Ashburn +28,3 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 23 Geg 2024
Ashburn +28,3 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 23 Geg 2024

Rūta VAITKEVIČIŪTĖ
„Rasų“ redaktorė
 

Derlingo ir estetiško šiltnamio receptas

2023/05/26


Pastaraisiais metais žmonės ne tik daug dalijasi daržininkavimo šiltnamyje patirtimi, pasakoja apie auginamas daržoves, jų priežiūrą, pastangas kovoti su ligomis ir kenkėjais. Vis dažniau dairomės tvarkingo, nesunkiai prižiūrimo ir estetiško šiltnamio pavyzdžių. Tačiau tai padaryti ne taip paprastai, kaip gali pasirodyti. Štai, ką apie tai galvoja išties gražaus ir jaukaus šiltnamio šeimininkė Dalia Paužolienė.

Dažnai šiltnamiuose tenka vaikštinėti žeme, kuri laistant tampa purvu, byra džiūstantys augalų lapai, žiedeliai, rudeniop akys kliūva už neišvaizdžių, derlių jau atidavusių ir nykti pradėjusių augalų. Visa tai suvaldyti ir kasdien išlaikyti švarą pakankamai ankštoje erdvėje yra nemenkas iššūkis. Tačiau žvilgtelėjus į jūsiškį šiltnamį, iškart kyla noras turėti tokį patį. Kaip Jums tai pavyksta?

Šiltnamyje daržoves auginu šešerius metus. Tvarkingas ir gražus daržas buvo sena svajonė. Nors pirmasis šiltnamis buvo visai nepanašus į dabartinį, visada jame palaikiau tvarką ir švarą. Manau, visi šiltnamių įrengimo variantai yra geri, nesvarbu, ar jame takelis išklotas plytelėmis, ar jo visai nėra, svarbu, kad būtų malonu jame auginti ir tvarkytis. Tik kiekvienas pasirenka tokį variantą, koks patinka.

Mano svajonių šiltnamis turėjo būti gražus, švarus ir tvarkingas, tad tokį ir įrengiau. Žinoma, tai reikalauja daug laiko, nes jį reikia prižiūrėti, bet man tai malonus užsiėmimas. Socialiniuose tinkluose sukūriau paskyrą „Daržasodis“, kurioje dalinuosi svajonių daržo ir sodo idėjomis, taip pat patarimais ir akimirkomis, dėl kurių gera gyventi ne mieste.

Rūpestėliai šiltnamyje Daliai Paužolienei – tarsi meditacija.

Esu dviejų vaikų mama, tai pirmiausia daržininkavimas svarbus dėl jų. Vasarą uogos, daržovės, net mažus pomidoriukus jie skina kaip saldainius. Daržo puoselėjimas man tarsi meditacija, laiko neskaičiuoju. Grįžusi po darbo visada pirmiausia lekiu visko apžiūrėti, nes tai geriausia poilsio forma.

Nuo ko pradėjote įrengdama šiltnamį?

Galvoje turėjau viziją, kaip jis turi atrodyti, o visos kitos idėjos atėjo palaipsniui, vyko kūrybinis procesas. Labiausiai dėkinga esu vyrui Giedriui už kantrybę ir pagalbą įgyvendinat mano sumanymus. Jis surinko konstrukciją, betonavo takelius, klijavo plyteles, o aš buvau tik pagalbininkė. Kai šiltnamis jau buvo pastatytas, visi kiti įrengimo ir dekoravimo darbai buvo malonus kūrybinis procesas. Dažiau lentynas, jas išpiešiau, ieškojau tinkamų vazonėlių ir laistytuvų. Prie šiltnamio derinau ir pakeliamas lysves lauke.

Dairantis po Jūsų šiltnamį, atrodo kiekviena detalė atlieka savą funkciją, kiekvienas daiktas turi savo vietą. Smalsu, ar tokių sumanymu sėmėtės iš kitų daržininkų patirties, ar kilo tiesiog iš kasdienių poreikių?

Esu pedantė. Viskas turi turėti savo vietą ir turi būti sustyguota, tad šiltnamis – ne išimtis. Planavau, ieškojau visokių pavyzdžių, bet viskas ėjosi natūraliai. Vieni dalykai atsirado dėl grožio, kiti – dėl patogumo. Kiekvieną sezoną randu, ką patobulinti ar įgyvendinti kitą daržininkavimo sezoną.

Turbūt kaip ir daugelis daržininkų susiduriu su vietos trūkumu. Kai rinkausi šiltnamį, skaičiavau, kiek ir ko sodinsiu, kad viskam užtektų vietos, bet dabar norėčiau didesnio. Galėčiau įrengti darbo kampelį su darbastaliu, kur laikyčiau vazonėlius, žemes ir įrankius. Jau turiu viziją, kaip viskas turėtų atrodyti, tad tikiuosi ateityje pavyks tai įgyvendinti.

