Ashburn +14,7 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 8 Rgs 2024
Ashburn +14,7 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 8 Rgs 2024

Drabužiai iš balionų dovanoja laimę

2017/07/03

Spalvingi balionėliai – nerūpestingos vaikystės, švenčių, džiaugsmo ir žodžiais sunkiai nusakomo lengvumo simbolis. Ši euforinė būsena įkvėpė japonę Rie HOSOKAI ir jos vyrą Takašį KAVADĄ tapti originalių apdarų dizaineriais: „Daisy Balloon“ pasivadinęs menininkų duetas iš paprastų latekso balionėlių kuria proginių drabužių ir nuotakų suknelių kolekcijas.

Suausti iš burbulų „Daisy Balloon“ apdarai – ne skulptūros ant manekeno, kuriomis galima tik grožėtis ir aikčioti iš nuostabos, visi jie dėvimi. Drabužiams kurti duetas naudoja skirtingų formų, bet dažniausiai – plonus ir ilgus latekso balionėlius. Atsižvelgiant į modelio sudėtingumą, vienam apdarui sunaudojama daugiau nei 200 balionų, jie „suaudžiami“ skersai ir išilgai specialia kūrėjų sumanyta technika. Taip sutvirtinti balionai primena futuristinį audinį, jis, atsižvelgiant į formą, spalvą, skaidrumą, gali sukelti skirtingų asociacijų: priminti margaspalvę pievą, DNR molekulių grandinę, besvorius muilo burbulus ar prabangių perlų vėrinius kaip, pavyzdžiui, vestuvinių suknelių kolekcijoje. Jai kurti buvo naudoti balti ir pastelinių spalvų balionai. Kiekviena suknelė – talento, sumanumo, stiliaus ir aukštosios mados ekvivalentas. Nenuostabu, kad R. Hosokai ir T. Kavados kūriniai ne kartą buvo pristatyti ir pelnytai įvertinti aukštosios mados savaitėse, į juos dėmesį atkreipė išvaizdos keitimo virtuozė dainininkė Lady Gaga, unikaliais sceniniais apdarais garsėjanti islandų scenos žvaigždė Bjork.

Prasminga filosofija Nors kūrybinė medžiaga labai pigi – balionas kainuoja 3–9 centus, drabužio iš oro burbuliukų vertė gerokai peršoka 100 JAV dolerių: vestuvinė suknelė kainuoja 1930–3860 dolerių. Deja, išsaugoti ją kaip šeimos relikviją ateinančioms kartoms vilčių nėra. Apdaras iš latekso burbuliukų it Pelenės suknelė: atsisėsi, suspausi, prisiliesi prie ko nors ašt­raus – sprogs. Jei ir pavyks išsaugoti nepažeistą, mažiau nei po paros balionėliai pradės bliūkšti, praras formą, nuo karščio ir saulės išbluks spalva, o prabangi suknelė virs vargana elgetos skraiste. Nebūtų japonai: širdyse išsaugoję dalelę vaikiško nerūpestingumo R. Hosokai ir T. Kavada puoselėja prasmingą filosofiją. „Balionai žmonėms dovanoja džiaugsmą – visa kita ne taip svarbu. Nors mūsų kuriami daiktai neilgaamžiai, žmogaus jausmai beribiai, – įsitikinusi R. Hosokai. Ji pastebi, kad šio meno vertė priklauso nuo žmogaus požiūrio, kas jam svarbu. – Maistas, drabužiai, namai – konkretūs, gyvybiškai būtini dalykai, balionai šiuo atžvilgiu beverčiai. Visgi mes balionus linkę vertinti emocijomis, kurias jie sukelia: vaikai, suaugusieji šypsosi, džiaugiasi, juos matydami patenkinti ir jų artimieji, aplinkiniai. Jei balionai gali sukurti tokią nuostabią atmosferą, esame laimingi.“

Didžioji aistra – gėlės „Šį grožį galima įamžinti – nufotografuoti, nufilmuoti. Gėlių puokštės taip pat džiugina neilgai, greitai nuvysta, todėl trapumo atžvilgiu mano abu pomėgiai panašūs“, – šypsosi Rie, nuo kurios ir prasidėjo „Daisy Balloon“ karjera. Vaikystėje R. Hosokai svajojo dirbti veterinare, tačiau ūgtelėjusi suprato, kad gyvūnų patiriamas skausmas, jų bejėgiškumas kelia jai didelį stresą. Alternatyva veterinarijai tapo floristika: gėlės buvo jos didžioji aistra. Baigusi šios srities mokslus Rie įsidarbino salone ir su įkvėpimu kūrė puokštes įvairioms progoms, dekoracijas šventėms. Norėdama sustiprinti šventinę nuotaiką, dovanoti žmonėms daugiau įsimintinų emocijų savo darbus dažnai puošdavo balionėliais. Pažvelgti į juos kitaip nei iki šiol floristę netiesiogiai paskatino ligoninėje atsidūrusi močiutė: norėdama ją pralinksminti Rie iš balionų padarė žaismingą objektą. Senolės reakcija ją nuoširdžiai nustebino: R. Hosokai suvokė, kad ši kaprizinga, nuo menkiausios priežasties pasirengusi su didžiausiu triukšmu sprogti medžiaga talentingo kūrėjo rankose gali virsti originaliais darbais. Tuo floristė netrukus įsitikino: baigusi specialius balionų sukimo kursus ir įgavusi patirties per dvejus metus ji pardavė net 20 vestuvinių suknelių iš latekso burbuliukų, 2004 m. ir 2005 m. tapo „Japan Balloon Twisters Convention“ čempione, už gebėjimą paversti lengvučius guminius žaisliukus įspūdingais drabužiais ne kartą pelnė apdovanojimų kasmet Belgijoje vykstančiame balionų festivalyje „Millennium Jam Fashion Award“.

Ranka rankon Balionų dizainerės karjerą R. Hosokai pradėjo 2002 m., kiek vėliau į šią veiklą įsitraukė ir jos vyras, dizaineris profesionalas T. Kavada: kūryba iš balionų tapo poros pomėgiu ir pragyvenimo šaltiniu. Kurdami latekso burbulų kolekcijas dizaineriai nevaržo fantazijos, ieško vis naujų, originalesnių balionų „audimo“ būdų. Duetas dirba išvien: Takaši kuria modelius, o Rie miklios rankos ir išmani vaizduotė net ir drąsiausią sutuoktinio idėją paverčia realybe. Demonstruodami balionų meno galimybes ir savo kūrybinius sumanymus dviese jie išmaišė beveik visą pasaulį, o įkūrę „Daisy Balloon“ studiją noriai įsitraukė į įvairius projektus, kuria apdarus mados ir muzikos festivalių dalyviams, bendradarbiauja su garsiais mados dizaineriais, švenčių proga dekoruoja parduotuvių, verslo centrų vitrinas. „Dalis mūsų veiklos susijusi su vaikais, jų šventės be balionų neįsivaizduojamos. Kurdama mažyliams mėgaujuosi pačiu procesu, nesuku galvos, kiek laiko sugaišiu dirbdama. Įkvepia žinojimas, kad vaikas bus laimingas, įsivaizduoju, kaip jis visiems pasakos ir rodys, kokį stebuklą gavo dovanų, – sako R. Hosokai. – Dirbdami prie projektų, ypač konkursinių, galime improvizuoti, pademonstruoti visus savo gebėjimus, talentą, sumanumą, kūrybos stilių ir technikos savitumą, be to, tai puiki proga prisistatyti šios srities menininkams, visuomenei.“

Eglė Leonovienė

Dalintis