Ashburn +19,3 °C Debesuota
Pirmadienis, 29 Geg 2023
Ashburn +19,3 °C Debesuota
Pirmadienis, 29 Geg 2023

Rūta VAITKEVIČIŪTĖ
„Rasų“ redaktorė
 

Derlingo ir estetiško šiltnamio receptas

2023/05/26


Pastaraisiais metais žmonės ne tik daug dalijasi daržininkavimo šiltnamyje patirtimi, pasakoja apie auginamas daržoves, jų priežiūrą, pastangas kovoti su ligomis ir kenkėjais. Vis dažniau dairomės tvarkingo, nesunkiai prižiūrimo ir estetiško šiltnamio pavyzdžių. Tačiau tai padaryti ne taip paprastai, kaip gali pasirodyti. Štai, ką apie tai galvoja išties gražaus ir jaukaus šiltnamio šeimininkė Dalia Paužolienė.

Dažnai šiltnamiuose tenka vaikštinėti žeme, kuri laistant tampa purvu, byra džiūstantys augalų lapai, žiedeliai, rudeniop akys kliūva už neišvaizdžių, derlių jau atidavusių ir nykti pradėjusių augalų. Visa tai suvaldyti ir kasdien išlaikyti švarą pakankamai ankštoje erdvėje yra nemenkas iššūkis. Tačiau žvilgtelėjus į jūsiškį šiltnamį, iškart kyla noras turėti tokį patį. Kaip Jums tai pavyksta?

Šiltnamyje daržoves auginu šešerius metus. Tvarkingas ir gražus daržas buvo sena svajonė. Nors pirmasis šiltnamis buvo visai nepanašus į dabartinį, visada jame palaikiau tvarką ir švarą. Manau, visi šiltnamių įrengimo variantai yra geri, nesvarbu, ar jame takelis išklotas plytelėmis, ar jo visai nėra, svarbu, kad būtų malonu jame auginti ir tvarkytis. Tik kiekvienas pasirenka tokį variantą, koks patinka.

Mano svajonių šiltnamis turėjo būti gražus, švarus ir tvarkingas, tad tokį ir įrengiau. Žinoma, tai reikalauja daug laiko, nes jį reikia prižiūrėti, bet man tai malonus užsiėmimas. Socialiniuose tinkluose sukūriau paskyrą „Daržasodis“, kurioje dalinuosi svajonių daržo ir sodo idėjomis, taip pat patarimais ir akimirkomis, dėl kurių gera gyventi ne mieste.

Rūpestėliai šiltnamyje Daliai Paužolienei – tarsi meditacija.

Esu dviejų vaikų mama, tai pirmiausia daržininkavimas svarbus dėl jų. Vasarą uogos, daržovės, net mažus pomidoriukus jie skina kaip saldainius. Daržo puoselėjimas man tarsi meditacija, laiko neskaičiuoju. Grįžusi po darbo visada pirmiausia lekiu visko apžiūrėti, nes tai geriausia poilsio forma.

Nuo ko pradėjote įrengdama šiltnamį?

Galvoje turėjau viziją, kaip jis turi atrodyti, o visos kitos idėjos atėjo palaipsniui, vyko kūrybinis procesas. Labiausiai dėkinga esu vyrui Giedriui už kantrybę ir pagalbą įgyvendinat mano sumanymus. Jis surinko konstrukciją, betonavo takelius, klijavo plyteles, o aš buvau tik pagalbininkė. Kai šiltnamis jau buvo pastatytas, visi kiti įrengimo ir dekoravimo darbai buvo malonus kūrybinis procesas. Dažiau lentynas, jas išpiešiau, ieškojau tinkamų vazonėlių ir laistytuvų. Prie šiltnamio derinau ir pakeliamas lysves lauke.

Dairantis po Jūsų šiltnamį, atrodo kiekviena detalė atlieka savą funkciją, kiekvienas daiktas turi savo vietą. Smalsu, ar tokių sumanymu sėmėtės iš kitų daržininkų patirties, ar kilo tiesiog iš kasdienių poreikių?

Esu pedantė. Viskas turi turėti savo vietą ir turi būti sustyguota, tad šiltnamis – ne išimtis. Planavau, ieškojau visokių pavyzdžių, bet viskas ėjosi natūraliai. Vieni dalykai atsirado dėl grožio, kiti – dėl patogumo. Kiekvieną sezoną randu, ką patobulinti ar įgyvendinti kitą daržininkavimo sezoną.

