Ashburn +15,2 °C Dangus giedras
Antradienis, 3 Spa 2023
Ashburn +15,2 °C Dangus giedras
Antradienis, 3 Spa 2023

Rūta VAITKEVIČIŪTĖ
„Rasų“ redaktorė
 

Derlingo ir estetiško šiltnamio receptas

2023/05/26


Pastaraisiais metais žmonės ne tik daug dalijasi daržininkavimo šiltnamyje patirtimi, pasakoja apie auginamas daržoves, jų priežiūrą, pastangas kovoti su ligomis ir kenkėjais. Vis dažniau dairomės tvarkingo, nesunkiai prižiūrimo ir estetiško šiltnamio pavyzdžių. Tačiau tai padaryti ne taip paprastai, kaip gali pasirodyti. Štai, ką apie tai galvoja išties gražaus ir jaukaus šiltnamio šeimininkė Dalia Paužolienė.

Dažnai šiltnamiuose tenka vaikštinėti žeme, kuri laistant tampa purvu, byra džiūstantys augalų lapai, žiedeliai, rudeniop akys kliūva už neišvaizdžių, derlių jau atidavusių ir nykti pradėjusių augalų. Visa tai suvaldyti ir kasdien išlaikyti švarą pakankamai ankštoje erdvėje yra nemenkas iššūkis. Tačiau žvilgtelėjus į jūsiškį šiltnamį, iškart kyla noras turėti tokį patį. Kaip Jums tai pavyksta?

Šiltnamyje daržoves auginu šešerius metus. Tvarkingas ir gražus daržas buvo sena svajonė. Nors pirmasis šiltnamis buvo visai nepanašus į dabartinį, visada jame palaikiau tvarką ir švarą. Manau, visi šiltnamių įrengimo variantai yra geri, nesvarbu, ar jame takelis išklotas plytelėmis, ar jo visai nėra, svarbu, kad būtų malonu jame auginti ir tvarkytis. Tik kiekvienas pasirenka tokį variantą, koks patinka.

Mano svajonių šiltnamis turėjo būti gražus, švarus ir tvarkingas, tad tokį ir įrengiau. Žinoma, tai reikalauja daug laiko, nes jį reikia prižiūrėti, bet man tai malonus užsiėmimas. Socialiniuose tinkluose sukūriau paskyrą „Daržasodis“, kurioje dalinuosi svajonių daržo ir sodo idėjomis, taip pat patarimais ir akimirkomis, dėl kurių gera gyventi ne mieste.

Rūpestėliai šiltnamyje Daliai Paužolienei – tarsi meditacija.

Esu dviejų vaikų mama, tai pirmiausia daržininkavimas svarbus dėl jų. Vasarą uogos, daržovės, net mažus pomidoriukus jie skina kaip saldainius. Daržo puoselėjimas man tarsi meditacija, laiko neskaičiuoju. Grįžusi po darbo visada pirmiausia lekiu visko apžiūrėti, nes tai geriausia poilsio forma.

Nuo ko pradėjote įrengdama šiltnamį?

Galvoje turėjau viziją, kaip jis turi atrodyti, o visos kitos idėjos atėjo palaipsniui, vyko kūrybinis procesas. Labiausiai dėkinga esu vyrui Giedriui už kantrybę ir pagalbą įgyvendinat mano sumanymus. Jis surinko konstrukciją, betonavo takelius, klijavo plyteles, o aš buvau tik pagalbininkė. Kai šiltnamis jau buvo pastatytas, visi kiti įrengimo ir dekoravimo darbai buvo malonus kūrybinis procesas. Dažiau lentynas, jas išpiešiau, ieškojau tinkamų vazonėlių ir laistytuvų. Prie šiltnamio derinau ir pakeliamas lysves lauke.

Dairantis po Jūsų šiltnamį, atrodo kiekviena detalė atlieka savą funkciją, kiekvienas daiktas turi savo vietą. Smalsu, ar tokių sumanymu sėmėtės iš kitų daržininkų patirties, ar kilo tiesiog iš kasdienių poreikių?

Esu pedantė. Viskas turi turėti savo vietą ir turi būti sustyguota, tad šiltnamis – ne išimtis. Planavau, ieškojau visokių pavyzdžių, bet viskas ėjosi natūraliai. Vieni dalykai atsirado dėl grožio, kiti – dėl patogumo. Kiekvieną sezoną randu, ką patobulinti ar įgyvendinti kitą daržininkavimo sezoną.