Nuotraukoje matyti, kad palei kraštą šiltnamio konstrukcija papildyta specialiais lankais, ant kurių pritvirtinta agroplėvelė. Ja tikriausiai pridengiate jaunus, lepius daigelius šaltomis pavasario naktimis. Papasakokite, kaip tai sugalvojote.

Kai balandį daigus nuo palangių išnešdavau grūdintis į šiltnamį, naktimis tekdavo juos apkloti nuo šalnų. Vakarais smeigdavau atramas ir dangstydavau agroplėvele, o rytais viską nuklodavau, nes saulė prišildydavo ir būdavo karšta.

Rudenį internete pamačiau tokį šiltnamiuką, kurį galima sukonstruoti didesnio viduje ir pagalvojau, kad būtų labai patogu jame laikyti daigelius. Šį pavasarį jį surinkau ir jame apgyvendinau daigus. Puikus ir pasiteisinęs sprendimas. Naktimis šiltnamiuką užsegu ir daigai nesušąla, o rytais atsegu ir, būdami po juo, daigai nenudega saulėje. Kai šalnos praeina ir daigai paauga, susodinu į nuolatinę vietą ir šiltnamiuką naudoju lauko lysvėms apkloti.

Kada pirmieji naujo daržininkavimo sezono daigai atkeliauja į šiltnamį?

Viską lemia orai. Kadangi šiltnamis nešildomas (tyliai pasvajoju, kad ateityje būtinai tokį turėsiu), daigus nešu, kai oras jau pakankamai sušyla, kai dienomis būna vis daugiau saulės, o naktys negrasina dideliu šalčiu. Dažniausiai tai būna balandžio pradžia. Daigams augti šiltnamyje ne tas pats, kaip ant palangės – jie gauna daugiau šviesos, be to, užsigrūdinę prie žemesnės temperatūros, būna tvirtesni.

Kokių daržovių paprastai auginate?

Anksti pavasarį vieną šiltnamio kampelį skiriu pirmiesiems žalumynams: salotoms, gražgarstėms, svogūnų laiškams, krapams, ridikėliams. Kai šis derlius baigiasi, ateina eilė pomidorams, paprikoms ir agurkams.

Kasmet sodinu vis kitaip, bet visuomet planuoju ir net nubraižau planelį, kas ir kur bus pasodinta. Noriu, kad viskas būtų tvarkinga, pagal dydį ir spalvas. Pagal dydį augalus sodinu taip, kad paskui būtų patogu prie jų prieiti ir juos prižiūrėti, o spalvas derinu pagal tą sezoną auginamas veisles.

Šiemet vienoje ir kitoje šiltnamio pusėje augs pomidorai, tad pirmiausia suskaičiavau, kiek aukštaūgių, kiek žemaūgių, kiek raudonų, kiek geltonų ir kiek juodų, na, o tada dėlioju taip, kad abiejose pusėse ir tose pačiose vietose augtų tos pačios veislės. Pagal spalvas sodinu taip, kad derliaus metu pomidorų spalvos būtų vienodai susimaišiusios, o ne bet kur užaugęs geltonas ar juodas pomidoras.

Jūsų šiltnamyje kabo ir ant žemės pastatyti dekoratyvūs žibintai. Ar jie labiau dėl grožio, ar dar kitaip juos naudojate?

Ir dėl grožio, ir dėl šilumos. Vieni veikia su saulės baterija ir tinka šiltnamį apšviesti vakare, kituose įstatau žvakes ir naudoju naktimis, kai pavasarį dar būna šalnų. Jeigu šie žibintai neatlieka tiesioginės funkcijos, tarnauja kaip puiki, jaukumo suteikianti dekoracija.

Pasidairius po interneto platybes, galima rasti nuotraukų, kur šiltnamiai labiau primena jaukias mini oranžerijas – daržovių lysves ar vazonus paįvairina dekoratyvūs, žydintys augalai, viduje galima prisėsti ir besišnekučiuojant atsigerti kavos ar arbatos. Jūsų šiltnamyje išlaikyta pirminė šio statinio funkcija ir jame akivaizdžiai dominuoja daržovės. Vis tik esate padariusi ir šiokių tokių korekcijų – nuotraukoje matosi, kad įrengėte lentynėlių vazoniniams augalams. Kodėl?