Turbūt kaip ir daugelis daržininkų susiduriu su vietos trūkumu. Kai rinkausi šiltnamį, skaičiavau, kiek ir ko sodinsiu, kad viskam užtektų vietos, bet dabar norėčiau didesnio. Galėčiau įrengti darbo kampelį su darbastaliu, kur laikyčiau vazonėlius, žemes ir įrankius. Jau turiu viziją, kaip viskas turėtų atrodyti, tad tikiuosi ateityje pavyks tai įgyvendinti.

Nuotraukoje matyti, kad palei kraštą šiltnamio konstrukcija papildyta specialiais lankais, ant kurių pritvirtinta agroplėvelė. Ja tikriausiai pridengiate jaunus, lepius daigelius šaltomis pavasario naktimis. Papasakokite, kaip tai sugalvojote.

Kai balandį daigus nuo palangių išnešdavau grūdintis į šiltnamį, naktimis tekdavo juos apkloti nuo šalnų. Vakarais smeigdavau atramas ir dangstydavau agroplėvele, o rytais viską nuklodavau, nes saulė prišildydavo ir būdavo karšta.

Rudenį internete pamačiau tokį šiltnamiuką, kurį galima sukonstruoti didesnio viduje ir pagalvojau, kad būtų labai patogu jame laikyti daigelius. Šį pavasarį jį surinkau ir jame apgyvendinau daigus. Puikus ir pasiteisinęs sprendimas. Naktimis šiltnamiuką užsegu ir daigai nesušąla, o rytais atsegu ir, būdami po juo, daigai nenudega saulėje. Kai šalnos praeina ir daigai paauga, susodinu į nuolatinę vietą ir šiltnamiuką naudoju lauko lysvėms apkloti.

Kada pirmieji naujo daržininkavimo sezono daigai atkeliauja į šiltnamį?

Viską lemia orai. Kadangi šiltnamis nešildomas (tyliai pasvajoju, kad ateityje būtinai tokį turėsiu), daigus nešu, kai oras jau pakankamai sušyla, kai dienomis būna vis daugiau saulės, o naktys negrasina dideliu šalčiu. Dažniausiai tai būna balandžio pradžia. Daigams augti šiltnamyje ne tas pats, kaip ant palangės – jie gauna daugiau šviesos, be to, užsigrūdinę prie žemesnės temperatūros, būna tvirtesni.

Kokių daržovių paprastai auginate?

Anksti pavasarį vieną šiltnamio kampelį skiriu pirmiesiems žalumynams: salotoms, gražgarstėms, svogūnų laiškams, krapams, ridikėliams. Kai šis derlius baigiasi, ateina eilė pomidorams, paprikoms ir agurkams.

Kasmet sodinu vis kitaip, bet visuomet planuoju ir net nubraižau planelį, kas ir kur bus pasodinta. Noriu, kad viskas būtų tvarkinga, pagal dydį ir spalvas. Pagal dydį augalus sodinu taip, kad paskui būtų patogu prie jų prieiti ir juos prižiūrėti, o spalvas derinu pagal tą sezoną auginamas veisles.

Šiemet vienoje ir kitoje šiltnamio pusėje augs pomidorai, tad pirmiausia suskaičiavau, kiek aukštaūgių, kiek žemaūgių, kiek raudonų, kiek geltonų ir kiek juodų, na, o tada dėlioju taip, kad abiejose pusėse ir tose pačiose vietose augtų tos pačios veislės. Pagal spalvas sodinu taip, kad derliaus metu pomidorų spalvos būtų vienodai susimaišiusios, o ne bet kur užaugęs geltonas ar juodas pomidoras.

Jūsų šiltnamyje kabo ir ant žemės pastatyti dekoratyvūs žibintai. Ar jie labiau dėl grožio, ar dar kitaip juos naudojate?

Ir dėl grožio, ir dėl šilumos. Vieni veikia su saulės baterija ir tinka šiltnamį apšviesti vakare, kituose įstatau žvakes ir naudoju naktimis, kai pavasarį dar būna šalnų. Jeigu šie žibintai neatlieka tiesioginės funkcijos, tarnauja kaip puiki, jaukumo suteikianti dekoracija.

Pasidairius po interneto platybes, galima rasti nuotraukų, kur šiltnamiai labiau primena jaukias mini oranžerijas – daržovių lysves ar vazonus paįvairina dekoratyvūs, žydintys augalai, viduje galima prisėsti ir besišnekučiuojant atsigerti kavos ar arbatos. Jūsų šiltnamyje išlaikyta pirminė šio statinio funkcija ir jame akivaizdžiai dominuoja daržovės. Vis tik esate padariusi ir šiokių tokių korekcijų – nuotraukoje matosi, kad įrengėte lentynėlių vazoniniams augalams. Kodėl?

