tiekimo grandinėms ir vietos rinkoms skatinti vietos lygmeniu“. Yra remiamas ir skatinamas paramos gavėjų bendradarbiavimas, todėl paraišką būtina teikti kartu su partneriais. Šio paraiškų teikimo etapo biudžetas – 4 870 243 Eur paramos lėšų.

Kas gali pretenduoti į paramą?

Į paramą gali pretenduoti fiziniai asmenys, užsiimantys žemės ūkio, maisto produktų gamyba ir (arba) perdirbimu, ir (arba) rinkodara, savo vardu įregistravę ūkininko ūkį ir valdą, kurie gali būti pareiškėjais, partneriais ir tarpininkais.

Į paramą gali pretenduoti ir privatūs juridiniai asmenys, užsiimantys žemės ūkio, maisto produktų gamyba ir (arba) perdirbimu, ir (arba) rinkodara, atitinkantys mažoms ir vidutinėms įmonėms (MVĮ) keliamus reikalavimus, nurodytus Lietuvos Respublikos smulkiojo ir vidutinio verslo plėtros įstatyme, kurie gali būti pareiškėjais, partneriais ir tarpininkais.

Paraiškas gali teikti ir privatūs juridiniai asmenys, kurie užsiima žemės ūkio ir maisto produktų realizavimu (prekyba) ir atitinka MVĮ keliamus reikalavimus. Jie gali būti pareiškėjais, partneriais ir tarpininkais. Taip pat – viešieji juridiniai asmenys, veikiantys nustatyta tvarka ir atitinkantys MVĮ keliamus reikalavimus. Jie gali būti partneriais ir tarpininkais.

Projekto partneris – fizinis ir (ar) juridinis asmuo, dalyvaujantis įgyvendinant ir (ar) finansuojant projektą pagal prieš paraiškos pateikimą pareiškėjo ir jo partnerių pasirašytą jungtinės veiklos sutartį. Pareiškėjai ir partneriai projektą įgyvendina kartu kaip projekto grandinės dalyviai.

Koks paramos dydis ir intensyvumas?

Trumpoms tiekimo grandinėms numatoma parama yra diferencijuota, nustatyti trys paramos lygiai:

  • pagal 1 paramos schemą - žemės ūkio subjektų bendradarbiavimas skatinant tiesioginius pardavimus – iki 150 tūkst. Eur;
  • pagal 2 paramos schemą – pardavimų skatinimas, orientuotas į didesnės apimties produkcijos realizavimą vietinėje teritorijoje – iki 250 000 Eur;
  • pagal 3 paramos schemą – žemės ūkio produkcijos realizavimo tinklų vystymas – iki 1, 5 mln. Eur. Kuriant regioninio lygmens žemės ūkio produkcijos realizavimo tinklą (regioninį logistikos centrą) patalpų nuomos pagrindu didžiausia paramos suma – iki 700 tūkst. Eur, o statant regioninį logistikos centrą – iki 1,5 mln. Eur.

Paramos intensyvumas

100 proc. paramos intensyvumas taikomas tinkamoms projekto einamosioms bendradarbiavimo ir einamosioms projekto įgyvendinimo išlaidoms, skatinamosios veiklos, susijusios su trumposios tiekimo grandinės plėtra, ir bendrosioms išlaidoms, o 60 proc. paramos intensyvumas taikomas tinkamoms projekto verslo plano įgyvendinimo išlaidoms.

Itin naudinga smulkesniems

Trumpų tiekimo grandinių plėtra skatina tiesioginius žemės ūkio ir maisto produktų pardavimus ne tik kaimo vietovėse, bet ir miestuose, taip sukuriant papildomą pridėtinę vertę žemės ūkio sektoriuje. Jos sumažina galimų tarpininkų tarp gamintojo ir galutinio vartotojo skaičių, taip pat produkcijos transportavimo ir pardavimo kaštus, žemės ūkio ir maisto produktus susieja su kilmės vieta.

Tai turi reikšmingą įtaką, užtikrinant labai smulkių, smulkių ir vidutinių ūkių pajamų augimą, gyvybingumą, aktyvesnę gamintojų integraciją į maisto tiekimo grandinę. Be to, ši priemonė prisideda prie aplinkos apsaugos ir visuomenės sveikatos gerinimo tikslų, nes ja skatinamas vietinės produkcijos vartojimas, ypatingą dėmesį skiriant ekologiškai bei pagal maisto kokybės sistemas užaugintai produkcijai, dėl transportavimo kaštų optimizavimo mažinamas anglies pėdsakas.

2014–2020 m. veiklos sričiai „Parama trumpoms tiekimo grandinėms ir vietos rinkoms skatinti vietos lygmeniu“ skirta apie 14,2 mln. Eur, o patvirtinta paramos suma – beveik 3,2 mln. Eur, patvirtintos 28 paraiškos.

Itin svarbu tai, kad pagal KPP priemonės „Bendradarbiavimas" veiklos sritis yra remiami tie pareiškėjai, kurie bendradarbiauja: kartu teikia paraišką ir kartu įgyvendina projektą. Tai ūkiams, ypač smulkesniems, labai naudingas procesas, nors į jį ūkininkai aktyviau įsitraukė ne iš karto, bet palaipsniui, kai pajuto apčiuopiamą priemonės teikiamą naudą.

Strateginiame plane parama teikiama pagal jau veikiančius KPP modelius

Trumpoms tiekimo grandinėms didelis vaidmuo skiriamas ir Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginiame plane (SP). Tikimasi, kad trumpų tiekimo grandinių plėtra bus dar aktyvesnė, juolab kad tai siejasi su viena Žaliojo kurso sudėtinių dalių – strategija „Nuo lauko iki stalo".

SP 2023–2027 m. tam skirta 10 mln. Eur. Vidutinė paramos suma projektui bus diferencijuojama pagal projekto tikslus ir apimtis: pagal 1-ąjį paramos modelį – žemės ūkio subjektų bendradarbiavimas – 150 000 Eur; pagal 2-ąjį paramos modelį – žemės ūkio subjektų bendradarbiavimas, orientuotas į didesnės apimties produkcijos realizavimą vietinėje teritorijoje – 250 000 Eur; pagal 3-ąjį paramos modelį bus remiamas žemės ūkio produkcijos realizavimo tinklo įkūrimas, tam skiriant iki 1 500 000 Eur.

Paramos intensyvumas – nuo 20 iki 60 proc. verslo plano įgyvendinimo išlaidoms, 100 proc. – bendrosioms projekto einamosioms bendradarbiavimo ir kitoms išlaidoms.

Paramos galės prašyti ūkininkai, užsiimantys žemės ūkio ir (ar) maisto produktų gamybos, ir (ar) perdirbimo veikla; juridiniai asmenys, užsiimantys žemės ūkio ir (ar) maisto produktų gamybos, perdirbimo, rinkodaros, ir (ar) maisto produktų realizavimo veikla.

Išlieka svarbi sąlyga, kad parama bus skiriama projektams, kuriuose dalyvauja ne mažiau kaip du subjektai, užsiimantys žemės ūkio, maisto produktų gamyba, perdirbimu, rinkodara, maisto produktų realizavimo (prekybos jais) veikla.

Dalintis