Dėl jaukumo. Pavasarį, kai dar nėra taip karšta, ten auginu gėles, noriu, kad būtų gražu. Taip pat praverčia, kai per vasaros audras reikia sunešti lauko vazonus su augalais, kad nenukentėtų. Šiemet vazonuose auginu svyrančius pomidorus, tad jie ten puikiai atrodys.

Kaip atrodo Jūsų šiltnami rudenį, kai visas derlius jau nuraškytas? Kaip jį paruošiate žiemai?

Šiltnamyje augalai gyvena iki rugsėjo pabaigos. Kai derlius baigiasi, būtinai jį sutvarkau. Išraunu visus augalus, žoles ir būtinai nuplaunu šiltnamio sieneles. Tai darau dukart: rudenį, kai baigiasi derlius, ir anksti pavasarį. Nenuplovus ar nedezinfekavus šiltnamio atsiranda didelė tikimybė sulaukti grybelinių ligų ir kenkėjų, ypač jei jų buvo praėjusį sezoną.

Ar artimiausiuose planuose yra kokių nors šiltnamio patobulinimo planų?

Šiam sezonui jau esu pasiruošusi, o ateityje svajoju turėti didelį šildomą šiltnamį su darbiniu kampeliu augalams sodinti ir jaukiu kampeliu poilsiui.

 

Dalios Paužolienės nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2024/05/23

Tarptautinei bendrovei „Mondelēz“ EK skyrė 337,5 mln. eurų baudą

Europos Komisija (EK) tarptautinei bendrovei „Mondelēz International, Inc.“ („Mondelēz“)skyrė 337,5 milijono eurų baudą už ES konkurencijos taisyklių pažeidimus: trukdymą tarpvalstybinei prekybai šokoladu, sausainiai...
2024/05/23

Ne medžioklės sezono vilkams nebūna

Gyvenimas sukasi nenutrūkstamu ratu – ūkininkai augina gyvulius, o vilkai, pasitaikius progai, juos pjauna. To negali sustabdyti nei padidintos medžioklės kvotos, nei probleminių vilkų paėmimas iš gamtos, nei elektrinės tvoros. Pasitv...
2024/05/23

Patikrinome žievėgraužio tipografo gaudykles. Skaičiuojame laimikį

Valstybinės miškų tarnybos (VMT) Miško sanitarinės apsaugos skyriaus specialistai patikrino žievėgraužio tipografo gaudykles.
2024/05/23

„Elektrum“ ir „Enefit“ gaminantiems vartotojams kompensuos 2,5 mln. eurų

Didžiausiai Lietuvos elektros tiekėjai „Ignitis“ paskelbus apie 5 mln. eurų kompensacijas gaminantiems vartotojams už jų nesuvartotą elektrą, kiti du rinkos dalyviai pranešė klientams skyrę iš viso 2,5 mln. eurų.
2024/05/23

Europos ūkininkai augina sveiką maistą: ekspertai ragina jiems netrukdyti

Europos Sąjungoje auginamas maistas yra vienas saugiausių pasaulyje, patvirtino Europos maisto saugos tarnybos (EFSA) metinė ataskaita. 2022 m. ištyrus rekordinį maisto mėginių, nustatyta, kad didžioji dalis jų neviršijo nustatytų pe...
2024/05/23

Čia truputį pavogsiu...

Kartais atrodo, kad kalbi su siena. Ta siena yra LR Vyriausybė ir Finansų ministerija. Lietuvos verslo konfederacija (LVK) kartu su partneriais paskatino tikslą – finansuoti krašto gynybą 4 proc. nuo BVP. Trims procentams pasiekti rei...
2024/05/23

Aplinkos ministerija nori paskatinti jaunimą rinktis karjerą miškininkystės sektoriuje: skyrė 21 stipendiją

Nuo rudens 21 miškininkystės studijas Vytauto Didžiojo universitete ir Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegijoje pasirinkęs pirmakursis gaus skatinamąsias stipendijas – 250 eurų per mėnesį. Stipendijas, skatindama jaunimą ...
2024/05/23

Siuntimai pas gydytojus specialistus: ką reikia žinoti?

Ligonių kasos gyventojams primena šiais metais įsigaliojusias siuntimų pas gydytojus specialistus išdavimo naujoves: prasiplėtė siuntimus išduodančių gydytojų ir kitų specialistų ratas, daugėja išimčių, kai siuntimo kon...
2024/05/23

LSA patvirtino siūlymus rinkimams besiruošiančioms šalies politinėms partijoms

Gegužės 23 dieną, ketvirtadienį, Raudondvaryje vykusiame Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) suvažiavime šalies savivaldybėms atstovaujantys vietos savivaldos politikai patvirtino strateginius savivaldos siūlymus šalies politinėm...