Ashburn +9,6 °C Debesuota
Pirmadienis, 4 Kov 2024
Ashburn +9,6 °C Debesuota
Pirmadienis, 4 Kov 2024

BNS

 

Domeikavos gyventojai protestuoja dėl pusiaukelės namų – prašo neišduoti leidimo NŽT

2024/02/08


Kauno rajone esančios Domeikavos seniūnijos gyventojai ketvirtadienio rytą surengė protesto akciją – aktyvistai prašo neleisti Nacionalinei žemės tarnybai (NŽT) pakeisti pusiaukelės namų sklypo paskirtį į visuomeninę.

Apie dvi dešimtys Domeikavos gyventojų ketvirtadienį prie Kauno rajono savivaldybės pastato Savanorių prospekte prašė savivaldybės neišduoti žemės sklypo leidimo ir stabdyti Šakių kaime įkurtų pusiaukelės namų veiklą, kol negauta Kauno apygardos prokuratūros nutartis dėl viešojo intereso gynimo.

Protestuotojai kvietė susitikti merą Valerijų Makūną ir tarybos narius.

Sausio 24 dieną Kauno rajono savivaldybėje registruotas NŽT prašymas pakeisti Šakių kaime esančio Stumbro gatvės 3 sklypo paskirtį iš komercinės į visuomeninę. Šią valstybinę žemę patikėjimo teise valdo Lietuvos kalėjimų tarnyba.

Kaip skelbia viešoji įstaiga „Domeikavos vienybė“, pirmadienį Domeikavos seniūnaičių sueiga nepritarė sklypo paskirties keitimui.

„Domeikavos gyventojų susirinkimas prie Kauno rajono savivaldybės yra skirtas parodyti, kad esame nuoseklūs. Tai daugiau ne protesto, bet savivaldybės palaikymo susirinkimas. Tikime, kad savivaldybė atstovauja bendruomenės interesams, kuriuos yra viešai išsakiusi“, – protesto išvakarėse BNS teigė Kumpių ir Šakių kaimų seniūnaitė Rima Stabrauskienė.

Pasak jos, atsižvelgusi į visuomenės pasiūlymus, viešųjų erdvių poreikį ir kitus veiksnius, Kauno rajono savivaldybė gali tenkinti NŽT prašymą arba ne.

„Žinoma, pagal teisinį reglamentą paskirties keitimas turi būti svarstomas iki numatant ar pradedant veiklą, bet ne kai ji jau vykdoma nelegaliai. Šiuo atveju NŽT prašo nelegalios veiklos įteisinimo ir siunčia visuomenei žinią, kad galima nesilaikyti įstatymų ir viską įteisinti atgaline data“, – sakė R. Stabrauskienė.

NŽT Viešųjų ryšių skyriaus patarėjas Ruslanas Golubovas BNS nurodė, kad pernai gruodį tarnybos Kauno rajono skyrius gavo investicinio fondo „Ozark Investment Fund“ prašymą nutraukti 2016 metais sudarytą aptariamo valstybinio sklypo nuomos sutartį, kadangi jame esantys pastatai perleisti Kalėjimų tarnybai.

2023-iųjų gruodžio 21-ąją žemės sklypo nuomos sutartis nutraukta.

„Atsižvelgiant į tai, kad pastatus, esančius šiame sklype patikėjimo teise valdo Lietuvos kalėjimų tarnyba, kuri komercinės veiklos nevykdo, NŽT Kauno rajono skyrius gruodžio pabaigoje kreipėsi į Kauno rajono savivaldybę su prašymu pakeisti šio valstybinės žemės sklypo naudojimo būdą: iš komercinės paskirties objektų teritorijos į visuomeninės paskirties objektų teritoriją“, – sakė R. Golubovas.

Jis pažymėjo, kad statinių naudojimo priežiūrą ir naudojimo pagal paskirtį vertinimą atlieka savivaldybės, tad „ar pusiaukelės namai galės tęsti veiklą, atsižvelgiant į sklypo paskirtį, gali atsakyti tik savivaldybės administracija“.

Kauno rajono mero patarėjas Edmundas Mališauskas BNS nurodė, kad savivaldybė dar nenusprendė, ar tenkins NŽT prašymą – vyksta konsultacijos su teisininkais.

Pusiaukelės namai Domeikavoje veiklą pradėjo praėjusių metų gruodžio viduryje. Planai atverti pusiaukelės namus šioje vietoje sulaukė gyventojų, Kauno miesto ir rajono savivaldybių pasipriešinimo.

