Ashburn +16,4 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 2 Spa 2023
Ashburn +16,4 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 2 Spa 2023

Didžiausio Lietuvos vynuogyno vynas sužavėjo profesionalus: negailėjo jam pagyrų

2023/05/19


Vos prieš ketverius metus Ilzenbergo dvare įveisus vynuogyną, prieš metus pradėjus gaminti vynuogių vyną, dvaro vyninėje Andriaus Diliauto pagaminti vynai jau spėjo nustebinti net patyrusius someljė. Dvidešimties metų patirtį sukaupęs vyndarys įrodė, kad gali ir moka pagaminti kokybišką vyną – tą patvirtino ir Lietuvos vyno čempionate gauti apdovanojimai.

Rezultatai daro įspūdį

Ilzenbergo dvaro vynuogynas kol kas dar jaunas, jame pasodintos mažai Lietuvoje žinomos, bet šalčiui atsparios ir Lietuvos šiaurės oro sąlygoms tinkamos vynuogių veislės, galinčios atlaikyti daugiau nei 30 laipsnių šaltį.

Vyno gamybos procesas Ilzenbergo dvare įrengtoje šiuolaikiškoje vyninėje atrodo nesudėtingas: uogos sutraiškomos, išspaudžiamos sultys, įdedama mielių, sultys fermentuojasi, ir taip gimsta vynas, kuris vėliau brandinamas nerūdijančiojo plieno talpose, o ragauti vyną galima jau po metų. Visgi patyrę vyndariai žino, kad yra įvairių smulkmenų, turinčių įtakos vyno kokybei ir jį pagaminti tikrai nėra taip paprasta.

Šiemet tarptautinėje parodoje „Vyno dienos“ paskelbus geriausius šiųmečius šalyje pagamintus vynus, Lietuvos someljė asociacijos organizuotame čempionate išties daug pagyrų ir, žinoma, daugiausia medalių atiteko būtent Rokiškio rajone įsikūrusio Ilzenbergo dvaro vynui ir dvaro vyndario A. Diliauto sukurtiems vynams.

Lietuvos someljė asociacijos organizuotame čempionate daugiausia medalių atiteko įsikūrusio Ilzenbergo dvaro vynui ir dvaro vyndario Andriaus Diliauto sukurtiems vynams.

„Lietuviško vynuogių vyno“ kategorijoje geriausiais pripažinti trys Ilzenbergo dvaro vyndario A. Diliautos sukurti vynai: saldus baltasis vynuogių vynas, pusiau sausas ir pusiau saldus baltasis vynuogių vynas bei putojantis vynuogių vynas.

Profesionalų įvertinti ir net penkiais medaliais apdovanoti A. Diliauto pagaminti Ilzenbergo davro vaisių ir uogų vynai.

Taip pat išskirtinio dėmesio sulaukė Ilzenbergo dvaro baltasis vynuogių pusiau saldus vynas, kuris ne tik gavo bronzos medalio apdovanojimą, patyrę ekspertai pripažino – jis tikrai kokybiškas ir subalansuoto skonio. Taip pat jau vasarą turėtų būti išpilstytas ir rausvasis Ilzenbergo dvaro vynas, o artėjant Naujiesiems metams – putojantis vynas.

Ilzenbergo dvaro vykdantysis direktorius Jonas Dalis pripažįsta: „Vyno dienų“ metu pajutęs, kad susidomėjimas Lietuvoje pagamintais vynais – didžiulis. Tiesa, dvare pradėjus gaminti pirmuosius uogų ir vaisių vynus ir juos pardavinėti, suprato, kad surasti klientą tikrai nebus paprasta, tam reikia laiko – viskas tam, kad klientai atrastų naują skonį ir jį pamėgtų.

Ilzenbergo dvaro vykdantysis direktorius Jonas Dalis.

Gaivina šimtmečio tradiciją

Nors netrūksta skeptikų, esą vynuogių auginimas Lietuvoje sunkiai įmanomas, vynuogių augintojų gretos mūsų šalyje plečiasi. Vynuogynas Ilzenbergo dvare pagal plotą – didžiausias Lietuvoje, ir tai nėra atsitiktinumas.

Dar XVI a. Livonijos valdomose žemėse vokiečių bajorų įkurtame Ilzenbergo dvare, spėjama, galėjo būti auginamos vynuogės, gal net bandoma gaminti vyną, tad kaip praeities atgarsis prieš ketverius metus pasodintas vynuogynas tapo didžiausiu, labiausiai į šiaurę nutolusiu vynuogynu, pasodintu dvaro teritorijoje.

Žinoma, kad Lietuviško vyno gamybos istorija prasidėjo dar 1926-ųjų vasarą Anykščiuose kai B. Karazija su tėvu išsinuomotuose mūriniuose rūsiuose įrengė vaisių ir uogų vynų gamybos dirbtuves ir užraugė pirmuosius 8 tūkst. litrų obuolių vyno.

Netrukus B. Karazijos vyno kokybė buvo įvertinta, ir jo jau ragavo ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje. Jo vynai kasmet buvo apdovanojami Lietuvos žemės ūkio pramonės parodos medaliais, 1937 metais Paryžiuje vynas „Birutė“ pelnė pagrindinį prizą, o dvi vyno rūšys „Banga“ ir „Senasis vynas“ apdovanotos aukso medaliais. 1930 metais vaisių vyną Lietuvoje gamino jau šešios įmonės.

Istorija mėgsta kartotis, šiuolaikinėje Lietuvos vynų gamybos istorijoje vaisių ir uogų vynai jau tapo populiarūs ir žinomi ne tik Lietuvoje.