Turbūt kaip ir daugelis daržininkų susiduriu su vietos trūkumu. Kai rinkausi šiltnamį, skaičiavau, kiek ir ko sodinsiu, kad viskam užtektų vietos, bet dabar norėčiau didesnio. Galėčiau įrengti darbo kampelį su darbastaliu, kur laikyčiau vazonėlius, žemes ir įrankius. Jau turiu viziją, kaip viskas turėtų atrodyti, tad tikiuosi ateityje pavyks tai įgyvendinti.

Nuotraukoje matyti, kad palei kraštą šiltnamio konstrukcija papildyta specialiais lankais, ant kurių pritvirtinta agroplėvelė. Ja tikriausiai pridengiate jaunus, lepius daigelius šaltomis pavasario naktimis. Papasakokite, kaip tai sugalvojote.

Kai balandį daigus nuo palangių išnešdavau grūdintis į šiltnamį, naktimis tekdavo juos apkloti nuo šalnų. Vakarais smeigdavau atramas ir dangstydavau agroplėvele, o rytais viską nuklodavau, nes saulė prišildydavo ir būdavo karšta.

Rudenį internete pamačiau tokį šiltnamiuką, kurį galima sukonstruoti didesnio viduje ir pagalvojau, kad būtų labai patogu jame laikyti daigelius. Šį pavasarį jį surinkau ir jame apgyvendinau daigus. Puikus ir pasiteisinęs sprendimas. Naktimis šiltnamiuką užsegu ir daigai nesušąla, o rytais atsegu ir, būdami po juo, daigai nenudega saulėje. Kai šalnos praeina ir daigai paauga, susodinu į nuolatinę vietą ir šiltnamiuką naudoju lauko lysvėms apkloti.

Kada pirmieji naujo daržininkavimo sezono daigai atkeliauja į šiltnamį?

Viską lemia orai. Kadangi šiltnamis nešildomas (tyliai pasvajoju, kad ateityje būtinai tokį turėsiu), daigus nešu, kai oras jau pakankamai sušyla, kai dienomis būna vis daugiau saulės, o naktys negrasina dideliu šalčiu. Dažniausiai tai būna balandžio pradžia. Daigams augti šiltnamyje ne tas pats, kaip ant palangės – jie gauna daugiau šviesos, be to, užsigrūdinę prie žemesnės temperatūros, būna tvirtesni.

Kokių daržovių paprastai auginate?

Anksti pavasarį vieną šiltnamio kampelį skiriu pirmiesiems žalumynams: salotoms, gražgarstėms, svogūnų laiškams, krapams, ridikėliams. Kai šis derlius baigiasi, ateina eilė pomidorams, paprikoms ir agurkams.

Kasmet sodinu vis kitaip, bet visuomet planuoju ir net nubraižau planelį, kas ir kur bus pasodinta. Noriu, kad viskas būtų tvarkinga, pagal dydį ir spalvas. Pagal dydį augalus sodinu taip, kad paskui būtų patogu prie jų prieiti ir juos prižiūrėti, o spalvas derinu pagal tą sezoną auginamas veisles.

Šiemet vienoje ir kitoje šiltnamio pusėje augs pomidorai, tad pirmiausia suskaičiavau, kiek aukštaūgių, kiek žemaūgių, kiek raudonų, kiek geltonų ir kiek juodų, na, o tada dėlioju taip, kad abiejose pusėse ir tose pačiose vietose augtų tos pačios veislės. Pagal spalvas sodinu taip, kad derliaus metu pomidorų spalvos būtų vienodai susimaišiusios, o ne bet kur užaugęs geltonas ar juodas pomidoras.

Jūsų šiltnamyje kabo ir ant žemės pastatyti dekoratyvūs žibintai. Ar jie labiau dėl grožio, ar dar kitaip juos naudojate?

Ir dėl grožio, ir dėl šilumos. Vieni veikia su saulės baterija ir tinka šiltnamį apšviesti vakare, kituose įstatau žvakes ir naudoju naktimis, kai pavasarį dar būna šalnų. Jeigu šie žibintai neatlieka tiesioginės funkcijos, tarnauja kaip puiki, jaukumo suteikianti dekoracija.

Pasidairius po interneto platybes, galima rasti nuotraukų, kur šiltnamiai labiau primena jaukias mini oranžerijas – daržovių lysves ar vazonus paįvairina dekoratyvūs, žydintys augalai, viduje galima prisėsti ir besišnekučiuojant atsigerti kavos ar arbatos. Jūsų šiltnamyje išlaikyta pirminė šio statinio funkcija ir jame akivaizdžiai dominuoja daržovės. Vis tik esate padariusi ir šiokių tokių korekcijų – nuotraukoje matosi, kad įrengėte lentynėlių vazoniniams augalams. Kodėl?

