Ashburn +16,4 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 2 Spa 2023
Ashburn +16,4 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 2 Spa 2023

Drambliniai česnakai skaniausi kepinti

2023/05/04


Daiva POCIENĖ iš Šiaulių dramblinius česnakus pabandė auginti prieš gerą dešimtmetį, kai šie buvo dar didelė naujiena ir retenybė. Skiltelė po  skiltelės – ir jų prisidaugino ne tik mūsų pašnekovė, bet ir dažnas retenybėmis besidomintis lietuvis. Tad kokia gi šiauliškės patirtis ir kodėl verta auginti šiuos stambius česnakus?

Kaip atrado skonį

„Daugelis lietuvių, taip pat ir aš dramblinius česnakus pradėjau auginti nuo vienos galvutės, tik po dvejų metų teko jų paragauti, o didesnio derliaus sulaukėme po trejų,“ – prisiminė D. Pocienė.

Skonis, pašnekovės žodžiais tariant, – pusiau česnako, pusiau poro. „Šviežio dramblinio česnako skonis toks švelnus, kad vos juntamas, o ir, tarkim, į sriubą įdėjus apie pusės kumščio dydžio dramblinį česnaką, jis, galima sakyti, išlieka neutralus, vos juntamas tik įdomus poskonis. Bandėme garinti, bet taip pat nesėkmingai“, – ir nors visa šeima galutinai nusivylė šia prieskonine daržove, D. Pocienės eksperimentai nenuėjo veltui.

Daivai Pocienei teko nemažai paeksperimentuoti, kol atrado visai šeimai patinkantį dramblinių česnakų skonį.

Jos atradimas buvo kepti drambliniai česnakai: ir skanu, ir nedirgina skrandžio, o šiaulietei tai buvo itin svarbu. Iš pradžių juos pakepina svieste, paskui aliejuje, kaip ir kitas daržoves – morkas, cukinijas ar kitas.

Auginti nesunku

Labiausiai pasiteisino tradicinis šių česnakų sodinimas: po skiltelę į dirvą, tik kiek vėliau negu žieminius česnakus, rugsėjo antroje pusėje. Sodinti tenka giliai, kaip sakoma, per kastuvą gylio, ir tai tikra tiesa, kuri pasiteisina.

Ant žemės paviršiaus D. Pocienė dar užmulčiuoja lapais arba durpėmis. Trąšomis nelepina, bet biohumuso ar kitokių natūralių trąšų nepagaili. Kaip ir kitos daržovės, vasarą drambliniai česnakai laistomi su purkštuvėliais. Nukasami irgi kiek vėliau negu žieminiai, kai pradeda gelsti, rugpjūčio pabaigoje arba rugsėjį.

Ne šiaip sau vadinami drambliniais.

200 g sveriančios akinamai baltos dramblinių česnakų galvutės kasmet vis plačiau pasklinda po Lietuvą, ir kiekvienas augintojas jų švelnų skonį sau pritaiko savaip.

Tiesa, pabandžius sodinti vadinamuosius orinius česnakiukus, „vaikučius“, šie netikėtai sudygo, bet...tik po trejų metų.

 

„Rasų“ korespondentė Jolanta TAMAŠAUSKIENĖ

Daivos Pocienės nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/10/02

Žemdirbys ar žemsaugys?

Nuo žemės ūkio iki kaimo reikalų ir aplinkosaugos skyrių – taip keičiasi rajonų savivaldybių administracijų padalinių, kurie padeda įgyvendinti valstybės politiką žemės ūkio, melioracijos ir kaimo plėtros srityse, pavadinimai. Iš jų t...
2023/10/02

Juridiniai asmenys vėl kviečiami teikti paraiškas elektromobilių privačioms įkrovimo prieigoms įrengti

Lietuvos energetikos agentūra (LEA) paskelbė antrą kvietimų etapą juridiniams asmenims teikti paraiškas kompensuoti dalį jų įrengiamų elektromobilių privačių įkrovimo prieigų išlaidų. Finansavimas skiriamas pagal Energetikos minister...
2023/10/01

Maisto produktų ženklinimas ES: ar vartotojai yra gerai informuoti?

ES taiko pažangią ir sudėtingą maisto produktų ženklinimo sistemą, kuri apima tiek privalomą, tiek neprivalomą informaciją, teiginius apie sveikumą ir tvarumą, taip pat įvairias programas ir logotipus. Europos Audito Rūmai ką tik pradėjo naują aud...
2023/10/01

„East West Agro“ darbuotojams nemokamai skyrė 1,66 proc. įmonės akcijų

Žemės ūkio technikos ir grūdų sandėliavimo įrangos prekybos bendrovė „East West Agro“ su savo darbuotojais sudarė opcionų sutartis, pagal kurias jie nemokamai galės įgyti 1,66 proc. bendrovės akcijų.
2023/10/01

Ūkininkas Nikolajus Dubnikovas: „Būtinas vartotojų supratingumas ir sąmoningumas“

„Kai Lietuvoje atsirado mėsinė galvijininkystė, mes neturėjome didelės, gilios patirties ir istorijos. Tai ne itin buvo susiformavę ir prieškariniu laikotarpiu, o per sovietinį laikotarpį praktiškai nebuvo net galimybės. Tik at...
2023/10/01

Prieškario Kalvarija: Šv. Uršulės atlaidai ir didžiausias jomarkas apskrityje

Prieš Pirmąjį pasaulinį karą mieste buvo įsikūrusios stambiausios apskrities įmonės. Prašmatniose kareivinėse stovėjo caro kariuomenės pulkai. Buvo milžiniškas kalėjimas, kuriame 1905 m. kalėjo sukilėliai. Tarpukaryje į didžia...
2023/10/01

Ištikus insultui tėra vienintelė auksinė valanda

„Paskaičiuota, kad per kiekvieną uždelstą minutę iki krešulio pašalinimo ar ištirpdymo žūsta 2 mln. neuronų. Tad svarbi kiekviena minutė. Mūsų Insulto gydymo centre atliekami insulto simuliacijos mokymai padeda tobulėti ...
2023/10/01

D. Tuskas: antivyriausybiniame mitinge Varšuvoje susirinko šimtai tūkstančių žmonių

Varšuva, spalio 1 d. (AFP-BNS). Lenkijos opozicijos lyderis Donaldas Tuskas, sekmadienį kreipdamasis į minią sostinės centre, sakė, kad į antivyriausybinį mitingą Varšuvoje susirinko šimtai tūkstančių žmonių.
2023/10/01

Kokybiškiausios jautienos receptas – ūkininkų patirtis plius mokslo inovacijos

Skanaudamas sultingą jautienos kepsnį retas šios rūšies mėsos mėgėjas susimąsto, kiek daug ne tik žmogaus darbo, bet ir mokslo žinių tuo metu yra jo lėkštėje. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje (VDU ŽŪA) veik...