Anot J. Dalio, vynuogynų sodinimas ir vyno gamyba Lietuvoje ypač sparčiai populiarėja pastaraisiais metais: tampa vis paprasčiau įsigyti vynmedžių veislių, išvestų JAV ir Vokietijos selekcininkų, kurios yra atsparios šalčiams ir sugeba geriau surinkti cukrų savo uogose, o ir žiemos nebėra tokios atšiaurios.

Dabar atėjo eilė lietuviškam vynuogių vynui, kurio masinė gamyba startuoja šiais metais, tikimasi, kad dvaro vyninėje pagamintas vynas kokybe nenusileis importuojamiems vynuogių vynams, kad taps toks pat populiarus ir mėgstamas ne tik lietuvių.

Mano, kad dabar – geriausias laikas

Keičiantis klimatui kai kurios šalys tampa nebetinkamos vynmedžių auginimui, tad šiaurės kraštuose vynuogynai tampa įprastu vaizdu. Ateityje Ilzenbergo dvare per metus turėtų būti išspaudžiama iki 15 tonų vynuogių vyno.

Kol kas su lietuvišku vynu dažniausiai susipažįstama specializuotose parodose, kur lankytojai daugiau sužino ir apie vyno vartojimo kultūrą, apie ją išgirsta ir Ilzenbergo dvare Rokiškio rajone apsilankę turistai, galintys paragauti čia pat pagaminto įvairių rūšių vyno.

Ilzenbergo dvaras yra tarp 10 pačių žinomiausių ir lankomiausių privačių dvarų Lietuvoje. Į dvaro atstatymą investuota daugiau nei 15 mln. eurų. Dvaro teritoriją sudaro 15 hektarų angliškojo parko, kuriame sutvarkyti parko tvenkiniai, parke esanti Meilės sala, specialiai parkui sukurtos ir čia pastatytos įvairios jį puošiančios skulptūros. Šiais metais įrengta didžiausia interaktyvių ir edukacinių žaidimų aikštelė Lietuvoje, dvaro ežeru plaukia didžiausias Baltijos šalyse elektrinis katamaranas.


Partnerio turinys

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/10/02

Žemdirbys ar žemsaugys?

Nuo žemės ūkio iki kaimo reikalų ir aplinkosaugos skyrių – taip keičiasi rajonų savivaldybių administracijų padalinių, kurie padeda įgyvendinti valstybės politiką žemės ūkio, melioracijos ir kaimo plėtros srityse, pavadinimai. Iš jų t...
2023/10/02

Juridiniai asmenys vėl kviečiami teikti paraiškas elektromobilių privačioms įkrovimo prieigoms įrengti

Lietuvos energetikos agentūra (LEA) paskelbė antrą kvietimų etapą juridiniams asmenims teikti paraiškas kompensuoti dalį jų įrengiamų elektromobilių privačių įkrovimo prieigų išlaidų. Finansavimas skiriamas pagal Energetikos minister...
2023/10/01

Maisto produktų ženklinimas ES: ar vartotojai yra gerai informuoti?

ES taiko pažangią ir sudėtingą maisto produktų ženklinimo sistemą, kuri apima tiek privalomą, tiek neprivalomą informaciją, teiginius apie sveikumą ir tvarumą, taip pat įvairias programas ir logotipus. Europos Audito Rūmai ką tik pradėjo naują aud...
2023/10/01

„East West Agro“ darbuotojams nemokamai skyrė 1,66 proc. įmonės akcijų

Žemės ūkio technikos ir grūdų sandėliavimo įrangos prekybos bendrovė „East West Agro“ su savo darbuotojais sudarė opcionų sutartis, pagal kurias jie nemokamai galės įgyti 1,66 proc. bendrovės akcijų.
2023/10/01

Ūkininkas Nikolajus Dubnikovas: „Būtinas vartotojų supratingumas ir sąmoningumas“

„Kai Lietuvoje atsirado mėsinė galvijininkystė, mes neturėjome didelės, gilios patirties ir istorijos. Tai ne itin buvo susiformavę ir prieškariniu laikotarpiu, o per sovietinį laikotarpį praktiškai nebuvo net galimybės. Tik at...
2023/10/01

Prieškario Kalvarija: Šv. Uršulės atlaidai ir didžiausias jomarkas apskrityje

Prieš Pirmąjį pasaulinį karą mieste buvo įsikūrusios stambiausios apskrities įmonės. Prašmatniose kareivinėse stovėjo caro kariuomenės pulkai. Buvo milžiniškas kalėjimas, kuriame 1905 m. kalėjo sukilėliai. Tarpukaryje į didžia...
2023/10/01

Ištikus insultui tėra vienintelė auksinė valanda

„Paskaičiuota, kad per kiekvieną uždelstą minutę iki krešulio pašalinimo ar ištirpdymo žūsta 2 mln. neuronų. Tad svarbi kiekviena minutė. Mūsų Insulto gydymo centre atliekami insulto simuliacijos mokymai padeda tobulėti ...
2023/10/01

D. Tuskas: antivyriausybiniame mitinge Varšuvoje susirinko šimtai tūkstančių žmonių

Varšuva, spalio 1 d. (AFP-BNS). Lenkijos opozicijos lyderis Donaldas Tuskas, sekmadienį kreipdamasis į minią sostinės centre, sakė, kad į antivyriausybinį mitingą Varšuvoje susirinko šimtai tūkstančių žmonių.
2023/10/01

Kokybiškiausios jautienos receptas – ūkininkų patirtis plius mokslo inovacijos

Skanaudamas sultingą jautienos kepsnį retas šios rūšies mėsos mėgėjas susimąsto, kiek daug ne tik žmogaus darbo, bet ir mokslo žinių tuo metu yra jo lėkštėje. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje (VDU ŽŪA) veik...