Dėl jaukumo. Pavasarį, kai dar nėra taip karšta, ten auginu gėles, noriu, kad būtų gražu. Taip pat praverčia, kai per vasaros audras reikia sunešti lauko vazonus su augalais, kad nenukentėtų. Šiemet vazonuose auginu svyrančius pomidorus, tad jie ten puikiai atrodys.

Kaip atrodo Jūsų šiltnami rudenį, kai visas derlius jau nuraškytas? Kaip jį paruošiate žiemai?

Šiltnamyje augalai gyvena iki rugsėjo pabaigos. Kai derlius baigiasi, būtinai jį sutvarkau. Išraunu visus augalus, žoles ir būtinai nuplaunu šiltnamio sieneles. Tai darau dukart: rudenį, kai baigiasi derlius, ir anksti pavasarį. Nenuplovus ar nedezinfekavus šiltnamio atsiranda didelė tikimybė sulaukti grybelinių ligų ir kenkėjų, ypač jei jų buvo praėjusį sezoną.

Ar artimiausiuose planuose yra kokių nors šiltnamio patobulinimo planų?

Šiam sezonui jau esu pasiruošusi, o ateityje svajoju turėti didelį šildomą šiltnamį su darbiniu kampeliu augalams sodinti ir jaukiu kampeliu poilsiui.

 

Dalios Paužolienės nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/10/03

Nugriaudėjo didžiausia šalies istorijoje Gyvulininkystės paroda

Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje (VDU ŽŪA) praėjusį ketvirtadienį–šeštadienį vykusi Gyvulininkystės paroda nustebino eksponatų gausa, įvairove ir daugiatūkstantine smalsuolių bei specialistų minia. Tokios gy...
2023/10/03

Blakėžudė: geriau pamatyti, nei daug kartų išgirsti

Prisipažinsiu, džiaugiuosi kad pirmiau šį augalą pamačiau, įsimylėjau ir tik vėliau sužinojau jo vardą. Lengvas helovyniškas šiurpuliukas per nugarą perėjo... Bet ji – blakėžudė – tikra rudeninė gėlynų gražuolė, gr...
2023/10/03

Parama gali užkirsti kelią milijoniniams nuostoliams

Nuo spalio 16 d. iki gruodžio 15 d. bus priimamos paraiškos gauti paramą ūkinių gyvūnų užkrečiamųjų ligų ir su jomis susijusių pasekmių prevencijai. Parama teikiama pagal Lietuvos kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano (SP) in...
2023/10/03

„Bioversio“ prisijungė prie Europos biostimuliatorių industrijos tarybos

Biotechnologijų žemės ūkiui įmonė „Bioversio“ tapo Europos biostimuliatorių industrijos tarybos (EBIC) nare. Tai leis įmonei aktyviau dalyvauti ne tik augalų biostimuliatorių teisėkūros procesuose, bet ir didinti tokių produktų populia...
2023/10/03

Linarovis su dainomis ir bendromis vaišėmis

Praėjusį šeštadienį Radviliškio r. Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio Kleboniškių kaimo buities muziejaus darbuotojai surengė nuotaikingą linarovio talką. Nedideliame linų laukelyje, šalia sodriom...
2023/10/03

Teismas: „Marijampolės Arvi“ bankroto ataskaita patvirtinta teisėtai

Verslininko Vidmanto Kučinsko valdytos trąšų gamybos ir prekybos bendrovės „Marijampolės Arvi“ bankroto ataskaitą kreditoriai patvirtino teisėtai, nusprendė teismas.
2023/10/03

Apie 209 tūkst. nepasiturinčių šalies gyventojų sulauks paramos maisto produktais

Spalio mėnesį nepasiturinčius Lietuvos gyventojus pasieks šiais metais jau penktoji parama maisto produktais. Paramą gaus apie 209 tūkst. sunkiau besiverčiančių žmonių. Parama nepasiturintiems gyventojams šiemet dar bus dalinama ir g...
2023/10/03

Vaisių, uogų, daržovių ir riešutų augintojai dar gali pateikti nuotraukas

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) primena, jog ūkininkai, siekiantys gauti susietąją paramą už vaisių, uogų ir daržovių atvirame grunte auginimą, dar gali pateikti derliaus nuotraukas per „NMA agro“ programėlę iki spalio 15 d., tačia...
2023/10/03

Obuoliniai agurkai neapkarsta

Apvalaini ir žalsvi arba gelsvi agurkėliai ‘Apple’ jau ir Lietuvoje sėkmingai pabandyti auginti, dera gana gausiai, nors yra šilumamėgiai, spėja sunokti. O štai Airijoje, kur sąlygos ne prastesnės, juos sekasi auginti Jol...