Dėl jaukumo. Pavasarį, kai dar nėra taip karšta, ten auginu gėles, noriu, kad būtų gražu. Taip pat praverčia, kai per vasaros audras reikia sunešti lauko vazonus su augalais, kad nenukentėtų. Šiemet vazonuose auginu svyrančius pomidorus, tad jie ten puikiai atrodys.

Kaip atrodo Jūsų šiltnami rudenį, kai visas derlius jau nuraškytas? Kaip jį paruošiate žiemai?

Šiltnamyje augalai gyvena iki rugsėjo pabaigos. Kai derlius baigiasi, būtinai jį sutvarkau. Išraunu visus augalus, žoles ir būtinai nuplaunu šiltnamio sieneles. Tai darau dukart: rudenį, kai baigiasi derlius, ir anksti pavasarį. Nenuplovus ar nedezinfekavus šiltnamio atsiranda didelė tikimybė sulaukti grybelinių ligų ir kenkėjų, ypač jei jų buvo praėjusį sezoną.

Ar artimiausiuose planuose yra kokių nors šiltnamio patobulinimo planų?

Šiam sezonui jau esu pasiruošusi, o ateityje svajoju turėti didelį šildomą šiltnamį su darbiniu kampeliu augalams sodinti ir jaukiu kampeliu poilsiui.

 

Dalios Paužolienės nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/05/28

Bulvės „bėga“ iš daržininkų laukų

Daržininkai pradėjo naująjį sezoną. Kokioms daržovėms jie skirs prioritetą, paaiškės tik po pasėlių deklaravimo. Apžvelgiant pastarųjų metų statistiką matyti, kad mažėja bulvių plotai. Nesitikima, kad šiemet jų bus auginama daugiau. ...
2023/05/28

Vakarų Ukrainoje ir Lietuvoje buvo patys galingiausi antisovietinio pasipriešinimo židiniai visoje Rytų Europoje

„Mažai Lietuvos istorikams ir visuomenei žinomas faktas yra tai, kad Ukrainos sukilėlių armijos (UPA) gretose buvo ir lietuvių. Ukrainos istorikas ir žurnalistas Olegas Stecišinas 2015 m. Lvove ukrainiečių kalba išleido knygą &...
2023/05/28

Kaip apsaugoti šunį nuo erkių?

Pievoms pražydus – jomis mėgaujamės tiek mes, tiek ir augintiniai, tačiau svarbu nepamiršti, jog jose glūdo jau pabudusios ir pavojingos erkės. Erkės platina itin pavojingas šunims ligas, todėl labai svarbu laiku gyvūnus apsaug...
2023/05/28

Studentė Kamilė: visi esame čia dėl vieno tikslo – agrosektoriaus ateities kūrimo

VDU ŽŪA langas: LAUŽOME STEREOTIPUS! Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademiją (VDU ŽŪA) kasmet papildo būrys veržlių, smalsių jaunuolių. Jie – stereotipų laužytojai, drąsius sprendimus priėmę asmenys, kurie yra pavyzdys, jog i&scar...
2023/05/28

Pasėlių stebėjimas – situacija Molėtų rajone

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba (LŽŪKT) kviečia sužinoti, kokia pasėlių situacija Molėtų rajone. Ją komentuoja LŽŪKT Molėtų r. biuro augalininkystės konsultantė Gabija Baltramaitytė.
2023/05/28

NATO viršūnių susitikimas: oro uostuose keičiami skrydžiai, ieškoma darbuotojų

Vilniuje liepą laukiant didžiausio ir svarbiausio šalies organizuojamo renginio – NATO viršūnių susitikimo, pasiruošimas jau vyksta ir šalies oro uostuose – orlaivių aptarnavimo bendrovės ieško papild...
2023/05/28

Gamtininkai ragina be reikalo neliesti gyvūnų jauniklių

Gamtoje šiuo metu – naujos gyvybės metas. Paukščiai rūpinasi besiplunksnuojančiais mažyliais, žvėrys savo guoliuose glaudžia neseniai į pasaulį atėjusius jauniklius. Tačiau visko pasitaiko: kartais paukščiukai išk...
2023/05/28

Pomidorai – tarsi pūko pataluose

Gegužės šalnos neatšaldė kolekcininkų noro ir šiemet auginti pūkuotus pomidorus. Šiais tarsi švelniu aksomu dengtais pomidorais grožėtis kviečia kolekcininkė Sandra Šimkevičė iš Alytaus. Jeigu pamir...
2023/05/28

Energijos kainos Lietuvoje mažėja

Lietuvos energetikos agentūros (LEA) ekspertų duomenimis, praėjusią savaitę dujų kainos sumažėjo 4,4 proc., vidutinė elektros kaina mūsų šalyje per savaitę mažėjo 12,8 proc., dyzelinas ir benzinas toliau pinga, o biokuro kainos išlie...