Pasirinko sufolkų veislės avis
Dešimtmetį ūkininkaujantis E. Laucevičius ūkininkavimo pradžioje turėjo vos kelias avis. Pamažu avių banda gausėjo, ūkininkas pasirinko auginti sufolkų veislės avis.
„Ūkininko patarėjo“ pašnekovas pasakojo, kad pagrindinis šios veislės privalumas – ėriukų paros priesvoris, galintis siekti ir pusę kilogramo. Nuo ėriuko atvedimo jo realizacijos svorį, siekiantį apie 50 kg, galima pasiekti per 4–5 mėnesius, o mažiau intensyvaus laikymo tipo avių veislių ėriukai iki realizacijos auga 7–9 mėnesius.
„Tai didžiulė nauda ūkininkui. Greitas augimo tempas gali sutaupyti nemažai kaštų. Todėl ir koncentruojamės į sufolkų veislės avis, nuosekliai investuojame į bandos genetikos gerinimą“, – sakė ūkininkas, dabar auginantis 160 sufolkų veislės ėriavedžių.
Sufolkų veislės avys yra ramaus temperamento, o tai palengvina ūkininko darbą. Be to, avys yra atsparios parazitams, turi stiprias ir sveikas kanopas. E. Laucevičius pasakojo, kad avys lengvai ėriuojasi, joms labai retai prireikia pagalbos. Ėriukai gimsta dideli, o už gerą priežiūrą ir šėrimą atsilygina dideliais paros prieaugiais.
Ūkininkavimo pradžioje veislinę medžiagą E. Laucevičius įsigijo Lietuvoje. Vėliau avinus vežėsi iš užsienio: sufolkų kilmės šalies – Jungtinės Karalystės, taip pat iš Latvijos, Nyderlandų. Iš pastarosios šalies jau yra įsivežęs apie dešimt skirtingų linijų avinų. Reprodukcijai skirtus avinus ūkininkas renkasi labai atidžiai, todėl ir rezultatais gali tik džiaugtis. Per dvejus metus iš Nyderlandų į E. Laucevičiaus ūkį atkeliavo 100 pakaitinių metų amžiaus avyčių – dėl kuo platesnės genetinės įvairovės.
„Mūsų ūkyje garantuojamas ėriukų tėvų atsekamumas, žymimi gimimo svoriai, nustatomas vidutinis paros prieaugis. Manau, turint šiuos duomenis galima tikslingai eiti veislinės avininkystės link“, – sakė ŪP pašnekovas.
Pasak E. Laucevičiaus, jo ūkio tikslas – kuo daugiau sufolkų veislės ėriukų užauginti veislei. Bet, pasitaikius veislės brokui, tenka ėriukus skersti, mėsą perdirbti. Skerdyklos paslaugas ūkininkas perka. Populiariausias gaminys – vartotojų patogumui supjaustyta dalimis ir vakuumuota pusė ėriuko.
Būtina įžvalga ir prevencija
Ūkininkas E. Laucevičius per dešimtmetį ūkininkavimo spėjo įsitikinti, kad avis auginti nėra paprasta jau vien dėl jų jautrumo. Avininkaujant reikalinga įžvalga, būtina visuomet bent žingsniu aplenkti problemą. „Svarbiausia – prevencija. Avims reikia garantuoti kokybiškiausią pašarą, laiku prevenciškai gydyti, vakcinuoti. Kitas dalykas, galintis sukurti didžiulę pridėtinę vertę, yra duomenų rinkimas. Surenki kelerių metų ėriavedžių duomenis ir žinai, kiek kuri avytė naudinga“, – aiškino pašnekovas.
Ne tik E. Laucevičius, bet ir kiti avių augintojai vieningai sutaria, kad nėra kur realizuoti didesnio kiekio avių vilnos. Šiek tiek vilnos perka pavienės gamyklos. Ūkininkas teigė, kad mūsų gamtinėmis sąlygomis avys bent penkis mėnesius arba ir pusmetį turi praleisti uždarytos kokioje nors patalpoje – tvartuose, pavėsinėse. „Tuo metu vilna susigadina, joje prisikaupia daug prakaito, prilenda šieno, šiaudų šapų. Vilnos kokybe Lietuvoje auginamos avys niekada nebus konkurentės Australijos ar Naujosios Zelandijos avims, kurios visus metus ganosi po saule ir vėju“, – faktą konstatavo pašnekovas.
Savo ūkio avių vilną E. Laucevičius dažniausiai išdovanoja, geresnės kokybės nedidelį kiekį ir parduoda. Vilnos prireikia žmonėms, įsirenginėjantiems, pavyzdžiui, vištides. Vilna tinka apšiltinti sienas, gali būti naudojama kaip mulčias, apdengti braškes, kitus augalus, taip apsaugant nuo piktžolių ir sausros.
Įdarbintos saulės jėgainėje
Ūkininkas dar augina ir kraštovaizdžio avimis vadinamas škudes. Ir ne šiaip augina, o yra jas įdarbinęs nuėsti žolę saulės jėgainės teritorijoje Kuršėnuose. Šis saulės elektrinių parkas pastatytas prieš trejus metus ir jame nuo pat įsikūrimo ganosi E. Laucevičiaus škudų veislės avys. Ūkininkas džiaugėsi, kad ši kooperacija yra puikus pavyzdys, kaip ūkininkai gali kooperuotis su verslu, kad avys gali nuėsti žolę besiganydamos ir industrinėse teritorijose. „Labai džiugu, kad pavyzdys užkrėtė net kaimynus latvius – žinau, kad ir kaimyninėje šalyje saulės parkuose jau sėkmingai ganosi avys“, – sakė E. Laucevičius.
Škudės – tinkamiausios avys ganytis aptvertose teritorijose su žemais moduliais, nes ir pačios yra nedidelės, negali pakenkti įrangai. Moduliai avis apsaugo nuo vėjų, lietaus, saulės. O avys suvešėjusią žolę nuėda ir taip neleidžia jai ant modulių mesti šešėlių. „Ir šiaip gražu į besiganančias škudes žiūrėti. Šios baltiškos veislės avys nėra jaukios, greičiau – truputį net laukinės. Reikia laiko jas prisijaukinti. O grožėtis iš tolo – vienas malonumas“, – pasakojo ūkininkas.
Nori suburti sufolkų augintojus
Evaldo LAUCEVIČIAUS nuotraukos
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.