Sausio pabaigoje posėdžiavusi Kauno rajono savivaldybės taryba nutarė siekti Domeikavos seniūnijoje veikiančių pusiaukelės namų pastato perėmimo.

Rajono politikų manymu, valstybei priklausančiame pastate galėtų būti įkurtas Kauno rajono meno mokyklos Domeikavos filialas, dziudo ir jojimo sporto mokykla, atviroji jaunimo erdvė.

Pernai gruodį Kauno apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokurorė Vesta Muckienė įspėjo Kalėjimų tarnybą nedaryti teisės aktų pažeidimų. Tarnybai nurodyta pradėti pusiaukelės namų veiklą tik pakeitus sklypo naudojimo būdą.

Kalėjimų tarnybos duomenimis, šiuo metu pusiaukelės namuose gyvena dešimt nuteistųjų – dviem daugiau nei veiklos pradžioje. Visi jie dirba, du savanoriauja vietos nevyriausybinėse organizacijose.

 

Autorius Dominykas Biržietis / BNS

„Domeikavos vienybė“ nuotr.: taip dabar atrodo Kauno r. Šakių kaime esančio Stumbro gatvės 3 sklypo aplinka.

Dalintis
2024/03/04

Vieni protestuoja, kiti – puotauja

Tuo metu, kai viena žemdirbių skėtinė organizacija – Lietuvos žemės ūkio taryba (LŽŪT) – planavo ūkininkų protesto akcijas, kurios dabar vilnija po visą Europą, kita – Žemės ūkio rūmai (ŽŪR) – ruošėsi dviejų dienų ko...
2024/03/03

Ūkininkas V. Genys: „Turiu toliau nešti agronominę žinią“

Ukmergės krašto ūkininko Valentino Genio sėkmės paslaptis – geras derlius be plūgo ir sintetinių trąšų. Agronomo diplomą turintis žemdirbys jau 18 metų žemę dirba ekologiškai ir neįsivaizduoja kitokios ūkininkavimo krypt...
2024/03/03

Pardavęs karves braukė ašaras

Skauda širdis visiems, tik valdininkams neįdomu, kodėl nyksta pieno ūkiai. „Lietuvoje išnyks ūkiai, kuriuose yra iki 100 melžiamų karvių“, – spėja Kupiškio r. Šimonių seniūnijos Pelyšių kaimo...
2024/03/03

Prasideda sulos leidimo sezonas: ką svarbu žinoti?

Pavasarį atšilus orams, kai sulos mėgėjai pradeda leisti pirmąją sulą, Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) pataria, kaip tai daryti tinkamai tiek nuosavame miške, tiek valstybei priklausančioje žemėje.  
2024/03/03

„INVL Baltic Farmland“ pelnas pernai išaugo 34 proc. iki 2,64 mln. eurų

Investicijų į žemės ūkio paskirties žemę bendrovės „INVL Baltic Farmland“ audituotas grynasis pelnas 2023 metais siekė 2,64 mln. eurų – 34 proc. daugiau nei 2022 metais.
2024/03/03

Šalčininkų rajono žemdirbių asociacijos vairą perima A. Kulevičius

Kovo 1-ąją įvyko Šalčininkų rajono žemdirbių asociacijos visuotinis narių susirinkimas. Rajono žemdirbiai išsirinko naujos sudėties tarybą ir pirmininką.
2024/03/03

Anestezija – tik gilus miegas ar sudėtinga medicininė procedūra?

Anestezija – tai dirbtinai sukelta būsena, kurios metu pacientui nepatiriant skausmo ar kitų nemalonių jutimų galima atlikti diagnostinius ar gydomuosius veiksmus. Pacientams dažnai kyla klausimų, kaip viskas vyksta, ar tai saugu, ar jie pra...
2024/03/03

Europos Komisija pagaliau imasi veiksmų: keis vilkų apsaugos statusą

Pastaruosius porą metų Europos Sąjungos (ES) valstybės narės garsiai nerimauja dėl vilkų ir kitų stambiųjų plėšrūnų – lokių ir lūšių – populiacijos gausėjimo. Dėl šios tendencijos kyla grėsmė taikiam sambūviui, nes...
2024/03/03

Verslo partneriams iš Kinijos labūnaviškis padovanojo savo tapytą „Monos Lizos“ kopiją

Kėdainiai („Rinkos aikštė“). Laikrodžiui išmušus 17 valandą verslininkas Audronius VAIDALAUSKAS užveria kabineto duris. Medžio granulių gamyba užsiimančios bendrovės „Eco standartas“ savininkas i&scaron...